[Suggestion] «Δεύτερα» ονόματα ήχων

Κατ' αρχάς δεν ξέρω αν έχω θέσει σωστό τίτλο!!!

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω κάποιες απορίες που ίσως τις έχουν και άλλοι και νομίζω πως θα είναι και καλό θέμα εάν το δουλέψουμε σωστά κυρίως οι πιο έμπειροι.

παρατιρούμε σε κάποια μαθήματα κάποιες επιπλέον ονομασίες όπως:

πλ.δ (μαχούρ)
πλ. α (ατζέμ κιουρδί)
Φρύγγιος
σπάθιον μέλος
και φαντάζομαι υπάρχουν και άλλα.

προτείνω λοιπόν να τα μαζέψουμε και να καταγράψουμε:

ποιος έδωσε το όνομα και γιατί
πως διαμορφώνεται τα διαστήματα και η κλίμακα
κάποια παραδείγματα και οπτικά και ηχητικά κυρίως παραλλαγή αλλά και μέλος
και άλλα αν έχει κάποιος να προτείνει ή να προσθέσει.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αυτά που γράφεις στις παρενθέσεις είναι ονομασίες ήχων τις Αραβοπερσικής μουσικής, τα λεγόμενα κοινώς μακάμ.

Για τον φρύγιο, κι όχι φρύγγιο εδώέχει συζητηθεί ήδη κατά το παρελθόν.

Το σπάθιον μέλος το αντιστοιχούν στον πλ.α'. Αυτά σε μια γρήγορη αναζήτηση. Αν ψάξεις καλά εδώ μέσα στο Ψ θα βρεις τις απαντήσεις σου. Αλλά σε ό,τι δεν έχει ξαναγραφτεί είμαστε ανοικτοί και θετικοί πιστεύω.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κατ' αρχάς δεν ξέρω αν έχω θέσει σωστό τίτλο!!!

Κατά την γνώμη μου είναι λανθασμένος ο τίτλος που έχεις γράψει κι ενέχει κινδύνους συγχύσεως. Οι ήχοι της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής έχουν μια ονομασία (γιατί άραγε να είχαν και δεύτερη, σε τι θα αποσκοπούσε;). Οι ήχοι της ΒΕΜ είναι οκτώ, οι 4 κύριοι και οι 4 πλάγιοι. Από εκεί και πέρα μπορεί ένας ήχος να έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας της κλίμακας π.χ. ο Τέταρτος χωρίζεται σε Άγια, Στιχηραρικό και Λέγετο κ.λπ. Επίσης μπορεί ο ίδιος ήχος να εργάζεται σε άλλο γένος π.χ. Βαρύς εναρμόνιος και Βαρύς διατονικός. Απ' εκεί και πέρα υπάρχουν οι υφεσοδιέσεις και οι χρόες, που μπαίνουν στο μέλος και το αλλοιώνουν. Και τέλος μια ειδική περίπτωση είναι τα μέλη που είναι γραμμένα σε όλους τους ήχους, και παίρνουν την ονομασία οκτάηχο π.χ. το Θεοτόκε Παρθένε οκτάηχο κ.λπ. είτε σε δυο ήχους, π.χ. δοξολογία σε πρωτόβαρυ.

Μερικά από τα μακάμ επειδή έχουν την ίδια κλίμακα αντιστοιχήθηκε η ονομασία τους με τις κλίμακες της ΒΕΜ. Αλλά δεν είναι το ίδιο. Περισσότερα εάν βρω κάτι θα γράψω σε επόμενο μην.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Το θέμα μεταφέρθηκε στο κατάλληλο φόρουμ, όπου σε άλλα θέματα αυτού μπορείτε να βρείτε απαντήσεις. Ὁπωσδήποτε και στο φόρουμ Ήχοι, Φθορές και Χρόες (απ΄ όπου και η μόνιμη ανακατεύθυνση του παρόντος) και στούς ήχους χωριστά.
 
Top