Ποιούς ψάλτες προτιμάτε;

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από τους Πατριαρχικούς την σοβαρότητα και λιτότητα εντός του Πατριαρχικού Ναού...
και τον τσοπάνη του χωριού- που τα λέει όπως θέλει- την ταπεινότητά του και την τήρηση του εκκλησιαστικού τυπικού...
 
Last edited:
Επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Είχα την τύχη να ακούσω από κοντά πολλούς θρυλικούς ψάλτες από τα τέλη της δεκαετίας του '70 έως σήμερα. Αυτός που ακόμη με συγκινεί και θεωρώ ότι έχει όχι μόνο εξαιρετική φωνή αλλά και άριστη κατάρτιση, είναι ο Γρηγόρης ο Νταραβάνογλου.
 
Θρασυβουλο Στανιτσα και πολυ μακραν του ο επομενος..

Τώρα μιλάμε για Ιερά Τέρατα της μουσικής. Είπαμε όμως να αναφέρουμε ζώντες. Γιατί από τεθνεώτες έχουμε πολλούς μεγάλους και η επιλογή είναι δύσκολη.
 
Θα πρέπει κάποια στιγμή να στρωθώ να μετατρέψω σε mp3 τις ζωντανές ηχογραφήσεις του Πρίγγου που έχω στο αρχείο μου. Αξεπέραστος. Για τον Στανίτσα τι να πει κανείς, τα είπαν οι προλαλήσαντες. Υπόσχομαι να σας αφιερώσω μερικές σπάνιες ηχογραφήσεις που κληρονόμησα, αν και η ποιότητα του ήχου είναι κακή. Εφόσον μιλάμε όμως τελικά και για τεθνεώτες θα προσθέσω μερικά ακόμη ονόματα που νομίζω δεν αναφέρθηκαν. Άρχοντας Πρωτοψάλτης Μιχαήλ Καρύκας, Γεώργιος Σύρκας -μοναδικός- και ας επαναλάβω και τον Παναγιωτίδη.
Τώρα μιλάμε για Ιερά Τέρατα της μουσικής. Είπαμε όμως να αναφέρουμε ζώντες. Γιατί από τεθνεώτες έχουμε πολλούς μεγάλους και η επιλογή είναι δύσκολη.
 

Ε. Ε.

Active member
Απο πατριαρχικούς Νεοχωρίτης
Απο Αγιορείτες Π. Χρυσόστομος , π. Λάζαρος Βατοπαιδινός
 
Νομίζω ότι έχει ένα ενδιαφέρον ποιους ψάλτες προτιμά ο Γιώργος Νταλάρας. Στο προσφάτως εκδοθέν αυτοβιογραφικό βιβλίο του («και το καλοκαίρι κρυώνω!», Θαν. Λάλας- εκδ. Αρμός, σελ. 380 κ.εξ.) έχει μιαν ενότητα όπου καταγράφει ποιες φωνές ξεχωρίζει. Μεταξύ άλλων ξένων και Ελλήνων αοιδών σημειώνει και τρεις ψάλτες, γράφοντας επακριβώς: «Και οι ψάλτες μας: Χατζημάρκος, Περιστέρης, Βασιλικός». Παραθέτω σχετική φωτογραφία.
 

Attachments

  • A00C05C1-2BC8-455F-BC02-AB6C3B5D0D0E.jpeg
    A00C05C1-2BC8-455F-BC02-AB6C3B5D0D0E.jpeg
    808.7 KB · Views: 47

tzark

Μέλος
Νομίζω ότι έχει ένα ενδιαφέρον ποιους ψάλτες προτιμά ο Γιώργος Νταλάρας. Στο προσφάτως εκδοθέν αυτοβιογραφικό βιβλίο του («και το καλοκαίρι κρυώνω!», Θαν. Λάλας- εκδ. Αρμός, σελ. 380 κ.εξ.) έχει μιαν ενότητα όπου καταγράφει ποιες φωνές ξεχωρίζει. Μεταξύ άλλων ξένων και Ελλήνων αοιδών σημειώνει και τρεις ψάλτες, γράφοντας επακριβώς: «Και οι ψάλτες μας: Χατζημάρκος, Περιστέρης, Βασιλικός». Παραθέτω σχετική φωτογραφία.
Που είναι το πρόβλημα?? αυτούς προτιμά.....!!!!!
 

ΠΜΧ

...
Με σειρά προτίμησης:

Τον Τσαμκιράνη, επειδή ψάλλει και μιλάει μέσα μου, από την άποψη ότι με συνεπαίρνει, όσο κανενός άλλου, το ύφος του, η χαρισματική του φωνή, το από καρδίας ψαλσιμο, η ταπείνωσή του, η σοβαρότητά του, οι εξαιρετικές του γνώσεις και η κατανυκτικότητά του.

Τον Μαϊδανόγλου, γιατί έχει απίστευτο χειρισμό στις ψηλές νότες, τις οποίες και αποδίδει με χαρακτηριστική άνεση.

Τον Στανίτσα, λόγω του ότι είναι ακριβέστατος τονικά, υπέροχος υφολογικά και έχει πολύ ωραία, ευλύγιστη φωνή.

Τον Θεοδοσόπουλο, λόγω της κραταιάς φωνής του και της εξαιρετικής αποδόσεως των μαθημάτων του Πρίγγου.

Τον Φιρφιρή, όταν εντρυφώ στον Φιλανθίδη.

Τον Παϊκόπουλο, λόγω της γλυκιάς, μελωδικής φωνής και του όμορφου ύφους.

Τον Νεοχωρίτη, λόγω του πολύ "μαζεμένου" τρόπου που ψάλλει, από την άποψη αναλύσεων κλπ... Όχι λόγω ανικανότητας, αλλά λόγω απόψεως. Έχει ωραία φωνή και είναι εξαιρετικός ερμηνευτής, άσχετα με το αν είναι πατριαρχικό το ύφος του ή όχι.

Τέλος, σε μία ειδική κατηγορία... Αγαπώ πάρα πολύ το ψάλσιμο των πατέρων της Ι. Μ. Σίμωνος Πέτρας (οι παλιές τους ηχογραφήσεις). Σαφώς και υφολογικά μπορεί κάποιος να τους προσάψει πολλά αρνητικά, όπως και διαστηματικά και τεχνικά και και και... Αλλά είναι μια χορωδία που με συγκινεί όσο καμία άλλη, αφού ψάλλουν με την καρδιά τους, με πάθος, με αγάπη σε αυτό που κάνουν και σε αυτόν που πιστεύουν και υμνούν. Δεν λέω ότι δεν το κάνουν και άλλες χορωδίες κλπ, λέω ότι αυτοί με ικανοποιούν. Επίσης, είμαι και συναισθηματικά δεμένος μαζί τους, καθώς τους ακούω από παλιά, από τα πρώτα CD.


Η αλήθεια είναι ότι αν είχα την επιλογή να ακούω ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ψάλτη για όλη μου την ζωή, θα διάλεγα τον κ. Ματθαίο.


Υγ: σίγουρα θα έχω ξεχάσει αρκετούς, αλλά όταν σκέφτομαι την Βυζαντινή, αυτά είναι τα πρώτα ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό.
 
Top