Καραμανης-Ταλιαδωρος-Χρυσανθος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Βρηκα τρεις παλιες ακολουθιες (αποσπασματα) τις οποιες και επισυναπτω , οπου ψαλλουν (κατ αλφαβητικη σειρα) οι Αρχωντες , Αθανασιος Καραμανης , Χαριλαος Ταλιαδωρος και ο αειμνηστος Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Ο καθενας απο τους Μεγαλους αυτους Αρχωντες εχει και το δικο του στυλ , την δικη του χαρη . Οποιος θελει ας σχολειασει σχετικα .

Αφιερωνω τις ηχογραφησεις αυτες σε ΟΛΑ τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και ιδιαιτερα στους Θεσσαλονικεις συναδελφους .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1 : Η ηχογραφηση με τον Αρχωντα Αθανασιο Καραμανη ειναι ιστορικης σημασιας , γιατι ειναι η τελευται του επισημη λειτουργια στον Ιερο ναο Αγιου Γρηγοριου του Παλαμα Θεσσαλονικης (συνταξιοδοτηση) .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2 : Παρακαλειται ο αρμοδιος συντονιστης αγαπητος Γιαννης Μπουλμουτζης , αν νομιζει να ανεβασει καθε μια απο τις ηχογραφησεις αυτες και στο φακελλο του καθε Αρχωντα .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 01=50'50''=ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ (συνταξιοδοτηση)Re1 mp3.mp3
    20.4 MB · Views: 270
  • 02=49'16''=ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ=Απο Κυριακη Πλ του Αου mp3.mp3
    16.9 MB · Views: 218
  • 03=48'10''=ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ=Επαυριο Χριστουγεννων mp3.mp3
    16.5 MB · Views: 202

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αν καποιος φιλος γνωριζει ημερομηνιες των επισυναπτωμενων στο αρχικο μηνυμα ακολουθιων , παρακαλειται να ενημερωση σχετικα . Ευχαριστω .
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Θερμές ευχαριστίες για τα όσα μας προσφέρετε!!!
Μήπως έχετε διαθέσιμα και τα προηγούμενα ακούσματα από τον όρθρο αλλά και το τρισάγιο δύναμις σε ΠΛ.Α δικής σας σύνθεσης ;
Ευχαριστώ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θερμές ευχαριστίες για τα όσα μας προσφέρετε!!!
Μήπως έχετε διαθέσιμα και τα προηγούμενα ακούσματα από τον όρθρο αλλά και το τρισάγιο δύναμις σε ΠΛ.Α δικής σας σύνθεσης ;
Ευχαριστώ

Αγαπητε filomousos (;)
Εχω μονο οτι ανεβασα .
Σε ποιο τρισαγιο και δυναμις του Πλ.Αου αναφερεσαι ; Εχω διαφορα . Αν ψαξεις στα μουσικα κειμενα και στο ονομα μου , νομιζω οτι κατι εχω ανεβασει .
Ευχαριστω για το ενδιαφερον .
Φιλικα Β.Λ.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε filomousos (;)
(...)Σε ποιο τρισαγιο και δυναμις του Πλ.Αου αναφερεσαι ; Εχω διαφορα . Αν ψαξεις στα μουσικα κειμενα και στο ονομα μου , νομιζω οτι κατι εχω ανεβασει .
Ευχαριστω για το ενδιαφερον .
Φιλικα Β.Λ.

Η εν λόγω σύνθεσή σας είναι σε πλ.Α πεντάφωνο και έχει αναρτηθεί προ καιρού από τον κ.Κιαμηλίδη εδώ . Όσο για το μουσικό κείμενο δεν το έχω εντοπίσει στο φορουμ, αν δεν υπάρχει μπορείτε να το αναρτήσετε ;
Ευχαριστώ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Η εν λόγω σύνθεσή σας είναι σε πλ.Α πεντάφωνο και έχει αναρτηθεί προ καιρού από τον κ.Κιαμηλίδη εδώ . Όσο για το μουσικό κείμενο δεν το έχω εντοπίσει στο φορουμ, αν δεν υπάρχει μπορείτε να το αναρτήσετε ;
Ευχαριστώ

Σου εστειλλα Π.Μ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Κύριε Λιναρδάκη, λυπάμαι που για μια ακόμη φορά θα σας στεναχωρέσω, αλλά η πρώτη εγγραφή που μας προσφέρατε δεν είναι ο Καραμάνης, αλλά μια Κυριακή από την τριάδα Κακανά-Μυγδαλιά-Γιώργου Καραμάνη, οι οποίοι γίνονταν πρωτοψάλτες με την σειρά τους, κάθε Κυριακή κι ένας απ' αυτούς.

Εδώ πρωτοψάλτης είναι ο Χρήστος ο Μυγδαλιάς και λαμπαδάριος ο Γιώργος ο Καραμάνης,ο ανηψιός του δάσκαλου. Αυτός που συμψάλλει με τον Μυγδαλιά είναι ο Κακανάς ο Δημήτρης, που λέει και τον απόστολο. Στο χερουβικό το τριάδι το λέει ο Μυγδαλιάς, ενώ τον τρισάγιον ο Καραμάνης ο Γιώργος.
Αυτά.
 
Top