www.typikon.gr

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Ξέρει κανεις πότε θα ανανεωθεί το http://www.typikon.gr/ ;

Με βόλευε πάρα πολύ τόσο καιρό, και το καλό είναι πως συμβαδίζει πάντα με τα δίπτυχα:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστοῦμε γι᾿ αὐτόν τό σύνδεσμο, ὅσοι δέν τόν γνωρίζαμε.
Μποροῦμε ἆραγε νά στηριζόμαστε σέ ἐφήμερες "δουλειές" τοῦ διαδικτύου;
Βλέπω ὅτι ὁ συντάκτης μάλιστα μετέχει καί τῶν δύο "ἡμερολογίων"...

Ἐπίσης, νομίζω, ὅτι αὐτό τό θέμα δέν ἀνήκει στίς Πηγές.
Ἀλλ᾿ αὐτό εἶναι θέμα τοῦ Διαχειριστῆ καί τῶν Συντονιστῶν, ποῦ πρέπει νά τό ἐντάξουν.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εὐχαριστοῦμε γι᾿ αὐτόν τό σύνδεσμο, ὅσοι δέν τόν γνωρίζαμε.
Μποροῦμε ἆραγε νά στηριζόμαστε σέ ἐφήμερες "δουλειές" τοῦ διαδικτύου;
Βλέπω ὅτι ὁ συντάκτης μάλιστα μετέχει καί τῶν δύο "ἡμερολογίων"...

Ἐπίσης, νομίζω, ὅτι αὐτό τό θέμα δέν ἀνήκει στίς Πηγές.
Ἀλλ᾿ αὐτό εἶναι θέμα τοῦ Διαχειριστῆ καί τῶν Συντονιστῶν, ποῦ πρέπει νά τό ἐντάξουν.

Πάντως εδώ και ένα εξάμηνο το site εμφανίζεται χωρίς ενημέρωση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Βλέπω ἀνανεωμένη τήν ἐν λόγῳ ἱστοσελίδα, ἀλλά μέ τό «Τυπικόν ἔτους 2010 (παλαιοῦ ἡμερολογίου)». Ὑπάρχουν ὅμως καί τά σταθερά –πού ὑπῆρχαν– καί χρήσιμα, ὅπως «Τυπικὸν Μεγάλης ῾Εβδομάδος καὶ Πάσχα» καί «Ἀκολουθίαι».

Συγχαρητήρια στόν συντάκτη γι᾿ αὐτόν του τόν κόπο καί μακάρι νά βοηθιοῦνται τόσοι καί τόσοι ἀδελφοί μας στήν Ἑλλάδα καί τήν ἑλληνόφωνη Ὀρθοδοξία –καί ὄχι μόνον– ἀνά τόν κόσμον.


 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στην ιστοσελίδα έχει αναρτηθεί η τυπική διάταξη (αν και όχι πλήρης απ' ότι είδα) του Ιανουαρίου 2014 (νέου ημερολογίου).
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Στην ιστοσελίδα έχει αναρτηθεί η τυπική διάταξη (αν και όχι πλήρης απ' ότι είδα) του Ιανουαρίου 2014 (νέου ημερολογίου).

Κατ' αρχάς, καλή και ευλογημένη χρονιά!
Έχετε απόλυτο δίκιο, δεν είναι πλήρης, διότι περιέχει μόνο την τυπική διάταξη των Κυριακών και των μεγάλων εορτών!
Εάν σκεφτούμε, όμως, ότι οι περισσότερες ενορίες, τελούν Ακολουθίες, μόνο τις παραπάνω ημέρες, καλύπτει τουλάχιστο το (80 - 90)% των αναγκών τους!
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... δεν είναι πλήρης, διότι περιέχει μόνο την τυπική διάταξη των Κυριακών και των μεγάλων εορτών!...

Απλώς μου έκανε εντύπωση ότι δεν συμπεριλάμβανε την Παρασκευή 3-1-2013 με τις ώρες των Θεοφανείων.
 
Απλώς μου έκανε εντύπωση ότι δεν συμπεριλάμβανε την Παρασκευή 3-1-2013 με τις ώρες των Θεοφανείων.

Μάλλον γιατί λέγεται ως συνήθως όπως και η δοξολογία της πρωτοχρονιάς. :p

"Μετὰ τὴν θείαν λειτουργίαν ἐπακολουθεῖ ἡ συνήθης δοξολογία ἐπὶ τῇ ἐνάρξει τοῦ νέου ἔτους."
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αναρτήθηκε και η τυπική διάταξη 1ης, 2ας και της 9ης Φεβρουαρίου (Κυριακής του Τελώνου και Φαρισαίου).
 
Top