[Ψάχνω] Διάγραμμα ήχων - μακάμ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μπορεῖτε νά ἀπαντήσετε στήν ἐρώτηση πού λάβαμε;
Διαγραμμα ηχων μακαμ

καλησπέρα !
μήπως έχετε πρόχειρο ένα διάγραμμα που έχει κάπου ο Σίμων Καράς,
το οποίο οπτικοποιεί τους ήχους και τα μακάμια;
νομίζω το εχει επανω στο ταμπούρ

ή οποιδήποτε αλλη αξιόπιστη απεικόνισή τους, δηλ. εννοώ να δείχνει
τις βασικές νότες (φθόγγους) εκάστου ήχου/μακαμ εν συναρτήσει προς όλα τα άλλα.
Δηλ. διάγραμμα που να έχει σε μιασ στήλη όλες τις νότες (όλους τους φθόγγους) δις διαπασών
και δίπλα άλλες στήλες με τους ήχους/μακάμια με τις νότες που έκαστο χρησιμοποιεί.

Ευχαριστώ. Καλές γιορτές.

Ὑπάρχει κάπου σ᾿ αὐτή τήν ἑνότητα;

 

SOLO

Νέο μέλος
Μήπως μπορεί
κάποιος που γνωρίζει και 5γραμμική σημειογραφία να μας διαφωτίσει δια το τί ακριβώς παριστά ο πίναξ που είχε την καλοσύνη να αναρτήσει ο αγαπητός κ. Βασίλης;

Και περαιτέρω,
να μας συντάξει ένα πρόχειρο διάγραμμα,
με τους βασικούς ήχους/μακάμια/δρόμους εν συναρτήσει μεταξύ των;
Δηλ.
το φαντάζομαι σαν μια απεικόνισή τους, σε παράλληλες στήλες με
- τις βάσεις εκάστου ήχου/μακαμ/δρόμου
- τα βασικά 3-4-5χορδα που χρησιμοποιεί έκαστος
- τις έλξεις και την βασική πορεία τους
- τις συνήθεις μεταπηδήσεις από έναν ήχο/μακάμι εις έτερον κοκ
 

nchris

Νέο μέλος
...δεν ξέρω αν το συνημμένο αρχείο θα σας βοηθήσει. Πρόκειται για συλλογή εικόνων από άραβες χριστιανούς!!!
 

Attachments

  • Theoria_Nea_Klimakes.doc
    188 KB · Views: 217

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Οφείλω να πω απλά ότι όλα αυτά είναι λάθος και δεν θα σας βοηθήσουν καθόλου να βελτιωθείτε σαν μουσικοί, εγώ που τα ακολούθησα έφαγα 20 χρόνια να καταλάβω ότι η μουσική που ψάλλουμε και τραγουδάμε δεν έχει καμία σχέση με αυτή την αρμονική. Το ποια είναι τα σωστά το ξέρω αλλά δεν είναι του παρόντος. Εμπιστευθείτε απλά το αυτί σας και αγνοήστε τα όποια διαστήματα, σβήστε με μπλάνκο όλα τα διαστήματα από τα θεωρητικά, είναι λάθος, σας μπερδεύουν!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Οφείλω να πω απλά ότι όλα αυτά είναι λάθος και δεν θα σας βοηθήσουν καθόλου να βελτιωθείτε σαν μουσικοί, εγώ που τα ακολούθησα έφαγα 20 χρόνια να καταλάβω ότι η μουσική που ψάλλουμε και τραγουδάμε δεν έχει καμία σχέση με αυτή την αρμονική. Το ποια είναι τα σωστά το ξέρω αλλά δεν είναι του παρόντος. Εμπιστευθείτε απλά το αυτί σας και αγνοήστε τα όποια διαστήματα, σβήστε με μπλάνκο όλα τα διαστήματα από τα θεωρητικά, είναι λάθος, σας μπερδεύουν!

Γεια στο στόμα σου!!!!!!
Γέμισε ο τόπος με μοριοεπαϊοντας {δε μπορώ να βάλω τόνο στο ϊ } . ωρίς να έχω πρόθεση να κάμω τον έξυπνο, γιατί δεν έχω τα διπλώματα που έχουν άλλοι, έλεγε κάποιος παλιός. Διπλωαμα έχει να ψάλλει ξέρει;
Καλή χρονιά και ευλογημένη σε όλους.
 
Top