Δοξαστικό «Αυγούστου Μοναρχήσαντος»

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Δεν είναι σε καμιά περίπτωση άκουσμα πρώτου ήχου και μάλιστα με τόσο σκληρά διαστήματα. Ο αγαπητός και άρχων εξηγητής Γιάννης είμαι σίγουρος ότι το έχει καταλάβει και πολύ σύντομα θα δημοσιεύσει διορθωμένη εξήγηση με διφωνία όμοια "ημιχρωματική διατονοφανή..." :wink: :) :)
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι σε καμιά περίπτωση άκουσμα πρώτου ήχου και μάλιστα με τόσο σκληρά διαστήματα. Ο αγαπητός και άρχων εξηγητής Γιάννης είμαι σίγουρος ότι το έχει καταλάβει και πολύ σύντομα θα δημοσιεύσει διορθωμένη εξήγηση με διφωνία όμοια "ημιχρωματική διατονοφανή..." :wink: :) :)

Όχι, δεν πρόκειται!!! Αυτή είναι η εξήγηση! Η έρευνα είναι απλώς για το πότε ξέφυγε το πράγμα από αυτά τα διαστήματα, που είναι τα αρχικά.
Καί επιπλέον δεν είναι πρώτος ήχος!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Όχι, δεν πρόκειται!!! Αυτή είναι η εξήγηση! Η έρευνα είναι απλώς για το πότε ξέφυγε το πράγμα από αυτά τα διαστήματα, που είναι τα αρχικά.
Καί επιπλέον δεν είναι πρώτος ήχος!

κ. Αρβανίτη, μπορείτε να μας δώσετε ένα χρονικό όριο πέρα από το οποίο αυτό το οποίο ακούσαμε παραπάνω είχε πάψει να υπάρχει?
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Όχι, δεν πρόκειται!!! Αυτή είναι η εξήγηση! Η έρευνα είναι απλώς για το πότε ξέφυγε το πράγμα από αυτά τα διαστήματα, που είναι τα αρχικά.
Καί επιπλέον δεν είναι πρώτος ήχος!

Νομίζω αντιλαμβάνομαι περί τίνος πρόκειται...
Πάνω σε αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ κάποια πραγματάκια που συμβαίνουν ακόμα και σήμερα στον β ήχο αλλά θέλω πρώτα να τα διασταυρώσω πριν τα πω..
Θα καταλάβουμε αν μας εξηγήσεις Γιάννη; Πες μας με ποια λογική ακολουθείται αυτή η αρμονία; Υπάρχει κάποιο βιβλίο να μελετήσουμε;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καί επιπλέον δεν είναι πρώτος ήχος!
Αν ήταν δυνατό αυτό το άκουσμα να το εντάξουμε σε κάποιον ήχο με τα σημερινά δεδομένα, εμένα μου ακούγεται κάτι σαν πλ. α' φθορικός (με φθορά στο ΒΟΥ). Κάτι σαν μακάμ (χουσεϊνί-) κιουρντί δηλαδή (δεν ξέρω αν παρασύρθηκα επειδή βλέπω στο βίντεο κάτω στο πάτωμα κάτι σαν ούτι κι ήρθαν στο νου μου κάτι ωραία κουρντί περάσματα σε ταξίμια του Udi Hrant! :D)
 
Last edited:

greek487

Tasos N.
Δοξαστικό του Εσπερινού των Χριστουγέννων «Αυγούστου μοναρχήσαντος επί της γης». Ποίημα και μέλος Κασσίας από τον Θ' αιώνα. Σύντομη εξήγηση Σίμωνος Καρά. Ήχος β'

Ψάλλει ο Άρχοντας Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Λυκούργος Αγγελόπουλος στην Αγία Ειρήνη οδού Αιόλου μαζί με μέλη της χορωδίας, όπως τον κ. Ιωάννη Αρβανίτη.


http://splicd.com/vudAvsH7C9Q/0/354



. . .
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
"Ψάλλει ο Άρχοντας Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Λυκούργος Αγγελόπουλος στην Αγία Ειρήνη οδού Αιόλου μαζί με μέλη της χορωδίας, όπως τον κ. Ιωάννη Αρβανίτη."


Μπράβο, μπράβο! στον Άρχοντα! αλλά μπράβο, μπράβο και στην χορωδία του Άρχοντος!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ δοξαστικὸ σὲ ἐξήγηση τοῦ Σίμωνος Καρᾶ ἀπὸ τὴν ἀπό ἐκδήλωση τῆς ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ στὸν Ἱερό Ναό Εὐαγγελιστρίας Λευκίμμης τὸ Σάββατο 17-12-2011 μετά ἀπό πρόσκληση τοῦ Ἐκκλησιαστικοῦ Συμβουλίου τῆς Ἑνορίας.

 
Top