[Ψάχνω] Ήχογράφηση από επίσκεψη πατριάρχη Δημητρίου στην Αθήνα

p.manolis

Νέο μέλος
Πριν 20 χρόνια είχε έρθει στην Αθήνα ο αγιώτατος Πατριάρχης Δημήτριος. Παρακαλώ όποιος έχει στο αρχείο του σε ήχο ή εικόνα την λειτουργία στην μητρόπολη ή τον άγιο Παντελεήμονα Αχαρνών παρακαλώ ας το ανεβάσει εδώ ή να μου το αποστείλει με email. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
http://peristeris.blogspot.com/2009/11/blog-post_14.html

Ποῦ τό θυμηθήκατε πάτερ μου;

Ἔχω ἕνα ντουλάπι (πού λέει ὁ λόγος...) μέ βιντεοκασέττες. Πιθανόν νά εἶχα γράψει καί τότε ἀπό τήν τηλεόραση (δέν κοίταξα).

Ἀλήθεια τί γίνεται μέ τίς βιντεοκασέττες πού ἔχω;

ΥΓ. 1. Πόσοι ἔχουν ἀπέλθει... στό ἀπόσπασμα πού βλέπουμε...
ΥΓ. 2. Τί γίνεται ἆραγε μέ τό ἀρχεῖο τῆς ΕΡΤ; Τί θά ὑπάρχει !!!​
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
http://peristeris.blogspot.com/2009/11/blog-post_14.html

Ποῦ τό θυμηθήκατε πάτερ μου;

Ἔχω ἕνα ντουλάπι (πού λέει ὁ λόγος...) μέ βιντεοκασέττες. Πιθανόν νά εἶχα γράψει καί τότε ἀπό τήν τηλεόραση (δέν κοίταξα).

Ἀλήθεια τί γίνεται μέ τίς βιντεοκασέττες πού ἔχω;

ΥΓ. Πόσοι ἔχουν ἀπέλθει... στό ἀπόσμασμα πού βλέπουμε...​

Στον Αγ. Παντελεήμονα Αχαρνών ο Μπελούσης διηύθυνε τον δεξιό χορό, Πάτερ;

Δ.
 

p.manolis

Νέο μέλος
Στον Αγ. Παντελεήμονα Αχαρνών ο Μπελούσης διηύθυνε τον δεξιό χορό, Πάτερ;

Δ.


Χρόνια τα ψάχνω και το είδα στο μπλοκ για τον Περιστέρη αλλά είναι ελάχιστα. Μάλιστα του ζήτησα του υπεύθυνου αν έχει να μου στείλει κάτι παραπάνω αλλά τίποτα. Πάντως το πολυχρόνιο που εψάλει στον άγιο Παντελεήμονα ήταν κάτι το ουράνιο. Γενικά η μορφή του Πατριάρχου Δημητρίου εμπνέει αλλά και ότι έγινε τότε είναι αξιολογώτατο απο πλευράς λειτουργικής,μουσικής,προσώπων κλπ. Όποιος έχει παρακαλώ να μου αποστείλει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

1ον. Εἶδα καί δέν ἔχω τέτοια βιντεοκασέττα. Ἡ παλαιότερη (τέτοιων γεγονότων) εἶναι ὁ Πατριάρχης στή Ρώμη τό 1988.

Στον Αγ. Παντελεήμονα Αχαρνών ο Μπελούσης διηύθυνε τον δεξιό χορό, Πάτερ;

Δ.

2ον. Θά ρωτήσω. Δέν θυμᾶμαι καθόλου γιά λειτουργία στόν Ἅγ. Παντελεήμονα. Θυμᾶμαι μόνον τήν ὑποδοχή στό Σύνταγμα καί μετά στή Μητρόπολη, πού ἤμουν. Ἄν ἦταν Κυριακή, ἐμεῖς λειτουργούσαμε. Θά ρωτήσω ὅμως. Ἀλλά δέν ὑπάρχει περίπτωση νά μήν ἦταν ὁ Μπελούσης. Ὅσο γιά τά τετράφωνα, ἀπ᾿ ὅλα ἔλεγε· δέν εἶχε πρόβλημα. Ἀλλά καί δέν θά ὑπῆρχε καί πρόβλημα νά ἔψαλε, ὅ,τι ἔψαλλαν στό Ναό.

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;54501 said:

1ον. Εἶδα καί δέν ἔχω τέτοια βιντεοκασέττα. Ἡ παλαιότερη (τέτοιων γεγονότων) εἶναι ὁ Πατριάρχης στή Ρώμη τό 1988.



2ον. Θά ρωτήσω. Δέν θυμᾶμαι καθόλου γιά λειτουργία στόν Ἅγ. Παντελεήμονα. Θυμᾶμαι μόνον τήν ὑποδοχή στό Σύνταγμα καί μετά στή Μητρόπολη, πού ἤμουν. Ἄν ἦταν Κυριακή, ἐμεῖς λειτουργούσαμε. Θά ρωτήσω ὅμως. Ἀλλά δέν ὑπάρχει περίπτωση νά μήν ἦταν ὁ Μπελούσης. Ὅσο γιά τά τετράφωνα, ἀπ᾿ ὅλα ἔλεγε· δέν εἶχε πρόβλημα. Ἀλλά καί δέν θά ὑπῆρχε καί πρόβλημα νά ἔψαλε, ὅ,τι ἔψαλλαν στό Ναό.


Δεν ψάλλανε τετράφωνα στην αναμετάδοση στην οποία αναφέρομαι. Θυμάμαι ότι πρωτοάκουσα τότε τη λέξη ''καλλίκαρπα'' από κάποιον ιερωμένο
( Αρχιμανδρίτη) που προσφώνησε τον Πατριάρχη στον Αγ. Παντελεήμονα, και μου' χε κάνει αίσθηση τότε (1987)! Δεν πρέπει να ήταν Θ. Λειτουργία. Αναμεταδόθηκε μεσημέρι ( μάλλον ήταν Δοξολογία;).

Δ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
http://peristeris.blogspot.com/2009/11/blog-post_14.html

Ἀλήθεια τί γίνεται μέ τίς βιντεοκασέττες πού ἔχω;


Μία λύση υπάρχει. vimeo.com Μεγάλη ανάλυση και σοβαρότητα.

ΥΓ. 2. Τί γίνεται ἆραγε μέ τό ἀρχεῖο τῆς ΕΡΤ; Τί θά ὑπάρχει !!!

Υπάρχει το χάος!!!
Ο Σύρκας μόνο είχε 360 εκπομπές μόνο με τους αγίους της ημέρας κάθε πρωί στο αέρα με χορωδία ή μόνος.
Χώρια οι συναυλίες κλπ.
Όταν θέλησε να εκδώσει κασέτες πήρε τηλέφωνο υπουργούς κλπ αλλά ουδέν αποτέλεσμα. Η Ερτ τα έχει αποκλειστικότητα και τα φυλάττει δια πυρός και ροπάλου.
Αν μόνο αυτά είχε ηχογραφήσει ο Σύρκας (και είναι σίγουρο, μου τα είχε πει ο ίδιος) φανταστείτε τι τεράστιο αρχείο υπάρχει από εκατοντάδες ψάλτες στην Ελλάδα σε ηχητικό ή βίντεο.
Αν κάποιος έχει πρόσβαση κολλητός πολιτικού ή καθαρίστριας ας κλέψει κάτι. Π.χ. βίντεο με τον Μαυρόπουλο στην Μητρόπολη. :p
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Π.χ. βίντεο με τον Μαυρόπουλο στην Μητρόπολη. :p
Είναι να μην έχεις ευαίσθητες κεραίες... Τί, πώς, πού; Υπάρχει τέτοιο πράγμα; Με ποιον Μαυρόπουλο και σε ποια Μητρόπολή;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στον Αγ. Παντελεήμονα Αχαρνών ο Μπελούσης διηύθυνε τον δεξιό χορό, Πάτερ;

Δ.


Θυμάμαι ότι πρωτοάκουσα τότε τη λέξη ''καλλίκαρπα'' από κάποιον ιερωμένο ( Αρχιμανδρίτη) που προσφώνησε τον Πατριάρχη στον Αγ. Παντελεήμονα, και μου' χε κάνει αίσθηση τότε (1987)! Δεν πρέπει να ήταν Θ. Λειτουργία. Αναμεταδόθηκε μεσημέρι ( μάλλον ήταν Δοξολογία;).

Δ.

π. Μάξιμος;54501 said:

Θά ρωτήσω.
Στήν ἐκδήλωση πού εἶχα πάει σήμερα συναντήθηκα μέ τό πρόσωπο (ἱερωμένο) πού σκεπτόμουν νά ρωτήσω (καί τό εἶχα λησμονήσει).
Πρόκειται γιά ἑσπερινό (μᾶλλον τοῦ Σαββάτου ἑσπέρας πρό τοῦ συλλειτούργου στή Μητρόπολη τήν Κυριακή) πού τελέσθηκε στόν Ἅγιο Παντελεήμονα (ὁδοῦ Ἀχαρνῶν), τό μεγαλύτερο Ναό μας, ὅπου δέν «ἔπεφτε καρφίτσα», καί τόν προσφώνησε ὁ τότε προϊστάμενος τοῦ Ναοῦ Ἀρχιμ. Ἀλέξιος Βρυώνης, νῦν Μητροπολίτης Νικαίας. Τοῦ ἐπέδωσε μετά τήν προσφώνηση δῶρο (ἄν θυμᾶσαι -ἀκουστικά-) μιά εἰκόνα.
Ὁ Μπελούσης ἤδη εἶχε κοιμηθεῖ. Δέν θυμᾶται ποιοί ἔψαλαν.

Μοῦ εἶπε ὅμως ὅτι πιθανότατα ἔχει τό βίντεο αὐτοῦ τοῦ ἑσπερινοῦ, ἀλλά σίγουρα ἔχει τῆς θ. λειτουργίας στή Μητρόπολη. Τό σημείωσα τώρα ἐγώ καί μετά τίς γιορτές θά τόν ἐνοχλήσω, νά δοῦμε τί θά κάνουμε.


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ιδού και το βίντεο... με ευχαριστίες στον αναρτώντα για όλα τα αναρτώμενα και αναρτηθησόμενα...
 
Last edited:
Top