Είμαι μπάσος - πληροφορίες για μπάσους

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκα Θεσσαλονίκη για δουλειές και με φιλοξένησε στην εκκλησία του ο αγαπητός φίλος, Πασχάλης Πασχαλίδης, στον Ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην Επανωμή Θεσσαλονίκης. Σε αυτό το ηχητικό κάνω κόντρα ισοκράτημα και για την ιστορία δεν έχω μικρόφωνο, με πιάνει το μικρόφωνο του Πασχάλη. Συγχωρείστε μου τυχόν λαθάκια καθώς δεν έβλεπα καθαρά την πάρτα, πρέπει να φτιάξω γυαλιά μεγεθυντικά σύντομα, χαχα.

https://www.youtube.com/watch?v=SowMd9SDx6s&feature=share
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Εδώ και 6 μήνες ξεκίνησα στον μουσικό σύλλογο Λάρισας με μαέστρο τον Χρήστο Κτιστάκη. Στο παρακάτω βίντεο τραγουδάω σαν σολίστ στο amazing grace χωρίς μικρόφωνα, 1 οκτάβα κάτω απο το κανονικό. Η κάμερα στα 25 μέτρα. Να τονίσω οτι είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που τραγουδάω και η πρώτη εμπρός σε κοινό. Είχα απίστευτο άγχος και μου κοβόταν η ανάσα, για αυτό και οι χαμηλές μου είναι λίγο αδύναμες. Χαμηλή νότα χαμηλό ρε (η κάτω πα :) ). Στο 3,19 που τραγουδάει η χορωδία κάνω ένα απαλό χαμηλό μι (η κάτω βου )

https://www.youtube.com/watch?v=EF1vu2CGTuE&feature=youtu.be

Τέλος να πω ότι επιτέλους ξεκίνησα φωνητική, οι παλιότερες προσπάθειες δεν ξεκίνησαν καν. Έχω κάνει 4 μαθηματα τις τελευταίες 2 εβδομάδες με την κα Κατερίνα Οικονόμου, πολύ γνωστή σοπράνο με διεθνή καριέρα, η οποία πλέον μένει στην Λάρισα και είχα την τύχη να συνεργαστώ μαζί της στους γάμους του φίγκαρο (22-25-27 απρίλη στην Λάρισα) όπου συμμετείχα σαν κομπάρσος.

Εδώ λινκ με την κα Οικονόμου.

https://www.youtube.com/watch?v=Mr9v41ZHkt0
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τέλος να πω ότι επιτέλους ξεκίνησα φωνητική, οι παλιότερες προσπάθειες δεν ξεκίνησαν καν. Έχω κάνει 4 μαθηματα τις τελευταίες 2 εβδομάδες με την κα Κατερίνα Οικονόμου, πολύ γνωστή σοπράνο με διεθνή καριέρα, η οποία πλέον μένει στην Λάρισα και είχα την τύχη να συνεργαστώ μαζί της στους γάμους του φίγκαρο (22-25-27 απρίλη στην Λάρισα) όπου συμμετείχα σαν κομπάρσος.

Εδώ λινκ με την κα Οικονόμου.

https://www.youtube.com/watch?v=Mr9v41ZHkt0

Αυτά που γράφεις για την κα Κατερίνα, τα προσυπογράφω με τα δυό τα χέρια!!!!
Είναι διάσημη σοπράνο, και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Μια φορά την εβδομάδα έρχεται στην Καρδίτσα, στο ωδείο που διδάσκω και γω, και έχει καταφέρει να κερδίσει τους πάντες με την κατάρτιση και τον υπέροχο τρόπο της.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι μετά απο καιρό.

Με subharmonics Α0-C1,

Κανονική θωρακική (πάω μέχρι κόντρα ντο C1, αλλά σήμερα μέχρι εδώ ήμουν σταθερός)

Misty Mountains Cold, The hobbit, 2 οκτάβες κάτω απο την κανονική έκδοση

Ένα μικρό μέρος του can't help falling in love. Unlisted
 

balgiota

Νέο μέλος
Η Φωνή πηγάζει ως αποτέλεσμα σωστά βυθισμένης αναπνοής.Τον λαιμό τον"ανοίγει" ο συνδυασμός σωστής αναπνοής(διαφραγματικής) και σωστής στάσης σώματος.Από κει και πέρα όλα τα φωνήεντα αντηχούν στην ίδια θέση.Η φωνή κατατάσσεται σε κατηγορίες με βάση την χροιά της και τα περασματά της και ΟΧΙ με βάση την εκτασή της.Τα περάσματα των φωνών είναι τα ακόλουθα: Βαθύφωνος(Basso)DO,DO#,RE/ΝΗ',ΝΗ' ΔΙΕΣΗ,ΠΑ'
Βαρύτονος( Baritono):MI,MI BEMOL/ΒΟΥ' ΥΦΕΣΗ,ΒΟΥ'
Οξύφωνος(Tenore):FA,FA#,SOL,SOL#/ΓΑ',ΓΑ'ΔΙΕΣΗ,ΔΙ'ΔΙΕΣΗ
Σε οτι αφορά τον βαθύφωνο είναι η χαμηλότερη φωνή του ανθρώπου και έχει τις εξής κατηγορίες:
Βasso Buffo/Bel Canto-Kωμικός μπάσος:Eλαφριά και ευέλικτη φωνή
Basso Lirico-Λυρικός μπάσος:Βαθιά και ευκίνητη φωνή.Σκουρότερη χροιά απο τον κωμικό αλλά μικρότερη ευκινησία
Basso Dramatico-Δραματικός Μπάσος:Βαρία και σκούρα φωνή με πολλή ενέργεια
και χρώμα
Basso Profondo-Bαθύς Μπάσος:Πλούσια,βάθια,πολύ σκούρα και δραματική φωνή
Επίσης θα ήταν καλό να κάνετε φωνητική με έναν καθηγητή μονωδίας γιατί είναι ο κατάλληλος σε θέματα φωνής.
 
Last edited:

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Κόντρα Ισοκράτημα στον Δάσκαλο μας, Θεοδόσιο Διαμάντη. Είναι αποσπάσματα βίντεο.

 

χερουβιμ

Active member
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι μετά απο καιρό.

Με subharmonics Α0-C1,

Κανονική θωρακική (πάω μέχρι κόντρα ντο C1, αλλά σήμερα μέχρι εδώ ήμουν σταθερός)

Misty Mountains Cold, The hobbit, 2 οκτάβες κάτω απο την κανονική έκδοση

Ένα μικρό μέρος του can't help falling in love. Unlisted
προφανως ο φιλος εκανε το πειραμα μετα απο το πρωινο ξυπνημα....δεν εξηγηται αλλιως
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Συγχωρήστε το παρουσιαστικό μου στο βίντεο. Το ανέβασα μόνο και μόνο γιατί κάποιοι είναι περίεργοι για το πως είναι στο περίπου η φωνή μου και ανέβασα μια περίπτωση πρωινού ξυπνήματος μετά απο βραδινό κόντρα ισοκράτημα (και ψάλσιμο). Σας ευχαριστώ.

 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Κατ' αρχας να σας συγχαρω για την αξιοποιηση της σπανιας φωνης σας! Αναφορικα με τετοιες φωνες υπαρχει η εξης απορια: Αντιμετωπιζετε "ρατσισμο" στο ψαλτηρι; Δηλαδη σας εβαλαν να κανετε ισοκρατημα απο την πρωτη στιγμη που σας ακουσαν; Και εαν θελησετε να αναλαβετε αναλογιο καποια στιγμη, πιστευετε πως θα σας δωσουν την ευκαιρια ή θα σας πουν "Μα εσεις ειστε ισοκρατης".
Αντιστοιχες περιπτωσεις εχουμε ζησει ολοι σε αλλες δραστηριοτητες, πχ "Εισαι κοντος, αρα δεν κανεις για μπασκετ" ή "εισαι λιγο χοντρουλης, κατσε τερμα" κλπ.
Στην ψαλτικη αν και εχουμε ακουσει εξαιρετικα υψιφωνους σπουδαιους ψαλτες, δεν συμβαινει το ιδιο με τους βαθυφωνους.Προσωπικα δεν θυμαμαι να εχω ακουσει καποιον βαθυφωνο ψαλτη (σε ρολο πρωτοψαλτη αναφερομαι παντα) και αναρωτιεμαι εαν αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι τους βαζουν ολους αυτους απο πολυ νωρις να ισοκρατουν στερωντας τους τη δυνατοτητα της ψαλμωδιας.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Κανονικά ο ακροατής δεν θα πρέπει να έχει θέμα με μια μπάσα φωνή, εφόσον καλύπτει την έκταση που απαιτεί το μέλος. Τι πειράζει αν το ίδιο πράγμα το λέει μπάσα; Άσε που για το ευρύ εκκλησίασμα, η μπάσα φωνή είναι και πιο ευχάριστη στο αυτί, ενώ για τον υψίφωνο το ευρύ κοινό λέει ότι τσιρίζει. Ελάχιστοι τον απολαμβάνουν και την αξία και φήμη του τη χρωστάει εν πολλοίς στην αναγνώριση των συναδέλφων του και τυχόν ιερέων που τους ενδιαφέρουν τα φωνητικά.

Πρόβλημα υφίσταται όταν έχει καταληφθεί η θέση του δεξιού από κάποιον υψίφωνο, οπότε για να συνεργαστούν μαζί του οι αριστεροί θα πρέπει να είναι κι αυτοί υψίφωνοι.

Στα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια γενικότερη τάση προς χαμηλότερες βάσεις ώστε να είναι πιο ξεκούραστες. Ίσως επειδή πολλοί ψάλτες γέρασαν και πλέον δεν μπορούν να ψάλουν όπως παλιά; Ή οι νέοι σκέφτονται πιο πρακτικά και προτιμούν να μην προβληθούν από το να κουράσουν τη φωνή τους; Ή πιάνουν όσο πιο χαμηλά μπορούν για να έχουν άνεση να τραβήξουν τον αμανέ πολύ ψηλά;
 
Last edited:

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Κατ' αρχας να σας συγχαρω για την αξιοποιηση της σπανιας φωνης σας! Αναφορικα με τετοιες φωνες υπαρχει η εξης απορια: Αντιμετωπιζετε "ρατσισμο" στο ψαλτηρι; Δηλαδη σας εβαλαν να κανετε ισοκρατημα απο την πρωτη στιγμη που σας ακουσαν; Και εαν θελησετε να αναλαβετε αναλογιο καποια στιγμη, πιστευετε πως θα σας δωσουν την ευκαιρια ή θα σας πουν "Μα εσεις ειστε ισοκρατης".
Αντιστοιχες περιπτωσεις εχουμε ζησει ολοι σε αλλες δραστηριοτητες, πχ "Εισαι κοντος, αρα δεν κανεις για μπασκετ" ή "εισαι λιγο χοντρουλης, κατσε τερμα" κλπ.
Στην ψαλτικη αν και εχουμε ακουσει εξαιρετικα υψιφωνους σπουδαιους ψαλτες, δεν συμβαινει το ιδιο με τους βαθυφωνους.Προσωπικα δεν θυμαμαι να εχω ακουσει καποιον βαθυφωνο ψαλτη (σε ρολο πρωτοψαλτη αναφερομαι παντα) και αναρωτιεμαι εαν αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι τους βαζουν ολους αυτους απο πολυ νωρις να ισοκρατουν στερωντας τους τη δυνατοτητα της ψαλμωδιας.

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Ψαλτική ξεκίνησα στα 40 μου το 2015 και απλά ακουγόμουν ότι είμαι μπάσος. Τα έπαιρνα εύκολα και άρχισα να κάνω απο μόνος μου ισοκράτημα μέσα σε 2 μήνες. Ο δάσκαλος ήταν πολύ χαρούμενος που είχα την δυνατότητα και δεν το πίστευε (με την καλή έννοια). Στους 6 μήνες ήμουν βασικό στέλεχος της χορωδίας μια και έχω την δυνατότητα να είμαι 1 οκτάβα κάτω απο τους ισοκράτες, μπάσους και μη, και να ακούγομαι δυνατά γεμίζοντας μπάσο όλη την χορωδία, όχι ξεχωρίζοντας σαν γκαριλοφωνή. Ο δάσκαλος με παρακαλούσε να ψέλνω κιόλας αλλά στην αρχή δεν ήξερα που πάνε τα πέντε στην χρήση της φωνής μου. Έπεσε 1,5 οκτάβα περίπου και δεν μπορούσα να πάω ψηλά και μου άρεσε ο ρόλος. Πλέον, 6 χρόνια μετά και πολλές τρικυμίες, η φωνή μου έχει αλλάξει απίστευτα και έχει πολύ μεγάλη έκταση. Μπορώ να ισοκρατώ σε 2 οκτάβες άνετα και να ψάλω (αν έχω διαβάσει το κομμάτι) άνετα ακόμα και στην φυσική του βάση, σε τουλάχιστον 3 οκτάβες.
Η αλήθεια είναι ότι με εμένα μπερδεύονται οι περισσότεροι γιατί ξέρουν ότι είμαι κτήνος σε δύναμη και βάθος αλλά δεν ξέρουν ότι έχω φωνή να τραγουδήσω και να ψάλω μελωδικά, ακόμα και στο ίσο που κάνω εναλλαγές με βιμπράτο, αργό η γρήγορο, κρατώντας το ίσο και ακολουθώντας την φωνή του εκάστοτε ψάλτη (πέρα απο το καθαρά κόντρα ισοκράτημα). Μόλις με ακούσουν νομίζουν ότι είμαι πτυχιούχος βυζαντινής ενώ στην πραγματικότητα έχω κάνει πολύ λίγα μαθήματα. Μέχρι που μου πρότειναν και αναλόγιο για καθημερινές αλλά φυσικά δεν δέχτηκα καθώς δεν είμαι άξιος για κάτι τέτοιο, αυτή την στιγμή τουλάχιστον.
Το παν είναι να είναι μελωδική η φωνή και το βάθος δεν ενοχλεί στο ψάλσιμο, αν και όταν ψάλλω κάτι θα το κάνω μόνο φυσικά.

Οπότε, ούτε μπούλινγκ δέχτηκα, ούτε κάποια πίεση. Ίσα ίσα που εγώ ήθελα να έχω τον ρόλο του εξισορροπιστή λόγο μεγάλης αντοχής στην καταπόνηση, λόγω της έντασης και του βάθους σε συνθήκες δύσκολες και ουσιαστικά να κάνω την δύσκολη δουλειά διευκολύνοντας όλους τους υπόλοιπους. Μπορώ να είμαι έξω απο το αναλόγιο και να γεμίζω μπάσο όλη την εκκλησία, περισσότερο και απο αυτούς που έχουν μικρόφωνο μπροστά τους. Απλά έτσι είναι ο οργανισμός μου και απλά το έμαθα καταλάθος στα 40 μου ξεκινώντας ένα πόθο που είχα για την βυζαντινή. Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για την εμπειρία που έχω αποκτήσει τα τελευταία χρόνια και μου είναι παράξενο γιατί εμένα δεν μπορούσε να με βοηθήσει κανείς στο ξεκίνημα, ούτε οι δάσκαλοι φωνητικής ούτε κανείς, απλά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου.

Σας χαιρετώ
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Κανονικά ο ακροατής δεν θα πρέπει να έχει θέμα με μια μπάσα φωνή, εφόσον καλύπτει την έκταση που απαιτεί το μέλος. Τι πειράζει αν το ίδιο πράγμα το λέει μπάσα; Άσε που για το ευρύ εκκλησίασμα, η μπάσα φωνή είναι και πιο ευχάριστη στο αυτί, ενώ για τον υψίφωνο το ευρύ κοινό λέει ότι τσιρίζει. Ελάχιστοι τον απολαμβάνουν και την αξία και φήμη του τη χρωστάει εν πολλοίς στην αναγνώριση των συναδέλφων του και τυχόν ιερέων που τους ενδιαφέρουν τα φωνητικά.

Πρόβλημα υφίσταται όταν έχει καταληφθεί η θέση του δεξιού από κάποιον υψίφωνο, οπότε για να συνεργαστούν μαζί του οι αριστεροί θα πρέπει να είναι κι αυτοί υψίφωνοι.

Στα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια γενικότερη τάση προς χαμηλότερες βάσεις ώστε να είναι πιο ξεκούραστες. Ίσως επειδή πολλοί ψάλτες γέρασαν και πλέον δεν μπορούν να ψάλουν όπως παλιά; Ή οι νέοι σκέφτονται πιο πρακτικά και προτιμούν να μην προβληθούν από το να κουράσουν τη φωνή τους; Ή πιάνουν όσο πιο χαμηλά μπορούν για να έχουν άνεση να τραβήξουν τον αμανέ πολύ ψηλά;

Συμφωνώ μαζί σας, πλέον όλοι ξεκινούν μια με 2 φωνές κάτω και πλησιάζουν τα φυσικά κάποια στιγμή. Πολύ λίγοι πιάνουν ψηλές βάσεις, τουλάχιστον στην περιοχή μας. Πάντως,, όταν υπάρχει καλή διάθεση για όλους έχει Ο Θεός.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
προφανως ο φιλος εκανε το πειραμα μετα απο το πρωινο ξυπνημα....δεν εξηγηται αλλιως

Όχι, το συγκεκριμένο βίντεο είναι τραβηγμένο απόγευμα. Η φωνή μου λειτουργεί κάπως περίεργα. Αν είναι σε καλή κατάσταση το πρωί και δεν καταπονηθεί κατά την διάρκεια της ημέρας, με ζέσταμα γίνεται τούμπανο και πιάνει πάρα πολύ χαμηλές συχνότητες χωρίς να σταματάει τον παλμό στις φωνητικές χορδές. Μπορώ να είμαι έτσι όλη την ημέρα, δεν ξεφουσκώνει η φωνή μου μετά το πρωινό ξύπνημα, αν δεν το θελήσω. Εξαρτάται αν είναι να πάω χωράφι για δουλειά (εκεί γίνεται χάλια κατευθείαν, χαχα), αν όμως έχουμε λειτουργία, η εμφάνιση με την χορωδία τότε την κρατάω όσο μπορώ.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Μπορώ να είμαι έξω απο το αναλόγιο και να γεμίζω μπάσο όλη την εκκλησία, περισσότερο και απο αυτούς που έχουν μικρόφωνο μπροστά τους.

Έχω έναν τέτοιο κύριο που μου κρατάει εξαιρετικό ίσον από μακριά. Προσπαθώ μήνες να τον πετύχω στο αντίδωρο και να του πω μια καλημέρα, αποφεύγοντας όμως να αναφερθώ στη συνήθεια αυτή μήπως και ντραπεί και το σταματήσει. Απλά να σκεφτεί πως αν ήταν ανεπιθύμητος δε θα τον χαιρετούσα.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Λίγο εκτός θέματος, χαχα. Οι φωνές είναι δικές μου χωρίς καμιά παραμόρφωση, απο μικρός μπορούσα να κάνω κτηνώδης φωνές.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Σε αυτό το βίντεο κάνω την φωνή ενός Uruk Hai απο τον άρχοντα των δαχτυλιδιών και του Unicron απο τα transformers.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Καλησπέρα αγαπητοί μου φίλοι. Σε αυτό το βίντεο λέω τον μονόλογo του Optimus Prime απο το τέλος του πρώτου Transformers, που την φωνή του κάνει ο Peter Cullen. Σας ευχαριστώ.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Καλησπέρα. Μετά απο παρότρυνση αρκετών έκανα ένα βιντεάκι όπου περιγράφω την εμπειρία μου, πως έφτιαξα την φωνή μου. Συγχωρέστε με που είναι στα αγγλικά αλλά το 90% που παρακολουθούν το κανάλι μου είναι απο εξωτερικό. Επίσης σας ευχαριστώ για την όποια στήριξη.

 
Top