Άνθρακας ο θησαυρός

Με αφορμή έναν σχολιασμό που έκανα στο νήμα του αγαπητού Βάιου Ντελή για τον Τσολακίδη μου ήρθε στο μυαλό μια ιστοριούλα:

Το 1994 (;) φιλοξένησα στην Γ' ΦΕΘ (φοιτητική εστία) στην Θεσσαλονίκη τον αδελφικό μου φίλο Αντώνη Αετόπουλο. Οι εξορμήσεις μας στα εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία για να δούμε βιβλία και κασσέτες βυζαντινής μουσικής.
Ο κοινός μας δάσκαλος π. Ραφαήλ Γκουρβέλος μας είχε προτείνει να πάρουμε κασσέτες του Διακο-Διονύση (Φιρφιρή), διότι πολύ θα ωφελούμασταν αν τον ακούγαμε. Ακούσαμε και από άλλους ότι ήταν, λέει, θησαυρός.
Από τα χαρτζηλίκια μας βάλαμε από 900δρχ και πήραμε μία κασέτα του Φιρφιρή (1800δρχ). Ανεβήκαμε τρέχοντας στις Σαράντα Εκκλησιές για να ακούσουμε.
Βάζουμε την κασσέτα, ακούμε το Καρεώτικο απήχημα του παππού, κοιταζόμαστε και...μας πιάνει ένα νευρικό γέλιο ώσπου μας πόνεσαν τα σαγόνια από τα γέλια. Δεν σας περιγράφω το τι έγινε στο "Χέρσον αβυσσοτόκον..." (όσοι το έχουν ακούσει καταλαβαίνουν). Κοιλιόμασταν κάτω. Το επαναλάμβανε ο Αντώνης με το ωραίο χάρισμα της μίμησης που διαθέτει και γινόταν πανηγύρι.
Πάνε τα λεφτά μας χαμένα, λέμε, δεν έχουμε ούτε για καφέ και ο π. Ραφαήλ μας κορόιδεψε. Άνθρακας ο θησαυρός.

Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή καταλάβαμε τη γκάφα μας. Δεν έφταιγε ο Φιρφιρής που γελούσαμε. Φταίγαμε εμείς. Ακόρεστη η δίψα μας μετά για τον Φιρφιρή. Μάθαμε και λίγη μουσική και καταλάβαμε τι εννοούσε ο αγαπημένος μας Δάσκαλος, ο π. Ραφαήλ.

Τώρα όμως νιώθω λίγο διαφορετικά. 19 χρόνια μετά, ακούω τον Τσολακίδη και νιώθω μία αποστροφή. Δεν γελάω. Απλά δεν αντέχει το αυτί μου να τον ακούω. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με τον Ιάκωβο.

Αυτά.:)

ΥΓ. Ήταν μια ιστοριούλα που θα έλεγα στον Βάιο εάν βρισκόμασταν από κοντά κάποια στιγμή. Δεν πειράζει, του τη λέω εδώ, στο αγαπημένο μας φόρουμ.

Αντώνη, σου χρωστάω 900δρχ. Την κασέτα την έχω εγώ.:)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Με αφορμή έναν σχολιασμό που έκανα στο νήμα του αγαπητού Βάιου Ντελή για τον Τσολακίδη μου ήρθε στο μυαλό μια ιστοριούλα:

Το 1994 (;) φιλοξένησα στην Γ' ΦΕΘ (φοιτητική εστία) στην Θεσσαλονίκη τον αδελφικό μου φίλο Αντώνη Αετόπουλο. Οι εξορμήσεις μας στα εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία για να δούμε βιβλία και κασσέτες βυζαντινής μουσικής.
Ο κοινός μας δάσκαλος π. Ραφαήλ Γκουρβέλος μας είχε προτείνει να πάρουμε κασσέτες του Διακο-Διονύση (Φιρφιρή), διότι πολύ θα ωφελούμασταν αν τον ακούγαμε. Ακούσαμε και από άλλους ότι ήταν, λέει, θησαυρός.
Από τα χαρτζηλίκια μας βάλαμε από 900δρχ και πήραμε μία κασέτα του Φιρφιρή (1800δρχ). Ανεβήκαμε τρέχοντας στις Σαράντα Εκκλησιές για να ακούσουμε.
Βάζουμε την κασσέτα, ακούμε το Καρεώτικο απήχημα του παππού, κοιταζόμαστε και...μας πιάνει ένα νευρικό γέλιο ώσπου μας πόνεσαν τα σαγόνια από τα γέλια. Δεν σας περιγράφω το τι έγινε στο "Χέρσον αβυσσοτόκον..." (όσοι το έχουν ακούσει καταλαβαίνουν). Κοιλιόμασταν κάτω. Το επαναλάμβανε ο Αντώνης με το ωραίο χάρισμα της μίμησης που διαθέτει και γινόταν πανηγύρι.
Πάνε τα λεφτά μας χαμένα, λέμε, δεν έχουμε ούτε για καφέ και ο π. Ραφαήλ μας κορόιδεψε. Άνθρακας ο θησαυρός.

Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή καταλάβαμε τη γκάφα μας. Δεν έφταιγε ο Φιρφιρής που γελούσαμε. Φταίγαμε εμείς. Ακόρεστη η δίψα μας μετά για τον Φιρφιρή. Μάθαμε και λίγη μουσική και καταλάβαμε τι εννοούσε ο αγαπημένος μας Δάσκαλος, ο π. Ραφαήλ.

Τώρα όμως νιώθω λίγο διαφορετικά. 19 χρόνια μετά, ακούω τον Τσολακίδη και νιώθω μία αποστροφή. Δεν γελάω. Απλά δεν αντέχει το αυτί μου να τον ακούω. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με τον Ιάκωβο.

Αυτά.:)

ΥΓ. Ήταν μια ιστοριούλα που θα έλεγα στον Βάιο εάν βρισκόμασταν από κοντά κάποια στιγμή. Δεν πειράζει, του τη λέω εδώ, στο αγαπημένο μας φόρουμ.

Αντώνη, σου χρωστάω 900δρχ. Την κασέτα την έχω εγώ.:)
καταρχάς, ευχαριστώ για την ιστορία!
κατά δεύτερον, είναι λάθος, νομίζω, να χαρακτηρίζεις ή να υποψιάζεσαι ΟΛΟΥΣ τους θησαυρούς για άνθρακα, έχοντας υπόψιν ένα όχι και απ'τα καλύτερα παραδείγματα, φερόμενα ως "θησαυρός"....
τελικά, μάλλον έχω την εξής ικανότητα πιο ανεπτυγμένη απ'τους περισσότερους: μπορώ να αγνοώ κάποια στοιχεία (να μην τα δίνω σημασία, ώστε να σχηματίσω την γνώμη μου) για να πετύχω τον στόχο μου.
Εν προκειμένω, η φωνή και κάποια στοιχεία της ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ
και μάλιστα εφόσον όλα τα υπόλοιπα αμιγώς μουσικά στοιχεία (αυτά ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ) είναι σωστά.
Αν έκανε συναυλία ο άνθρωπος και έπρεπε να πληρώσω για να τον ακούσω, μάλλον δεν θα το έκανα. Θα πήγαινα όμως στην εκκλησία να τον ακούσω ή και να προσπαθήσω να ανέβω στο αναλόγιο ή να κάνω μάθημα μαζί του, αφού τα ΑΜΙΓΩΣ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (αυτά είναι τα κοινά με τον Ιάκωβο) είναι σωστά.
Ελπίζω να σε καλύψα.
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: προς γνώσιν σου (και όλων των υπολοίπων), τον Τσολακίδη τον ακούω σαφώς λιγότερο από άλλους, μιας και τις ηχογραφήσεις του τις άκουσα 1000 φορές όταν τις πρωτοκατέβασα και έτσι επικεντρώθηκε το ενδιαφέρον μου σε άλλους που δεν είχα ακούσει (και τόσο πολύ) και των οποίων οι ηχογραφήσεις είναι και πιο πολλές.
 
Last edited:
καταρχάς, ευχαριστώ για την ιστορία!
κατά δεύτερον, είναι λάθος, νομίζω, να χαρακτηρίζεις ή να υποψιάζεσαι ΟΛΟΥΣ τους θησαυρούς για άνθρακα, έχοντας υπόψιν ένα όχι και απ'τα καλύτερα παραδείγματα, φερόμενα ως "θησαυρός"....
τελικά, μάλλον έχω την εξής ικανότητα πιο ανεπτυγμένη απ'τους περισσότερους: μπορώ να αγνοώ κάποια στοιχεία (να μην τα δίνω σημασία, ώστε να σχηματίσω την γνώμη μου) για να πετύχω τον στόχο μου.
Εν προκειμένω, η φωνή και κάποια στοιχεία της ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ
και μάλιστα εφόσον όλα τα υπόλοιπα αμιγώς μουσικά στοιχεία (αυτά ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ) είναι σωστά.
Αν έκανε συναυλία ο άνθρωπος και έπρεπε να πληρώσω για να τον ακούσω, μάλλον δεν θα το έκανα. Θα πήγαινα όμως στην εκκλησία να τον ακούσω ή και να προσπαθήσω να ανέβω στο αναλόγιο ή να κάνω μάθημα μαζί του, αφού τα ΑΜΙΓΩΣ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (αυτά είναι τα κοινά με τον Ιάκωβο) είναι σωστά.
Ελπίζω να σε καλύψα.
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: προς γνώσιν σου (και όλων των υπολοίπων), τον Τσολακίδη τον ακούω σαφώς λιγότερο από άλλους, μιας και τις ηχογραφήσεις του τις άκουσα 1000 φορές όταν τις πρωτοκατέβασα και έτσι επικεντρώθηκε το ενδιαφέρον μου σε άλλους που δεν είχα ακούσει (και τόσο πολύ) και των οποίων οι ηχογραφήσεις είναι και πιο πολλές.
Αυτό που ήθελα να σου πω με την ιστοριούλα αυτή είναι ότι το πάθημα τότε μας έγινε μάθημα.
Έκτοτε, είμαι πολύ προσεκτικός και δεν απορρίπτω κανέναν, αλλά ψάχνω να δω τι μπορώ να πάρω και να ωφεληθώ. Μπορεί ως Δάσκαλος ο Τσολακίδης να ήταν καλός και οι συζητήσεις μαζί του να ήταν ωφέλιμες. Επίσης μπορεί να έκανε πολύ ωραία παρέα, να είχε χιούμορ, να ήταν καλός επιχειρηματίας ή καλός τεχνίτης, να ψάρευε ωραία ή να χόρευε ωραία. Ως ψάλτης όμως...
Δυστυχώς, δεν μπορώ να ωφεληθώ σε κάτι ακούγοντας κάτι τέτοιο. Ούτε αισθητικά, ούτε μουσικά και μάλλον ούτε και επιστημονικά. Ίσως δεν έχω τόσο αναπτυγμένη την ικανότητα που προανέφερες.:)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ως ψάλτης όμως...
Δυστυχώς, δεν μπορώ να ωφεληθώ σε κάτι ακούγοντας κάτι τέτοιο. Ούτε αισθητικά, ούτε μουσικά και μάλλον ούτε και επιστημονικά. Ίσως δεν έχω τόσο αναπτυγμένη την ικανότητα που προανέφερες.:)
να σου κάνω μια ερώτηση: πιστεύεις ότι δεν είναι σωστός ψάλτης, έχοντας διδαχθεί από μικρό παιδάκι απ'τον Ιάκωβο και λίγα χρόνια αργότερα, και από την έτερη, αναλόγου μεγέθους, δύναμη, τον Βινάκη;
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: προσοχή!! όσον αφορά την διδαχθή του απ'τον Ναυπλιώτη, έχει ΜΕΓΙΣΤΗ σημασία ότι έμαθε από παιδάκι και απ'την αρχή και με προσωπικά μαθήματα, λόγω θέσης, αρκετές φορές και ώρες την εβδομάδα και όχι ως ενήλικος ή έχοντας ήδη διαμορφώσει μια ψαλτική προσωπικότητα, εν αντιθέσει με τους περισσότερους μαθητές του Ιακώβου.
 
να σου κάνω μια ερώτηση: πιστεύεις ότι δεν είναι σωστός ψάλτης, έχοντας διδαχθεί από μικρό παιδάκι απ'τον Ιάκωβο και λίγα χρόνια αργότερα, και από την έτερη, αναλόγου μεγέθους, δύναμη, τον Βινάκη;
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: προσοχή!! όσον αφορά την διδαχθή του απ'τον Ναυπλιώτη, έχει ΜΕΓΙΣΤΗ σημασία ότι έμαθε από παιδάκι και απ'την αρχή και με προσωπικά μαθήματα, λόγω θέσης, αρκετές φορές και ώρες την εβδομάδα και όχι ως ενήλικος ή έχοντας ήδη διαμορφώσει μια ψαλτική προσωπικότητα, εν αντιθέσει με τους περισσότερους μαθητές του Ιακώβου.
Αυτή τη στιγμή Βάιε έχω στην τάξη 20 παιδάκια.
Τους κάνω μάθημα από την αρχή. Σε κάποια κάνω και προσωπικά μαθήματα.

Κάποια από αυτά θα γίνουν καλύτερα από μένα.
Κάποια θα γίνουν χειρότερα, και
κάποια απλώς δεν θα ακούγονται.:rolleyes:
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτή τη στιγμή Βάιε έχω στην τάξη 20 παιδάκια.
Τους κάνω μάθημα από την αρχή. Σε κάποια κάνω και προσωπικά μαθήματα.

Κάποια από αυτά θα γίνουν καλύτερα από μένα.
Κάποια θα γίνουν χειρότερα, και
κάποια απλώς δεν θα ακούγονται.:rolleyes:
1ον) δεν διδάχθηκε από όποιον και όποιον
2ον) ξέρει ή όχι ψαλτική, ήτοι διαστήματα, χρόνο, αναλύσεις, λαρυγγισμούς, attacks κτλ;
επαναλαμβάνω: δεν με νοιάζει αν ακούγονται. Με νοιάζει αν ξέρουν αμιγώς ψαλτική. Τελεία και παύλα. Σ'αυτό είμαι κάθετος σε 10 διαστάσεις του χώρου.
Αν είναι φάλτσοι και δεν ακούγονται, τότε ναι, αλλά όχι να μην ακούγονται λόγω κάποιων ιδιαιτεροτήτων της φωνής. Αυτό δεν το δέχομαι ως λάθος. Σ'αυτό είμαι κάθετος σε 20 διαστάσεις.

Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: Ονομάτισέ μου, αν θες, τις ηχογραφήσεις που έχεις ακούσει απ'τον Τσολακίδη, για να ξέρω γιατί έχεις σχηματίσει αυτήν την γνώμη.
Αν έχεις ακούσει 2-3, μεταξύ αυτών και "των Αγίων Πατέρων", τότε δικαιολογείσαι, αλλιώς...
 
Από τα χαρτζηλίκια μας βάλαμε από 900δρχ και πήραμε μία κασέτα του Φιρφιρή (1800δρχ)

Αντώνη, σου χρωστάω 900δρχ. Την κασέτα την έχω εγώ.:)
Αδικεις τον Αντώνη ,πρέπει να του τα επιστρέψεις με τόκο για να ισχύσει το αντιπληθωριστικό χρημα μετα τόσα χρονια:D:D:D
Περαν της πλακας συγκινουμαι , για δυο λογους.
Πρωτον , για το ότι οπως και εσυ και ο Αντώνης και εγώ και πολλοί απο μας , με το υστέρημα και το χαρτζιλικι των μαθητικών μας χρόνων προμηθευτήκαμε βιβλία και ηχητικό υλικό εκεινα τα χρονια ( Που ψαλτολόγιο τότε κ.Κουμπαρουλη:))
Και δευτερο , γιατί όντως στην μακρόχρονη ενασχοληση με τα ψαλτικά αυτό συμβαινει και θα συμβαινει. Δεν μπορεις να εκτιμησεις κατι στην αρχή, ενδεχομενως να σου αρέσει κατι πιο ευπεπτο , πιο εύηχο που ίσως φανταζει και πιο δελεαστικό.
Αλλα με την πάροδο των χρονων , με την πείρα , με την μελετη με την συναναστροφή , αναθεωρείς , ξαναεξετάζεις ,αλλάζεις ίσως και γνωμη για άτομα , για ακούσματα για ύφος. Και , γηράσκω αεί διδασκόμενος . Ποιος ξέρει ;...
Καλή αναζήτηση , σε ολους μας.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βαϊε ο τόπος έχει τρεις διαστάσεις και ο χρόνος μια, οπότε...:rolleyes:

τόσες καταλαβαίνουμε εμείς με τα όργανα που μας έδωσε ο Θεός. Έτσι, δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν άλλες διαστάσεις χώρου :wink:
 
Σ'αυτό είμαι κάθετος σε 10 διαστάσεις του χώρου.
Σ'αυτό είμαι κάθετος σε 20 διαστάσεις.
.

Αγαπητέ Βαϊε ο τόπος έχει τρεις διαστάσεις και ο χρόνος μια, οπότε...:rolleyes:

τόσες καταλαβαίνουμε εμείς με τα όργανα που μας έδωσε ο Θεός. Έτσι, δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν άλλες διαστάσεις χώρου :wink:

Βάιε πρόσεξε μη βγεις εκτός τόπου και χρόνου.:rolleyes:
Μουσικά εννοώ.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Για στήστε αυτί κι ακούστε τι λέει ο Παπαμανωλάκης...
Ο Τσολακίδης είναι σαν να ακούς μαγνητοταινία του Ιακώβου!!!
τόσο κακός ψάλτης είναι τελικά ο κυρ-Στέλιος και δεν έχει να προσφέρει τίποτα...
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: για το ηχητικό πηγαίνετε εδώ
 
Last edited:
Top