[Ερώτηση] Ευλόγηση των Άρτων στην ακολουθία του Όρθρου

Voultepsis

Νέο μέλος
Συνήθως η αρτοκλασία όταν τελείται κατά τον Όρθρο συνάπτεται στην ακολουθία μετά τη δοξολογία και έπεται το απολυτίκιο το οποίο και κλείει τον Όρθρο.
Αν όμως δεν τελείται λειτουργία μετά τον Όρθρο η αρτοκλασία θα γινόταν προ της απολύσεως. Γιατί κατ’ αναλογία δεν τελείται η αρτοκλασία μετά το απολυτίκιο (δηλ. στο τέλος της ακολουθίας) αλλά προ αυτού (μετά την δοξολογία);
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Προσωπική μου άποψη: η ψαλμωδία του απολυτικίου μετά το τριπλό "Πλούσιοι επτώχευσαν" δίνει χρόνο για "εκκαθαρίσεις" στο σολέα, επανατοποθετήσεις μικροφώνων, μετακινήσεις κλπ. :D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Προσωπική μου άποψη: η ψαλμωδία του απολυτικίου μετά το τριπλό "Πλούσιοι επτώχευσαν" δίνει χρόνο για "εκκαθαρίσεις" στο σολέα, επανατοποθετήσεις μικροφώνων, μετακινήσεις κλπ. :D

Μόνο από τον Παναγιώτη... :D:D:D
 

ixadin

Ηχάδιν
Μα, εάν δεν κάνω λάθος στα "αρχαία" τυπικά δεν προβλέπεται αρτοκλασία στον Όρθρο. (Γενικώς η τεκμηρίωσή μου είναι από μνήμης αλλά θυμούμαι ότι) Στις διατάξεις των αγρυπνιών απαντά η πρόνοια για αρτοκλασία, μετά τα απολυτίκια του εσπερινού (στο Και νύν. Θεοτόκε Παρθένε) για τον λόγο ότι η αγρυπνία κρατά σε μάκρος και ο πιστός έτρωγε λίγο άρτο για να βαστάσει τον κόπο της.

Οπότε, στον Όρθρο μπορείς να την βάλεις όπου θες...

Μου έχει τύχει να μπεί αρτοκλασία μετά το Ευαγγέλιο της Λειτουργίας ή και μετά το "Είη το όνομα..." :D
 
Top