Αθ. Παϊβανάς: Εισήγηση στο Γ΄ Διεθνές Συνέδριο για τον Θρασύβουλο Στανίτσα

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σημαντικό ντοκουμέντο, θερμές ευχαριστίες στον κυρ-Αθανάσιο Παϊβανά για την κοινοποίηση σε μας που δεν μπορέσαμε να παραβρεθούμε:

Αγαπητοί φίλοι
Στο Γ΄ Διεθνές Συνέδριο του Αμερικανικού Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικής και Υμνολογίας που διεξήχθη στις 31/10-2/11/2011 (Παιανία, Αττικής) είχα την τιμή να είμαι εισηγητής.
Το θέμα της εισηγήσεώς μου ήταν:
Θρασύβουλος Στανίτσας: ο κρίκος της δια μέσου των αιώνων αλυσίδας των Αρχόντων Πρωτοψαλτών της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας.
Στην εισήγηση παρουσιάσθηκαν πολλά οπτικοαστικά παραδείγματα κατά κύριο λόγο από τα μαθήματα που μου παρέδιδε ο δάσκαλός μου Θρασύβουλος Στανίτσας.
Για το λόγο αυτό κρίνω σκόπιμο να ανεβάσω στο youtube αυτήν την εισήγηση προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να γίνουν κοινωνοί αυτής της εργασίας μου.
Την ανεβάζω σε δύο μέρη.
Μπορείτε να την βρείτε στο ακόλουθο Links:


 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Συγχαρητήρια στον κ. Παϊβανά που αναδεικνύει αυτόν τον πλούτο, την παρακαταθήκη του δασκάλου του!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Την ανεβάζω σε δύο μέρη.
Μᾶλλον δέν ὑπάρχουν «δύο μέρη», ἀλλά μιά δεύτερη καλύτερη λήψη (HQ):
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἡ εἰσήγηση αὐτή εἶναι ὑψίστης σημασίας γιά τόν ἱεροψαλτικό κόσμο.
Μέσα ἀπό συγκινητικές λεπτομέρειες, σκέψεις τοῦ Ἄρχοντος, ἠχητικά καί μουσικά τεκμήρια, μας μεταφέρει ὁ εἰσηγητής , ἔμμεσα, στό φιλοσοφικό μπανγκράουντ τῆς Πατριαρχικῆς Μουσικῆς.
Ὁριοθετεῖ την μουσική, ὥς ἐδῶ καί μή παρέκει..., μέ τά λόγια τοῦ Στανίτσα, μέ λόγια ἀπλά, τόσο ἀπλά σάν τήν ἀλήθεια καί τήν πρακτική τῆς μουσικῆς μας.
Εὐχαριστοῦμε.
 
Top