Εκπομπές "Από την Ορθόδοξη και Ανατολική Μουσική Παράδοση" (Λ. Αγγελόπουλος και συνεργάτες)

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ἐνθυμοῦμαι ὅτι ὁ κ. Ἀρβανίτης πρέπει νά εἶχε φιλοξενηθεῖ τίς δύο πρῶτες Κυριακές τοῦ Ἰανουαρίου διότι εἶχε μιλήσει γιά τίς Καταβασίες τῶν Θεοφανείων, θέμα πού μᾶς εἶχε ἀπασχολήσει στό φόρουμ.

Πάτερ Μάξιμε!!! χαίρε !!! και Ευλόγησον!!!!!

Βρήκα και την άλλη εκπομπή (είναι της 04-01-2009) την οποία και ανεβάζω.
Καλεσμένοι είναι οι κ.κ. Λυκούργος Αγγελόπουλος και Ιωάννης Αρβανίτης, με θέμα σχετικά με την παλαιά γραφή και την μεταγραφή της στην νέα γραφή.

Στην εκπομπή της 11-01-2009 καλεσμένοι είναι οι κ.κ. Λυκούργος Αγγελόπουλος και ο Γεώργιος Ρεμούνδος, με θέμα τον Μακαριστό Σίμωνα Καρά.
Στην αρχή της εκπομπής της 04-01-2009 αναφέρεται πως αυτή αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης, δηλ. της της 28/12/2008 την οποία και λησμόνησα να την ηχογραφήσω.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Εκπομπή της 4-01-9.mp3
    28.1 MB · Views: 156

asma

Αντώνης Φάνης
Θέλουμε και ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Κ. Βασίλη μακάρι να μπορούσατε να ανεβάζατε τις μαγνητοφωνήσεις αυτών των εκπομπών. Εγώ προσωπικά από τις εκπομπές του κ. Αγγελόπουλου πρωτάκουσα αρχαία μέλη (Κουκουζέλη, Χρσάφη, Γερμανού, κλπ.). Το ευχαριστώ είναι λίγο για να εκφράσει το μεγάλο όφελος που αποκομίζουμε από αυτές. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο μουσικό τομέα. Ο Κουκουζέλης ήταν Άγιος και όταν έγραφε... δεν έγραφε από μόνος του, ΚΑΠΟΙΟΣ τον φώτιζε. Η βιοτή αυτών των ανθρώπων ήταν μέσα στη νηστεία, στην προσευχή και στην επικοινωνία με το Θεό, οπότε όταν ακούμε ή ψάλουμε τέτοια μέλη ωφελούμαστε και πνευματικά πιστεύω.
Ευχαριστούμε λοιπόν εκ των προτέρων
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Θέλουμε και ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
Από την ερχόμενη Κυριακή 15/03/2009 θα τις ανεβάζω όλες πρώτα ο Θεός.
Εάν κάποιος θέλει κάποια προηγούμενη που δεν ανέβηκε, ας το ζητήσει, για να την αναζητήσω.
Να είστε όλοι καλά,
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω στο αρχείο μου τις εκπομπές της 23ης Δεκεμβρίου 2007 και της 6ης Ιανουαρίου 2008, όπου ακούγεται ο Χρύσανθος να ψάλλει το «Ότε καιρός» και το «Την χείραν σου» αντίστοιχα. Οι ηχογραφήσεις είναι πολύ ωραίες, όμως η εκπομπή γράφηκε με πολλά παράσιτα λόγω δυνατού σήματος από το ραδιόφωνο και τα κομμάτια δεν ακούγονται καλά. Αν τις έχει κάποιος φίλος, ας τις ανεβάσει ώστε να τα απομονώσουμε από εκεί. Η καθαρότητα του ήχου με οδηγεί στην εικασία ότι το πρωτογενές υλικό προέρχεται από την εκπομπή αυτή που ακόμη αναζητείται...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στην χριστουγεννιάτικη εκπομπή του 1990 (μεταδόθηκε ανήμερα τα Χριστούγεννα),
συμμετείχαν ο Κωνσταντίνος Μαφίδης και ο μακαρίτης πρωτοψάλτης Λεωνίδας Σφήκας.
Έψαλαν και διηγήθηκαν τις χριστουγεννιάτικες αναμνήσεις τους από τους τόπους καταγωγής τους, την Πόλη και την Χίο.
Ακούστηκαν, επίσης, ο αείμνηστος Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε Ιάκωβος Ναυπλιώτης
και ο πρωτοψάλτης Χίου Νικόλαος Χατζησταμάτης.
 
Last edited:

mygiakis

Νέο μέλος
Κύριε Κιαμηλίδη, μετά από τόσο καιρό δεν ξέρω αν είναι ενεργό το συγκεκριμένο θέμα, αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω την εκπομπή της 11-01-2009 με θέμα τον Μακαριστό Σίμωνα Καρά. Είνια εύκολο να την ανεβάσετε αν σας είναι διαθέσιμη?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κύριε Κιαμηλίδη, μετά από τόσο καιρό δεν ξέρω αν είναι ενεργό το συγκεκριμένο θέμα, αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω την εκπομπή της 11-01-2009 με θέμα τον Μακαριστό Σίμωνα Καρά. Είνια εύκολο να την ανεβάσετε αν σας είναι διαθέσιμη?
 
Top