Αγίας Αικατερίνας 2012

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Περασε κι αυτο το πανυγυρι....ολα καλα γενικα διαβηκαν..Στον εσπερινο ηρθαν αρκετοι φιλοι τους οποιους και ευχαριστω!!!!μεταξυ πολλων ο Καρπουζης ο Γιωργος ..ο Φωτης ο Κετσετζης.. ο Γιαννης ο Νεγρης ο Κωστας ο Δραμαλης ο Κωστας ο Τασσοπουλος ο Παναγιωτης ο Ρουστεμης ο Στρατος ο Παπαιωαννου ο Γρηγορης ο Καλαφατης και αλλοι πολλοι φιλοι απο την Νικαια για να συνδραμουν στο αναλογιο!!
Καλεσμενος στο αναλογιο του ναουκαι ο φιλος και δασκαλος Θ.Βασιλειου!!!!!

Αριστερα εψαλε καλεσμενος ο καλος μου φιλος ο Γιαννης ο Γαβαλακης μαθητης του Παικοπουλου του Δημοσθενη δομεστικου της μεγαλης του Χριστου εκκλησιας!!!!!
Στον εσπερινο αλλα και στον ορθρο ο μητροπολιτης Δωροθεος Συρου Τηνου κτλπ ο οποιος λαμπρυνε την εορτη της αγιας!!!!




Επισυναπτω στιχους απο το α΄΄ καθισμα του ψαλτηριου ΄΄Μακαριος ανηρ΄΄ του Πετρου λαμπαδαριου ....στο σολο ακουγεται ο Φωτης ο Κετσετζης...

Στιχηρα των εισοδιων και της αγιας στο τελευταιο ο μητρ. κκΔωροθεος



Ανημερα ειμαστε μονοι μας:(

Το δυναμις του Παπαχρηστου και μιας και ηταν παραγγελια του Γιαννη του εκανα εξαφνα νοημα να συνεχισει και δεν μασησε λεει και το αγιος αθανατος

Κοινωνικον Ποτηριον σωτηριου σε πρωτο ηχο του Παικοπουλου Δ. απο τον λαμπαδαριο

Το απογευμα καναμε και τον εσπερινο του αγιου Στυλλιανου λιτανεια και παρακληση...αμα τα περασω στο pc θα ανεβασω κι απο κει!!


Ας ειμαστε καλα και του χρονου καλα να ψαλουμε στην χαρη τους !!!!
βοηθεια μας!!!!!
 

Attachments

  • Μακαριος ανηρ.mp3
    9.6 MB · Views: 192
  • Στιχηρα των εισοδιων και της αγιας Αικατερινης.mp3
    6.6 MB · Views: 99
  • Δύναμις Μπομπα.mp3
    11.9 MB · Views: 139
  • Ποτήριον Α΄΄ ηχος Παικοπουλου Δ...Γαβαλακης Ι..mp3
    14.1 MB · Views: 96
Last edited:
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω το φίλο Δανιήλ Καραμπάση για την άψογη φιλοξενία, συνεργασία αλλά και την βοήθεια που μου παρείχε καθώς με το ένα χέρι ενεργό (σπασμένη κλείδα) δεν μπορούσα να κάμω και πολλά πράγματα. Δόξα το Θεό όλα καλά… επίσης τον ευχαριστώ για το Άγιος Αθάνατος που μου παρεχώρησε αν και έπρεπε να το πει αυτός κανονικά.
Ακόμα να ευχαριστήσω τον Γιώργο Ρωμηλιώτη αλλά και τον καθηγητή Γιάννη Νέγρη για την βοήθεια τους που πλαισίωσαν το αναλόγιο μου, καθώς και όλα τα παιδία που παραβρέθηκαν.
Τον περιμένω λοιπόν στο δικό μου πανηγύρι να του ανταποδώσω τα μέγιστα.
Η χάρις της Αγίας Αικατερίνης να μας αξιώσει και του Χρόνου.

Να είσαι καλά Δάνο .
 
Last edited:

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
συγχαρητηρια σε ολους σας!

μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να ανεβει το μουσικο κειμενο του κοινωνικου του κ.Παικοπουλου Ποτηριο σωτηριου στον πρωτο ηχο;

Eυχαριστω.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
συγχαρητηρια σε ολους σας!

μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να ανεβει το μουσικο κειμενο του κοινωνικου του κ.Παικοπουλου Ποτηριο σωτηριου στον πρωτο ηχο;

Eυχαριστω.

Πρέπει να υπάρχει στην Θ.Λειτουργία του! Εάν μου δώσει την άδεια ο κ.Παικόπουλος θ'ανεβάσω το Κοινωνικό ως δείγμα της πολύ καλής και προσεγμένης δουλειάς που έχει γίνει από τον κ.Παικόπουλο και τον κ.Ζαγκανά.

Συγχαρητήρια στον καλλικέλαδο χορό πρωτοψαλτών και ιδιαίτερα στον κ. Καραμπάση Δανιήλ!
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μια επισήμανση λόγω κακής διατύπωσης και γρήγορης απαντ. φαίνεται διορθωμένο το προηγ. μήνυμα μου με την σωστή διατύπωση της σκέψης που έκανα εξ'αρχής.

Μια ερώτηση επ'ευκαιρία το Μακάριος Ανήρ από που το ψάλλετε;

Ευχαριστώ!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω το φίλο Δανιήλ Καραμπάση για την άψογη φιλοξενία, συνεργασία αλλά και την βοήθεια που μου παρείχε καθώς με το ένα χέρι ενεργό (σπασμένη κλείδα) δεν μπορούσα να κάμω και πολλά πράγματα. Δόξα το Θεό όλα καλά… επίσης τον ευχαριστώ για το Άγιος Αθάνατος που μου παρεχώρησε αν και έπρεπε να το πει αυτός κανονικά.
Ακόμα να ευχαριστήσω τον Γιώργο Ρωμηλιώτη αλλά και τον καθηγητή Γιάννη Νέγρη για την βοήθεια τους που πλαισίωσαν το αναλόγιο μου, καθώς και όλα τα παιδία που παραβρέθηκαν.
Τον περιμένω λοιπόν στο δικό μου πανηγύρι να του ανταποδώσω τα μέγιστα.
Η χάρις της Αγίας Αικατερίνης να μας αξιώσει και του Χρόνου.

Να είσαι καλά Δάνο .
Να πω πως δεν ανεφερα τον κ.Ρωμιλιωτη μιας και περιμενα να πει ο Γιαννης για εκεινον!!!Ο οποιος ειναι ενας καλος ψαλτης φοβερος ισοκρατης και κατεχει την θεση του λαμπαδαριου του ιερου ναου της Παναγιας της Μυρτιδιωτισσας στον Πειραια
Επισης ξεχασα να ευχηθω και απο εδω στον Γιαννη τον Γαβαλακη για την θεση που κατελαβε σαν λαμπαδαριος του δασκαλου του μια θεση που του αξιζει !!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πρέπει να υπάρχει στην Θ.Λειτουργία του! Εάν μου δώσει την άδεια ο κ.Παικόπουλος θ'ανεβάσω το Κοινωνικό ως δείγμα της πολύ καλής και προσεγμένης δουλειάς που έχει γίνει από τον κ.Παικόπουλο και τον κ.Ζαγκανά.

Συγχαρητήρια στον καλλικέλαδο χορό πρωτοψαλτών και ιδιαίτερα στον κ. Καραμπάση Δανιήλ!

Έχει πρωτοαναρτηθεί στη σελίδα του ΣΜΚΩΝ από χφ του κυρ Δημοσθένους, και βρίσκεται εδώ.
 
Last edited:
Ήσασταν όλοι υπέροχοι. Θερμά συγχαρητήρια. Ένα μεγάλο μπράβο στους μονωδούς, και ιδιαίτερα στον καλλίφωνον Πρωτοψάλτη του Ναού κ. Καραμπάση Δανιήλ. Ευχαριστήθηκα πολύ για την παρουσία στο αναλόγιο του Μεγάλου Δασκάλου κ. Θ. Βασιλείου, τον οποίον και χαιρετίζω θερμώς.
Επίσης τα συγχαρητήρια μου στον κ. Γαβαλάκη, που όπως πληροφορήθηκα είναι ο Λαμπαδάριος του αγαπητού μου φίλου, απο τα παλιά ( 1966 ), Άρχοντος Δομεστίκου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Δημοσθένους Παικοπούλου.

Και του Χρόνου με Υγείαν.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ήσασταν όλοι υπέροχοι. Θερμά συγχαρητήρια. Ένα μεγάλο μπράβο στους μονωδούς, και ιδιαίτερα στον καλλίφωνον Πρωτοψάλτη του Ναού κ. Καραμπάση Δανιήλ. Ευχαριστήθηκα πολύ για την παρουσία στο αναλόγιο του Μεγάλου Δασκάλου κ. Θ. Βασιλείου, τον οποίον και χαιρετίζω θερμώς.
Επίσης τα συγχαρητήρια μου στον κ. Γαβαλάκη, που όπως πληροφορήθηκα είναι ο Λαμπαδάριος του αγαπητού μου φίλου, απο τα παλιά ( 1966 ), Άρχοντος Δομεστίκου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Δημοσθένους Παικοπούλου.

Και του Χρόνου με Υγείαν.

H Χορωδία ήταν σαν καλό (κουρδισμένο ρολόι)
Πολύ ωραία ερμηνεία
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Μπραβο σας κ.Καραμπαση για το ολο ακουσμα κ την αποδοση των υμνων τοσο απο εσας οσο κ απο τον Γιαννη.Ο κ.Βασιλικος πριν καποιους μηνες σε μια συναντηση που ειχαμε στο διαμερισμα του μαζι κ με ενα φιλο μας μιλησε με τα καλυτερα λογια για εσας κ συγκεκριμενα μας εβαλε να σας ακουσουμε σε αρκετους υμνους κ μας ειπε οτι εκτος της ωραιας φωνης ειστε πολυ σωστος στο κειμενο κ διαβαζετε τα παντα τελεια.Κ παλι μπραβο σας.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μπραβο σας κ.Καραμπαση για το ολο ακουσμα κ την αποδοση των υμνων τοσο απο εσας οσο κ απο τον Γιαννη.Ο κ.Βασιλικος πριν καποιους μηνες σε μια συναντηση που ειχαμε στο διαμερισμα του μαζι κ με ενα φιλο μας μιλησε με τα καλυτερα λογια για εσας κ συγκεκριμενα μας εβαλε να σας ακουσουμε σε αρκετους υμνους κ μας ειπε οτι εκτος της ωραιας φωνης ειστε πολυ σωστος στο κειμενο κ διαβαζετε τα παντα τελεια.Κ παλι μπραβο σας.


Άντε πάλι αδελφέ Δανιήλ.Τα πήρες τα εύσημα....Εμείς τα ταπεινά ψαλτάκια τι να πούμε; :D

Συγχαρητήρια αδελφέ και τα χαίρε μου και στον συν-ονόματό μου μέγα Διδάσκαλο...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Περασε κι αυτο το πανυγυρι....ολα καλα γενικα διαβηκαν..Στον εσπερινο ηρθαν αρκετοι φιλοι τους οποιους και ευχαριστω!!!!μεταξυ πολλων ο Καρπουζης ο Γιωργος ..ο Φωτης ο Κετσετζης.. ο Γιαννης ο Νεγρης ο Κωστας ο Δραμαλης ο Κωστας ο Τασσοπουλος ο Παναγιωτης ο Ρουστεμης ο Στρατος ο Παπαιωαννου ο Γρηγορης ο Καλαφατης και αλλοι πολλοι φιλοι απο την Νικαια για να συνδραμουν στο αναλογιο!!
Καλεσμενος στο αναλογιο του ναουκαι ο φιλος και δασκαλος Θ.Βασιλειου!!!!!

Αριστερα εψαλε καλεσμενος ο καλος μου φιλος ο Γιαννης ο Γαβαλακης μαθητης του Παικοπουλου του Δημοσθενη δομεστικου της μεγαλης του Χριστου εκκλησιας!!!!!
Στον εσπερινο αλλα και στον ορθρο ο μητροπολιτης Δωροθεος Συρου Τηνου κτλπ ο οποιος λαμπρυνε την εορτη της αγιας!!!!




Επισυναπτω στιχους απο το α΄΄ καθισμα του ψαλτηριου ΄΄Μακαριος ανηρ΄΄ του Πετρου λαμπαδαριου ....στο σολο ακουγεται ο Φωτης ο Κετσετζης...

Στιχηρα των εισοδιων και της αγιας στο τελευταιο ο μητρ. κκΔωροθεος



Ανημερα ειμαστε μονοι μας:(

Το δυναμις του Παπαχρηστου και μιας και ηταν παραγγελια του Γιαννη του εκανα εξαφνα νοημα να συνεχισει και δεν μασησε λεει και το αγιος αθανατος

Κοινωνικον Ποτηριον σωτηριου σε πρωτο ηχο του Παικοπουλου Δ. απο τον λαμπαδαριο

Το απογευμα καναμε και τον εσπερινο του αγιου Στυλλιανου λιτανεια και παρακληση...αμα τα περασω στο pc θα ανεβασω κι απο κει!!


Ας ειμαστε καλα και του χρονου καλα να ψαλουμε στην χαρη τους !!!!
βοηθεια μας!!!!!

Πολύ ωραίο το χορωδιακό ηχόχρωμα και όχι μόνο....

Φυσικό και επόμενο ήταν.....!!!!!!!

Ο δε χροιά της φωνής του Φωτίου Κετσετζή είναι η ίδια ως εκείνη της δεκαετίας των ηχογραφήσεων της δεκαετίας του 80'.

Και του χρόνου Δανιήλ με υγεία!!

Χαίρετε εν Κυρίω!
 

Attachments

  • H Aγία Αικατερίνη.jpg
    116.1 KB · Views: 10

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω ολους για τα παραπανω σχολια!!!

Και ευχαριστω και παλι τους καλους φιλους που ηρθαν και βοηθησαν !!

Ανεβαζω και το δοξαστικο του εσπερινου της εορτης των Εισοδιων !!
Η συνθεση ειναι του Γιωργου του Θεοδοσιου πρωτοψαλτη του ιερου ναου κοιμησεως της Θεοτοκου Νικαιας!!
 

Attachments

  • Μετα το τεχθηναι ...Θεοδοσιου Γ..mp3
    9.6 MB · Views: 50

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια σε όλους και του χρόνου! Κύριε Δανιήλ αν θέλετε ανεβάστε και λίγη δοξολογία,αλλά και το χερουβικό.Να' στε πάντα καλά!!!
 
Top