O Ματθαίος Τσαμκιράνης στο Youtube

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Μπραβο συναδελφε ! Επιτελους μετα απο πολυ καιρο μια ΣΠΟΥΔΑΙΑ αναρτηση !
Εσχατως κοντευουμε να καταντησουμε ...........
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου


Απο τη γραφή του αρχοντα της Μ.Τ.Ε Θρασύβουλου Στανίτσα.
 
Last edited by a moderator:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Πηρα την πρωτοβουλια να επεξεργαστω ολη την σειρα με τους αναστασιμους ηχους και να τους βαλω και κειμενο μαζι με ηχο ωστε να ειναι και σαν μαθημα απο τον αειμνηστο.
Εαν υπαρχει καποιο θεμα με οτιδηποτε να μου πειτε.Το πρωτο δειγμα σιγα σιγα θα κανω ολους τους ηχους.
 
Last edited by a moderator:

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα.
Μήπως ο Τσαμκιράνης εκτελεί το δοξαστικό των αγίων πατέρων του Πρίγγου; Νομίζω ότι το παρακάτω κείμενο (Πρίγγου) ταιριάζει πολύ περισσότερο στην εκτέλεσή του, αν εξαιρέσουμε τα "της μυστικής", "τα μυρίπνοα", όπου ίσως τα κάνει εκτός κειμένου. Εκτός κι αν είναι καμία διασκευή του Καραμάνη.

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνετε να ανεβάζετε ηχογραφήσεις από τον Τσαμκιράνη, και ειδικά τώρα που προσθέτετε και κείμενο!
 

Attachments

  • Των Αγίων Πατέρων ο χορός - Μέλος Κωνσταντίνου Πρίγγου - Ήχος πλ του δ'.pdf
    158.2 KB · Views: 46

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Καλησπέρα.
Μήπως ο Τσαμκιράνης εκτελεί το δοξαστικό των αγίων πατέρων του Πρίγγου; Νομίζω ότι το παρακάτω κείμενο (Πρίγγου) ταιριάζει πολύ περισσότερο στην εκτέλεσή του, αν εξαιρέσουμε τα "της μυστικής", "τα μυρίπνοα", όπου ίσως τα κάνει εκτός κειμένου. Εκτός κι αν είναι καμία διασκευή του Καραμάνη.

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνετε να ανεβάζετε ηχογραφήσεις από τον Τσαμκιράνη, και ειδικά τώρα που προσθέτετε και κείμενο!

Ναι φιλτατε εχεις δικιο,ειναι του Πριγγου η γραφη με καποιες δικες του μελωδιες του..
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ 27/7/1996
Οποιος θελει να τα κοψω σε τρακς-κομματια να μου το πει.Ευχαριστω,καλη ακροαση


 
Last edited by a moderator:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Αιγαλεω 1976.

 
Last edited by a moderator:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Εντος λιγων ημερων θα ανεβασω βιντεο απο εσπερινο,Ορθρο και Θεια λειτουργια απο πανηγυρει Ιερου ναου οπου ψαλλει ο αειμνηστος.
Αναμεινατε...
 
Top