[Ερώτηση] Ο πρωτόβαρυς συγκαταλέγεται στον βαρύ;

DESPOTAS

Μέλος
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την αποψή σας στο εξής θέμα, εκτός και αν έχει συζητηθεί ξανά, οπότε να με παραπέμψετε. Αν κάνατε μια συλλογή δοξολογιών, την δοξολογία σε ήχο πρωτόβαρυ που θα την συγκαταλέγατε;;; Βαρύ ή πρωτόβαρυ;;;;Ευχαριστώ.....
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Τη Δευτέρα στην εκπομπή του κ. Αγγελόπουλου ως τελευταίο κομμάτι ακούστηκε ένα κράτημα σε ήχο πρωτόβαρυ του Ι. Αρβανίτη. Άκουσα μόνο την αρχή (5-8 σειρές μουσικού κειμένου) και εμένα μου φάνηκε ένας κανονικός βαρύς (της παλαιάς παπαδικής), δηλαδή με πολύ πρώτο μέσα. Επειδή εγώ έχω στο νου μου τον πρωτόβαρυ ως ένα νεότερο δημιούργημα ειρμολογικών μελών με κίνηση και πορεία πρώτου ειρμολογικού και καταλήξεις στον Ζω, παραξενεύτηκα και δεν κατάλαβα γιατί τον ονόμασε έτσι. βεβαίως για να είναι του κ. Αρβανίτη δεν είναι τυχαίο, οπότε αν μπορούσε ο ίδιος ή κάποιος άλλος να με διαφωτίσει θα ήταν ευχάριστο.

Ως προς την ταξινόμηση αυτών των μεικτών ήχων (δευτερόπρωτος) κτλ δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Πάντως τώρα θυμάμαι πως στα Άξιον εστί του Γρηγορίου το δεύτερο του πρώτου ήχου είναι κάτι σαν πρωτόβαρυς. Αν ισχύει αυτό τότε εντάσσεται στον πρώτο ήχο. Από την άλλη συναντάμε τονισμένα έτσι μέλη του βαρέος ήχου.
 

DESPOTAS

Μέλος
Και επίσης όπως προαναφέρθηκε στην αρχική απάντηση για το κράτημα ως παράδειγμα, στα μουσικά κείμενα της παλαιάς παπαδικής, που θα συγκαταλεγόταν ένα κράτημα σε ήχο πρωτόβαρυ;; Ή θα εκλαβάναμε τον ήχο βάσει της αρχικής μαρτυρίας;;;
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Και επίσης όπως προαναφέρθηκε στην αρχική απάντηση για το κράτημα ως παράδειγμα, στα μουσικά κείμενα της παλαιάς παπαδικής, που θα συγκαταλεγόταν ένα κράτημα σε ήχο πρωτόβαρυ;; Ή θα εκλαβάναμε τον ήχο βάσει της αρχικής μαρτυρίας;;;
Τι σημασια εχει; Παλι Βαρυς ειναι οπως εννοουσε Ο κυριος Πραντζος.
 
Συνήθως έχουν αρκτική μαρτυρία του βαρέως. Μετά η μελωδία δουλεύει στον πρώτο, για να καταλήξει πάλι στον βαρύ (ζω).
Άρα θα πρέπει να τον κατατάσουμε στον βαρύ (Ζω αρχίζει, Ζω τελειώνει).
Όπως για παράδειγμα, το "Τον δεσπότη και αρχιερέα", δουλεύει στον δεύτερο. Πως το ονομάζεις; Βαρυδεύτερο;
 
Αναλόγως. Τι απήχημα έχει η Δοξολογία;
Αν έχει Αανες (ή το αντίστοιχο μονοσύλλαβο της νέας μεθόδου), είναι βαρύς.
Αν έχει Ανανές (ή το αντίστοιχο μονοσύλλαβο της νέας μεθόδου), είναι πρώτος.
Στα παλιά μαθήματα ο πρώτος θα περάσει και, ίσως καταλήξει, στον βαρύ (ως μέσο του πρώτου -πλαγίου του πρώτου).
Επίσης ο βαρύς θα περάσει από τον πρώτο (ως δίφωνο του βαρέως).

Αλλά καλό θα ήταν να παραθέσεις δύο δοξολογίες για παράδειγμα (αυτές που είχες πχ στο μυαλό σου για να θέσεις το θέμα). Στο Αναστασιματάριο της Ζωής υπάρχει στο βαρύ μία δοξολογία (και το αναστάσιμο απολυτίκιο) σε πρωτόβαρυ. Είναι ήδη καταταγμένα στο βαρύ.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.:)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Περί του Βαρέος διατονικού και του πρωτοβάρεος, βλ.:
https://www.academia.edu/5083032/_

Ο βαρύς λειτουργεί σαν μέσος του πρώτου όπως και ο λέγετος λειτουργεί σαν μέσος του τετάρτου. Ωραία τα παραδείγματα που αναφέρει ο Γιάννης που δείχνουν πως ο βαρύς αρχικά λειτουργούσε πιο πολύ σαν μέσος του πρώτου.

Καταπληκτική εργασία, ΑΛΛΑ!!!!

Παραποιημένη κλίμακα του Βαρέως...:

Αφού τον ακούς Γιάννη τον Πα ότι είναι ψηλά! εκεί πρέπει να είναι!!! Ο γα δεν είναι δίεση! λίγοι ψάλτες μπερδεύουν το ένα με το άλλο και ψάλλουν μεσοβέζικα διαστήματα. Οι περισσότεροι ψάλλουν πα ψηλό ζω και νη χαμηλό και ο γα μένει στην φυσική του θέση. Φαίνεται σαν να είναι ο γα δίεση, δεν είναι όμως.
Όλοι οι ψάλτες έτσι το έχουν σώσει και λέτε την σωστή παραποιημένη και την παραποιημένη σωστή.
Όσο δεν το παραδέχεστε αυτό ότι ο ζω είναι στην θέση του και ο γα στην θέση του- κατά τον τροχό εννοώ στην θέση του, βαρύ δεν θα ψάλλετε!!! :) (και φατσούλα για να δείξω την αγαθή μου πρόθεση :D )
Μόνο στα μέλη "Τον Δεσπότην και Αρχιερέα", "Άνωθεν οι Προφήται" και παρόμοια σε αυτά μπορεί να είναι ο Γα δίεση. Αν και ο Σάμου Ειρηναίος και σε αυτά ψάλλει ζω χαμηλό και τον γα σχεδόν στην φυσική(διατονική) του θέση και προσαρμόζει τα διαστήματα με τους κινούμενους φθόγγους ώστε να ακούγεται η αίσθηση δευτέρου ήχου.
Ήμουν στην παρουσίαση και είχα ρωτήσει τότε αν θυμάσαι γιατί δεν παραδεχόμαστε το δια τριών σύστημα σαν αιτία που ο γα πάει δίεση στο "τον Δεσπότην και Αρχιερέα"
Αυτά για τον Βαρύ, το ξέρω έχω καταντήσει γραφικός να λέω για τον βαρύ αλλά δεν με νοιάζει :):):):):)
 
Last edited:
Top