Υμνοι Μεγαλης Εβδομαδας

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω διαφορους υμνους της Μ. Εβδομαδος , ενδεικτικους ολων των ημερων , απο διαφορους ψαλτες ή χορωδιες . Μερικοι υμνοι (π. Μαυροπουλος
Βουτσινας , Περιστερης ) θεωρουνται σπανιοι .
Στην επισυναψη Νο 15 η ηγουμενη της Ιερας Μονης Μακρυμαλλης (κατα κοσμον Μαριαννα Σκορδά) , για να υπαρχει και μια γυναικεια φωνη . Ψαλλει το
δοξαστικο των αινων της Κυριακης του Θωμα .
Καλη ακροαση & ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ .
 

Attachments

  • 01=3'31''=Δασκαλουδης Κυριαζης=Προ εξ ημερων Πλ.Βος.mp3
    1 MB · Views: 333
  • 02=3'32''=π. Νικολαος Ιωσηφιδης(Ταταυλα 1965)=Ερχομενος Ο Κυριος Αος.mp3
    1 MB · Views: 526
  • 03=1'48''=π. Νικολαος Ιωσηφιδης(Ταταυλα 1965)=Του κρυψαντος το Δος.mp3
    532.8 KB · Views: 336
  • 04=2'03''=π. Νικολαος Ιωσηφιδης(Ταταυλα 1965)=Πορνη προσηλθε Σοι Γος.mp3
    606.8 KB · Views: 289
  • 05=5'00''=ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ Σπυριδων=Μυσταγωγων Σου Πλ.Αος_new.mp3
    1.4 MB · Views: 274
  • 06=5'05''=ΒΟΥΤΣΙΝΑΣ ιωαννης=Γεννημα εχιδνων Πλ.Βος.mp3
    1.5 MB · Views: 182
  • 07=4'20''=Κουτρας Παναγιωτης=Εξεδυσαν με Πλ.Βος.mp3
    1.2 MB · Views: 185
  • 08=5'05''=ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ- Σπυριδοπουλος=Σημερον κρεμαται Πλ.Βος - Εις πολλα ετη (εισοδου).mp3
    1.5 MB · Views: 204
  • 09=6'33''=Χρυσανθος -Σπυριδοπουλος(1982)=Κανωνας Κυματι θαλασσης (μερος).mp3
    1.9 MB · Views: 197
  • 10=6'10=Μοναχοι Ι.Μ. Αγιου Κυπριανου=Ευλογηταρια Πλ.Αος.mp3
    1.8 MB · Views: 200
  • 11=2'54''=ΕΒΧ(Αγγ-λος)=Τον Κυριον Υμνειτε Αος.mp3
    852.9 KB · Views: 142
  • 12=2'28''=ΕΒΧ(ΑΓΓ-λος)=Αναστα Ο Θεος Βαρυς.mp3
    726.2 KB · Views: 127
  • 13=9'46''=ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ(Σταθης)=Χριστος Ανεστη-Στιχηρα Πασχα Πλ.Αος.mp3
    2.8 MB · Views: 172
  • 14=2'29''=ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ(Σταθης)=Αναστασεως Ημερα Πλ.Αος.mp3
    733.4 KB · Views: 163
  • 15=3'46''=ΜΑΡΙΑΜ(Ηγουμενη ΙΜ Μακρυμαλλης)=Μεθ ημερας οκτω Πλ.Βος.mp3
    1.1 MB · Views: 163

Xerouvim

xerouvim
Ευχαριστούμε πάρα πολύ κ. Λιναρδάκη για τους ωραίους αυτούς ύμνους. Θα ήθελα εάν υπάρχει cd ή κάποιες ηχογραφήσεις της γερόντισσας Μαριάμ από Μ. Εβδομάδα, αν είναι δυνατόν να τις ανεβάσετε !!!

Σας ευχαριστώ πολύ

Τσίνογλου Στυλιανός
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ κ. Λιναρδάκη για τους ωραίους αυτούς ύμνους. Θα ήθελα εάν υπάρχει cd ή κάποιες ηχογραφήσεις της γερόντισσας Μαριάμ από Μ. Εβδομάδα, αν είναι δυνατόν να τις ανεβάσετε !!! Σας ευχαριστώ πολύ Τσίνογλου Στυλιανός

Αγαπητε Στελιο
Εχω μονο μια κασεττα με υμνους του Πασχα και του Πεντηκοσταριου . Ποτε θα φτιαχθει για να ανεβει ; ΑΓΝΩΣΤΟ . Ελπιζω καποιος φιλος απο τα μελη του
φορουμ να εχει αυτο που ζητας . Ας το ανεβασει .
Καλη Ανασταση .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ευχαριστούμε πολύ Κύριε Λιναρδάκη για τις ωραιότατες ηχογραφήσεις που μας προσφέρετε. Αυτήν την ηχογράφηση με τον Περιστέρη όμως γιατί την ανεβάσατε; Συγγνώμη, αλλά μου φαίνεται σαν εκτέλεση στη σκάλα του Μιλάνου. Βιμπράτο, πιανίσσιμο, φορτίσσιμο και όλοι οι χρωματισμοί της Ευρωπαϊκής μουσικής παρελαύνουν στην ηχογράφηση. Αναρωτιέμαι γιατί τον θεωρούν και τόσο μεγάλο "βυζαντινό" ψάλτη!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε πολύ Κύριε Λιναρδάκη για τις ωραιότατες ηχογραφήσεις που μας προσφέρετε. Αυτήν την ηχογράφηση με τον Περιστέρη όμως γιατί την ανεβάσατε; Συγγνώμη, αλλά μου φαίνεται σαν εκτέλεση στη σκάλα του Μιλάνου. Βιμπράτο, πιανίσσιμο, φορτίσσιμο και όλοι οι χρωματισμοί της Ευρωπαϊκής μουσικής παρελαύνουν στην ηχογράφηση. Αναρωτιέμαι γιατί τον θεωρούν και τόσο μεγάλο "βυζαντινό" ψάλτη!

Για τον αοιδιμο Σπυριδωνα Περιστερη NO COMENT .
Kαλη Ανασταση .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Με συγχωρείτε Κύριε Λιναρδάκη, αλλά κανείς δεν αμφισβητεί τις γνώσεις και την καλλιφωνία του Σπ. Περιστέρη. Όμως, επιτρέψατέ μου να παρατηρήσω ότι το ύφος του απέχει παρασάγγας από τον όρο "βυζαντινό"! Αν θέλαμε να αναλύσουμε την εκτέλεσή του, θα έπρεπε να δανειστούμε ουκ ολίγα σημάδια της Ευρωπαϊκής μουσικής, ενώ λείπουν παντελώς εκτελέσεις που θα συναντούσαμε σε οποιονδήποτε Πατριαρχικό ή Θεσσαλονικιό ή οποιονδήποτε άλλον ψάλτη που ακολουθεί την παράδοση της βυζαντινής μουσικής. Ομοίως και η χορωδία του. Σας ρωτώ ευθέως κ. Λιναρδάκη: Αν υποθέσουμε ότι χάνονταν όλες οι ηχογραφήσεις που έχουμε στη βυζαντινή μουσική και έμενε μόνο μία, θα θέλατε αυτή να είναι του Σπ. Περιστέρη; Θα παίρναμε σαφή εικόνα περί του τί είναι βυζ. μουσική από μια τέτοια ηχογράφηση;
Καλή ανάσταση!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Με συγχωρείτε Κύριε Λιναρδάκη, αλλά κανείς δεν αμφισβητεί τις γνώσεις και την καλλιφωνία του Σπ. Περιστέρη. Όμως, επιτρέψατέ μου να παρατηρήσω ότι το ύφος του απέχει παρασάγγας από τον όρο "βυζαντινό"! Αν θέλαμε να αναλύσουμε την εκτέλεσή του, θα έπρεπε να δανειστούμε ουκ ολίγα σημάδια της Ευρωπαϊκής μουσικής, ενώ λείπουν παντελώς εκτελέσεις που θα συναντούσαμε σε οποιονδήποτε Πατριαρχικό ή Θεσσαλονικιό ή οποιονδήποτε άλλον ψάλτη που ακολουθεί την παράδοση της βυζαντινής μουσικής. Ομοίως και η χορωδία του. Σας ρωτώ ευθέως κ. Λιναρδάκη: Αν υποθέσουμε ότι χάνονταν όλες οι ηχογραφήσεις που έχουμε στη βυζαντινή μουσική και έμενε μόνο μία, θα θέλατε αυτή να είναι του Σπ. Περιστέρη; Θα παίρναμε σαφή εικόνα περί του τί είναι βυζ. μουσική από μια τέτοια ηχογράφηση;

Πετρο
Νομιζα οτι γραφωντας το NO COMENT θα καταλαβαινες γιατι το εγραψα . Δηστυχως φαινεται οτι δεν καταλαβες . Οσο για τις ηχογραφησεις που κατα καιρους ανεβαζω , δεν σημαινει οτι μου αρεσουν ολοι αυτοι οι ψαλτες που ανεβαζω ή οι διαφορες χορωδιες . Εγω προσθερω ακουσματα απο διαφορες
''σχολες'' . Εσεις ακουτε , συγκρινετε (χωρις ομως προκαταληψεις) και αποφαζιζετε . Σου αρεσει ο Δημητρης . ΚΑΛΟΣ & ΑΞΙΟΣ . Σε αλλους δεν αρεσει . Ετσι γινοταν , γινεται και θα γινεται ΠΑΝΤΑ στο δικο μας ''σιναφι'' . Οσο για την ερωτηση σου , γιατι δεν ρωτας πιο ειδικους (καθηγητες & δασκαλους της Β.Μ. ) . Εγω δεν εχω ουτε διπλωμα . Δεν μου χρειαζεται αλλωστε . Αλλα αν επιμενεις για δικη μου απαντηση , ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ NO COMENT .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Kύριε Λιναρδάκη

Με συγχωρείτε που έδειξα μια σχετική ανωριμότητα και δεν αντιλήφθηκα το πνεύμα της απάντησής σας. Εμείς οι νέοι διακρινόμαστε για τον αυθορμητισμό μας και πολλές φορές επειδή έχουμε ένα πράγμα στο μυαλό μας αδυνατούμε να αντιληφθούμε το πνεύμα των λόγων κάποιου. Φυσικά μου αρέσει ο Δημήτρης Γαλάνης αλλά όχι μόνο αυτός για να μην παρεξηγούμαι. Μου αρέσει και ο Πρίγγος και ο Στανίτσας και ο Βασιλικός και ο Κετσετζής και ο Σουρλαντζής και ο Xρύσανθος και τόσοι άλλοι. Πάντως για την ερώτησή μου, δε νομίζω ότι χρειάζεται πτυχίο για να απαντήσει κανείς. Απλώς, όταν κάποιος έχει ακούσει αρκετούς ψάλτες, μπορεί να κατανοήσει ποιος είναι παραδοσιακός και ποιος όχι.
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μπράβο ρε κυρ Βαγγέλη. Ο Θεός να σε σκέπει πάντα. Καλά ο π. Νικόλαος Ιωσηφίδης (εννοείται Μαυρόπουλος) δίνει ρέστα. Πολύ πάθος στην εκτέλεση που δείχνει οτι νοιώθει και κατέχει τα τροπάρια. Αν μπορείτε ανεβάστε κι άλλα ανέκδοτα του ιδίου (αν υπάρχουν) και να μας πείτε χρονολογία ηχογράφησης. Επίσης για ποιά μονή του Αγ. Κυπριανού μιλάμε στα Ευλογητάρια;

ΥΓ: Off topic ΑΛΛΑ, αναρωτιώμουν (δεν θυμάμαι) αν σας ξαναέστειλα την ηχογράφηση με τον Απόστολο Ιωαννίδη (Χερουβικό Ά ήχου).
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μπράβο ρε κυρ Βαγγέλη. Ο Θεός να σε σκέπει πάντα. Καλά ο π. Νικόλαος Ιωσηφίδης (εννοείται Μαυρόπουλος) δίνει ρέστα. Πολύ πάθος στην εκτέλεση που δείχνει οτι νοιώθει και κατέχει τα τροπάρια. Αν μπορείτε ανεβάστε κι άλλα ανέκδοτα του ιδίου (αν υπάρχουν) και να μας πείτε χρονολογία ηχογράφησης. Επίσης για ποιά μονή του Αγ. Κυπριανού μιλάμε στα Ευλογητάρια;

ΥΓ: Off topic ΑΛΛΑ, αναρωτιώμουν (δεν θυμάμαι) αν σας ξαναέστειλα την ηχογράφηση με τον Απόστολο Ιωαννίδη (Χερουβικό Ά ήχου).

Αλλος ο π. Νικολαος Μαυροπουλος . Στην ηχογραφηση ειναι ο π. Νικολαος Ιωσηφιδης πριν χειροτονηθει .
Ιερα μονη Αγιου Κυπριανου Φυλης (Αττικη) .
Δεν μου εστειλλες ηχογραφηση .
Καλη Ανασταση .
 
Top