Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Ειδήσεις και Ανακοινώσεις > Ενημερώσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-11-17, 19:44
Θανάσης Κατσίκης Θανάσης Κατσίκης is offline
Νέο μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ συναντώ πρόβλημα. Πως το έλυσες;
Πιέστε εκεί που γράφει "(Καταφόρτωσις ἀρχείου mp3)" και το αρχείο θα κατέβει κανονικά σε pdf.
Βασίλης Κιαμηλίδης (14-11-17), Γεωργιάδου Ειρήνη (15-11-17), ακησ (14-11-17), Γιώργος Μ. (15-11-17), atsipas (15-11-17), ilias nektarios (14-11-17), teofilos3 (15-11-17)
Παλιά 15-11-17, 11:08
Το avatar του χρήστη Dimitri
Dimitri Dimitri is offline
Δημήτρης Κουμπαρούλης
Administrator

Περιοχή: Sydney, Australia
Thanked 37.229 Times in 5.064 Posts
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο και όλους τους συντελεστές. Εύχομαι να καρποφορήσει η προσφορά όλων σας και να ακούμε τέτοια μαθήματα πιό συχνά στο μέλλον. Ο Άγγελος Βουδούρης περιλάμβανε το Μαθηματάριο στο βασικό πρόγραμμα σπουδών της Ψαλτικής.
Βασίλης Κιαμηλίδης (15-11-17), Γεωργιάδου Ειρήνη (15-11-17), ακησ (15-11-17), Γιώργος Μ. (15-11-17), dimskrekas (15-11-17), evangelos (16-11-17), gpsevdos (15-11-17), ilias nektarios (15-11-17), Lolos Sotirios (15-11-17), MTheodorakis (15-11-17), nektar (Χθες), SINGEORGE (15-11-17), tsak77 (15-11-17), π. Μάξιμος (Χθες), ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ (15-11-17), ψαλμός 50ός (15-11-17)
Παλιά Χθες, 20:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Μ.
Γιώργος Μ. Γιώργος Μ. is offline
Παλαιό μέλος

Thanked 31.178 Times in 3.828 Posts
Προεπιλογή

Ανεβάζω σε mp3 το Α΄ μέρος της εκδήλωσης (ομιλίες) που μου απέστειλε ο Κωνσταντίνος κομμένο σε τμήματα. Πιστεύω ότι έχουν πολύ ενδιαφέρον. Η ηχογράφηση είναι προσφορά του ηχολήπτη του έργου Γιάννη Μούση (Studio Ekfrasis).
1. Εισαγωγική προσφώνηση του θεολόγου-πρωτοψάλτη Παύλου Χάρη.
2. Χαιρετισμός π. Ρωμανού, πρωτοψάλτη της Ιεράς Μονής Παρακλήτου, ως εκπροσώπου του Καθηγουμένου.
3. Ομιλία πρωτοψάλτη Κωνσταντίνου Σκαρμούτσου.
4. Ομιλία καθηγ. Εμμανουήλ Γιαννοπούλου.
5. Ομιλία καθηγ. Ιωάννου Αρβανίτη.
6. Επιλογική προσφώνηση του θεολόγου-πρωτοψάλτη Παύλου Χάρη.
    Το μουσικό μέρος της εκδήλωσης έχει ήδη ανέβει από ερασιτεχνική λήψη στο κανάλι του Εργαστηρίου Ψαλτικής. Περιλαμβάνει το μάθημα «Τὰς μυστικὰς σήμερον» Πέτρου Μπερεκέτου. Ψάλλουν: ο χορός «Εργαστήρι Ψαλτικής» υπό την διεύθυνση του κ. Αθ. Παϊβανά και ο Άρχων Λαμπαδάριος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Στυλιανός Φλοίκος.
    Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα υπάρχουν και περισσότερα βίντεο, διότι γινόταν κάλυψη της εκδήλωσης.

Η εκδήλωση της παρουσίασης και η τωρινή διάθεση του έργου, εν μέρει από τα usb που μοιράστηκαν, εν μέρει από τις αναρτήσεις του π. Νεκταρίου και τελικώς από την εξελισσόμενη δωρεάν προμήθεια του εντύπου, είναι αφορμές συγκίνησης για όλους όσοι με τον ένα ή άλλο τρόπο συνεργαστήκαμε στο έργο.
    Δεν θα επαναλάβω τις λεπτομέρειες που είχα περιγράψει παλαιότερα για την εντελώς ιδιαίτερη αξία του έργου αυτού στην ιστορία της ψαλτικής από την άποψη της εθελοντικής προσφοράς. Αλλά αυτή χρειαζόταν έναν χαρισματικό άνθρωπο, με υψηλό όραμα και βαθιά πίστη, ικανό να συντονίσει όλες αυτές τις εθελοντικές δυνάμεις, ξεπερνώντας τις σχεδόν καθημερινές δυσκολίες και δοκιμασίες. Αυτός ήταν ο Κωνσταντίνος Σκαρμούτσος και πιστεύω ότι το έργο αυτό και η χαρά για την προσφορά του θα τον συνοδεύουν για όλη του τη ζωή.
    Εξομολογούμαι ότι από ένα σημείο και μετά υπήρχε μέσα μου η βεβαιότητα ότι ένα θείο θέλημα σχετικό με την ψαλτική επευλογεί και καθοδηγεί την επιτέλεσή του έργου αυτού. Μένει να δείξει ο χρόνος τον καρπό αυτής της προσπάθειας στην ψαλτική μας κοινότητα, αλλά τολμώ να πω και μακροπρόθεσμα, στον ψαλτικό μας πολιτισμό.

Δεν έχω καμιά θεσμική αρμοδιότητα να απονείμω ευχαριστίες, πράγμα που άλλωστε χρειάζεται και κάποιο πρωτόκολλο, θα ακολουθήσω μόνο μια προσωπική παρόρμηση να ευχαριστήσω τουλάχιστον δύο μόνο ανθρώπους. Αν μη τι άλλο, για το γεγονός ότι ήταν σχεδόν καθημερινά δίπλα στον Κωνσταντίνο σε όλη αυτή την προσπάθεια επί χρόνια.
    Την κυρία Ειρήνη Γεωργιάδου, που κατέγραψε το μεγαλύτερο μέρος, αλλά και είχε τη συνολική επιμέλεια για τη σελιδοποίηση του μουσικού κειμένου του Μαθηματαρίου· και τον Γιάννη Μούση, τον ηχολήπτη που ηχογράφησε και επεξεργάστηκε ηχητικά σχεδόν όλες τις ηχογραφήσεις. Αμέτρητες ώρες δουλειάς και οι δύο.
    Την κυρία Ειρήνη αξιώθηκα να τη γνωρίσω στην παρουσίαση του έργου και επιβεβαίωσα όσα είχα υποθέσει γι' αυτήν. Τον Γιάννη (μέλος του φόρουμ ως Μώκιος) τον ξέρω παιδιόθεν και απλώς επαύξησα αυτό που γνωρίζω γι' αυτόν. Και οι δυο τους εργάστηκαν με αφοσίωση, ευαισθησία και υπομονή συχνά στα όρια της αυτοθυσίας, και μας έδωσαν, η πρώτη ένα αριστούργημα μουσικής γραφής, ο δεύτερος ένα αριστούργημα ψαλτικού ήχου.
    Κάποιοι άλλοι άνθρωποι επισης που δεν έχω αρμοδιότητα ή ικανότητα να μνημονεύσω (ορισμένους τους γνώρισα στην παρουσίαση) έκαναν πολύ σπουδαία δουλειά. Εμείς, οι περισσότεροι, απλώς «εισεληλύθαμεν» στον κόπο τους.

Και αυτοί και όλοι, ας είναι ευλογημένοι από τον Θεό για ό,τι προσέφεραν.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mp3 02 Χαιρετισμός π. ΡΩΜΑΝΟΥ.mp3 (5,19 MB, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 03 Ομιλία Κ. ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΥ.mp3 (22,61 MB, 8 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 04 Ομιλία Ε. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ.mp3 (39,58 MB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 05 Ομιλία Ι. ΑΡΒΑΝΙΤΗ 1.mp3 (32,20 MB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 05 Ομιλία Ι. ΑΡΒΑΝΙΤΗ 2.mp3 (24,35 MB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 05 Ομιλία Ι. ΑΡΒΑΝΙΤΗ 3.mp3 (25,47 MB, 3 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 07 Επιλογική προσφώνηση Π. ΧΑΡΗ.mp3 (8,62 MB, 3 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 01 Εισαγωγική προσφώνηση Π. ΧΑΡΗ.mp3 (5,25 MB, 5 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Μ. : Σήμερα στις 00:14. Αιτία: εκ νέου upload του 01
Απάντηση με παράθεση
18 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Γιώργος Μ.!" για αυτή τη δημοσίευση:
Βασίλης Κιαμηλίδης (Χθες), Γεωργιάδου Ειρήνη (Χθες), Γεώργιος Τασούλης (Χθες), aposto (Σήμερα), ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ (Χθες), Emmanouil Giannopoulos (Σήμερα), giannis m. (Χθες), Giorgos Sterpis (Χθες), ilias nektarios (Χθες), lagoudakis (Σήμερα), Laosynaktis (Χθες), Lolos Sotirios (Χθες), MTheodorakis (Χθες), nektar (Χθες), Pappous43 (Χθες), π. Μάξιμος (Χθες), ΧΑΡΗΣ4 (Χθες), ψαλμός 50ός (Χθες)
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές