Ανάλυση ερμηνείας «Αλληλούια» Σίμωνος Καρά (μέρος β΄)

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Οk...συγχωρηστε μου την παρορμηση και το λαθος συμπερασμα....Ομως,αν ψαξετε καλα,καποιον σωστο ψαλτη θα βρειτε...Δεν μπορει...
Σωστοί, καλοί και παραδοσιακοί ψάλτες υπάρχουν και σήμερα. Μεγάλοι ψάλτες όμως που να πλησιάζουν τα αναστήματα του Πρίγγου και του Στανίτσα, όχι. Αυτή είναι η γνώμη μου. Το γιατί, ίσως θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο μιας άλλης συζήτησης.
Ναι...ειναι και η πιο σωστη τοποθετηση του θεματος.
Προσωπικα με καλυπτει η απαντηση σου! :wink: Δε θα διαφωνισω σε κατι...
Αφού βρεθήκατε και οι δυο να διαφωνείτε μεν μεταξύ σας, αλλά να συμφωνείτε σε τοποθέτηση τρίτου, μήπως σημαίνει ότι αμφότεροι υπερβάλατε στις προηγούμενες τοποθετήσεις σας; Ο Ηλίας το παραδέχθηκε άμεσα, ο Θανάσης μάλλον έμμεσα. Άρα: αν πούμε αυτό που θέλουμε ψύχραιμα και χωρίς υπερβολές, αποφεύγουμε πολλές ανούσιες αντιπαραθέσεις, έτσι;
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Σωστοί, καλοί και παραδοσιακοί ψάλτες υπάρχουν και σήμερα. Μεγάλοι ψάλτες όμως που να πλησιάζουν τα αναστήματα του Πρίγγου και του Στανίτσα, όχι. Αυτή είναι η γνώμη μου. Το γιατί, ίσως θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο μιας άλλης συζήτησης.

Αφού βρεθήκατε και οι δυο να διαφωνείτε μεν μεταξύ σας, αλλά να συμφωνείτε σε τοποθέτηση τρίτου, μήπως σημαίνει ότι αμφότεροι υπερβάλατε στις προηγούμενες τοποθετήσεις σας; Ο Ηλίας το παραδέχθηκε άμεσα, ο Θανάσης μάλλον έμμεσα. Άρα: αν πούμε αυτό που θέλουμε ψύχραιμα και χωρίς υπερβολές, αποφεύγουμε πολλές ανούσιες αντιπαραθέσεις, έτσι;

Εγω παρεκτραπην επειδη ακουστηκε οτι το αλληλουιαριο δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με Β.Μ...Ε και εγω νευριασα γιατι αν δεν εχει το αλληλουιαριο (πλην της εξω πεταστης) σχεση με τη Β.Μ. τοτε ποιος εχει?? Ο Γαιτανος??:D:D:D
Οσο για το οτι δεν εχουμε σημερα μεγαλους ψαλτες γιατι δεν ανοιγουμε ενα νεο θεμα να ακουστουν ολες οι αποψεις?:rolleyes:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημ. συντονιστή]

Εγω παρεκτραπην επειδη [...] Ε και εγω νευριασα γιατι [...]

Αγαπητέ, είσαι νέο μέλος και αρχάριος όπως δηλώνεις. Για τους δύο λόγους αυτούς σου προτείνω να διαβάσεις τα αρκετά υπάρχοντα θέματα στο φόρουμ και να αποφεύγεις να αναστατώνεις (εν είδει trolling) θέματα τα οποία έχουν συζητηθεί κατά κόρον στο φόρουμ.

Οσο για το οτι δεν εχουμε σημερα μεγαλους ψαλτες γιατι δεν ανοιγουμε ενα νεο θεμα να ακουστουν ολες οι αποψεις?:rolleyes:
Υπάρχει ήδη:

Παράγοντες καὶ οἱ προϋποθέσεις ποὺ ἔκαμαν τοὺς μεγάλους παλαιοὺς ψάλτες

και

Σήμερα (τί) ψάλτες έχουμε;
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω αφεντικο τωρα εξοικειωνομαι! Με συγχωρειτε αν κ δεν αναστατωσα ,συζητηση ειχαμε! καλημερες! :eek:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σωστοί, καλοί και παραδοσιακοί ψάλτες υπάρχουν και σήμερα. Μεγάλοι ψάλτες όμως που να πλησιάζουν τα αναστήματα του Πρίγγου και του Στανίτσα, όχι. Αυτή είναι η γνώμη μου. Το γιατί, ίσως θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο μιας άλλης συζήτησης.

Αφού βρεθήκατε και οι δυο να διαφωνείτε μεν μεταξύ σας, αλλά να συμφωνείτε σε τοποθέτηση τρίτου, μήπως σημαίνει ότι αμφότεροι υπερβάλατε στις προηγούμενες τοποθετήσεις σας; Ο Ηλίας το παραδέχθηκε άμεσα, ο Θανάσης μάλλον έμμεσα. Άρα: αν πούμε αυτό που θέλουμε ψύχραιμα και χωρίς υπερβολές, αποφεύγουμε πολλές ανούσιες αντιπαραθέσεις, έτσι;

Βεβαιως, κε Νικο!...:):wink::cool:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εγω παρεκτραπην...
Αυτό μου φτάνει. Αλλά μετά πάλι πας να δικαιολογηθείς:
...επειδη ακουστηκε οτι το αλληλουιαριο δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με Β.Μ...Ε και εγω νευριασα γιατι αν δεν εχει το αλληλουιαριο (πλην της εξω πεταστης) σχεση με τη Β.Μ. τοτε ποιος εχει?? Ο Γαιτανος??:D:D:D
Αφού λοιπόν η έξω πεταστή ξέρεις ότι θα φέρει αναταράξεις, τι μας κοτσάρεις εδώ το άκουσμα αυτό; Να το πάρεις ως υπόδειγμα εκτέλεσης δεν μπορείς, λόγω αυτού του ελαττώματος που επαναλαμβάνεται μάλιστα άλλες 3 φορές. Τι νόημα λοιπόν έχει να προκαλείς να το σχολιάσουμε; Εάν το προκαλείς και δικαιολογείσαι έτσι, θα δικαιολογηθεί κι ο άλλος που σχολιάζει αρνητικά το συνάδελφο, λόγω της συχνής επανάληψης... Δεν βγάζουμε άκρη λοιπόν. Αν δεν θες προκλήσεις, σταμάτα κι εσύ να προκαλείς. Απλώς ανάρτησέ το χωρίς να "τσιγκλάς". Δεν δικαιολογώ την αντίδραση του Ηλία, αυτός όμως ήδη απολογήθηκε...

Λοιπόν, τέλος! Και πολύ ασχοληθήκαμε! Απλώς όταν επαναλαμβάνονται αυτές οι ανούσιες αντιπαραθέσεις μου τη δίνει στα νεύρα κι εμένα, γιατί δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα, γι' αυτό και επενέβην.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Το παρόν θέμα το ξεχώρησα απο προηγούμενο (ήδη κλειστό), το οποίο ανακινήθηκε (εν είδει trolling) με αφορμή νέα ηχογράφηση και ευελπιστούμε να μήν κλειδωθεί κι αυτό. Διεγράφησαν κάποια μηνύματα για θέμα πού αφορά τόν συντονισμό, ο οποίος και τό παρακολουθεί.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Για να κατευναστούν κάπως τα πνεύματα, ανεβάζω μια σειρά από Αλληλουιάρια του Αποστόλου. Μέχρι να τα επεξεργαστείτε, θα Σας έχουν φύγει τα πολλά νεύρα. Θα ανέβει σε τρία μέρη, γιατί είναι μεγάλο το Αρχείο ολόκληρο και δεν το ανεβάζει.
 

Attachments

  • Α΄.pdf
    4.7 MB · Views: 70

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω και το Γ΄ Μέρος, μαζί με το εξώφυλλο, γι' αυτούς που θα τα βρούν ενδιαφέροντα και θα θελήσουν να τα κάνουν Φυλλάδια.
Επίσης, εύχομαι σε όλους, Καλή και παραγωγική Χρονιά, γεμάτη Υγεία, Χαρά και Προσωπική και Οικογενειακή Ευτυχία, χωρίς γκρίνιες και αλληλοκαρφώματα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο Ψαλτολόγιο.
 

Attachments

  • Γ΄ Μέρος και το εξώφυλλο.pdf
    4.5 MB · Views: 52

greek487

Tasos N.
Ανεβάζω και το Γ΄ Μέρος, μαζί με το εξώφυλλο, γι' αυτούς που θα τα βρούν ενδιαφέροντα και θα θελήσουν να τα κάνουν Φυλλάδια.
Επίσης, εύχομαι σε όλους, Καλή και παραγωγική Χρονιά, γεμάτη Υγεία, Χαρά και Προσωπική και Οικογενειακή Ευτυχία, χωρίς γκρίνιες και αλληλοκαρφώματα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο Ψαλτολόγιο.

Ευχαριστούμε Άρχοντα Ιωαννίδη για τις συνθέσεις σας και για τις ευχές σας!

Θα μπορούσαν οι συντονιστές να βάλουν τα κείμενα επίσης στην ενότητα Συνθέσεις μελών του φόρουμ > Ιωαννίδης Δημήτριος (ή και όπου άλλου νομίζετε) ώστε να λάβουν την κατάλληλη προσοχή?

Ευχαριστώ!


. . .
 

anthem

Μέλος
Εγώ ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω το μουσικό κείμενο του εν λόγω αλληλούια;
 
Top