Ψαλτοδρόμιο: απευθείας κατέβασμα αρχείων ή παραπομπή;

Πώς θέλετε να λειτουργούν οι σύνδεσμοι στο Ψαλτοδρόμιο;

  • Με απευθείας κατέβασμα

    Votes: 38 50.7%
  • Με παραπομπή

    Votes: 10 13.3%
  • Και τα δύο, αλλιώς με απευθείας κατέβασμα

    Votes: 13 17.3%
  • Και τα δύο, αλλιώς με παραπομπή

    Votes: 14 18.7%

  • Total voters
    75

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εδώ μπορείτε να ψηφίσετε για τα αν θέλετε τα αποτελέσματα από το Ψαλτοδρόμιο να κατεβάζουν απευθείας το αρχείο, πατώντας πάνω τους ("απευθείας κατέβασμα") ή να παραπέμπουν απλώς στην ιστοσελίδα απ' όπου μπορεί να κατέβει το αρχείο ("παραπομπή") ή και τα δύο. Κάποιες διευκρινίσεις:
- Το απευθείας κατέβασμα είναι πιο πρακτικό, από την άποψη ότι πατώντας το σύνδεσμο το αρχείο θα κατεβαίνει αμέσως. Υπάρχει η σκέψη να δηλώνεται με κάποιον τρόπο (γραφικό ή κείμενο) και η πηγή του αρχείου.
- Η παραπομπή έχει το μειονέκτημα ότι δεν κατεβάζει αμέσως, οπότε χάνεις λίγο χρόνο. Όμως παραπέμπει στο μήνυμα του Ψαλτολογίου απ' όπου ανήκει το αρχείο, στο οποίο μήνυμα μπορεί να δει κανείς και πρόσθετες ίσως πληροφορίες για το αρχείο. Παρ' όλ' αυτά, οι πληροφορίες αυτές μπορούν να προστίθενται εν μέρει στη στήλη "Σχόλια".
Για μένα η παραπομπή έχει και το άλλο μεγάλο μειονέκτημα: ότι σε σελίδες που υπάρχουν πολλά αρχεία (όπως π.χ. του κ. Μιχαλάκη) δε λέει τίποτα η παραπομπή, γιατί πάλι θα χάνεις χρόνο να ψάχνεις στα αρχεία...
- Το "και τα δύο" σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα μπορείς να το κατεβάζεις απευθείας, όμως θα έχεις και την επιλογή να πηγαίνεις και στην πηγή, δηλ. στη σελίδα από την οποία προέρχεται το αρχείο. Το θέμα είναι πως ήδη είναι γεμάτη η σελίδα από στήλες, οπότε θα πρέπει να δει ο Νίκος ο Δεσπότης πώς θα το βολέψει (στη βάση έχει ήδη το πεδίο "πηγή", απλώς δεν εμφανίζεται στη σελίδα). Αν δεν βρεθεί κάποιος ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ τρόπος να γίνει αυτό (γιατί τρόπος υπάρχει πάντα με μια νέα στήλη, αλλά πάλι, το να γεμίσει η σελίδα με ένα σωρό στήλες δε λέει...) θα πρέπει να γίνει ή το ένα ή το άλλο. Οπότε είτε επιλέγετε "και τα δυο, αλλιώς απευθείας κατέβασμα" είτε "και τα δύο, αλλιώς παραπομπή".
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
αν ένα αρχείο π.χ μουσικό κείμενο συνοδεύεται και από ηχητικό π.χ mp3 θα μπορούσε να το διευκρινίζει στο κατευθείαν κατέβασμα, στην παραπομπή θα μπορεί να το δει εκτός αν στην αναζήτηση στην αρχική φόρμα σου δίνει την δυνατότητα εκεί που λέει: έγγραφο, ηχητικό να υπάρχει και τα δυο μαζί (Εγγραφο + Ηχητικό) η περισσότερα ή κ.α. κλπ. θα βοηθούσε πιστεύω....
πάντως οφείλω να πω πως είναι μια εξαίρετη δουλεία, πολύ πρακτική και συνάμα χρήσιμη βιβλιοθήκη μπράβο σε αυτόν-ους που το σκέφτηκε..
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για μένα η παραπομπή έχει και το άλλο μεγάλο μειονέκτημα: ότι σε σελίδες που υπάρχουν πολλά αρχεία (όπως π.χ. του κ. Μιχαλάκη) δε λέει τίποτα η παραπομπή, γιατί πάλι θα χάνεις χρόνο να ψάχνεις στα αρχεία

Διορθώνεται αυτό εάν η παραπομπή δεν γίνει στην σελίδα, αλλά στο συγκεκριμένο μήνυμα.

Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις όπου δεν είναι δυνατή η παραπομπή σε συγκεκριμένο αρχείο, γιατί το υπόψιν ηχητικό βρίσκεται μαζί με άλλα σε ένα αρχείο (π.χ. ραδιοφωνικές εκπομπές).
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Διορθώνεται αυτό εάν η παραπομπή δεν γίνει στην σελίδα, αλλά στο συγκεκριμένο μήνυμα.
Αν βρήκατε παραπομπή σε σελίδα είναι λάθος. Νομίζω ο Νίκος βάζει παραπομπές σε μήνυμα. Αυτό είναι και το λογικό.

Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις όπου δεν είναι δυνατή η παραπομπή σε συγκεκριμένο αρχείο, γιατί το υπόψιν ηχητικό βρίσκεται μαζί με άλλα σε ένα αρχείο (π.χ. ραδιοφωνικές εκπομπές).
Έτσι ακριβώς είναι, Νεοκλή. Υπόψιν ότι στα πλαίσια μιας "αναβαθμισμένης" ταξινόμησης του υλικού του φόρουμ, μια από τις εργασίες θα πρέπει να είναι και αυτή: να χωριστούν οι εκπομπές σε tracks.


Τώρα για την ψηφοφορία: Νίκο, δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να γίνει, για ένα λόγο, διπλό. Έχουν ήδη γίνει 800 εγγραφές, αλλά όχι από λάθος. Ο δημιουργός του εργαλείου σκέφτηκε όλα τα υπέρ και τα κατά. Επειδή κι εσύ συζητούσες μαζί του, γνωρίζεις καλά το σκεπτικό του: να μπορεί ο χρήστης να μπαίνει και να βλέπει και τον σχετικό σχολιασμό ή και τη συζήτηση. Μπορεί να βρει κάτι που τον ενδιαφέρει. Προσωπικά θα θεωρούσα λειψό να κατεβάζω το αρχείο, χωρίς να μπορώ να βλέπω και τα υπόλοιπα.

ΥΓ Αποφασίζεται λοιπόν: παραπομπή "συνδοκοῦν ἅπασιν ὑμῖν"....
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Διορθώνεται αυτό εάν η παραπομπή δεν γίνει στην σελίδα, αλλά στο συγκεκριμένο μήνυμα.
Δεν έγινα αντιληπτός ή ίσως δεν έγινε αντιληπτός ο σκοπός της σελίδας που έφτιαξε ο Νίκος: το Ψαλτοδρόμιο δεν θα είναι ένα ευρετήριο του Ψαλτολογίου, αλλά ένα γενικό ευρετήριο βυζαντινών ύμνων από το internet. Απλώς ο Νίκος ξεκίνησε από το Ψαλτολόγιο, αλλά θα υπάρχουν και από άλλες σελίδες. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ. Αν λοιπόν παραπέμψουμε σε κανα pdf ή ηχητικό από κάποια σελίδα που υπάρχουν χύμα πολλά μαζί, τι να το κάνεις; Εδώ είναι forum, μπορεί να γίνει παραπομπή σε μήνυμα. Σε άλλη σελίδα που ο άλλος σου έχει χύμα 100 mp3s, τι νόημα έχει να γίνεται και για τα 100 κομμάτια παραπομπή στην ίδια σελίδα;;

Θα έλεγα λοιπόν, επειδή η δημιουργία της σελίδα ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο Νίκο το Δεσπότη (και ΚΑΚΩΣ ανέφερε εμένα, που μόνο για κάποια στοιχειώδη τεχνικά πράγματα φρόντισα, όπως για τη φιλοξενία κλπ., που θα μπορούσε όμως ο καθένας να τα κάνει αυτά), να μας καταστήσει σαφές εάν η σελίδα θα έχει περιεχόμενο μόνο από το Ψαλτολόγιο ή και από αλλού. Αν ισχύει το δεύτερο, η παραπομπή νομίζω ότι μόνο δευτερευόντως έχει νόημα να τίθεται. Εξάλλου, κατ' εμέ, αυτός που πάει στο Ψαλτοδρόμιο και γενικώς σε οποιαδήποτε σελίδα λειτουργεί ως ευρετήριο, θέλει να κάνει ένα κλικ και να κατεβάζει έναν ύμνο και τελείωσε (όπως τα direct links σε διάφορες σελίδες με καταλόγους αρχείων) κι όχι να πηγαίνει εδώ κι εκεί.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν έγινα αντιληπτός ή ίσως δεν έγινε αντιληπτός ο σκοπός της σελίδας που έφτιαξε ο Νίκος: το Ψαλτοδρόμιο δεν θα είναι ένα ευρετήριο του Ψαλτολογίου, αλλά ένα γενικό ευρετήριο βυζαντινών ύμνων από το internet. Απλώς ο Νίκος ξεκίνησε από το Ψαλτολόγιο, αλλά θα υπάρχουν και από άλλες σελίδες. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ. Αν λοιπόν παραπέμψουμε σε κανα pdf ή ηχητικό από κάποια σελίδα που υπάρχουν χύμα πολλά μαζί, τι να το κάνεις; Εδώ είναι forum, μπορεί να γίνει παραπομπή σε μήνυμα. Σε άλλη σελίδα που ο άλλος σου έχει χύμα 100 mp3s, τι νόημα έχει να γίνεται και για τα 100 κομμάτια παραπομπή στην ίδια σελίδα;;

Θα έλεγα λοιπόν, επειδή η δημιουργία της σελίδα ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο Νίκο το Δεσπότη (και ΚΑΚΩΣ ανέφερε εμένα, που μόνο για κάποια στοιχειώδη τεχνικά πράγματα φρόντισα, όπως για τη φιλοξενία κλπ., που θα μπορούσε όμως ο καθένας να τα κάνει αυτά), να μας καταστήσει σαφές εάν η σελίδα θα έχει περιεχόμενο μόνο από το Ψαλτολόγιο ή και από αλλού. Αν ισχύει το δεύτερο, η παραπομπή νομίζω ότι μόνο δευτερευόντως έχει νόημα να τίθεται. Εξάλλου, κατ' εμέ, αυτός που πάει στο Ψαλτοδρόμιο και γενικώς σε οποιαδήποτε σελίδα λειτουργεί ως ευρετήριο, θέλει να κάνει ένα κλικ και να κατεβάζει έναν ύμνο και τελείωσε (όπως τα direct links σε διάφορες σελίδες με καταλόγους αρχείων) κι όχι να πηγαίνει εδώ κι εκεί.
Αὐτή ἡ δουλειά εἶναι γιά τό Ψαλτολόγιον.
Αὐτό λέει αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14005
καί αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14022

Ἄν δέν εἶναι ἔτσι «κρυώσαμε» καί ἀπογοητευτήκαμε...​
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για το θέμα αντιγράφων ασφαλείας και φιλοξενίας του Ψαλτοδρομίου υπάρχει πάντοτε και η επιλογή του διακομιστή του Ψαλτολογίου, χώρος υπάρχει και ούτως ή άλλως κάνω τη δουλειά των αντιγράφων ασφαλείας, αλλά όπως και να έχει καλά είναι.

Για το θέμα του απευθείας κατεβάσματος των συννημένων καλύτερα είναι να γίνεται παραπομπή (στο μήνυμα/σελίδα εάν είναι πρακτικό ή αλλιώς στη σελίδα και στο αρχείο μαζί). Αλλιώς ίσως υπάρξουν παράπονα από ιστοσελίδες για hot-linking. Πέρα από τη χρησιμότητα της αναφοράς στη συζήτηση ή στα συμφραζόμενα του υλικού που ήδη αναφέρθηκε.

Υπάρχουν μερικά τεχνικά ζητήματα με το Ψαλτοδρόμιο (scalability, efficiency, spam protection, duplicate detection, cross referencing, collaboration management, UTF character encoding, dead link detection...) που καλό θα ήταν να αντιμετωπιστούν εξ αρχής ώστε να αποφευχθεί μπλοκάρισμα στο μέλλον. Τα αναφέρω επειδή ο Νίκος Δεσπότης είναι αρχάριος και δεν ξέρω κατά πόσον έχουν προβλεφθεί.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αὐτή ἡ δουλειά εἶναι γιά τό Ψαλτολόγιον.
Αὐτό λέει αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14005
καί αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14022

Ἄν δέν εἶναι ἔτσι «κρυώσαμε» καί ἀπογοητευτήκαμε...​
Δεν θα έλεγα ότι στις παραπομπές αυτές γράφει ο Νίκος ότι η δουλειά αφορά μόνο στο Ψαλτολόγιο. Γράφει ότι η δουλειά αυτή είναι "συνέχεια της πρότασης αρχειοθέτησης και εύρεσης ψαλτικών αρχείων στους συνδέσμους του ψαλτολογίου και όχι μόνο" κι εγώ έτσι το είχα καταλάβει.
Ἄν δέν εἶναι ἔτσι «κρυώσαμε» καί ἀπογοητευτήκαμε...
Προσωπικά θα έλεγα ότι κρυώνω και απογοητεύομαι εφόσον ΕΙΝΑΙ έτσι τα πράγματα (εφόσον δηλ. η δουλειά έγινε μόνο για το Ψαλτολόγιο): ψαλτικά links υπάρχουν όχι μόνο στο Ψαλτολόγιο, αλλά και σε πολλές άλλες ιστοσελίδες. Θα είναι κρίμα να μην καταχωρείται μια σπουδαία ηχογράφηση μόνο και μόνο επειδή δεν είναι δημοσιευμένη στο Ψαλτολόγιο αλλά αλλού. Νομίζω ότι η προσπάθεια θα πρέπει να είναι συνολική και όχι αυστηρά περιορισμένη στο Ψαλτολόγιο, όλοι δουλεύουμε για το καλό της μουσικής μας και όχι για μια συγκεκριμένη σελίδα, όσο μεγάλη κι αν είναι η προσφορά της. Άλλωστε η φόρμα καταχώρισης είναι ελεύθερη και μπορούν να καταχωρούνται σύνδεσμοι από οπουδήποτε και όχι μόνο από το Ψαλτολόγιο.

Ας μας πει λοιπόν ο Νίκος, που είναι και ο καθ' ύλην αρμόδιος, πώς την έχει σκεφτεί την ιστοσελίδα. Ήδη, όπως βλέπω, στην κύρια σελίδα υπάρχουν σύνδεσμοι σε πολλές σελίδες με ψαλτικά αρχεία, κάτι που προδιαθέτει για το τι ακριβώς θα κάνει το Ψαλτοδρόμιο.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
π. Μάξιμος;91407 said:
Αὐτή ἡ δουλειά εἶναι γιά τό Ψαλτολόγιον.
Αὐτό λέει αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14005
καί αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14022

Ἄν δέν εἶναι ἔτσι «κρυώσαμε» καί ἀπογοητευτήκαμε...​

Πάτερ, κάτι μπορεί να μην καταλάβατε καλά. Το εργαλείο είναι για το Ψαλτολόγιο, αλλά όχι μόνο για το υλικό του Ψαλτολογίου. Προορίζεται πρωτίστως, για να μπει τάξη στο υλικό του φόρουμ, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει δεν είναι σωστό να περιοριστεί στο υλικό του φόρουμ. Αν δείτε μάλιστα την αρχική σελίδα υπάρχουν έτοιμα links για άλλα sites. Κι ο ίδιος εκεί που παραπέμψατε το λέει ξεκάθαρα:
τη συνέχεια της πρότασης αρχειοθέτησης και εύρεσης ψαλτικών αρχείων στους συνδέσμους του ψαλτολογίου και όχι μόνο (δική μου υπογράμμιση).
Αλλά γιατί; Για να γίνει ένας μηχανισμός διοχέτευσης υλικού και απ΄ έξω (με τις προϋποθέσεις που υπαινίχθηκε ο Δημήτρης). Εργαλείο εμπλουτισμού του ίδιου του φόρουμ. Πάλι για μας είναι. Οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο "απογοήτευσης".

ΥΓ Όποιος άκουγε τον Νίκο να μιλάει με τόση θέρμη για όσους προσφέρουν ανιδιοτελώς και την επιθυμία του να κάνει κι αυτός κάτι για την κοινότητα αυτή, θα καταλάβαινε καλά τι εννοώ.


Υγ Νϊκο, Θεοτ., τι ακριβής σύμπτωση σκέψης και χρόνου....
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για το θέμα του απευθείας κατεβάσματος των συννημένων καλύτερα είναι να γίνεται παραπομπή (στο μήνυμα/σελίδα εάν είναι πρακτικό ή αλλιώς στη σελίδα και στο αρχείο μαζί). Αλλιώς ίσως υπάρξουν παράπονα από ιστοσελίδες για hot-linking. Πέρα από τη χρησιμότητα της αναφοράς στη συζήτηση ή στα συμφραζόμενα του υλικού που ήδη αναφέρθηκε.
Νομίζω ότι το θέμα του hot linking λύνεται εφόσον υπάρχει και παραπομπή στη σελίδα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν τέτοιου τύπου διαμαρτυρίες, αφού η σελίδα σκοπό έχει απλώς να διευκολύνει το κατέβασμα βυζαντινής μουσικής. Αλλιώς δεν έχει νόημα η παραπομπή σε μια σελίδα με 100 και πλέον αρχεία, από την οποία πάλι θα πρέπει να χάσεις χρόνο για ψάξιμο. Το τελικό ζητούμενο είναι το απευθείας link. Σαφώς και θα πρέπει να αναφέρεται και η πηγή βέβαια με κάποιον τρόπο.
Υπάρχουν μερικά τεχνικά ζητήματα με το Ψαλτοδρόμιο (scalability, efficiency, spam protection, duplicate detection, cross referencing, collaboration management...) που καλό θα ήταν να αντιμετωπιστούν εξ αρχής ώστε να αποφευχθεί μπλοκάρισμα στο μέλλον. Τα αναφέρω επειδή ο Νίκος Δεσπότης είναι αρχάριος και δεν ξέρω κατά πόσον έχουν προβλεφθεί.
Θα έλεγα, Δημήτρη, να συνεννοηθείτε με το Νίκο με ΠΜ για τα τεχνικά ζητήματα, τον server κλπ.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Εγώ κοιμάμαι και γίνεται χορός:)
Μη με παρεξηγήσετε που δε συμμετέχω εγκαίρως στις συζητήσεις αλλά υπάρχουν και οι οικογενειακές ανάγκες.
Για τα τεχνικά ζητήματα πράγματι δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη. Καλό είναι να αντιμετωπισθεί από κάποιον έμπειρο. Και ξεκινάω με αυτό το ζήτημα γιατί όσο υπάρχει συμμετοχή στις καταχωρήσεις τόσο και η αξία και η ευθύνη είναι μεγαλύτερη, να μην πάει ο κόπος χαμένος.

Η προσπάθεια αυτή ξεκίνησε πράγματι με αφορμή το ψαλτολόγιο. Για αυτό και το ονόμασα Ψαλτοδρόμιο, λογοπαίγνιο, δεν ξέρω εάν είναι εύστοχο ή όχι, για να παραπέμπει στο ψαλτολόγιο και την υπόδειξη του «δρόμου» προς κάθε μήνυμα - αρχείο ως πλοηγός. Όπως είχα σημειώσει στα πρώτα μηνύματα «ως πρόταση αρχειοθέτησης...» παρακολουθούσα το υλικό - θησαυρό που παρουσιαζόταν από τους συναδέλφους και μετά από μία μέρα χανόταν στον δαίδαλο του forum. Προσθέτω ότι σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχει και ανομοιογενής ή και άστοχη παρουσίαση κάποιον ηχογραφήσεων ή εγγράφων οπότε το πρόβλημα διογκώνεται. Και δεν μπορείς να το περιορίσεις αφού είναι forum και δεν μπορούν να υπάρχουν απόλυτοι κανόνες. Οπότε ξεκίνησα κάποια συστηματοποιημένη καταγραφή. Λίγο λίγο. Προσθέτοντας πεδία και τιμές στα πεδία.

Από ότι σωστά αντιλαμβάνεται ο Γιώργος Μ. δεν υπάρχει περιορισμός στις εγγραφές μόνο για το forum .Ό,τι θέλει κάποιος καταχωρεί αρχείο ή σελίδα. Για να μην υπάρξει κάποια παρεξήγηση ή υπόνοια ότι προσπαθώ να οικειοποιηθώ κόπο και προσφορά άλλων θεώρησα σωστό να παραπέμπω στο μήνυμα και όχι να κατεβαίνει απευθείας το αρχείο. Έτσι γεύεσαι και το αλάτι των συζητήσεων ή μπορεί να είναι αφορμή να δεις και κάποια πληροφορία ενδιαφέρουσα.
Κατά νου είχα και έχω το google όπου βάζεις αυτό που ζητάς και σε παραπέμπει στη σελίδα. Για αυτό στην αρχή το είχα ονομάσει Psaltogoogle.
Αυτή την προσπάθεια όπως την είχα στο νου μου και όπως τη δούλευα θεώρησα σωστό να την υποβάλλω στην αγάπη σας γιατί ήμουν σίγουρος ότι και κάποιους άλλους θα εξυπηρετήσει.

Σε περιπτώσεις άλλων ιστοσελίδων όπως και του Αναλογίου όπου υπάρχουν πολλά αρχεία σε μία ιστοσελίδα εκεί πράγματι υπάρχει πρόβλημα και έχει δίκιο ο Νίκος. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει δυνατότητα απευθείας κατεβάσματος με παράλληλο άνοιγμα της ιστοσελίδας. Λέω εγώ...

Θέλω να τονίσω ότι είναι μία προσπάθεια για την υπηρεσία όλων των συναδέλφων που ασχολούνται με την ψαλτική, η οποία δεν πρέπει να ξεχνούμε ότι είναι υπηρεσία στη λατρεία του Θεού.
Όσο περισσότερους εξυπηρετεί και εμπλουτίζεται από το Ψαλτολόγιο ή και από άλλες ιστοσελίδες τόσο η αξία θα μεγαλώνει.
Σιγά σιγά προφανώς με τη χρήση. θα υπάρχουν προτάσεις και ιδέες για βελτίωση και οπωσδήποτε πρέπει να μπουν και κάποιοι επιπρόσθετοι κανόνες.
Εδώ είμαστε να υπάρχουν ιδέες και προτάσεις, να τις υλοποιημούμε όσο μπορούμε και ξέρουμε. Μην ξεχνάτε ότι ξεκίνησα από την 1 Οκτωμβρίου από το μηδέν στα διαδικτυακά.
 
Top