Ορθόδοξοι ψαλμοί στα Αραβικά

7orriya

7orriya-حرية
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και Χρονια Πολλα

Ενδιαφερομαι για (ιστοσελιδες με) Ορθοδοξους ψαλμους -εαν εφικτο, ακουσμα και κειμενο- στην αραβικη γλωσσα.

Μιλαω και διαβαζω λιγο την αραβικη (αιγυπτιακα), μα επειδη δεν εχω σταλα γνωσεις ψαλτικης, δεν μπορω να ξεχωρισω -εφοσον λογου χαρη μπω στο you tube / google-, εαν προκειται για Ορθοδοξη ιστοσελιδα ή κοπτων ή λοιπων. Επισης, οπως παρατηρησα στις ιστοσελιδες που προανεφερα, συχνα μη Ορθοδοξοι, "ανεβαζουν" στο διαδικτυο καποιους ψαλμους Ορθοδοξους, ανακατεμενους με δικους τους στην ιδια ιστοσελιδα.

Για να αποφυγω λοιπον τυχον "λαθη", θα ηθελα να σας παρακαλεσω να με παραπεμψετε εσεις σωστα -περαν των ιστοσελιδων (links) που αναφερετε εδω στο Ψαλτολογιον.

Ευχαριστω για την υπομονη, τον κοπο και την αγαπη σας.

Συγχωρηστε με για το ατονικο συστημα΄γραφω γρηγοροτερα.

Ο Κυριος να μας ευλογει και να μας φωτιζει παντοτε, Αμην.

Ελευθερια απο Θεσσαλονικη
 

Σάμερ

Νέο μέλος
Ενδιαφερομαι για (ιστοσελιδες με) Ορθοδοξους ψαλμους -εαν εφικτο, ακουσμα και κειμενο- στην αραβικη γλωσσα.

πες μου ποιο κείμενο θες στην αραβική γλώσσα για να το ανεβάσω εδώ με το άκουσμά του, επειδή ιστοσελίδες δεν θα βρεις.
أنا من سوريا
ο Θεός να είναι μαζί μας
 
πες μου ποιο κείμενο θες στην αραβική γλώσσα για να το ανεβάσω εδώ με το άκουσμά του, επειδή ιστοσελίδες δεν θα βρεις.
أنا من سوريا
ο Θεός να είναι μαζί μας

Ανέβασε κανέναν Απόστολο στα αραβικά!
 

Gorgonaos

Gorgonaos
πες μου ποιο κείμενο θες στην αραβική γλώσσα για να το ανεβάσω εδώ με το άκουσμά του, επειδή ιστοσελίδες δεν θα βρεις.
أنا من سوريا
ο Θεός να είναι μαζί μας

Αμήν!Σάμερ!Αν είναι ευλογημένο κάποιο κείμενο του Αλ Μουρ.. έχει μελοποιήσει κείμενα+στα ελληνικά απ' ότι νομίζω!
Ευχαριστούμε πολύ για την αγάπη+την προθυμία σου για προσφορά!
 

Σάμερ

Νέο μέλος
Αμήν!Σάμερ!Αν είναι ευλογημένο κάποιο κείμενο του Αλ Μουρ.. έχει μελοποιήσει κείμενα+στα ελληνικά απ' ότι νομίζω!
Ευχαριστούμε πολύ για την αγάπη+την προθυμία σου για προσφορά!

θα το ανεβάσω το βράδυ επειδή το γράφω ακόμα :)
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
στο youtube το κανάλι του Jean Pierre Αθανάσιου από τον Λίβανο λέγεται: xorodhia ( http://www.youtube.com/user/xorodhia ) και έχει ανεβάσει μόνον 13 καταπληκτικούς ύμνους από την Χορωδία του Εθνικού Ωδείου Λιβάνου.


Choir Members: - Mr. Bachir Osta - Jean Pierre Fadel - Alain Osta - Ragi Bdeiwe - Fadi Rizk - Carlo yashouu - Doured Stefo - Jalal Kedjo - Georges el Rahbani - Elie Assaad - Said Koupaly - Christian Ayyat - Jules Fadel
 

7orriya

7orriya-حرية
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΜΕΡ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ...

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΕΑΝ ΕΣΤΕΙΛΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ (ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ 1ο).

ΣΑΜΕΡ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΣ ΨΑΛΜΟΥΣ:

ΨΑΛΜΟΣ 29 – ΥΨΩΣΩ σε, Κύριε, ὅτι ὑπέλαβές με καὶ οὐκ εὔφρανας τοὺς ἐχθρούς μου ἐπ᾿ ἐμέ. 3 Κύριε ὁ Θεός μου, ἐκέκραξα πρὸς σέ, καὶ ἰάσω με ...

ΨΑΛΜΟΣ 14 – ΚΥΡΙΕ, τίς παροικήσει ἐν τῷ σκηνώματί σου; ἢ τίς κατασκηνώσει ἐν ὄρει ἁγίῳ σου;...

ΨΑΛΜΟΣ 142 – ΚΥΡΙΕ, εἰσάκουσον τῆς προσευχῆς μου, ἐνώτισαι τὴν δέησίν μου ἐν τῇ ἀληθείᾳ σου, εἰσάκουσόν μου ἐν τῇ δικαιοσύνῃ σου· ...

ΨΑΛΜΟΣ 75 – ΓΝΩΣΤΟΣ ἐν τῇ ᾿Ιουδαίᾳ ὁ Θεός, ἐν τῷ ᾿Ισραὴλ μέγα τὸ ὄνομα αὐτοῦ ...

ΨΑΛΜΟΣ 129 – ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ ἐκέκραξά σοι, Κύριε· 2 Κύριε, εἰσάκουσον τῆς φωνῆς μου· γενηθήτω τὰ ὦτά σου προσέχοντα εἰς τὴν φωνὴν τῆς δεήσεώς μου ...

ΨΑΛΜΟΣ 126 – ᾿ ΕΑΝ μὴ Κύριος οἰκοδομήσῃ οἶκον, εἰς μάτην ἐκοπίασαν οἱ οἰκοδομοῦντες·...

ΨΑΛΜΟΣ 24 – ΠΡΟΣ σέ, Κύριε, ἦρα τὴν ψυχήν μου, ὁ Θεός μου. 2 ἐπὶ σοὶ πέποιθα· μὴ καταισχυνθείην, μηδὲ καταγελασάτωσάν με οἱ ἐχθροί μου...

ΨΑΛΜΟΣ 125 – ΕΝ Τῼ ἐπιστρέψαι Κύριον τὴν αἰχμαλωσίαν Σιὼν ἐγενήθημεν ὡσεὶ παρακεκλημένοι. ...

ΨΑΛΜΟΣ 127 (ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ) – ΜΑΚΑΡΙΟΙ πάντες οἱ φοβούμενοι τὸν Κύριον, οἱ πορευόμενοι ἐν ταῖς ὁδοῖς αὐτοῦ. ...

ΨΑΛΜΟΣ 141 – ΦΩΝῌ μου πρὸς Κύριον ἐκέκραξα, φωνῇ μου πρὸς Κύριον ἐδεήθην. 3 ἐκχεῶ ἐνώπιον αὐτοῦ τὴν δέησίν μου,...

ΨΑΛΜΟΣ 6 – ΚΥΡΙΕ, μὴ τῷ θυμῷ σου ἐλέγξῃς με, μηδὲ τῇ ὀργῇ σου παιδεύσῃς με. 3 ἐλέησόν με, Κύριε, ὅτι ἀσθενής εἰμι·...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
 
Top