[Ερώτηση] Ποια είναι τα ακριβή διαστήματα του τετάρτου ήχου Άγια

giorgosker

Νέο μέλος
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και σχετικά νέος ψάλτης και στο αναλόγιο, αλλά εδώ και καιρό από συζητήσεις που είχα με διάφορους γνώστες της εκκλησιαστικής μουσικής κανείς δεν μου έλυσε την απορία: Ποια είναι τα ακριβή διαστήματα του τέταρτου ήχου Άγια (Ανάβαση-κατάβαση); υπάρχει κάποια "συγγένεια" με τα διαστήματα του βαρέως διατονικού (Ζω φυσικό); ευχαριστώ
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και σχετικά νέος ψάλτης και στο αναλόγιο, αλλά εδώ και καιρό από συζητήσεις που είχα με διάφορους γνώστες της εκκλησιαστικής μουσικής κανείς δεν μου έλυσε την απορία: Ποια είναι τα ακριβή διαστήματα του τέταρτου ήχου Άγια (Ανάβαση-κατάβαση); υπάρχει κάποια "συγγένεια" με τα διαστήματα του βαρέως διατονικού (Ζω φυσικό); ευχαριστώ


Μελωδικές έλξεις σημειώνονται στον ΓΑ προς τον ΔΙ στον ΚΕ προς τον άνω ΖΩ και στον άνω ΝΗ προς τον άνω ΠΑ.
Ο άνω ΖΩ είναι φυσικός όταν η μελωδια περνά πάνω από αυτόν και ανεβαίνει, σε όλες τι άλλες περιπτώσεις είναι πάντοτε με ύφεση.:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κατά την Πατριαρχική Επιτροπή του 1881 στο τετράχορδο Δι-Κε-Ζω-Νη του παπαδικού μέλους (άγια),ο Κε είναι λίγο υψωμένος και όταν στο μέλος δεσπόζει ο Ζω,τοτε ο Κε έλκεται προς αυτόν.
Ετσι στον άγια έχουμε αυξομείωση στους φθόγγους Γα-(ιδίως σ'αυτόν)-Κε-Ζω της τάξεωςτων 1-8 μορίων.
Ο ανω Νη,από που προκύπτει οτι παίρνει έλξη προς τον Πα Αλέξη;
Πού το γράφει αυτό και κυρίως,από ποιον παραδοσιακό ψάλτη το άκουσες;..
 
Top