Δύο συνθέσεις Πέτρου Πελοποννησίου

ixadin

Ηχάδιν
Από το CD της Ι. Μονής Αγίου Κυπριανού Φυλής με τίτλο "... ἐν ψαλτηρίῳ" επισυνάπτω ένα Σεμαΐ και ένα Πεσρέφι στο makam nichavent (κανονάκι παίζει κάποιος αδελφός της Μονής).

Οι συνθέσεις αποδίδονται στον Πέτρο Πελλοπονήσιο, βάσει ενός κώδικος της συλλογής της Ι. Μητρ. Ζακύνθου, όπου είναι καταγεγραμμένες 100 μελωδίες. Υπάρχει φωτογραφικό δείγμα.

Το CD περιέχει καλαίσθητο συνοδευτικό βιβλιαράκι με τις παρτιτούρες όλων των μελωδιών

βλ και εδώ
 

Attachments

  • Nichavent Pesrefi Petrou.mp3
    4.2 MB · Views: 460
  • Nichavent Semai Petrou.mp3
    3.7 MB · Views: 323
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστίες πολλές! Ανέβασε κι ένα δειγματάκι από τις παρτιτούρες, αν είναι ευλογημένο, εμείς δεν λέμε όχι :D
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπομονή και σε μισό χρόνο περίπου θα κυκλοφορεί το βιβλίο "Ρωμηοί συνθέτες της Πόλης" στην καθ ημάς παρασημαντική όπου θα υπάρχουν και οι συνθέσεις του κυρ Πετράκη και όχι μόνο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπομονή και σε μισό χρόνο περίπου θα κυκλοφορεί το βιβλίο "Ρωμηοί συνθέτες της Πόλης" στην καθ ημάς παρασημαντική όπου θα υπάρχουν και οι συνθέσεις του κυρ Πετράκη και όχι μόνο.


Ωραία πληροφορία, κι ευχαριστούμε. Αναρωτιέμαι όμως τί να σημαίνει η '' καθ' ημάς παρασημαντική''; Ποιός έχει αναλάβει τη μεταγραφή της έκδοσης Ερευνίδη και Τσιαμούλη; Οι ίδιοι;

Δ.
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
δειγματάκι από τις παρτιτούρες, αν είναι ευλογημένο

Με γεια το παλιο μου scanner

Επισυνάπτω το μουσικό κείμενο.

Δεν ήθελα να το γράψω στο πρώτο μύνημα αλλά μου έκανε εντύπωση ότι παρατίθενται 2 φωτογραφίες του κώδικος όπου φαίνεται η εξηγητική γραφή του Πέτρου. [Λέω εξηγητική, διότι υπάρχουν κάποια παλαιά σημάδια, διέκρινα ένα εκστρεπτό και άλλο ένα σημαδι που είναι σαν τ(αυ).]

Ήθελα να ξέρω, μιας και δεν αναφέρεται τίποτα στο CD ποιος είναι ο εξηγητής των μελωδιών!
 

Attachments

  • partitoura.zip
    412.8 KB · Views: 322

tourick

Κούρλιος Αναστάσιος
Ωραία πληροφορία, κι ευχαριστούμε. Αναρωτιέμαι όμως τί να σημαίνει η '' καθ' ημάς παρασημαντική''; Ποιός έχει αναλάβει τη μεταγραφή της έκδοσης Ερευνίδη και Τσιαμούλη; Οι ίδιοι;

Δ.

Χρήστο (Ψωμιάδη) απάντησε ευλογημένε στον άνθρωπο, γιατί θα απαντήσω εγώ..........

:p
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Χρήστο (Ψωμιάδη) απάντησε ευλογημένε στον άνθρωπο, γιατί θα απαντήσω εγώ..........

:p

Χρίστο, να το πάρει το ποτάμι;
:wink:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Την μεταγραφή την έχω αναλάβει εγώ...υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί...υπάρχουν πολύ αξιόλογες συνθέσεις...
 

ανδρέας2

Νέο μέλος
Το νιχαβεντ έχει σαν βάση το Rast (ΝΗ). Για ποιο λόγο εσύ θέτεις σαν βάση του μακαμ το ΠΑ (τον οποίο τον κάνεις ΝΗ με τη φθορα). πολύ μπέρδεμα.. Είναι λάθος αυτό..!
 
Με τέτοια μεγαλώσαμε, αυτά μας αρέσουν,αυτά μας εκφράζουν και μας ταιριάζουν.
Θερμές ευχαριστίες στους αδελφούς!
Ευχαριστούμε το ψαλτολόγιο για όλα!:):):)
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Την μεταγραφή την έχω αναλάβει εγώ...υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί...υπάρχουν πολύ αξιόλογες συνθέσεις...

Έχουμε ....νέα Χρίστο....για αυτή την μεταγραφή;.....
..αν....Ναι.....ενημέρωσε με...πως θα το προμηθευτώ...τιμή ....κ.τ.λ...

ευχαριστώ
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Από μια μουσική συνάντηση που έγινε στον Πύργο στις 28/5/11.
Παίζουν:Ευγένιος Βούλγαρης (Yayli Tanbur)
Γιάννης Μεσσαλάς (Yayli Tanbur Bass)
Σέργιος Βούλγαρης(Kudüm)
Παίζονται οι δύο συνθέσεις του Πέτρου Nihâvend Peşrev & Saz Semâî.
 

Attachments

  • Η ταινία μου.mp3
    11.7 MB · Views: 74
Last edited by a moderator:
Top