Χερουβικό Ήχος Πλάγιος Πρώτος

Ieropsaltis99

Νέο μέλος
Ελπίζω να σας αρέσει. Περιμένω τις απόψεις σας!!!!
 

Attachments

  • Χερουβικο-Ηχος-ΠΛ-Α.pdf
    683.6 KB · Views: 285

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κατά τη γνώμη μου η σύνθεσή σας δείχνει καλή γνώση του αργού στιχηραρικού μέλους.

Είναι ένα ερώτημα, βέβαια, κατά πόσον κάποιες θέσεις του ειδους αυτού μπορούν να εισαχθούν ατόφυες στο παπαδικό. Οι πιο ειδικοί ίσως μπορούν να πουν κάτι γι' αυτό. Σε κάθε περίπτωση η εισαγωγή αυτή επιβάλλει μια μάλλον συντομότερη του συνηθισμένου χρονική αγωγή, για να αποδοθεί σωστά.

Πάντως ο τρόπος που το κάνετε εδώ είναι αρκετά μουσικός, δείχνει γνώση και έμπνευση (ειδικά σε κάποια σημεία εξάρσεων, όπως το Τριάδι) και, εν γένει, η σύνθεση αυτό μπορεί να αξιοποιηθεί από πολλούς. Ευχαριστούμε!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Στὸ θέμα τοῦ ὀρθῶς γράφειν, ὑπάρχουν κάποια θέματα τὰ ὁποῖα μὲ ὅλο τὸ θάρρος καὶ τὸν σεβασμὸ ἐπισημαίνω στὸ ἐπισυναπτόμενο ἀρχεῖο. Πιστεύω ὅτι ἡ ἐργασία σας αὐτὴ ἀποδεικνύει ὅτι οὔτε ἕνα δευτερόλεπτο δὲν πάει χαμένο στὴν μελέτη αὐτῆς τῆς τέχνης.

Συγχαρητήρια.

Ἂν θεωρεῖτε ὅτι μὲ ὁποιονδήποτε τρόπο σᾶς προσβάλω μὲ τὴν κριτική μου, εὐχαρίστως τὴν ἀποσύρω.
 

Attachments

  • Επισημάνσεις.pdf
    650.9 KB · Views: 109
Last edited:

Elias Stavrou

Μέλος

Στὸ θέμα τοῦ ὀρθῶς γράφειν, ὑπάρχουν κάποια θέματα τὰ ὁποῖα μὲ ὅλο τὸ θάρρος καὶ τὸν σεβασμὸ ἐπισημαίνω στὸ ἐπισυναπτόμενο ἀρχεῖο. Πιστεύω ὅτι ἡ ἐργασία σας αὐτὴ ἀποδεικνύει ὅτι οὔτε ἕνα δευτερόλεπτο δὲν πάει χαμένο στὴν μελέτη αὐτῆς τῆς τέχνης.

Συγχαρητήρια.

Ἂν θεωρεῖτε ὅτι μὲ ὁποιονδήποτε τρόπο σᾶς προσβάλω μὲ τὴν κριτική μου, εὐχαρίστως τὴν ἀποσύρω.
Νομίζω δυο ορθογραφικά λαθάκια.
 

Attachments

  • Επισημανσεις.jpg
    110 KB · Views: 57

Ieropsaltis99

Νέο μέλος
Αγαπητοι αδελφοι σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. Κυριως πολλα ευχαριστω στον αδελφο tsak77 γιατι οι επισιμανσεις του θα με βοηθησουν σε πιο μεταγενεστερες συνθεσεις μου.
Αγαπητε Elias Stavrou
Οσον αφορα τα δυα λαθακια που ανεφερες:
Το 1ο το ειχα αλλαξει με μια εντελως διαφορετικη θεση πιο ωραια και καταλαθος ανεβασα μια προηγουμενη συνθεση.
Το 2ο δεν ειναι λαθακι. Ειναι μια πανεμορφη θεση την οποια δανειστικα απο ενα μοναχο απο την Μονη Μαχαιρα.
Σας ευχαριστω!!!
 
ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΥΜΝΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΣΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΑΠΟΣΤΡΟΦΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΝΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗ.
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.
 

Ieropsaltis99

Νέο μέλος
ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΥΜΝΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΣΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΑΠΟΣΤΡΟΦΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΝΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗ.
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.
Αγαπητέ αδελφέ, δεν κατάλαβα την επισήμανση σου. Μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Αγαπητέ αδελφέ, δεν κατάλαβα την επισήμανση σου. Μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα.

Επισυνάπτω μία φωτό όπου δείχνω, μάλλον, το λάθος που αναφέρει, το οποίο δεν είναι λάθος (ορθογραφίας) αλλά μελωδίας.
Διάβασε την γραμμή από την μαρτυρία του ΚΕ μέχρι την μαρτυρία του Άνω ΝΗ. Πρέπει να έχει κάποιο λάθος γιατί δεν βγαίνει.....

Καλή σου μέρα και καλή βδομάδα...
 

Attachments

  • Διόρθωση.jpg
    112.4 KB · Views: 20

Ieropsaltis99

Νέο μέλος
Επισυνάπτω μία φωτό όπου δείχνω, μάλλον, το λάθος που αναφέρει, το οποίο δεν είναι λάθος (ορθογραφίας) αλλά μελωδίας.
Διάβασε την γραμμή από την μαρτυρία του ΚΕ μέχρι την μαρτυρία του Άνω ΝΗ. Πρέπει να έχει κάποιο λάθος γιατί δεν βγαίνει.....

Καλή σου μέρα και καλή βδομάδα...

Ααα εντάξει κατάλαβα σας ευχαριστώ πολύ αδελφοί!!!
 
Top