Το πρόγραμμα Μελωδός

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σοβαρά το πρόγραμμα Μελωδός;

http://www.melodos.gr

Ποιά η γνώμη σας; Πώς συγκρίνεται με άλλα παρόμοια εργαλεία;

Η νέα έκδοση λέει

"Με την νέα αναβάθμιση του Μελωδού αρχίζει και η διανομή των κλασσικών βιβλίων της Βυζαντινής μουσικής. Για αρχή παίρνετε δώρο μαζί με το Μελωδό, το Νέο Αναστασιματάριο του Ιωάννου και το Ειρμολόγιο. Σε λίγο καιρό θα μπορείτε να έχετε στην βιβλιοθήκη του υπολογιστή σας , εκατοντάδες κλασσικά βιβλία της Βυζαντινής αλλά και παραδοσιαής μουσικής με χιλιάδες έτοιμα μουσικά κομμάτια πρός εκτέλεση απο το Μελωδό σε καλαίσθητες σελίδες απο πάπυρους και με πλούσια γραφικά."

Δημήτρης
 

enoplos

Νέο μέλος
το ειδα λιγο αλλα δεν το εχω χρησιμοποιηση ποτε αλλα εχω δει την βυζαντινη καλαμο που ειναι και πιο φτηνη και πολυ καλητερο προγραμμα κατα την γνωμη μου.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σοβαρά το πρόγραμμα Μελωδός;

http://www.melodos.gr

Ποιά η γνώμη σας; Πώς συγκρίνεται με άλλα παρόμοια εργαλεία;

Η νέα έκδοση λέει

"Με την νέα αναβάθμιση του Μελωδού αρχίζει και η διανομή των κλασσικών βιβλίων της Βυζαντινής μουσικής. Για αρχή παίρνετε δώρο μαζί με το Μελωδό, το Νέο Αναστασιματάριο του Ιωάννου και το Ειρμολόγιο. Σε λίγο καιρό θα μπορείτε να έχετε στην βιβλιοθήκη του υπολογιστή σας , εκατοντάδες κλασσικά βιβλία της Βυζαντινής αλλά και παραδοσιαής μουσικής με χιλιάδες έτοιμα μουσικά κομμάτια πρός εκτέλεση απο το Μελωδό σε καλαίσθητες σελίδες απο πάπυρους και με πλούσια γραφικά."

Δημήτρης
Το Μελωδός περιλαμβάνει διάφορες γραματοσειρές όχι ΜΟΝΟ ΜΙΑ..συγκεκριμένα έχει δύο που μοιάζουν τα χειρόγραφα...στέλνω ένα μικρό δείγμα...το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι ολοκληρωμένο όσον αφορά τα ισοκρατήματα και κάτι λεπτομέριες...το στέλνω απλά για δείγμα..
 

Attachments

  • document.pdf
    121.8 KB · Views: 1,424

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επειδή είδα δημοσιευμένη μια διεύθυνση e-mail στο σώμα του κειμένου, καλύτερα είναι να μην αναφέρετε έτσι δημόσια τέτοια στοιχεία αν δεν θέλετε να γεμίσετε με spam mail...;)

Αν θέλετε κάτι προσωπικό να πείτε υπάρχει πάντα και το προσωπικό μήνυμα. Άλλωστε δεν είναι κακό να ειπωθούν δημόσια και σε ποιά τιμή πωλούνται στο εμπόριο. Δεν κάνουμε ούτε διαφήμιση, αλλά ούτε και δυσφήμηση. Ενημέρωση κάνουμε...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
file mou oute timi eipa oute diafimisi ekana aplos eipa tin gnomi mou pano sto thema

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν θέλετε αναφέρετε τιμή και για τα δυο (κι αν θέλετε κι από που μπορεί κάποιος να τα προμηθευτεί).:)
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Τὸ πρόγραμμα «Μελωδός» ἔχει κατορθώσει κάτι τὸ μοναδικὸ ἀνάμεσα στὰ προγράμματα γραφῆς Βυζαντινῆς μουσικῆς: Μπορεῖ κανεὶς νὰ ἀκούσῃ τὰ κείμενα ποὺ γράφει, καὶ μάλιστα μὲ τὰ σωστὰ διαστήματα. Εἶναι σημαντικὸ αὐτὴ ἡ δυνατότητα, διότι ἂν κάνῃς κάποιο μικρὸ λάθος ὅταν γράψῃς ἕνα τροπάριο, ἀμέσως θὰ τὸ καταλάβῃς ὅταν τὸ κομπιοῦτερ προσπαθήσῃ νὰ τὸ παίξῃ.

Ἔχει ὅμως ὁ «Μελωδός» καὶ μερικὰ μειωνεκτήματα. Δὲν τὸ ἔχω χρησιμοποιήσει, ἀλλὰ ἀπὸ τὰ παραδείγματα ποὺ ἔχω δεῖ, προφανῶς δὲν ἔχει τὴ δυνατότητα νὰ κάνῃ μικρὲς ἀλλαγὲς στὴν τοποθέτησι χαρακτήρων ποὺ εἶναι ἀπαραίτητες πολλὲς φορὲς γιὰ νὰ μὴν ἀκουμπήσῃ ὁ ἕνας χαρακτῆρας πάνω στὸν ἄλλον.

Παραδείγματος χάριν, στὸ πρῶτο παράδειγμα στὴν ἱστοσέλιδά τους (http://www.melodos.com/ikones/selida1.JPG) βλέπουμε στὴν πρώτη γραμμὴ ὅτι ἡ μονόγραμμη δίεσις ἀκουμπάει τὸ «υ» ἀπὸ κάτω. Ἂν τυπώσῃς αὐτὸ τὸ κείμενο ἔγχρωμα, δὲν πειράζει καὶ τόσο πολύ. Ἀλλὰ ἂν τὸ τυπώσῃς ἀσπρόμαυρα, σὲ πρόχειρη ματιὰ ἡ δίεσις καὶ τὸ «υ» θὰ φαίνονται σὰν ἕνα παράξενο χαρακτῆρα. Ἕνα πιὸ σοβαρὸ τέτοιο πρόβλημα φαίνεται στὴν τελευταία γραμμὴ στὴ λέξι «Κύριε». Ὁ σύνδεσμος καλύπτει τὸ γοργὸν ποὺ εἶναι κάτω ἀπὸ τὸ ὀλίγον, μὲ ἀποτέλεσμα νὰ μὴ φαίνεται καλά-καλά. Ἂν ἀλλάξῃς τὴ γραμματοσειρὰ σὲ «χειρόγραφο» αὐτὸ τὸ πρόβλημα χειροτερεύει, ὅπως βλέπουμε στὴν πρώτη γραμμὴ στό: http://www.melodos.com/ikones/selida4.JPG

Ὑπάρχουν καὶ ἄλλα τέτοια προβλήματα, ὅπως στὸ http://www.melodos.com/ikones/selida3.JPG στὴν προτελευταία γραμμὴ ποὺ ἡ δίεσις πάνω ἀπὸ τὴ συλλαβὴ «σε» εἶναι καλυμένη ἀπὸ τὴν ἀπόστροφο.

Βλέπω παρόμοια προβλήματα καὶ στὸ ὡραῖο κομμάτι ποὺ μᾶς παρουσίασε ὁ Hristakis στό: http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=30&d=1195478908
Στὴν τρίτη γραμμή, τὸ ὁμαλὸν χτυπάει μὲ τὴ βαρεῖα. Αὐτὴ ἡ ἀτέλεια μπορεῖ νὰ μὴν ἐνοχλήσῃ πολλούς, ἀλλὰ ὑπάρχουν καὶ χειρότερα τέτοια προβλήματα, ὅπως στὴν ἀρχὴ τῆς δεύτερης σελίδας, ποὺ ὁ σύνδεσμος εἶναι γραμμένος πάνω ἀπὸ τὸ ψηφιστόν, ἐνῷ θὰ ἔπρεπε νὰ εἶναι πολὺ πιὸ πέρα στὰ ἀριστερὰ καὶ νὰ μὴν ἀκουμπᾶνε καθόλου.

Παρατήρησα ὅτι ὅλες οἱ γραμματοσειρὲς στὸ ἴντερνετ ἔχουν τὸ ἴδιο πρόβλημα. Παραδείγματος χάριν, βλέπουμε στὸ παράδειγμα τοῦ προγράμματος «Βυζαντινὴ Κάλαμος» στὸ http://www.byzantinikalamos.com/download/sotirias.pdf στὴν πέμτπη γραμμὴ ἡ ὕφεσις ἀκουμπάει τὸ κέντημα μὲ τρόπο ποὺ θὰ δυσκολευθῇ κανεὶς νὰ καταλάβῃ κανεὶς ὅτι εἶναι ὕφεσις. Ἐπίσης, μὲ τὴ γραμματοσειρὰ «ED Psaltica», ὑπάρχουν τόσα προβλήματα, ποὺ γέμισα μερικὲς σελίδες προκειμένου νὰ τὰ ἀπαριθμήσω ὅλα στό: http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzMusicFontsComparison.pdf

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *​

Βλέποντας ὅλα αὐτὰ τὰ προβλήματα μὲ τὰ ὑπάρχοντα προγράμματα γραφῆς Βυζαντινῆς μουσικῆς, ἀποφάσισα πρόπερσι νὰ δημιουργήσω δικό μου πρόγραμμα, τὸ ὁποῖο βρίσκεται δωρεὰν στό http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzMusicFonts.html
Χρησιμοποιῶντας τὶς μακροεντολὲς τοῦ Microsoft Word, κατόρθωσα νὰ ἀποφύγω ὅλα τὰ προαναφερθέντα προβλήματα ποὺ ἔχουν τὰ ἄλλα προγράμματα γραφῆς. Ἐπὶ πλέον, δημιούργησα ἕνα toolbar στὸ Word μὲ κουμπιά, γιὰ νὰ γίνονται οἱ διορθώσεις πάρα πολὺ εὔκολα. Αὐτόματα γίνονται πολλὲς διορθώσεις καὶ ἡ ἀλλαγὴ χρώματος χαρακτήρων, ποὺ εἶναι προαιρετική. Ἐπίσης, προσθέσαμε ἕνα ξεχωριστὸ πρόγραμμα γιὰ ὅσους προτιμοῦν νὰ γράφουν τοὺς χαρακτῆρες χρησιμοποιῶντας τὸ ποντίκι καὶ ὄχι τὸ πληκτρολόγιο.

Μέχρι τώρα, ἔχω γράψει μὲ τὸ πρόγραμμά μου παραπάνω ἀπὸ 2.000 σελίδες Βυζαντινῆς μουσικῆς μὲ ἐπαγγελματικὴ ἐμφάνησι καὶ πολὺ γρήγορα. Πιστεύω ταπεινὰ ὅτι τοὐλάχιστον πρὸς τὸ παρὸν δὲν ὑπάρχει πουθενὰ ἀλλοῦ ἕνα πιὸ γρήγορο καὶ πιὸ ὄμορφο (καὶ πιὸ φτηνό :)) πρόγραμμα γιὰ τὴ γραφὴ Βυζαντινῆς μουσικῆς.

ἐν Χριστῷ
+παπα-Ἐφραίμ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πιστεύω ταπεινὰ ὅτι τοὐλάχιστον πρὸς τὸ παρὸν δὲν ὑπάρχει πουθενὰ ἀλλοῦ ἕνα πιὸ γρήγορο καὶ πιὸ ὄμορφο (καὶ πιὸ φτηνό :)) πρόγραμμα γιὰ τὴ γραφὴ Βυζαντινῆς μουσικῆς.

Πιο φτηνό σίγουρα! ;)
Επειδή έχω δοκιμάσει κι εγώ το πρόγραμμά σας (λόγου του δωρεάν βεβαίως-βεβαίως) να πως είναι μακράν το πιο γρήγορο-λόγω word(όταν το συνηθίσεις)-και άσχημο δεν είναι, αν και τα άλλα όμως ανάλογα προγράμματα βγάζουν εξ ίσου όμορφο αποτέλεσμα απ' ότι έχω δει.(προσωπική γνώμη)

π.Εφραίμ αυτό είναι το ίδιο με αυτό που έχετε τώρα εσείς στο site σας;

Εγώ όμως έχω αδυναμία σε αυτό! Και όπως και να 'ναι, μπορεί να είναι πολύ χρήσιμα τέτοια προγράμματα για να ψηφιοποιήσεις κείμενα, αλλά άλλη χάρη έχει το χέρι! (αμα ξέρει κιόλας...):cool:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πάτερ θα ήθελα να διευκρινήσω το εξής:Το Μελωδός έχει αυτήν την δυνατότητα να προσαρμόζεις τα σημάδια με μεγάλη ακρίβια εκεί που θέλεις και μάλιστα να αποθηκέυεις αυτήν την τροποποίηση ουτως ώστε και την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις την συγκεκριμένη γραφή να εμφανιστεί όπως και την προηγούμενη φορά.Αυτό είναι πολύ καλή διευκόληνση.Στο κομμάτι που έστειλα δεν πρόλαβα να διορθώσω αυτές τις λεπτομέριες(όπως και τα ισοκρατήματα)και αυτό εννοούσα όταν έγραψα ότι "το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι ολοκληρωμένο όσον αφορά τα ισοκρατήματα και κάτι λεπτομέριες..."
Επειδή λοιπόν το πρόγραμμα έχει κάπου 5-6 διαφορετικές γραμματοσειρές φυσικό ειναι να τοποθετουνται τα σημάδια διαφορετικά σε κάθε μια από αυτές γι αυτό και έχει προβλεφθεί αυτή η συγκεκριμένη ρύθμιση της δυνατότητας δηλαδή για ακριβεστέρα μετακίνηση των σημαδιών.
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ἀγαπητέ μου Χρηστάκη,
Πολὺ χαίρομαι ποὺ ἀκούω ὅτι ὁ «Μελωδός» ἔχει τὴ δυνατότητα νὰ διορθώσει τὶς ἀτέλειες ποὺ ἀνέφερα. Ἀλλὰ ἐπειδὴ τὰ μάτια εἶναι πιὸ ἀξιόπιστα ἀπὸ τὰ αὐτιά, μπορεῖς νὰ μᾶς δείξῃς ἐμπράκτως πῶς θὰ φαίνονται ἐκεῖνα τὰ δύο λάθη ποὺ ἀνέφερα ὅταν εἶναι διορθωμένα;
Εὐχαριστῶ.
+παπα-Ἐφραίμ
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Επειδή είδα δημοσιευμένη μια διεύθυνση e-mail στο σώμα του κειμένου, καλύτερα είναι να μην αναφέρετε έτσι δημόσια τέτοια στοιχεία αν δεν θέλετε να γεμίσετε με spam mail...;)
Βασίλη αυτό για τα δικά μου μηνύματα το εννοείς?:confused:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Όχι. Ο Νεκτάριος το είχε βάλει εδώ αλλά το έσβησα εγώ και γι αυτό δεν το είδαν οι περισσότεροι.

Γενικά αν δεν έχετε εσείς πρόβλημα στο να αναφέρετε την διεύθυνσή σας δημόσια (και δεν σας νοιάζει που μετά θα πλακώσουν τα spam mail) εμένα δεν με πειράζει, κι ούτε πρόκειτε να διορθώσω μήνυμα για τέτοιον λόγο.

Το έκανα μια φορά και προειδοποίησα για να το μάθουν κι όσοι τυχόν δεν το γνωρίζουν, κι από κει και πέρα ο καθένας κάνει "κουμάντο του".:cool:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κάπως έτσι ίσως?...το κάνετε όπως ακριβώς θέλετε...
 

Attachments

  • document.pdf
    121.4 KB · Views: 330

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ναί. Εὐχαριστῶ. Συγνώμη ἂν σὲ βάλω σὲ κόπο, ἀλλὰ ἤθελα νὰ ξέρω ἂν ἔχῃς τὴ δυνατότητα νὰ διορθώσῃς καὶ τὸ ἄλλο πρόβλημα ποὺ ἀνέφερα στὸ σύνδεσμο στὴν πρώτη γραμμὴ στὴ δεύτερη σελίδα.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το έκανα λιγάκι και εκείνο...θέλετε περισσότερο?
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Όχι. Ο Νεκτάριος το είχε βάλει εδώ αλλά το έσβησα εγώ και γι αυτό δεν το είδαν οι περισσότεροι.

Γενικά αν δεν έχετε εσείς πρόβλημα στο να αναφέρετε την διεύθυνσή σας δημόσια (και δεν σας νοιάζει που μετά θα πλακώσουν τα spam mail) εμένα δεν με πειράζει, κι ούτε πρόκειτε να διορθώσω μήνυμα για τέτοιον λόγο.

Το έκανα μια φορά και προειδοποίησα για να το μάθουν κι όσοι τυχόν δεν το γνωρίζουν, κι από κει και πέρα ο καθένας κάνει "κουμάντο του".:cool:
Ευχαριστώ Βασίλη δεν το ήξερα...
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Το έκανα λιγάκι και εκείνο...θέλετε περισσότερο?

Συγνώμη γιὰ τὴ φασαρία, ἀλλὰ νομίζω εἶναι ἀκόμα λάθος. Ὅταν ἕνας σύνδεσμος γράφεται μαζὶ μὲ τὸ ψηφιστόν, ἀπ᾽ ὅ,τι ξέρω ἐγώ, πρέπει νὰ μὴν ἀκουμπήσῃ ὁ ἕνας τὸν ἄλλον. Στὶς καλὲς ἐκδόσεις τοῦ 19ου αἰῶνα, τὸ ἔχω δεῖ πάντα ὅπως φαίνεται στὰ δεξιὰ στὴν τέταρτη γραμμὴ αὐτοῦ τοῦ ἀρχείου: http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzMusicMacros.pdf
Ἀλλὰ ἴσως νομίζω ὅτι δὲν τὸ διόρθωσες ἐπειδὴ κοίταξα σὲ λάθος link. Πές μου πάλι ποῦ βρίσκεται τὸ διορθωμένο κείμενό σου.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά, χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση του Βυζαντινογράφου και ενώ βλέπω τις δυνατότητες του Μελωδού, μου είναι δύσκολο να τον αλλάξω λόγω του ότι πλέον έχω αποστηθήσει τα 6 πληκτρολόγια που απαιτούνται απ'έξω:eek: και θα χρειαστώ αρκετό καιρό (που δεν έχω) για την εκμάθηση κάτι νεότερου και πιθανότατα καλύτερου. Πάντως μία μικρή αισθητική παρατήρηση, σε καμμία έως τώρα γραμματοσειρά δεν έχω δει τον σύνδεσμο και το ψυφιστό τόσο προσεγμένο όσο παρουσιάζεται στον Βυζαντινογράφο (βλ.το συννημένο pdf). Όσον αφορά στα παλαιότερα σημαδόφωνα σίγουρα τα άλλα προγράμματα πετυχαίνουν πολύ καλύτερα την παρουσίασή τους.
 

Attachments

  • Byz test.pdf
    10.7 KB · Views: 255

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Συγνώμη γιὰ τὴ φασαρία, ἀλλὰ νομίζω εἶναι ἀκόμα λάθος. Ὅταν ἕνας σύνδεσμος γράφεται μαζὶ μὲ τὸ ψηφιστόν, ἀπ᾽ ὅ,τι ξέρω ἐγώ, πρέπει νὰ μὴν ἀκουμπήσῃ ὁ ἕνας τὸν ἄλλον. Στὶς καλὲς ἐκδόσεις τοῦ 19ου αἰῶνα, τὸ ἔχω δεῖ πάντα ὅπως φαίνεται στὰ δεξιὰ στὴν τέταρτη γραμμὴ αὐτοῦ τοῦ ἀρχείου: http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzMusicMacros.pdf
Ἀλλὰ ἴσως νομίζω ὅτι δὲν τὸ διόρθωσες ἐπειδὴ κοίταξα σὲ λάθος link. Πές μου πάλι ποῦ βρίσκεται τὸ διορθωμένο κείμενό σου.
Στο μύνημα αρ.14 είναι διορθωμένο...αλλά προφανώς εννοείτε κάτι άλλο...
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
...σε καμμία έως τώρα γραμματοσειρά δεν έχω δει τον σύνδεσμο και το ψυφιστό τόσο προσεγμένο όσο παρουσιάζεται στον Βυζαντινογράφο (βλ.το συννημένο pdf).

Τί νομίζεις γιὰ τὸ παράδειγμα τῆς δικῆς μου γραμματοσειρᾶς ποὺ φαίνεται στὰ δεξιὰ στὴν τέταρτη γραμμὴ αὐτοῦ τοῦ ἀρχείου: http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzMusicMacros.pdf
 
Top