[Ψάχνω] Ερμηνεία Ειρμών Αναστάσιμων Κανόνων

Βαγγέλης Μπισύρης

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο η ερμηνεία ή/και μετάφραση των ειρμών των Αναστάσιμων Κανόνων; Εναλλακτικά κυκλοφορεί κάποιο βιβλίο;
Ευχαριστώ.
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Εναλλακτικά κυκλοφορεί κάποιο βιβλίο;
Ευχαριστώ.[/QUOTE]

Καλημέρα! Υπάρχει ένα βιβλίο που ερμηνεύει όλα τα Αναστάσιμα του εσπερινού και του Όρθρου των Κυριακών! Θα κοιτάξω άμεσα και θα σου πω τον τίτλο!
 

Βαγγέλης Μπισύρης

Παλαιό Μέλος
ΤΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑ εκδόσεως της Α.Θ. Ο ΣΩΤΗΡ ,ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΦΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ ΙΕΡΟΚΗΡΥΚΟΣ 654 σελίδες

Κ. Κιαμηλίδη, ευχαριστώ για την απάντησή σας. Εννοείτε αυτό το βιβλίο; Η περιγραφή του στην ιστοσελίδα δεν είναι και πολύ κατατοπιστική.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κ. Κιαμηλίδη, ευχαριστώ για την απάντησή σας. Εννοείτε αυτό το βιβλίο; Η περιγραφή του στην ιστοσελίδα δεν είναι και πολύ κατατοπιστική.

Ευχαριστώ και πάλι.

Όχι μάλλον. Διότι αυτό που έχω στα χέρια μου, έχει τους ύμνους του Πεντηκοσταρίου ως έχουν, και παρακάτω την μετάφραση - ερμηνεία συνοπτική αλλά πλήρως κατανοητή.
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Κ. Κιαμηλίδη, ευχαριστώ για την απάντησή σας. Εννοείτε αυτό το βιβλίο; Η περιγραφή του στην ιστοσελίδα δεν είναι και πολύ κατατοπιστική.

Ευχαριστώ και πάλι.
Είναι το ίδιο βιβλίο που αναφέρει ο κ. Κιαμηλίδης, το έχω με το πρόσθετο εξώφυλλο όπως φαίνεται στην ιστοσελίδα και περιέχει Εσπερινό, 'Ορθρο και Αναγνώσματα Κυριακής του Πάσχα, Παρασκευής Διακαινησίμου, Κυριακή Θωμά, α΄ ήχο, Κυριακή Μυροφόρων, Παραλύτου, Τετάρτη Μεσοπεντηκοστής, Κυριακή Σαμαρείτιδος, Τυφλού, Πέμτη της Αναλήψεως, Κυριακή Αγίων Πατέρων, Σάββατο των κεκοιμημένων, Κυριακή Πεντηκοστής, Δευτέρα Αγίου Πνεύματος, Κυριακή με ήχο Βαρύ, Κυριακή Αγίων Πάντων και όλα τα Εωθινά Ευαγγέλια, Εξαποστειλάρια και Δοξαστικά
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ὑπάρχει τό ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ (1984) τοῦ π. Ἀθανασίου Λ. Κωστάκη
Θεολόγου-Φιλολόγου, Ἱερέως τοῦ Ἱ.Ν.Ἁγ.Σκέπης,Παπάγου, Τηλ.210-6510-442.
Ἐάν ἐρωτήσητε καί σᾶς ποῦν ὅτι δέν πωλεῖται πλέον, τότε πῆτε μου ποῖον κανόνα χρειάζεσθε ὥστε νά φροντίσω νά σᾶς τόν σκανάρω.
 
Top