Δεν έλαβα το email ενεργοποίησης της εγγραφής μου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κάποια μέλη δεν λαμβάνουν το email ενεργοποίησης. Φαίνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα με κάποιες διευθύνσεις yahoo.gr

Delivery to the following recipients failed permanently:

* (name)@yahoo.gr

Reason: There was an error while attempting to deliver your message with [Subject: "Re: Psaltologion (Ψαλτολόγιον) Φόρμα Επικοινωνίας - Registration Problem"] to (name)@yahoo.gr. MTA p3plsmtpa09-04.prod.phx3.secureserver.net received this response from the destination host IP - 188.125.69.79 - 554 , 554 delivery error: dd This user doesn't have a yahoo.gr account (name@yahoo.gr) [-5] - mta1145.mail.ir2.yahoo.com
.

Παρότι στέλνουν κανονικά email από αυτές τις διευθύνσεις δεν μπορούν να λάβουν. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω πείτε μου. Ευχαριστώ.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Κάποια μέλη δεν λαμβάνουν το email ενεργοποίησης. Φαίνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα με κάποιες διευθύνσεις yahoo.gr

Παρότι στέλνουν κανονικά email από αυτές τις διευθύνσεις δεν μπορούν να λάβουν. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω πείτε μου. Ευχαριστώ.

Με μιά γρήγορη αναζήτηση στο google είδα ότι το μήνυμα λάθους που βγάζει "554" συμβαίνει σε τρείς περιπτώσεις.
1) Όταν η διεύθυνση είναι άκυρη, μη υπαρκτή (βέβαια, εφόσον στέλνουν κανονικά από αυτές τις διευθύνσεις, προφανώς η περίπτωση αυτή δεν ισχύει...)
2) Όταν η Yahoo θεωρήσει ότι το mail που έρχεται είναι spam, δεν το παραλαμβάνει και το επιστρέφει πίσω στον αποστολέα.....
3) Ο server της Yahoo είναι αργός και όταν υπάρχει πολύς φόρτος εργασίας, το σύστημα τα παίζει (κρεμάει), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εξυπηρετήσει την παραλαβή των μέιλς (κάθε μέιλ που φτάνει στον server της Yahoo, πριν προωθηθεί στον παραλήπτη, σκανάρεται από τα αντιβιωτικά του server - το ίδιο κάνουν όλοι οι πάροχοι μέιλς), και γιά ευκολία, προτιμάει να τα επιστρέψει πίσω. Αν το ξαναστείλεις σε 2-3 ώρες, πολύ πιθανόν να φτάσει κανονικότατα.

Σου στέλνω μιά δυο απαντήσεις από την αναζήτηση...


Ο χρήστης wdurham είπε:
The error message seems quite clear....Yahoo will use this error number to indicate a non-existent account, or one that has been disabled. However, with servers other than Yahoo, a 554 error CAN mean that the receiving server has rejected your message because it thinks it is Spam.

=========
από sandykalra
Explain your issue in full detail here:
From last 8-9 months many of my incoming are coming as failure notice....
Below is the exact cause, which comes every time with the mail:-

Delivery to the following recipient failed permanently:

a...@yahoo.com

Technical details of permanent failure:
Google tried to deliver your message, but it was rejected by the recipient domain. We recommend contacting the other email provider for further information about the cause of this error. The error that the other server returned was: 554 554 delivery error: dd This user doesn't have a yahoo.com account (a...@yahoo.com) [-5] - mta1110.mail.mud.yahoo.com (state 18).

Ο χρήστης bkc56 είπε:
This user doesn't have a yahoo.com account

I think that pretty much says it all. The only question is what happened to the account and why it was closed (unless the e-mail address is wrong).

Ο χρήστης sandykalra είπε:
Thanks for the prompt reply but it does'nt solve the purpose, should i tell the person sending me mail that he/she first need to have yahoo account before sending me mail on my gmail id.

Ο χρήστης bkc56 είπε:
No, it means that when you send message or reply to messages that the address needs to be a valid one. The header error you posted simply says you tried to send it to an address that doesn't exist. If it was a reply, then the From header was invalid (or the address was deleted before your replied).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
2) Όταν η Yahoo θεωρήσει ότι το mail που έρχεται είναι spam, δεν το παραλαμβάνει και το επιστρέφει πίσω στον αποστολέα.....
Ή μάλλον το βάζει στο φάκελο με τα spams ή «ενοχλητική αλληλογραφία». Εμένα μέχρι τώρα δε μου 'χει απορρίψει τελείως τα spams. Αυτό που συμβαίνει, όμως, συνήθως είναι να αργεί πολύ να λάβει τα μηνύματα λόγω υπερφορτωμένου server, όπως σωστά γράψατε.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Ή μάλλον το βάζει στο φάκελο με τα spams ή «ενοχλητική αλληλογραφία». Εμένα μέχρι τώρα δε μου 'χει απορρίψει τελείως τα spams.

Αδελφέ μου Ιωάννη.....

Εν μέρει, έχεις δίκαιο. Τα spam τα πηγαίνει στον ιδιαίτερο φάκελο απ' όπου μπορείς εσύ, αν θέλεις, να τα βρείς. Οταν όμως ένα μέιλ το παραλάβει ο server και το τοποθετήσει στα spam (ανεπιθύμητα ή ενοχλητικά), δεν επιστρέφει στον αποστολέα το μέιλ "Delivery". Και στην περίπτωση του κου Δημήτρη, τα μέιλ δεν παραδίδονται και επιστρέφουν πίσω με τον κωδικό "554". Αυτός ο κωδικός δηλώνει αυτά που έγραψα.

Γιά να στο κάνω πιο κατανοητό, θα σου εξηγήσω πιό σχολαστικά το τι γίνεται.

Ας υποθέσουμε ότι εγώ φτιάχνω ένα σκριπτάκι (script) και το οποίο έχει σαν στόχο, να στέλνει στο ψαλτολόγιο ένα μέιλ στο οποίο θα λέει "αγαπητοί συνάδελφοι, σας ευχαριστώ". Αυτό το μέιλ, θεωρητικά, δεν είναι spam και δεν θα αποκλεισθεί ποτέ από έναν server. Αν εγώ τώρα ρυθμίσω το σκριπτάκι μου να στέλνει ένα τέτοιο μέιλ στο ψαλτολόγιο κάθε δευτερόλεπτο, ένα από τα δύο θα συμβεί. Ή ο server (οπου είναι ανεβασμένο το ψαλτολόγιο) θα αναγνωρίσει την επίθεση που κάνω και θα με μπλοκάρει ή θα δημιουργηθεί μία "υπερχείλιση" (Buffer Overflow Attack, όπως την ονομάζουν) και η σελίδα θα "πέσει" (θα κρεμάσει). Και ενώ τα μέιλ μου δεν ήταν spam, ωστόσο έριξαν την σελίδα ή αποκλείστηκαν.

Το μεταφέρω τώρα στον server της Yahoo. Ας υποθέσουμε ότι ο server μπορεί να διαχειριστεί 10.000 μέιλ το λεπτό. Αν σε δεδομένη στιγμή, απευθύνουν "αίτημα παράδοσης μέιλ" προς τον server 11.000 χρήστες τότε ή θα πρέπει η Yahoo να επιστρέψει πίσω τα 1000 μέιλ και να κρατήσει τις 10.000 που μπορεί να διαχειριστεί ή αλλιώς ο server της Yahoo θα κρεμάσει. Σε μία τέτοια περίπτωση, ο server δεν κάθεται να τσεκάρει πιό μέιλ είναι spam και πιό όχι. Πρώτη προτεραιότητα του server είναι να ξαποστείλει το "υπερφορτίο". Οπότε, τα 1000 μέιλ τα επιστρέφει στους αποστολείς (ξεφορτώνοντας ανώδυνα τον server) με τον κωδικό "554" (δηλαδή spam ή ψεύτικη διεύθυνση).

Αυτό εννοούμαι όταν λέμε ότι το επιστρέφει σαν spam (και δεν το πάει στα ανεπιθύμητα). Οχι ότι ειναι υποχρεωτικά spam, αλλά ότι γιά κάποια αιτία ο server "το βαφτίζει" spam γιατί πρέπει να βρεί δικαιολογία γιά το ότι δεν το δέχτηκε στον server.

Και το ίδιο μέιλ, αν το στείλεις λίγο αργότερα, το δέχεται κανονικά.....

Αυτά τα ολίγα.... Συγνώμη και αν σε ζάλισα. Ίσως όμως να λυθούν απορίες και σε κάποιους άλλους.

Βοήθειά μας η Παναγία (στό Ορος εορτάζουμε αύριο τα Εισόδια της Θεοτόκου) και η Αγ. Βαρβάρα (είπατε Εσπερινό, άρα άλλαξε η μέρα)
 
Top