[Ερώτηση] Αλλαγή ευχαριστηρίου με «μου αρέσει» ή «δεν μου αρέσει»

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Εχω δει εδω και αρκετο καιρο την αναγκη του να υπάρχει ενα κουμπί (οπως και σε άλλα blog) μαζι με το thanks να ειναι και το χέρι κατεβασμένο προς τα κατω με παρατεταμένο τον αντιχειρα (καταλαβατε) που διχνει την αρνητικη εντυπωση του post...ετσι θα αποφυγουμε να γράφουμε τα αρνητικα σχόλια μας και να μπαινουμε στην διαδικασια των ερωταπαντησεων....τι λες Δημήτρη????
 

ioan

Μέλος
Αυτός που θα θέλει να γράψει σχόλιο αρνητικό θα το γράψει, υπάρχει δεν υπάρχει το dislike, σημασία έχει να το γράψει με όμορφο και σεμνο τρόπο, έτσι ώστε να γίνεται σεβαστή η άποψη του από όλη την κοινότητα . Το σχόλιο είτε θετικό είτε αρνητικό είναι σχόλιο , αρκεί να είναι καλοπροαίρετο διαφορετικά δεν είναι σχόλιο , είναι ύβρις, και εμπάθεια.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αυτο θα μπορουσε να εχει και θετικο αλλα και αρνητικο χαρακτηρα. Θετικο στη περιπτωση οπου καποιος οταν ξεφυγει ως προς τη συμπεριφορα του με τα dislike θα παρει ενα σαφες μνμ αν μη τι αλλο να σταματησει. Απο την αλλη ομως φοβαμαι μηπως αυτο αποτελεσει τροχοπεδη στην διεξαγωγη συζητησεων αφου ισως καποιοι περιοριστουν στα thx και dislike αποφευγοντας να προσφερουν με τις αποψεις τους... Μια σκεψη κανω.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Στο youtube υπάρχει το "Μου αρέσει" και το "Δε μου αρέσει". Δε γράφει ΠΟΙΟΣ ψήφισε "μου αρέσει" και ποιός όχι, το μόνο που γράφει είναι αριθμοί, π.χ. 10 είπαν "Μου αρέσει" και 5 "Δε μου αρέσει".

Τι θα λέγατε για αυτό;

Μάλιστα, θα μπορούσε να γράφει μόνο ποιούς ψηφίσανε "Μου αρέσει". Γιατί αν γράφει και αυτούς που ψηφίσανε αρνητικά.....προβλέπονται ομηρικοί καυγάδες....
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Στο youtube υπάρχει το "Μου αρέσει" και το "Δε μου αρέσει". Δε γράφει ΠΟΙΟΣ ψήφισε "μου αρέσει" και ποιός όχι, το μόνο που γράφει είναι αριθμοί, π.χ. 10 είπαν "Μου αρέσει" και 5 "Δε μου αρέσει".

Τι θα λέγατε για αυτό;

Μάλιστα, θα μπορούσε να γράφει μόνο ποιούς ψηφίσανε "Μου αρέσει". Γιατί αν γράφει και αυτούς που ψηφίσανε αρνητικά.....προβλέπονται ομηρικοί καυγάδες....

Κατι τετοιο ειχα στο μυαλό μου...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Στο youtube υπάρχει το "Μου αρέσει" και το "Δε μου αρέσει". Δε γράφει ΠΟΙΟΣ ψήφισε "μου αρέσει" και ποιός όχι, το μόνο που γράφει είναι αριθμοί, π.χ. 10 είπαν "Μου αρέσει" και 5 "Δε μου αρέσει".

Noμίζω οι συντονιστές θα πρέπει να το κοιτάξουν αυτό. Το καλύτερο θα ήταν να μη γράφει ποιος ψήφισε ούτε στο "Δε μου αρέσει" αλλά ούτε και στο "μου αρέσει"...
Αυτό θα έδειχνε πολλά πράγματα και θα "απελευθέρωνε" πολλούς από "φιλικά" thanks κτλ κτλ...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Οι προτάσεις σας καταγράφηκαν και θα συζητηθούν από τους συντονιστές αν και προσωπικά δεν έχω χρόνο αυτό τον καιρό να ασχοληθώ με το λογισμικό του φόρουμ. Ίσως στο μέλλον εάν χρειαστεί.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν χρειάζεται να δίνεται τόση σημασία στα ευχαριστήρια και δυσαρεστήρια, ποιός έβαλε ποιός δεν έβαλε κτλ.

Για τα υπόλοιπα αυτού του θέματος περί ανωνυμίας είναι πολυσυζητημένα και οι απόψεις μου γνωστές. Αναζητήστε τα σχετικά θέματα και συζητήσεις περί ανωνυμίας και μην ανακινείτε το ζήτημα αυτό πλέον δημόσια. Μπορείτε πάντοτε να μου στέλνετε ΠΜ ή email σχετικά.

Να μη δοθεί συνέχεια σε αυτό το θέμα. Αρκετά απαράδεκτα ακούστηκαν, τα οποία καλό θα ήταν να αποσυρθούν όλα ως εκτός θέματος και προσωπικά.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν χρειάζεται να δίνεται τόση σημασία στα ευχαριστήρια και δυσαρεστήρια, ποιός έβαλε ποιός δεν έβαλε κτλ.

Δημήτρη, μπορεί και να έχεις δίκιο. Ξέρεις πολύ καλά, όμως, ότι το thanks -πλέον- δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια. Ένα απλό "μου αρέσει" ή "δε μου αρέσει" χωρίς αναγραφή ονόματος θα ήταν το καλύτερο και θα έδειχνε πολλά πράγματα...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Ένα απλό "μου αρέσει" ή "δε μου αρέσει" χωρίς αναγραφή ονόματος θα ήταν το καλύτερο και θα έδειχνε πολλά πράγματα...

Σ' αυτό διαφωνώ. Εάν υπάρχει καλός λογισμός, τότε η αναγραφή ονόματος τόσο στο «μου αρέσει» όσο και στο «δεν μου αρέσει», είναι πολύ χρήσιμη. Αν γράψω κάτι, εκφέρω μία γνώμη επαινέσω ή κατηγορήσω κάτι και δω ότι σε κάποιους τους οποίους εκτιμώ από προηγούμενες τοποθετήσεις τους, ακόμη κι αν δεν ξέρω το πραγματικό τους όνομα, δηλώσουν ότι δεν τους άρεσε, θα προβληματιστώ (αν θέλω) κι αν το δω να επαναλμβάνεται ίσως ξανασκεφτώ τις δικές μου απόψεις, ίσως τους στείλω και ΠΜ για διευκρινήσεις κι έτσι θα γίνει αφορμή αυτό για μια ουσιαστική επιΚΟΙΝΩΝΙΑ. Αν υπάρχει καλός λογισμός βέβαια. Γιατί αλλιώς και το ευχαριστήριο μπορεί να γίνει αφορμή παρεξήγησης. (Έχει θεωρηθεί στο περελθόν ότι κάποια thanks ήταν ειρωνικά!).
Η μετάπτωση σε απλή απρόσωπη καταγραφή "μου αρέσει" ή "δε μου αρέσει" θεωρώ ότι είναι ομολογία αποτυχίας.
Τι να κάνουμε, τα καλά είναι και δύσκολα. Τα εύκολα όμως δεν έχουν πολύ κέρδος.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σ' αυτό διαφωνώ. Εάν υπάρχει καλός λογισμός......

Εάν....

Τότε ας καθιερωθεί Δημόσια να αναφέρεται σε ποιόν "αρέσει" και σε ποιόν "δεν αρέσει" ένα post.
Ίσως όμως δεν είμαστε ώριμοι οι περισσότεροι για κάτι τέτοιο και οι καυγάδες εκεί που γινόντουσαν για ψίλου πήδημα, θα γίνονται για ψίλου βηματάκι.

Μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Καλή η ευγένεια κτλ κτλ αλλά άμα γίνομαι Τούρκος όταν ο άλλος μου τη λέει ή και διαγράφομαι 4-5 φορές το μήνα, αφού προειδοποιήσω αρκετά, να δω ποιός θα στεναχωρηθεί με τη διαγραφή μου, τότε τι να τη κάνουμε την ευγένεια...κάλλιο να έλλειπε.

Ας μη ληφθεί σαν "επίθεση" το γραφόμενό μου. Αυτό πιστεύω, βλακεία, χαζομάρα, πρόβλημα δικό μου είναι.
Άντε γιατί πολύς καυγάς τώρα τελευταία εδώ μέσα....ζευγαράκια θα γίνουμε (άσπονδων εχθρών).
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
..... ότι το thanks -πλέον- δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια. Ένα απλό "μου αρέσει" ή "δε μου αρέσει" χωρίς αναγραφή ονόματος θα ήταν το καλύτερο και θα έδειχνε πολλά πράγματα...

......Ενδιαφερουσα....η αλλαγη πορειας της ....συζητησεως.....
θα συμφωνησω....με τον αδερφο.....περι των ....μου αρεσει....δε μου αρεσει...

οσο για την ανωνυμια...δεν πολυσυμφωνω...αλλα ....για ατομα που φερουν
το <<αγγελικο σχημα>>...(μοναχους...ιερομοναχους..)...νομιζω επιβαλλεται...( η ανωνυμια...εννοω...)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Στο youtube υπάρχει το "Μου αρέσει" και το "Δε μου αρέσει". Δε γράφει ΠΟΙΟΣ ψήφισε "μου αρέσει" και ποιός όχι, το μόνο που γράφει είναι αριθμοί, π.χ. 10 είπαν "Μου αρέσει" και 5 "Δε μου αρέσει".

Τι θα λέγατε για αυτό;

Μάλιστα, θα μπορούσε να γράφει μόνο ποιούς ψηφίσανε "Μου αρέσει". Γιατί αν γράφει και αυτούς που ψηφίσανε αρνητικά.....προβλέπονται ομηρικοί καυγάδες....

Nαι...νομιζω,δεν θα ηταν ασχημο αυτο.
Απλα δηλ. να φαινονται οι ψηφοφοροι αριθμητικα και μονον,προς αποφυγη καυγαδων...
Σωστος!:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] ... Αρκετά απαράδεκτα ακούστηκαν, τα οποία καλό θα ήταν να αποσυρθούν όλα ως εκτός θέματος και προσωπικά.
[Σημείωμα συντονιστή] Αποσύρθηκαν 36 μηνύματα ως εκτός θέματος και προσωπικά.
 
Top