[Ερώτηση] Προεισαγωγές χερουβικών Πρίγγου

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα!
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάπου αυτό το θέμα (και να πείτε ότι δεν έψαξα;;)
αλλά γιατί ο Πρίγγος δημιουργούσε/έψαλλε προεισαγωγές και μεγάλα "ΟΙ τα χερουβίμ"; πού εξυπηρετούσαν δηλαδή;
Ευχαριστώ! :)
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
νομίζω..δεν ειμαι σίγουρος..οτι επειδη η προσκομιδη γινοταν την ωρα του χερουβικου για αυτο ηταν μεγαλα σε εκταση τα χερουβικα με προεισαγωγες.......
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
νομίζω..δεν ειμαι σίγουρος..οτι επειδη η προσκομιδη γινοταν την ωρα του χερουβικου για αυτο ηταν μεγαλα σε εκταση τα χερουβικα με προεισαγωγες.......

ίσως...
ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα!
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάπου αυτό το θέμα (και να πείτε ότι δεν έψαξα;;)
αλλά γιατί ο Πρίγγος δημιουργούσε/έψαλλε προεισαγωγές και μεγάλα "ΟΙ τα χερουβίμ"; πού εξυπηρετούσαν δηλαδή;
Ευχαριστώ! :)

Στις πολυαρχιερατικές λειτουργίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο λειτουργών αρχιερέας (Πατριάρχης) θυμίαζε μετά το τέλος της προεισαγωγής και όχι στη συνήθη θέση (στο Τριάδι...) προκειμένου να υπάρχει χρόνος και για την συγχώρεση και για την ολοκλήρωση της προσκομιδής.
 

JohnBouks

Νέο μέλος
Υπάρχουν κάπου αυτές οι μεγάλες προεισαγωγες που έλεγε ο Πρίγγος στο φανάρι;; Στο βιβλίο θεία λειτουργία Πρίγγου εκδόσεις Πηδάλιον υπάρχουν κάποιες αλλά πολύ μικρές... Αν ξέρει κάποιος ας με ειδοποιήσει.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν κάπου αυτές οι μεγάλες προεισαγωγες που έλεγε ο Πρίγγος στο φανάρι;; Στο βιβλίο θεία λειτουργία Πρίγγου εκδόσεις Πηδάλιον υπάρχουν κάποιες αλλά πολύ μικρές... Αν ξέρει κάποιος ας με ειδοποιήσει.

Συνήθως τις έψαλε (μόνος), δεν τις έγραφε (για χορωδία)..
 
Top