Εγκύκλιοι προς Ιεροψάλτας

T

Tzanakos_B

Guest
Χθες μολις κατα τυχη διαβασα την εγκυκλιο προς ιεροψαλτες 19-2-2001 του αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου που στη β¨ενοτητα και ιδιαιτερα στην τελευταια παραγραφο αναφερει και για το ρασο και σας παραπεμπω: εδώ
Μακαρι εστω λιγα απ οσα γραφονται εκει να εφαρμοζονταν !

Ανεγνωσα με πολυ συντομο τροπο την εγκυκλιο του αειμνηστου Αρχιεπ. Χριστοδουλου, η οποια ειναι πολυ ενδιαφερουσα και κατατοπιστικη για μας τους Ιεροψαλτες. Παρατηρησα κατι , δευτερευουσης σημασιας , το οποιον υπαρχει και στην εγκυκλιο του Μητρ. Νεας Σμυρνης κ. Συμεων προς τους Ιεροψαλτες , την οποια και εχω στη βιβλιοθηκη μου. Αναφερονται , και ο Μακαριστος Χριστοδουλος και ο νυν Μητρ. Ν. Σμυρνης εις τον τροπον της ψαλμωδιας και λγουν... '' Ο ρυθμος των ψαλλομενων να ειναι ΣΥΝΤΟΜΟΣ , και ομοιομορφος και στους δυο ψαλτες δεξιον και αριστερον '' Προφανως σγχεουν την εννοιαν του ρυθμου με τον Χρονον. Ολοι γνωριζουμε οτι αλλα Ρυθμος και αλλο χρονος... Ο ρυθμος στην ψαλτικη ειναι δισημος τρισημος και τετρασημος και ο τρισημος ρυθμος χρησιμοποιειται στο σωστο τονισμο των λεξεων. [ τονικος ρυθμος ] . ο χρονος ειναι Αργος Συντομος Πολυ συντομος . Γι αυτο καθε μελωδια εις την αρχην εχει την αναλογη χρονικη αγωγη. εξ ου και τα διαφορα μελη χωριζονται σε ειρμολογικα , στιχηραρικα , παπαδικα με τις υποδιαιρεσεις τους. Στο θεμα της αμοιβης των ψαλτων , [ εδω ειναι το δραμα ] ο νεας Σμυρνης τον οποιο γνωριζω 25 χρονια , οριζει οτι ουδεις ψαλτης θα αμοιβεται περσσοτερον του πρωτοψαλτου του Μητρ. Ναου [ Αγια Φωτεινη ] , Οδε μακαριστος Χριστοδουλος , αναλογα με τις σπουδες του και το καλλιτεχνικον ταλαντον του.... Δηλαδη τα πτυχια μετρανε και οι καλλιφωνια ?? Ως ενα σημειο φαινεται λογικον.. Οι αλλοι ψαλτες που προσφερουν πολλα και κουραζονται περισσοτερον απο '' τις φιρμες '' ειναι λογικο να παιρνουν πολυ λιγοτερα ???? Στην Παναγιτσα Ανω Καλαμακιου εψαλλα πεντε χρονια ναι επαινα την ιδια αμοιβη με τον αριστερο συναδελφο . ηταν εργαζομενος και στις περισσοτερες εορτες πηγαινα μονον εγω... απο συναδελφικη αλληλεγγυη !!! Β. ΤΖΑΝ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και αυτή η εγκύκλιος "Πρὸς Ἱεροψάλτας Β`", σημαντική κατά τη γνώμη μου, του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου. Καθώς και [URL="http://ikoukouzelis.com/archives/1671"]αυτή, "Τοῖς ἐν Κωνσταντινουπόλει ἱεροψάλταις", του Οικουμενικού Πατριαρχείου.[/URL]
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
"Τοῖς ἐν Κωνσταντινουπόλει ἱεροψάλταις", του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Ααααααα, αυτό του Πατριαρχείου μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ.... "Οὐδείς δέ προϊστάμενος ἱερᾶς ἐκκλησίας ἤ ἔφορος ἤ πρόκριτος δύναται νά καταναγκάσῃ τόν ἱεροψάλτην ἴνα ψάλλῃ τί ἀπάδον τῇ παρούσῃ ἐγκυκλίῳ. Ὁ μή συμμορφωθησόμενος πρός τάς ἐκκλησιαστικάς ταύτας παραγγελίας τιμωρηθήσεται παραδειγματικῶς."

Απόστολος
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σημαντική είναι κι αυτή "η παραίνεση" - οδηγία:".....ἐφιστάται δέ ἡ προσοχή αὐτῶν ἴνα μή τίς ἐξ ἐγωισμοῦ, ἡ αὐταρεσκείας παρεισάγῃ ἐν ταῖς ἱεραῖς τελεταῖς ἀδόκιμα καί ἀνάρμοστα ἰδιαίτερα μέλη, ἐκτός τῶν ἐγκεκριμένων καί παραδεδεγμένων ἔκπαλαι παρά τῆς Ἐκκλησίας.
 
Top