1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.
Ανεβάζω το Κοινωνικό που εψάλλη σήμερα το πρωί στην Αγία Τριάδα Πειραιώς το οποίο μου θύμισε κάπως......Κρητική Σούστα.
Είναι και ματζόρε το άτιμο !!!
Θέλω να διευκρινίσω ότι δεν κινούμαι με χλευαστική διάθεση απέναντι στον συνάδελφο που το αποδίδει - ούτως ή άλλως δεν τον γνωρίζω - απλά και μόνο να επισημάνω ότι πολλές φορές ο τρόπος με τον οποίο ψάλλουμε μπορεί να δημιουργήσει ανάμικτα αισθήματα - εμένα προσωπικά μου δημιουργήθηκαν αυθόρμητα αισθήματα ευθυμίας όσο περνούσε η ώρα που το άκουγα.
 

Attachments

  • Κοινωνικόν Ποτήριον 14-12-16.mp3
    5.3 MB · Views: 380

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ανεβάζω το Κοινωνικό που εψάλλη σήμερα το πρωί στην Αγία Τριάδα Πειραιώς το οποίο μου θύμισε κάπως......Κρητική Σούστα.
Είναι και ματζόρε το άτιμο !!!
Θέλω να διευκρινίσω ότι δεν κινούμαι με χλευαστική διάθεση απέναντι στον συνάδελφο που το αποδίδει - ούτως ή άλλως δεν τον γνωρίζω - απλά και μόνο να επισημάνω ότι πολλές φορές ο τρόπος με τον οποίο ψάλλουμε μπορεί να δημιουργήσει ανάμικτα αισθήματα - εμένα προσωπικά μου δημιουργήθηκαν αυθόρμητα αισθήματα ευθυμίας όσο περνούσε η ώρα που το άκουγα.

Ευάγγελε με απογοητεύεις... εδώ πρόκειται για καθαρόαιμο Μαλεβυζιώτη, εμπάτε κουμπάροι πρώτοι να χορέψετεεε!!! άιντε μωρέεεε!!! :D
βάλε να παίξουν ταυτόχρονα, το λαούτο πέφτει μέσα!!!!
https://youtu.be/zWbhAFvPdY4
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κάπου/κάποτε άκουσα τα νεκρώσιμα ευλογητάρια εκτελεσμένα ΚΑΝΟΝΙΚΑ από κρητική ορχήστρα (λύρες, λαούτα και 2-3 κρητικάτσηδες τραγουδιστάδες). Είπανε τα 6 από τα 8, "των λαϊκών".

Σε γρήγορο ρυθμό, μαλεβιζιώτη νομίζω...δεν κατέχω την κρητική μουσική...τον κλασικό κρητικό γρήγορο χορό.

Μόνο πόδια δεν χτυπάγανε.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ειστε λαθος ολοι το κομματι ειναι σε 9/8 με μετατροπη σε χασαποσερβικο και τουμπαλιν..Ανεβασω χωρις να πειραξω το ηχητικο σου Βαγγελη..με προσθηκη loop..ωραια φωνη ο ψαλλων.Να πουμε κι ενα καλο λογο μην φαμε καμια μυνηση .:p..Καλες γιορτες....!!!
 

Attachments

  • Κοινωνικον εννια ογδοα με χασαποσερβικο.mp3
    3.4 MB · Views: 152

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω το Κοινωνικό που εψάλλη σήμερα το πρωί στην Αγία Τριάδα Πειραιώς το οποίο μου θύμισε κάπως......Κρητική Σούστα.
Είναι και ματζόρε το άτιμο !!!.
ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ!!!! Τί πράμμα είν' αυτό; Αν τα κοινωνικά ψάλλονται με τέτοια χρονική αγωγή, στα αντίφωνα της Μεγάλης Πέμπτης να βάλουμε ... πύραυλο!!!:D:D:D
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ποτέ δεν πανηγύριζε στις 17 Δεκεμβρίου ο Άγιος Διονύσιος στον Πειραιά για τον εξής απλό λόγο. Πρόκειται για τον Άγιο Διονύσιο τον αρεοπαγίτη ο οποίος γιορτάζει στις 3 Οκτωβρίου κι όχι τον Άγιο Διονύσιο τον εκ Ζακύνθου που γιορτάζει αύριο. Διονύσιος να 'ναι κι ό, τι να 'ναι..!!! :D

http://piraeuspress.gr/piraeus/dimos-peiraia/57455/panhgyrizei-o-agios-dionysios-peiraia

από κούνια είμαι στον Πειραιά και ξέρω ότι ο Άγ. Διονύσης στο λιμάνι γιορτάζει ίδια μέρα με τον Αθηναίο Άγιο Διονύσιο
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Ανεβάζω το Κοινωνικό που εψάλλη σήμερα το πρωί στην Αγία Τριάδα Πειραιώς το οποίο μου θύμισε κάπως......Κρητική Σούστα.
Είναι και ματζόρε το άτιμο !!!
Θέλω να διευκρινίσω ότι δεν κινούμαι με χλευαστική διάθεση απέναντι στον συνάδελφο που το αποδίδει - ούτως ή άλλως δεν τον γνωρίζω - απλά και μόνο να επισημάνω ότι πολλές φορές ο τρόπος με τον οποίο ψάλλουμε μπορεί να δημιουργήσει ανάμικτα αισθήματα - εμένα προσωπικά μου δημιουργήθηκαν αυθόρμητα αισθήματα ευθυμίας όσο περνούσε η ώρα που το άκουγα.

:eek:

Τον ξέρω τον άνθρωπο... από την Μονή Πετράκη, όπου συμψάλλαμε κάνα δυο φορές...!

Δεν περίμενα να τον ακούσω άλλη φορά στη ζωή μου, τώρα που έχω φύγει από την Ελλάδα!

Πάντως το μάθημα το ξέρει.

Αυτό είναι σίγουρο. Ό'τι και να πει κανείς για την εκτέλεση, αυτό που θυμάμαι από τις ακολουθίες που συμψάλλαμε είναι ότι ούτε μια φορά δεν έκανε λάθος στις νότες που πήγε να πιάσει. Πολύ ακριβής στο να πει αυτό που λέει το κείμενο δηλαδή.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ελέχθη δις στις ώρες των Χριστουγέννων....
«Προσέθετο Κύριος τω Αζαχ λέγων.» ..... και και πριν προλάβω να συνέλθω ήρθε το δεύτερο:
Και είπεν Αζαχ....
(Εγώ μεν συγκρατήθηκα, αλλά τα αυτιά μου .... το άκουσαν το γέλιο μου :eek: ....)
Πόσο πληρώνεται η διπλή διαφήμιση;:D:D:D όποιος εισπράξει το αντίτιμο fifty - fifty:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα, είχα την μεγάλη τιμή να εκκλησιασθεί στον Άγιο Αντώνιο συνάδελφος φέρων μεθ' εαυτού τάμπλετ πλήρως ενημερωμένο.....
Την ώρα του εωθινού έγινε η παρακάτω στιχομυθία:
«Ποιό θα πείτε;»
Του Νικολαΐδη απάντησα...
«Θα μου επιτρέψετε να σας ηχογραφήσω;»
Και ο ... περήφανος στ' αυτιά υπάρχων άκουσε... «Θα μου επιτρέψετε να σας ... φωτογραφήσω;»
Ευχαρίστως!
Και πήρα που λέτε πόζα μη βλέποντας το βιβλίο που είχα ανοίξει στο .. Θ' εωθινό!!! Και άρχισα το «Δόξα» σε πλ. του Α' αλλά σε χρόνο μηδέν θυμήθηκα ότι προ ολίγου είχα κανοναρχήσει σε άλλο βοηθό το «Τιβεριάδος θάλασσα».... οπότε το Δόξα του πλ. Α' εψάλη με κατάληξη πλ. Β᾿.
Συνειδητοποίησα ότι το μασίνι ήταν ήχου, όταν πήρε θέση απέναντί μου....
Συμπέρασμα: Χάνουμε λάδια!!!:D:D:D:confused:
 
Ας παραθέσω και εγώ 2 ευτράπελα ( πραγματικά περιστατικά ) που μου τα διηγήθηκε συνταξιούχος πλέον πρωτοψάλτης

α) Σε ένα ορεινό χωριό είχανε λειτουργία στις 29 Αυγούστου ( Αποτομή της κεφαλής του Τιμίου Προδρόμου ). Μετά το τέλος της Λειτουργίας μια γιαγιά πλησιάζει τον ιερέα και το ρωτάει
- " Παπούλη μου τρώνε λάδι σήμερα ; "
Ο ιερέας - " τσακαλάκι " - κάτι ψυλλιάστηκε κι αμέσως τη ρωτάει
- " Γιατί κυρά Μάγδα τι θα μαγειρέψεις ;
Η γιαγιά αφελέστατα απαντάει:
- " Να έχω κάτι ψάρια παπούλη μου κι είπα να τα τηγανίσω "
Κι αμέσως λέει ο παπάς :
- " Καλά θα τηγανίσεις ψάρια και με ρωτάς αν τρώνε λάδι ;;;;; !!!!!!!! "

β) Μια γιαγιά η οποία είχε αρχίσει να το χάνει ελαφρώς - είχε ξεπεράσει και τα 90 - ρωτάει το γιο της
- " Δε μου λες Γιώργο μ' εσύ ήσουν στο γάμο μου ; "
Και της λέει ο γιος της
- " Καλά ρε μάνα τι λες ; είναι δυνατόν να ήμουν εγώ στο γάμο σου ;
Και η γιαγιά λέει εντελώς αυθόρμητα
- " Α καλά λες παιδάκι μ' , εσύ ήσουν φαντάρος τότε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στη σημερινή (Κυριακή της Τυρινής) ομιλία του, ο ιερέας είπε μεταξύ άλλων ότι οι πρωτόπλαστοι με την εκδίωξή τους από τον παράδεισο αντί να μετανοήσουν και να ζητήσουν συγχώρηση, στεναχωρήθηκαν γι αυτό που έχασαν....:(
Και το ψιθυριστό σχόλιο από το αναλόγιο: «Ηβή τί πάθαμε οι λωλοί»!!! :D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στην προχθεσινή ακολουθία των χαιρετισμών, λέω στους βοηθούς μου: «Τη υπερμάχω θα πούμε το αργοσύντομο ως συνήθως, αλλά αν ο ιερέας βγει με το... Τη υυυυυ!!! θα το γυρίσουμε στο σύντομο για να μη τον έχουμε να στέκει σαν ... μπάστακας στη μέση... και έχουμε μετά άλλα ... ευτράπελα:D...»
Ξεκινάμε λοιπόν με απήχημα 10 δευτερολέπτων Νεεεεεεεε:wink:... Πρίν να πούμε το σύμφωνο «Τ» ξεπροβάλλει ο ιερέας από την ωραία πύλη!!!!:( και κατεβαίνει τα τρία σκαλάκια... ενώ ψάλλουμε το σύντομο... Μετ' ου πολύ, ξαναμπαίνει στο ιερό και τον περιμέναμε να βγει, αλλά εχρόνιζε .... η συνέχεια στο συνημμένο....:rolleyes::confused::mad:
Του ψιθυρίσαμε και το ... ίσο, αλλά εις μάτην εκοπίασεν ο ... ψιθυρίζων:D
 

Attachments

  • TH YPERMAXW.mp3
    1.5 MB · Views: 112

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Την περασμένη Κυριακή δεν είχε έρθει μέχρι σχεδόν το τέλος των αίνων κανένας από τους βοηθούς. Ωστόσο την ώρα του προτελευταίου στιχηρού εμφανίστηκε ο πρώτος από αυτούς και μέχρι το μέσον της δοξολογίας είχα απαρτία. Είχα μάλιστα την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσω Ρουμάνο συνάδελφο, ο οποίος απέδωσε εξαιρετικά το ωραίο μάθημα "Επί σοι χαίρει" του σπουδαίου Ρουμάνου πρωτοψάλτη Ιωάννου Ζμέου (+1922) (βλ. το μέλος εδώ https://www.youtube.com/watch?v=n1W2XMDGo5A).

Ας πούμε όμως και το ευτράπελο:

Ο βοηθός που ήρθε πρώτος έχει την "μανία" να τακτοποιεί το αναλόγιο κατά το δοκούν, κλείνοντας ανοιχτά βιβλία (αφού βεβαίως αφαιρέσει τυχόν σελιδοδείκτες!) ή τοποθετώντας βιβλία εκεί που νομίζει. Την ώρα λοιπόν που έλεγα το προτελευταίο στιχηρό τον συνέλαβα με την άκρη του ματιού μου να κλείνει το ανοιχτό μουσικό Τριώδιο (Μουσικός Πανδέκτης τ. 7, Ζωής) οπότε ακουσίως τον κατσάδιασα εν μέσω του στιχηρού "Γιατί κλείνεις το βιβλίο, με ρώτησες εάν το χρειάζομαι;" :eek::rolleyes::D

Αφού ευθυμήσαμε λίγο με το συμβάν η ακολουθία συνεχίστηκε.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Koυίζ: Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πεις τα Κύριε ελέησον χύμα 12 φορές χωρίς να μετράς με τα δάχτυλα;
Μου ήρθε ''φλασιά'' την περασμένη Παρασκευή στους χαιρετισμούς!...:cool:
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Koυίζ: Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πεις τα Κύριε ελέησον χύμα 12 φορές χωρίς να μετράς με τα δάχτυλα;
Μου ήρθε ''φλασιά'' την περασμένη Παρασκευή στους χαιρετισμούς!...:cool:

Θα σου πω 2 τρόπους....
Ο πρώτος (ευτράπελος), τον άκουσα στο Άγιον όρος από έναν Ρώσσο μοναχό...!
Του λέει ο τυπικάρης:
-Πάτερ Αντώνιε, πές 12 Κύριε ελέησον...
Και παίρνει την απάντηση από τον π. Αντώνιο (εν ώρα ακολουθίας)....
-Κύριεεεεε ελέησοοοοον δώδεκααααααα :D

Ο δεύτερος είναι απλούστερος.....
Λές 4 φορές από 3 κύριε ελέησον... :wink:

Και έξτρα (bonus) πληροφορία.... :)
και γιά τα 40 κύριε ελέησον (χωρίς να μετράς)...
Λές 3 φορές από 3 Κύριε ελέησον + 1
Και το επαναλαμβάνεις 4 φορές...... :wink:
:D

(Υ.Σ. Αφελής ερώτηση -γιά πλάκα... Στην εποχή της πληροφορικής και των tablets, υπάρχουν ακόμα άτομα που μετράνε τα Κύριε ελέησον με τα δάχτυλα;;;; Δεν έχει βγεί κάποια εφαρμογή που να το κανει αυτόματα;;;;)
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Χρησιμότατες οι πληροφορίες σας π. Γεράσιμε, αν και για τα κρατούμενα των προσθέσεων, μπορεί και να μπερδευτείς!:wink:

Εγώ είχα υπόψιν μου οτι το ίδιο το Κύριε ελέησον, αποτελείται από 12 γράμματα, άρα μηδέν σκέψη για τη μέτρηση!..:cool::wink:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Και για το ... "Κύριε ελέησον (40)";;;

Το έχω σκεφτεί και αυτό:
Αμέσως μετά τα ''Κύριε ελέησον 40' '', είναι το ''Ο εν παντί καιρώ''.

Λέγοντας Κύριε ελέησον, πιάνουμε τα γράμματα ένα ένα και ξεκινώντας το ''Ο εν παντί κλπ...'' ή σταματάμε στο ''...πάση'', σύνολο 20 γράμματα, συν άλλη μία φορά η ίδια διαδικασία, μέχρι το ίδιο σημείο,σύνολο 40!
Ή ξεκινάμε από την αρχή και σταματάμε στο ''...επί γης'' που είναι ακριβώς 40 γράμματα!...

Απλά και αλάνθαστα! :D :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Top