Μαρί Κεϊρούζ

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υμνοι του Πασχα (στα αραβικα) απο την Μαρί Κεϊρούζ .
 

Attachments

  • 7'01=ΚΕΪΡΟΥΖ=Υμνοι Πασχα_new.mp3
    2 MB · Views: 345

N/A

Μέλος
Υμνοι του Πασχα (στα αραβικα) απο την Μαρί Κεϊρούζ .

μια μικρή διόρθωση Fairuz λέγεται και είναι μια από τις καλύτερες φωνές σε όλο των αραβικό κόσμο αν όχι σε όλο τον κόσμο
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
έχω την εντύπωση πως στα αραβικά τη προφέρουν με f γιατί μία γνωστή μου από Λίβανο την είχε αναφέρει και έψαχνα τότε για λεπτομέρειες και έπεσα κι εγώ πάνω στο παραπάνω λινκ.
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Ναι η οποία είναι από το Λίβανο. Έβλεπα στο βιογραφικό έχει διδακτορικό στη θρησκευτική μουσικολογία και ανθρωπολογία από το παν/μιο της Σορβόνης και πολλές ακόμη μουσικές σπουδές, όπως φαίνεται στο τραγούδι της.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
έχω την εντύπωση πως στα αραβικά τη προφέρουν με f γιατί μία γνωστή μου από Λίβανο την είχε αναφέρει και έψαχνα τότε για λεπτομέρειες και έπεσα κι εγώ πάνω στο παραπάνω λινκ.

Ἄλλη ἡ ἐκ Λιβάνου περίφημη τραγουδίστρια Feyrouz καὶ ἄλλη ἡ ἐπίσης ἐκ Λιβάνου ρωμαιοκαθολικὴ μοναχὴ Μαρία Keyrouz.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
μάρκελλος;76534 said:
Ἄλλη ἡ ἐκ Λιβάνου περίφημη τραγουδίστρια Feyrouz καὶ ἄλλη ἡ ἐπίσης ἐκ Λιβάνου ρωμαιοκαθολικὴ μοναχὴ Μαρία Keyrouz.

Ναι, είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα.... έχει ψάλλει και η [τραγουδίστρια ] Feyrouz , ύμνους στα Αραβικά (βλ. π.χ. εδώ το οποίο μάλιστα ενέπνευσε στον Στ. Σπανουδάκη και το γνωστό "Χριστός Ανέστη σε 8 ήχους"] όμως δεν πρέπει να συγχέονται τα δύο πρόσωπα.
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ναι, είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα.... έχει ψάλλει και η [τραγουδίστρια ] Feyrouz , ύμνους στα Αραβικά (βλ. π.χ. εδώ το οποίο μάλιστα ενέπνευσε στον Στ. Σπανουδάκη και το γνωστό "Χριστός Ανέστη σε 8 ήχους] όμως δεν πρέπει να συγχέονται τα δύο πρόσωπα.

Σωστοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wink:
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ FAIRUZ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
όχι φίλε μου... δεν υπάρχει Τουρκάλα τραγουδίστρια μ' αυτό το όνομα... μία είναι κ είναι Λιβανέζα... μια αναζήτηση στο Google θα σε πείσει...:wink:
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Τα αρχεία που ακολουθούν αποτελούν τα επόμενα tracks από εδώ.
Ευχαριστώ το Δ. Σκρέκα για τη συνδρομή του τόσο εδώ, όσο και σε άλλα τμήματα του ενιαίου αρχείου από το οποίο προέρχονται οι ηχογραφήσεις.
Για τα υπόλοιπα tracks, ανατρέξτε στο σύνδεσμο που παραθέτω, και στο 2ο μήνυμα θα βρείτε όλες τις υπόλοιπες παραπομπές.
 

Attachments

  • 15 Εγκώμια - πρώτη στάση.mp3
    3 MB · Views: 28
  • 16 Εγκώμια - δεύτερη στάση.mp3
    2.1 MB · Views: 23
  • 17 Εγκώμια - τρίτη στάση.mp3
    2 MB · Views: 23
  • 18.mp3
    4.5 MB · Views: 22
  • 19 Χριστός ανέστη.mp3
    3.5 MB · Views: 28
Last edited:
Top