Δεοντολογικοί κανόνες χρηστῶν διαδικτύου σχετικές καί μέ τά μέλη τοῦ Ψαλτολογίου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀνοίγω αὐτό τό θέμα σχετικά μέ κάποιες παρατηρήσεις πού θά ἤθελαν νά συμπληρώσουν καί ἄλλα μέλη καί πού ἔχουμε αἰσθανθεῖ ἀπό τήν «προϋπηρεσία» μας στό φόρουμ.
Κατ᾿ ἀρχήν εἶναι πολύ σημαντικά ὅσα ἔχει γράψει ἡ διαχείρηση στούς Κανόνες συμμετοχής καί στούς Κανόνες λειτουργίας, πού πάντα πρέπει νά «φρεσκάρουμε»...

Ἡ πλειονότης τῶν ἐνεργῶν μελῶν ἔχει ἀντιληφθεῖ, καθώς ἔχει ἐπισημανθεῖ κατά καιρούς, τό πόσο διαφορετικό εἶναι νά συνδιαλέγεσαι γραπτῶς σ᾿ ἕνα φόρουμ, ἀπό τό νά μιλήσεις ἔστω στό τηλέφωνο, πόσῳ μᾶλλον νά «κοιταχτεῖς» κατά πρόσωπον. Καί αὐτό τό ἔχουμε διαπιστώσει ἀπό διάφορες διά ζώσης συναντήσεις πού εἴχαμε ὁ καθένας καί ἡ καθεμιά μεταξύ μας, ἀκόμη καί μέ τόν Διαχειριστή. Πόσα πράγματα ἀλλάζουν καί πόσο διαφορετική εἰκόνα ἀποκομίζουμε. Αὐτό εἶναι ὅμως ἡ ἐξαίρεση. Καί ἐπειδή συνεχίζουμε κυρίως σ᾿ αὐτήν τήν «ἀπρόσωπη» ἐπικοινωνία, βρῆκα πολύ ἐνδιαφέροντα τά ὅσα ἔχει συμπεριλάβει στήν ἱστοσελίδα του τό γνωστό μέλος nektar· βλ. ἐδῶ.

Πρέπει νά εἴμαστε λοιπόν πολύ προσεκτικοί καί σκεπτόμενοι γιά τίς ἐνέργειές μας ἤ τίς σκέψεις, πού μᾶς δημιουργοῦνται κατά τήν ἐδῶ συνομιλία καί συναναστροφή. Ἔχει ἀναφερθεῖ ὅτι καί ἀπό τό avatar καμμιά φορά ἐπηρεαζόμεθα γιά παράδειγμα. Ἀπ᾿ ὅ,τι ἐπηρεαζόμεθα ὅμως, δέν εἶναι πάντα καί ἡ πραγματικότητα.

Θά ἤθελα ὅμως νά παρατηρήσω καί κάτι ἄλλο· ἐσεῖς μπορεῖτε νά συμπληρώσετε. Εἶναι πολύ καλό πού πολλά μέλη ἔχουμε ἀναπτύξει καί προσωπικές γνωριμίες ἤ ἐπικοινωνίες ἠλεκτρονικῆς μορφῆς. Ὡς ἐκ τούτου ἔχουμε ἀνταλλάξει καί e-mail. Κάποια μέλη στέλνουν ὁμαδικά μηνύματα σέ πολλά πρόσωπα (μέλη ἤ ὄχι τοῦ φόρουμ) καί ὅσοι εἴμαστε παραλῆπτες ἔχουμε τήν δυνατότητα νά δοῦμε καί νά μάθουμε ἠλεκτρονικές διευθύνσεις ἄλλων μελῶν, πού δέν μᾶς τίς ἔχουν δώσει ὅμως ἀπό μόνοι τους. Ἐμένα προσωπικῶς δέν μέ πειράζει· τό θέτω ὅμως γιά προβληματισμό.

Αὐτά καί πολλά ἄλλα θά διαβάσετε στά κείμενα τοῦ κ. Νεκτάριου πού παραπέμπω καί πού μᾶς ἐνδιαφέρουν ὡς μέλη αὐτοῦ τοῦ διαδικτυακοῦ βήματος διαλόγου καί ἐπικοινωνίας.

Εὐχαριστῶ.


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κατά καιρούς όσοι παρακολουθούν το φόρουμ έχουν διαπιστώσει εισβολές διαφόρων χρηστών. Πέρα από τις φήμες για ύπαρξη διπλοεγγραφών ( ένας χρήστης να έχει πέραν του ενός λογαριασμούς) γίναμε και μάρτυρες συμπεριφορών διπλοεγγραφών που επιβεβαιώθηκαν. Ο προ εμού γράψας γνωρίζει. Ερωτώ δημόσια αν είναι εφικτή η διπλοεγγραφή, αν είναι πιθανή η επισήμανσή της, και πώς διορθώνεται.

Θα παρακαλούσα για δημόσια συζήτηση και τοποθέτηση.

Ευχαριστώ,

Δ.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ερωτώ δημόσια αν είναι εφικτή η διπλοεγγραφή, αν είναι πιθανή η επισήμανσή της, και πώς διορθώνεται.

Διπλοεγγραφές μελών παρά τα μέσα που παρέχει το λογισμικό του φόρουμ είναι δυνατόν να γίνουν τεχνικά λόγω περιορισμών του διαδικτύου και της φύσης ενός διαδικτυακού φόρουμ (δεν έχουμε συστήματα ασφαλείας τράπεζας π.χ.). Αργά η γρήγορα συνήθως εμφανίζονται τέτοιες περιπτώσεις εφόσον είναι πολύ δύσκολο να κρυφτούν. Όταν αποδεικνύονται διαγράφονται οι διπλοί και εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος διαγράφονται και οι δύο ή παραπάνω λογαριασμοί. Όποιος έχει στοιχεία περί διπλοεγγραφής συγκεκριμένου λογαριασμού ας ενημερώνει με ΠΜ εμένα.
 
Διπλοεγγραφές μελών παρά τα μέσα που παρέχει το λογισμικό του φόρουμ είναι δυνατόν να γίνουν τεχνικά λόγω περιορισμών του διαδικτύου και της φύσης ενός διαδικτυακού φόρουμ (δεν έχουμε συστήματα ασφαλείας τράπεζας π.χ.). Αργά η γρήγορα συνήθως εμφανίζονται τέτοιες περιπτώσεις εφόσον είναι πολύ δύσκολο να κρυφτούν. Όταν αποδεικνύονται διαγράφονται οι διπλοί και εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος διαγράφονται και οι δύο ή παραπάνω λογαριασμοί. Όποιος έχει στοιχεία περί διπλοεγγραφής συγκεκριμένου λογαριασμού ας ενημερώνει με ΠΜ εμένα.

Εάν ένα μέλος εχει αποκλειστεί απο το φόρουμ και επανέρχεται με άλλο user name χρησιμοποιώντας ψευδώνυμο ή μεταφέρονται τα γραφόμενα του απο αλλά μέλη , τύπου copy paste.. ?
Πολλοί "πικραμένοι" και διαγραμμένοι και αποκλεισμένοι απο το φόρουμ διεμήνυαν ότι ..."έχει κι άλλου πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια"
Δυστυχώς όμως , έχουν κάποιου είδους εμμονή με το ψαλτολογιο και ασχέτως αν το κακολογούν και το καθυβρίζουν όταν συμμετέχουν σε αλλά φόρουμ επιθυμούν διακαως να δημοσιεύονται οι αναρτήσεις τους και στο ψαλτολογιο(γιατί άραγε;)
Έτσι εφευρίσκουν τεχνάσματα τέτοιου τύπου που θα τους επιτρέπουν , έστω και βραχυπρόθεσμα , μέχρι να γίνουν αντιληπτοί απο την συντονιστική ομάδα ή τον διαχειριστη, να συμμετέχουν.
Εγώ δεν θα κρίνω ούτε θα εκφέρω γνώμη αν αποκλείστηκαν καλώς ή κακώς , δικαίως ή αδίκως. Έχω όμως εμπιστοσύνη στην κρίση των συντονιστών .
Η πρόταση μου είναι ή που να επανεξεταστεί η συμμετοχή εκ νέου , ή αν όντως είναι προβληματική η συμμετοχή αυτή καθ αυτή , να σβηστούν οι ύποπτοι διπλό λογαριασμοί αλλά και να απαγορευτεί σε τρίτους η μεταφορά (κακόβουλη ή όχι) σχολίων και τοποθετήσεων.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Διπλοεγγραφές μελών παρά τα μέσα που παρέχει το λογισμικό του φόρουμ είναι δυνατόν να γίνουν τεχνικά λόγω περιορισμών του διαδικτύου και της φύσης ενός διαδικτυακού φόρουμ (δεν έχουμε συστήματα ασφαλείας τράπεζας π.χ.). Αργά η γρήγορα συνήθως εμφανίζονται τέτοιες περιπτώσεις εφόσον είναι πολύ δύσκολο να κρυφτούν. Όταν αποδεικνύονται διαγράφονται οι διπλοί και εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος διαγράφονται και οι δύο ή παραπάνω λογαριασμοί. Όποιος έχει στοιχεία περί διπλοεγγραφής συγκεκριμένου λογαριασμού ας ενημερώνει με ΠΜ εμένα.

Ἀξιότιμε κύριε Κουμπαρούλη,

Κατ΄αρχήν σᾶς εύχαριστοῦμεν διά τήν φροντίδα σας διά τό φόρουμ.
Παρακαλῶ ἐπιτρέψατέ μου μερικά σχόλια καίτοι δέν εἶμαι πολύ παλαιόν μέλος καί δέν γνωρίζω τἰ ἔχει προηγηθῆ.

1) Ἐάν θέλει κάποιος ὁπωσδήποτε νά ἐγγραφῇ μέ ψευδῆ στοιχεῖα εἶναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ εύκολώτατον. Ἐγγράφεται ἕνα ἄλλο πραγματικόν πρόσωπον δηλαδή ἕνας φίλος του ἤ συγγενής του, ἄσχετος μέ τήν ψαλτικήν, δίδει τόν κωδικόν καί τόν χρησιμοποιεῖ ὁ πραγματικός χρήστης.

2) Ἐν τελευταίᾳ ἀναλύσει, πρακτικῶς, ἐνδιαφέρει νομίζω κυρίως νά μή γραφοῦν κακά μηνύματα στό φόρουμ, μηνύματα χαμηλῆς ποιότητος τεχνικῆς
ἤ λεκτικῆς καί ἠθικῆς τά ὁποῖα κάμουν ζημίαν είς τό φόρουμ.
Τἀ κακά αύτά μηνύματα εύτυχῶς τἀ προλαμβάνουν οἱ Συντονισταί καί τά διαγράφουν, οὕτως ἤ ἄλλως.

3) Τό νά διαγραφῇ πλήρως ἕν μέλος ἐφ'ὅρου ζωῆς συγκρίνεται μέ τό
"Capital Punishment" τήν ποινήν τοῦ θανάτου (διἀ τό φόρουμ βεβαίως μόνον)
καί προφανῶς θά προβλἐπεται διά λίαν σοβαρόν παράπτωμα ἐναντίον τοῦ φόρουμ.
Εἶναι γνωστόν ὅτι πολλαί χῶραι δέν ἔχουν ποινήν θανάτου, καί ὑποθέτω
πολλά "φόρα" δέν ἀποκλείουν κάποιον ἐφ΄ὅρου ζωῆς.
Δέν λαμβάνω θέσιν ὑπέρ τοῦ ἑνός ἤ ἄλλου συστήματος, ἀλλά είς τήν περίπτωσιν τοῦ φόρουμ μᾶλλον δέν λύει τό πρόβλημα
ἡ "Forum Capital Punishment", ἀκριβῶς λόγῳ τῆς εύκόλου δυνατότητος τῆς νέας "ἐνσαρκώσεως" τῆς διπλῆς "κρυφῆς" ἐγγραφῆς, τήν ὁποίαν θἀ θελήσῃ
νά χρησιμοποιήση τις, είδικῶς ἐάν κατά τήν γνώμην του δέν ἔπραξε κάτι κακόν είς τό φόρουμ.
Καί ἐάν ὑπάρχουν ὑπόνοιαι διά τήν διπλῆν ἐγγραφήν,
ὁ Διαχειριστής καί συντονισταί δέν ἔχουν τόν χρόνον καί τούς πόρους νά ἀρχίσουν ἀστυνόμευσιν, ἀνακρίσεις , προστριβάς καί δίκας νομικάς πρός ἐξάντλησιν τῶν πάντων καί
καταστροφήν τῆς ἐν Χριστῷ ἀγαπης μεταξύ συναδέλφων κατωτέρων κληρικῶν.

4) Λόγῳ τῶν ἀνωτέρω, θἀ ἤθελα νά ζητήσω νά ἐξαντλήσητε τήν καλωσύνην σας
διά τό θέμα τοῦτο.
Είς άνταπόδωσιν, ἡμεῖς τά μέλη να εἰμεθα προσεκτικώτερα
διά νά μή σᾶς φέρωμεν εἰς δύσκολόν θέσιν.
Δέν θά στοιχίσῃ τίποτε είς τήν ποιότητα μηνυμάτων τοῦ φόρουμ
διότι τά κακά μηνύματα .... διαγράφονται.
Τό ὄφελος θά εἶναι, νομίζω, ἡ μείωσις τῶν σοβαρωτέρων προστριβῶν.

Π.Κ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀξιότιμε κύριε Κουμπαρούλη,

Κατ΄αρχήν σᾶς εύχαριστοῦμεν διά τήν φροντίδα σας διά τό φόρουμ.
Παρακαλῶ ἐπιτρέψατέ μου μερικά σχόλια καίτοι δέν εἶμαι πολύ παλαιόν μέλος καί δέν γνωρίζω τἰ ἔχει προηγηθῆ.

1) Ἐάν θέλει κάποιος ὁπωσδήποτε νά ἐγγραφῇ μέ ψευδῆ στοιχεῖα εἶναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ εύκολώτατον. Ἐγγράφεται ἕνα ἄλλο πραγματικόν πρόσωπον δηλαδή ἕνας φίλος του ἤ συγγενής του, ἄσχετος μέ τήν ψαλτικήν, δίδει τόν κωδικόν καί τόν χρησιμοποιεῖ ὁ πραγματικός χρήστης.

2) Ἐν τελευταίᾳ ἀναλύσει, πρακτικῶς, ἐνδιαφέρει νομίζω κυρίως νά μή γραφοῦν κακά μηνύματα στό φόρουμ, μηνύματα χαμηλῆς ποιότητος τεχνικῆς
ἤ λεκτικῆς καί ἠθικῆς τά ὁποῖα κάμουν ζημίαν είς τό φόρουμ.
Τἀ κακά αύτά μηνύματα εύτυχῶς τἀ προλαμβάνουν οἱ Συντονισταί καί τά διαγράφουν, οὕτως ἤ ἄλλως.

3) Τό νά διαγραφῇ πλήρως ἕν μέλος ἐφ'ὅρου ζωῆς συγκρίνεται μέ τό
"Capital Punishment" τήν ποινήν τοῦ θανάτου (διἀ τό φόρουμ βεβαίως μόνον)
καί προφανῶς θά προβλἐπεται διά λίαν σοβαρόν παράπτωμα ἐναντίον τοῦ φόρουμ.
Εἶναι γνωστόν ὅτι πολλαί χῶραι δέν ἔχουν ποινήν θανάτου, καί ὑποθέτω
πολλά "φόρα" δέν ἀποκλείουν κάποιον ἐφ΄ὅρου ζωῆς.
Δέν λαμβάνω θέσιν ὑπέρ τοῦ ἑνός ἤ ἄλλου συστήματος, ἀλλά είς τήν περίπτωσιν τοῦ φόρουμ μᾶλλον δέν λύει τό πρόβλημα
ἡ "Forum Capital Punishment", ἀκριβῶς λόγῳ τῆς εύκόλου δυνατότητος τῆς νέας "ἐνσαρκώσεως" τῆς διπλῆς "κρυφῆς" ἐγγραφῆς, τήν ὁποίαν θἀ θελήσῃ
νά χρησιμοποιήση τις, είδικῶς ἐάν κατά τήν γνώμην του δέν ἔπραξε κάτι κακόν είς τό φόρουμ.
Καί ἐάν ὑπάρχουν ὑπόνοιαι διά τήν διπλῆν ἐγγραφήν,
ὁ Διαχειριστής καί συντονισταί δέν ἔχουν τόν χρόνον καί τούς πόρους νά ἀρχίσουν ἀστυνόμευσιν, ἀνακρίσεις , προστριβάς καί δίκας νομικάς πρός ἐξάντλησιν τῶν πάντων καί
καταστροφήν τῆς ἐν Χριστῷ ἀγαπης μεταξύ συναδέλφων κατωτέρων κληρικῶν.

4) Λόγῳ τῶν ἀνωτέρω, θἀ ἤθελα νά ζητήσω νά ἐξαντλήσητε τήν καλωσύνην σας
διά τό θέμα τοῦτο.
Είς άνταπόδωσιν, ἡμεῖς τά μέλη να εἰμεθα προσεκτικώτερα
διά νά μή σᾶς φέρωμεν εἰς δύσκολόν θέσιν.
Δέν θά στοιχίσῃ τίποτε είς τήν ποιότητα μηνυμάτων τοῦ φόρουμ
διότι τά κακά μηνύματα .... διαγράφονται.
Τό ὄφελος θά εἶναι, νομίζω, ἡ μείωσις τῶν σοβαρωτέρων προστριβῶν.

Π.Κ.

Κανένα μέλος δὲν ἔχει διαγραφεῖ ἀπὸ τὸ φορουμ μὲ πρωτοβουλία τὴς Διαχείρισης.

Ἡ βαρύτερη ποινὴ ποὺ ἔχει ἐπιβληθεῖ εἶναι ὁ πλήρης ἀποκλεισμὸς ἀπὸ τὴν συμμετοχὴ στὶς συζητήσεις, λόγω ἀδυναμίας συνύπαρξης μὲ τὰ ἄλλα μέλη. Καὶ στὴν περίπτωση αὐτὴ ὅμως ἐπετράπη ἡ δυνατότητα download καὶ thanks.

Καὶ κάτι ἄλλο. Ὁ Δημ. Κουμπαρούλης δὲν φροντίζει ἁπλὰ γιὰ τὸ φορουμ, πληρώνει ἀπὸ τὸ ὑστέρημά του γιὰ τὴν διατήρησή του καὶ τὴν ὠφέλεια ΟΛΩΝ μας.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το να μην σέβεται ή να διαφωνεί κάποιος με μία μικρή ομάδα ανθρώπων όπως ο διαχειριστής και η συντονιστική ομάδα είναι εν πολλοίς αναμενόμενο. Όταν όμως ουσιαστικά τον απωθεί μεταξύ ελαχίστων εξαιρέσεων όλη η κοινότητα και ταυτόχρονα επιβάλλει με διάφορους τρόπους την ενεργό παραμονή του σε αυτήν, το πράγμα θεωρώ ότι αλλάζει. Προσωπικά αυτό που πρότρέπω είναι να παρθεί μία συγκεκριμένη απόφαση όποια κι αν είναι αυτή βάση των κανόνων της κοινότητας, και να ανακοινωθεί επίσημα στα μέλη.

Και μιας και καλό είναι να μιλάμε με ονόματα, τί συμβαίνει με το μέλος prenumele; Ο Ευάγγελος Σολδάτος εδώ τον προσφωνεί, εκτός κι αν το κάνει έμμεσα (...) και γίνεται κανονική ανταλλαγή απόψεων, δηλαδή συζήτηση. Αν ο διαχειριστής, οι συντονιστές και η κοινότητα θέλει τον κ. Μιχαλάκη εντός των συζητήσεων, ας του δώσει τα ανάλογα δικαιώματα. Αν όχι, ας αποφασίσει ανάλογα. Ας ανεβάζουν όσοι θέλουν δεδομένα όπως και τόσων άλλων που δεν είναι μέλη του ψαλτολογίου, αλλά διατηρώντας τους όποιους περιορισμούς του επέβαλε. Συγγνώμη αλλά αυτό που επικρατεί τελευταία είναι (επιτρέψτε μου) κάπως υποκριτικό. Ένα μέλος που υπάρχει για να μεταφέρει υποτίθεται τις απόψεις κάποιου άλλου αποκλεισμένου μέλους, είναι κοροϊδία για την ίδια την κοινότητα. Η δικαιολογία ότι αυτά πρέπει να διαβάζονται ώστε κάποιοι που θέλουν να ωφελούνται, αποτελεί εμφανή χλευασμό για το φόρουμ, όταν κατά το σωτήριον έτος 2015 10-20 άτομα με υπολογιστές δεν έχουν άλλους τρόπους να επικοινωνήσουν, πέρα από το ψαλτολόγιον.

Υ.Γ. Για μένα όσο σημασία κι αν έχει η άποψή μου, και ο Μιχαλάκης και ο Ντελής θα έπρεπε να μπορούν να συμμετέχουν στις συζητήσεις κι ας με λένε άσχετο (ο καθένας με τα βίτσια του, εγώ έχω φαίνεται τάσης προς τον μαζοχισμό). Πάντως αυτό που επικρατεί τώρα κατ' εμέ είναι απλά γελοίο (αν αυτό το τελευταίο ενοχλεί, παρακαλώ διαγράψτε το).
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί, έχω ήδη από καιρό στείλει μήνυμα στο μέλος prenumele να μην συμμετέχει στις συζητήσεις στο Ψαλτολόγιον σαν εκπρόσωπος του Γεωργίου Μιχαλάκη. Έκανε και ο π. Μάξιμος παρατήρηση τις προάλλες και αγνοήθηκε και αυτή. Σε περίπτωση που συνεχιστεί αυτό θα μετατραπεί και το μέλος prenumele σε ανάγνωση-μόνο χωρίς άλλη ανακοίνωση.

Για τα περί ποινών η γνώμη μου είναι γνωστή από παλιά. Δεν θέλω να αποκλείσω κανέναν όποια και να είναι η άποψή του και έχω και εγώ και άλλοι συντονιστές κατά καιρούς κάνει μεγάλη προσπάθεια για να μην αποκλειστούν μέλη που θέλουν να συμμετέχουν στην κοινότητα. Και όταν γίνεται δεν το κάνουμε ποτέ σαν τιμωρία. Δυστυχώς όμως σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχουμε εναλλακτική λύση ώστε να λειτουργεί κατά το δυνατόν ομαλά το φόρουμ. Όπως έχω ξαναπεί, το διαδίκτυο είναι ελεύθερο και απεριόριστο, μπορεί οποιοσδήποτε να βρει τόπους και τρόπους να εκφραστεί με τον τρόπο που του ταιριάζει. Το θέμα είναι συντονιστικό και έχει συζητηθεί κατά κόρον στο παρελθόν και θα παρακαλέσω να μη συνεχιστεί δημόσια εδώ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Τ...

Και μιας και καλό είναι να μιλάμε με ονόματα, τί συμβαίνει με το μέλος prenumele; Ο Ευάγγελος Σολδάτος εδώ τον προσφωνεί, εκτός κι αν το κάνει έμμεσα (...) και γίνεται κανονική ανταλλαγή απόψεων, δηλαδή συζήτηση. ...

Και στον κύριο Χαλδεάκη έχω αναφερθεί και στον πάπα Φραγκίσκο, οι δημοσιεύσεις μου εφόσον είναι ορατές και σε ανθρώπους εκτός του Forum είναι πολύ λογικό να απευθύνομαι και σε αυτούς.

Πάρτε λίγο την πενιά πιο ελεύθερα, ρωμαίικο φόρουμ είμαστε να ξεκολήσουμε λίγο από τα τυπικά, τους κανόνες και τα προβλεπόμενα, και σφαλιάρα θα πέσει και πλάκα θα κάνουμε και απ όλα. Γνώμη μου είναι δεν το είπα για να με ακούσετε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κάποια μέλη στέλνουν ὁμαδικά μηνύματα σέ πολλά πρόσωπα (μέλη ἤ ὄχι τοῦ φόρουμ) καί ὅσοι εἴμαστε παραλῆπτες ἔχουμε τήν δυνατότητα νά δοῦμε καί νά μάθουμε ἠλεκτρονικές διευθύνσεις ἄλλων μελῶν, πού δέν μᾶς τίς ἔχουν δώσει ὅμως ἀπό μόνοι τους. Ἐμένα προσωπικῶς δέν μέ πειράζει· τό θέτω ὅμως γιά προβληματισμό.
Τελικά θέλει προσοχή! Λαμβάνουν κάποιοι τίς διευθύνσεις μας, αὐτές ἀναπαράγονται, καί μετά γινόμαστε ἀποδέκτες ὑβριστικῶν μηνυμάτων, ὄχι ἐπί προσωπικοῦ —ἄλλωστε αὐτό δέν μποροῦν νά τό κάνουν—, κατά ἐκκλησιαστικῶν προσώπων, "ζηλωτικά" κ.λπ..
Δέν στέλνουμε μήνυμα ἠλ. ταχυδρομείου μέ φανερές τίς κοινοποιήσεις. Ὑπάρχει ἡ δυνατότητα τῶν κρυφῶν κοινοποιήσεων, πού ἡ πλειονότης τῶν νοημόνων χρησιμοποιεῖ.

Νά μοῦ πεῖτε, ὅτι ἀποκλείεις τόν ἀποστολέα...

ΥΓ. Αὐτό τό μήνυμα εἶναι γενικό γιά μέλη καί ἀναγνῶστες —πρός γνῶσιν— καί δέν περιορίζεται στά τοῦ Ψ. Εὐχαριστῶ.

ΥΓ2. Διόρθωση συνδέσμου στό #1: http://www.nektarios.gr/science/internet/netiquette.htm
 
Last edited:
Top