Το φόρουμ μόνο για ανάγνωση κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπενθυμίζω και φέτος σε όλους οτι το Ψαλτολόγιον κατ'έθος θα είναι μόνο για ανάγνωση κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα. Θα μπορείτε να συνδέεστε, να κατεβάζετε υλικό και να στέλνετε ΠΜ αλλά δεν θα εμφανιστούν μηνύματα μελών για μία εβδομάδα.

Σκοπεύω να ενεργοποιήσω την αλλαγή την Κυριακή των Βαΐων το βράδι (ώρα Αυστραλίας) δηλ. μεσημέρι των Βαϊων ώρα Ελλάδος και θα ανοίξει το φόρουμ ξανά την Ανάσταση πρώτα ο Θεός.

Καλό ψάλσιμο και καλή ανάσταση σε όλους!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεδομένου ότι το φόρουμ θα κλείσει την Κυριακή το μεσημέρι και αύριο είναι μέρα αγορών και οικιακών εργασιών για μένα, θα ήθελα από σήμερα να ευχηθώ σε όλα τα αγαπητά μέλη: καλή Μεγάλη Εβδομάδα και Καλή Ανάσταση, με χαρά, υγεία και ευλογία από τον Κύριο.
Στα «μάχιμα» μέλη (δηλ. στους υπηρετούντες σε αναλόγια) εύχομαι καλή δύναμη στις τόσο όμορφες, αλλά και τόσο κοπιώδεις ακολουθίες που θα τελεσθούν. Ιδιαίτερα έχω στη σκέψη μου και στην προσευχή μου όσους σαν εμένα μετά το βιοποριστικό των έργο πάνε απευθείας στο ναό, αφού συχνά έχουν ταλαιπωρηθεί με τα μέσα μαζικής μεταφοράς ή οδηγώντας οι ίδιοι (όπερ και χειρότερο!):(
Σε όλους συνιστώ να επιτελέσουν τη διακονία τους με σοβαρότητα, τυπικότητα και υπευθυνότητα, αλλά και με ψυχραιμία, αυστηρότητα, ενίοτε δε και με και με στωικότητα, αποφεύγοντας φωνητικούς ακροβατισμούς για το οποίους ισχύει το ρηθέν «μηδέν ωφελεί, αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται». Οι φωνητικοί ακροβατισμοί και τα εξεζητημένα μέλη ούτε την «κανονικότητα» των ακολουθιών μεταβάλλουν ούτε και την ένδικον μισθαποδοσίαν (άσε που και κάτι τις παραπάνω να πάρεις πιθανόν να το ξοδέψεις σε ΩΡΛ!).:rolleyes:
Εν τέλει εύχομαι φέτος να εκλείψουν τα ακραία φαινόμενα αποκαθηλώσεων από μπαλκόνια, σεισμών με τον κίνδυνο κανένας πολυκάντηλο να προσγειωθεί σε κεφάλια πιστών κλπ. θεατρικών εκδηλώσεων, τα οποία απάδουν με την ιερότητα των τελουμένων. :mad: Για όσους αμετανόητοι επιμένουν σε αυτά, συνιστώ τα εξής:
1. Την Κυριακή των Βαΐων, λιτανεία Εικόνος του Χριστού επί πώλου όνου, κατά την τάξη της Αιθιοπικής Κοπτικής Εκκλησίας. :D
2. Στον όρθρο της Μ. Τρίτης, αναπαράσταση της παραβολής των δέκα παρθένων, κατά την τάξη της Αρμενικής Εκκλησίας. :)
3. Στον όρθρο της Μ. Τετάρτης, αναπαράσταση του σχετικού με την μετανοημένη πόρνη περιστατικού (δεν νομίζω να το κάνει κάποια εκκλησία τώρα πια, γινόταν στη Δύση το Μεσσαίωνα!) :)
4. Το Μ. Σάββατο, αναπαράσταση της ιστορίας του Προφήτου Ιωνά (τελείται από τους Ανατολικού Ρυθμού Καθολικούς στο Μαλαμπάρ των Ινδιών!)
βλ. http://analogion.com/forum/showthread.php?p=174351#post174351 :eek:

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Και απο μένα αγαπητοί συνάδερφοι καλή δύναμη και καλή ανάσταση σε όλους σας.Φέτος- πρώτα ο Θεός- θα ψάλω στην ορθόδοξη κοινότητα του Νοτιγχάμ.Φεύγω αύριο και γι αυτό εύχομαι από σήμερα.Πάντα γεια.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Εἴθε ἵνα μνημονεύωμεν ἀεὶ τοῦ ἱεροῦ νιπτῆρος ἐν τῇ πρὸς ἀλλήλους διακονίᾳ.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλή Ανάσταση κ καλή δύναμη κι από μένα!

Τελικά για προσωπικούς λόγους δεν θα μεταβώ στην Πόλη για να ψάλλω, αν και το ήθελα πολύ..Ευχαριστώ όσους μου απέστειλαν πληροφορίες οι οποίες θα μου χρειαστούν στο μέλλον. Ελπίζω να με αξιώσει ο Θεός να ψάλλω κάποια Μεγάλη Εβδομάδα. Τουλάχιστον θα είμαι δίπλα στον πατέρα μου ως δομέστικος στον ΙΝ Ευαγγελισμού Θεοτόκου Σητείας.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Να ευχηθώ σε όλους τους συναδέλφους καλή δύναμη στα αναλόγια που διακονούν, καλή Μεγάλη Εβδομάδα, και προ παντων
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
να έχουμε!!!
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Καλή δύναμη σε όλους τους ιεροψάλτες και Καλή Ανάσταση!!
(απ' ότι είδα στο πρόγραμμα του τηλεοπτικού καναλιού της Βουλής θα μεταδοθούν από την Μ. Πέμπτη και έπειτα οι ακολουθίες απο το Φανάρι)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπενθυμίζω και φέτος σε όλους οτι το Ψαλτολόγιον κατ'έθος θα είναι μόνο για ανάγνωση κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα. Θα μπορείτε να συνδέεστε, να κατεβάζετε υλικό και να στέλνετε ΠΜ αλλά δεν θα εμφανιστούν μηνύματα μελών για μία εβδομάδα.

Σκοπεύω να ενεργοποιήσω την αλλαγή την Κυριακή των Βαΐων το βράδι (ώρα Αυστραλίας) δηλ. μεσημέρι των Βαϊων ώρα Ελλάδος και θα ανοίξει το φόρουμ ξανά την Ανάσταση πρώτα ο Θεός.

Καλό ψάλσιμο και καλή ανάσταση σε όλους!
 

epizoitis

Νέο μέλος
Εύχομαι καλή δύναμη πρωτίστως , καλή Μεγάλη Εβδομάδα και με το καλό να φτάσουμε την Ανάσταση του Κυρίου. Καλά ψαλσίματα!
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Εύχομαι σε όλους να διέλθομε, με τη δύναμη και τη βοήθεια του Θεού, την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα με υγεία και δύναμη, να ανταποκριθούμε με ωραία και κατανυκτική ψαλμωδία στα καθήκοντά μας, να ευφρανθούμε στα αναλόγια, άδοντες και ψάλλοντες τω Κυρίω και προσευχόμενοι και με την εκ του Παναγίου Τάφου αναβλύζουσα χαρά και ελπίδα να εορτάσομε την ΑΝΑΣΤΑΣΗ Του Κυρίου μας.
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλή δύναμη σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους ιεροψάλτες στην Ελλάδα και σ 'όλο τον κόσμο! Καλή ανάσταση και καλό Πάσχα!
 
Τις καλύτερες ευχές σε όλους τους συναδέλφους και τα μέλη του φόρουμ .
Καλη δύναμη και καλη ανάσταση .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπενθυμίζω και φέτος σε όλους οτι το Ψαλτολόγιον κατ'έθος θα είναι μόνο για ανάγνωση κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα. Θα μπορείτε να συνδέεστε, να κατεβάζετε υλικό και να στέλνετε ΠΜ αλλά δεν θα εμφανιστούν μηνύματα μελών για μία εβδομάδα.

Σκοπεύω να ενεργοποιήσω την αλλαγή την Κυριακή των Βαΐων το βράδι (ώρα Αυστραλίας) δηλ. μεσημέρι των Βαϊων ώρα Ελλάδος και θα ανοίξει το φόρουμ ξανά την Ανάσταση πρώτα ο Θεός.

Καλό ψάλσιμο και καλή ανάσταση σε όλους!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Παιδιά σε όλους ανεξαιρέτως καλή δύναμη
στην δυσκολότερη ιεροψαλτικά Μεγάλη
Εβδομάδα.Εκείνες τις άγιες μέρες προ
του Πάσχα πειράζει πολύ ο άλλος κ
έχω κολαστεί αμέτρητες φορές.Υπομονή
γιατί έρχονται κ άνθρωποι που ελάχιστες
φορές τον ενιαυτό εκκλησιάζονται κ μπορεί
να είναι λίγο..."εκτός κλίματος"...:wink:
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Καλή δύναμη και από εμένα αγαπητοί συνάδελφοι!
Καλή Ανάσταση σε όλους!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπενθυμίζω και φέτος σε όλους οτι το Ψαλτολόγιον κατ'έθος θα είναι μόνο για ανάγνωση κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα. Θα μπορείτε να συνδέεστε, να κατεβάζετε υλικό και να στέλνετε ΠΜ αλλά δεν θα εμφανιστούν μηνύματα μελών για μία εβδομάδα.

Σκοπεύω να ενεργοποιήσω την αλλαγή την Κυριακή των Βαΐων το βράδι (ώρα Αυστραλίας) δηλ. μεσημέρι των Βαϊων ώρα Ελλάδος και θα ανοίξει το φόρουμ ξανά την Ανάσταση πρώτα ο Θεός.

Καλό ψάλσιμο και καλή ανάσταση σε όλους!
 
Γιατί κλείνουμε το φορουμ για την Μεγάλη Εβδομάδα?

Απο την μία θα βοηθούσε πολύ, καθώς είναι μια βδομάδα, στην οποία καθε ψάλτης αφιερώνεται στην βυζαντινή μουσική, και εκεί φανερώνονται απορίες, παρατηρήσεις, ελλείψεις σε υλικό κλπ, και αυτό θα βοηθούσε θεωρώ στην ανάπτυξη του φορουμ.

Απο την άλλη σίγουρα, παρασύρεσαι σε πιθανή αργοσχολία, κουτσομπολιο και συναφή αμαρτίες.
 
Status
Not open for further replies.
Top