Παναγιώτης Αντωνακάκης - "Σήμερον Κρεμάται" ...

Αγαπητοί φίλοι και εκλεκτοί συνάδελφοι του Ψαλτολογίου,
σας επισυνάπτω ένα ηχητικό κομμάτι με τον Παναγιώτη Αντωνακάκη 15 ετών.
Ο Παναγιώτης φοιτά εις την Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Σάμου και Ικαρίας την οποία διευθύνει ο φιλόλογος και μουσικολόγος κ. Γεώργιος Αγγελινάρας, ενώ παράλληλα μαθητεύει κοντά μου εις το αναλόγιον του Καθεδρικού Ναου Κοιμήσεως Θεοτόκου Καρλοβασίου Σάμου.
Ο Παναγιώτης πιστεύω ότι έχει την σφραγίδα της δωρεάς άνωθεν, και απαγγέλλει εμμελώς είς την χρόα του κλιτού το "Σήμερον κρεμάται" ...
Ζωντανή ηχογράφηση την Μ. Παρασκευή του 2012.

Καλή Ακρόαση !
 

Attachments

  • Σήμερον Κρεμάται_Παναγιώτης Αντωνακάκης.wma
    2.8 MB · Views: 276

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Συγχαρητήρια στον νεαρό Παναγιώτη Αντωνακάκη, του οποίου η εξέλιξη στην ψαλμωδική τέχνη είναι δεδομένη.
Επίσης, άξιος συγχαρητηρίων είναι και ο Μουσικοδιδάσκαλος και Πρωτοψάλτης κ.Κων/νος Γιαννούτσος για το έργο που επιτελεί, διδάσκοντας την θεία τέχνη του Δαμασκηνού.
Τα νέα παιδιά, όπως είναι και ο Παναγιώτης Αντωνακάκης είναι το μέλλον της βυζαντινής μας μουσικής. Αυτά είναι τα στολίδια στους ναούς σήμερα που αργότερα θα πλαισιώσουν επάξια τα αναλόγια.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συγκινήθηκα ακούγοντας την εκπληκτική ερμηνεία στην εμμελή απαγγελία του Παναγιώτη στο "Σήμερον κρεμάται" γιατί θυμήθηκα τα παιδικά μας χρόνια που με κοντό παντελονάκι πηγαίναμε δίπλα στον αείμνηστο δάσκαλό μας κυρ Μαθιό Ανδρέου.
Κουμπαράκι μου, τον Παναγιώτη και ... το λαρυγγάκι σου:D!
Περιμένουμε πολλά από τον Παναγιώτη που είναι παράδειγμα προς μίμηση.... ακόμη και για φτασμένους ψάλτες....
ΝΓ
ΥΓ Να προγραμματίσετε, να ηχογραφήσετε και να ανεβάσετε παπαδικό μέλος. Είμαι σίγουρος ότι ο Παναγιωτάκης ΜΠΟΡΕΙ!!!
 

εφη

Νέο μέλος
ευχαριστούμε πολυ για την καθοριστικη συμβολή σας στην εκπαίδευση του Παναγιώτη .Με εκτίμηση Ευτυχία Αντωνακάκη
 
Top