Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία - Μουσικά Κείμενα

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κύριε Νεοκλή, τα δυο τελευταία που αναφέρετε πού έχουν ανεβεί; (Νυν αι δυνάμεις - Ιωάννου Αρβανίτη - (α΄)
Γεύσασθε - Χρυσάφου του παλαιού - (δ΄) )

Αν σας είναι εύκολο μπορείτε να με παραπέμψετε; Ευχαριστώ πολύ! :)

Το πρώτο οφείλεται σε λάθος. Εϊναι "Γεύσασθε" του Ιωάννου Αρβανίτη σε ήχο α΄.Το δεύτερο επειδή δεν θυμάμαι που βρίσκεται, το ανεβάζω ξανά.
 

Attachments

  • MPT-705_f 220v_Gefsasthe_Xrysaxou.jpg
    MPT-705_f 220v_Gefsasthe_Xrysaxou.jpg
    313.9 KB · Views: 19

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Το δεύτερο επειδή δεν θυμάμαι που βρίσκεται, το ανεβάζω ξανά.

Υπάρχει καθαρογραμμένο στη συλλογή αυτή, όπου υπάρχει και το "Γεύσασθε" του ιδίου σε α΄ήχο.
Τα ίδια βρίσκονται και στη συλλογή αυτή.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για να μη παιδεύω και το Χάρη, (που θα κάνει την υπόλοιπη δουλειά :D:D), τα ανεβάζω εδώ.
 

Attachments

  • Γεύσασθε -Χρυσάφου του παλαιού (α').pdf
    3 MB · Views: 402
  • Γεύσασθε - Χρυσάφου του παλαιού (δ').pdf
    2.6 MB · Views: 259

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν θυμάμαι να ανέβηκαν ξανά τα παρακάτω. Είναι από τον φάκελο αρ. 798 του αρχείου του Νηλ. Καμαράδου. Μελοποιός δεν αναφέρεται.
 

Attachments

  • Νυν αι δυνάμεις - (δ΄).pdf
    498.7 KB · Views: 212
  • Νυν αι δυνάμεις - (πλ.δ΄).pdf
    1,019.6 KB · Views: 214
  • Νυν αι δυνάμεις _ (πλ.α΄).pdf
    463.7 KB · Views: 217

Rizos Dimitrios

Μέλος
Σας παρακαλώ αν διαθέτει κάποιο από τα μέλη το κείμενο από το
Νυν αι Δυνάμεις Ματθαίου Βατοπαιδινού Ήχος βαρύς
Ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
καλημέρα μήπως υπάρχει σε μουσικό κείμενο το Νυν άι δυνάμεις και το γεύσασθαι και ίδετε του Στανίτσα

Είναι οι κλασικές συνθέσεις κατά την γραφή και εκτέλεση του Θρ. Στανίτσα, από το Τριώδιό του.
 

Attachments

  • Nyn_ai_Dynameis_Geysasthe_STANITSA.pdf
    2.9 MB · Views: 415
Κατάφερα λοιπόν μετά από αρκετό καιρό να βρώ την επίμαχη σελίδα, που όπως μας γνωστοποίησε -και επιβεβαιώσαμε- ο Γ. Μπουλμπουτζής, έχει τυπωθεί λάθος (έχει μπει στη θέση της η 221v) στα ένθετα των εκδόσεων του Χατζηγιακουμή.

Έτσι το λάθος διαιωνίστηκε και στην έκδοση "Τριώδιον του Δοσιθέου Κατουνακιώτου" απ' όπου είχε ανέβει το ίδιο μάθημα εδώ. Τελικά, όπως ήταν αναμενόμενο, το σωστό είναι αυτό που ψάλλει ο Στανίτσας.

Διορθώνω λοιπόν, σε αυτό το μήνυμά μου τα αρχεία pdf και mel καθώς και την εικόνα από το χφ του Χουρμουζίου (που είναι κολλάζ από την 220r και 220v). Και έτσι είμαστε οι πρώτοι, που έχουμε τυπωμένο πλέον σωστά το υπέροχο αυτό μάθημα! :):)

Επίσης διορθώνω στη Συλλογή μαθημάτων της Προηγιασμένης Θ.Λ. τη σελίδα με το χφ του Χουρμουζίου (σελ. 129) και την καταγραφή (σελ. 131-134). Τα 2 καινούργια μαθήματα θα τα προσθέσω σύντομα, καθώς θέλει αρκετό χρόνο η διόρθωση του ευρετηρίου.

Χαραλάμπης

Το Νυν αι Δυνάμεις του Ιωάννου Πρωτοψάλτου μπορούμε να το βρούμε ποιο καθαρογραμμένο.

Ευχαριστώ πολύ
 
Από το Δοξαστάριον του Παναγιώτου Κηλτζανίδου (τ.Β΄), ένα «Νυν αι δυνάμεις» σε ήχο α΄ και ένα «Γεύσασθε» σε ήχο πλ.β΄ του ιδίου καθώς και ένα «Νυν αι δυνάμεις» του Ιωάννου πρωτοψάλτου σε ήχο πλ.β΄, διαφορετικό από τα ήδη αναρτηθέντα. Μήπως κάποιος έχει εξήγηση για τις παραλλαγές αυτές;

Όποιος μπορεί ποιο καθαρογραμμένο αυτό του Ιωάννου Πρωτοψάλτου σε ήχο Πλάγιο του Δευτέρου

Παραθέτω αυτό που έχω στην κατοχή μου αλλά δεν είναι τόσο καθαρό

Ευχαριστώ πολύ
 

Attachments

  • Νυν αι δυνάμεις - Ιωάννου πρωτοψ. - (πλ.β΄).pdf
    213.9 KB · Views: 270
Last edited:
Επειδή τόχω χούι να φτιάχνω Ανθολογίες και Συλλογές, μάζεψα όλα τα μαθήματα αυτού του θέματος (που πέρασαν ήδη τις 200 σελ.), σε ένα pdf, αφού επεξεργάστηκα πολλά από αυτά, ώστε να είναι εκτυπώσιμα.

Έφτιαξα κι δύο λειτουργικά ευρετήρια, ένα με τους σελιδοδείκτες του Acrobat για ηλεκτρονική ανάγνωση, και ένα έντυπο ευρετήριο στο τέλος του αρχείου όπως στα μουσικά βιβλία. Έβαλα κι ένα εξώφυλλο ώστε να είναι πλήρες.

Μπορεί να εκτυπωθεί σε lazer ή inkjet εκτυπωτή και να δεθεί. Αλλιώς, στα φοιτητικά φωτοτυπεία λ.χ., θα κοστίσουν γύρω στα 10€ τα φωτοαντίγραφα (ή εκτύπωση από pdf) και 2€ η περιμετρική βιβλιοδεσία, ώστε να το έχετε σαν ένα εύχρηστο βιβλίο στο Αναλόγιο. Ιδού:

Συλλογή Μαθημάτων Θ. Λειτουργίας Προηγιασμένων.pdf

Χαραλάμπης

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόποσ να ανανεωθεί αυτόσ ο σύνδεσμοσ (μήνυμα #43); Θα ήταν πολύ εύχρηστο. Γενικά το θέμα είναι χαώδεσ, με άπειρα μουσικά κείμενα.. ευχαριστώ πολύ για όλα αυτά, αλλά χρειάζεται να μαζευτούν όλα σε ένα pdf νομίζω, τουλάχιστον τα βασικότερα. Πραγματικά δε πίστευα ότι υπάρχουν τόσα μουσικά για την προηγιασμένη. Χαμόσ! (χίλια ευχαριστώ για τουσ τόνουσ δουλειάσ..)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εννοούσα (αστόχως) να ανανεωθεί το pdf με τις επόμενες αναρτήσεις του θέματος. Όλα καλά!
(κάλιο αργά παρά ποτέ η απάντησή μου..)
Επί τη ευκαιρία, να ευχαριστήσω εκ βάθους για την απίστευτη βοήθεια που έχω λάβει, σε πολλά και διάφορα θέματα, κυρίως μουσικών κειμένων, μέσω του ψαλτολογίου. Η δουλειά που γίνεται σε αυτό το φόρουμ είναι ανεκτίμητης αξίας και με έχει βοηθήσει ουσιωδώς στην όποια ψαλτική μου πορεία.
Η εν λόγω συλλογή μουσικών κειμένων Προηγιασμένης το αποδεικνύει περίτρανα.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Για τις Προηγιασμένες που θ' αρχίσουν σε λίγο, δυο εξηγήσεις μου:

Ιωάννου Καλομινοπούλου πρωτοψάλτου Κρήτης (μάλλον κάπου γύρω στην εποχή του Πέτρου):
--Νυν αι δυνάμεις, σε πλ. Α΄
--Γεύσασθε, σε πλ. Β΄.

Δεν γνωρίζω από ποιό χφ προέρχονται. Μου τα έστειλε ο κ. Γ. Χατζηθεοδώρου για κάποιες παρατηρήσεις και τα εξήγησα (δίνω εδώ τα πρωτόγραφά μου).

Αφιερούνται ιδιαιτέρως στον κ. Χατζηθεοδώρου και στους εν Κρήτη φίλους και συναδέλφους.
 

Attachments

  • Nyn ai dynameis-Kalomin-exIArv.pdf
    173.7 KB · Views: 294
  • Geusasthe-Kalomin-exIArv.pdf
    155.3 KB · Views: 196

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Από το Δοξαστάριον του Παναγιώτου Κηλτζανίδου (τ.Β΄), ένα «Νυν αι δυνάμεις» σε ήχο α΄

Το «Νυν αι δυνάμεις» είναι σχεδόν ίδιο με το «Νυν αι δυνάμεις» του Θ. Φωκαεώς σε ήχ. α' τετράφωνο.
 

psaltis80

Νέο μέλος
Καλησπέρα ! Υπάρχει πουθενά κάποια πιο πεπλατυσμένη σύνθεση του "Νυν αι δυνάμεις ";
Ρωτάω, διότι σε λίγες μέρες στην ενορία που ψάλλω, θα έχουμε αρχιερατική θεία λειτουργία προηγιασμένων τιμίων δώρων, και από ό,τι άκουσα ο μητροπολίτης μας χρειάζεται τουλάχιστον 5-6 λεπτά μέχρι το σημείο : "ο Βασιλεύς της δόξης".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ξέχασα να αναφέρω ότι εκτός από 5-6 λεπτά, θέλει το Νυν αι δυνάμεις αποκλειστικά σε πλ. β΄ !
 
Last edited by a moderator:
Top