Ι.Ν. Αγίου Αντωνίου Βριλησσίων-Χαλανδρίου.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=61421&postcount=1

Με τις πιο θερμές μου ευχαριστίες για τις ευχές σας, ιδού το κέρασμα.
Επισυναπτεται ο ... δίσκος με τα ... αυτά ... που αύτωσα χθες!:D:D (Δηλ όσα σώθηκαν από το πέσιμο του mini disk το πρωί της Κυριακής. - Κρίμα, γιατί ηταν πολύ καλή η ηχογράφηση)..
Ευχαριστώ τους φίλους και συναδέλφους που με τίμησαν με την παρουσία τους, και ιδιαίτερα το φίλο κ. Χατζηχρόνογλου και τον κ. Ντόβολο του οποίου η φωνή κυριαρχεί στον αριστερό χορό.
Dany, να μου θυμίσεις να στα ψάλω:D, όταν με το καλό συναντηθούμε.
ΥΓ Στο Χερουβικό, οι ... βοηθοί κατάφεραν να μου ανεβάσουν τη βάση.:(
 

Attachments

  • 1 PROSOMOIA AG ANTONIOU.mp3
    3.8 MB · Views: 136
  • 2 DOXA KAI NYN.mp3
    9.5 MB · Views: 84
  • 3 APOSTIXA DOKSA KAI NYN.mp3
    7.2 MB · Views: 64
  • 4 XEROUBIKO BARYS.mp3
    6.8 MB · Views: 83
ΕΞΑΙΡΕΤΗ Η ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΑΡΓΟ ΠΡΟΣΟΜΙΟ! ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ. ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΕΞΑΙΡΕΤΗ Η ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΑΡΓΟ ΠΡΟΣΟΜΙΟ! ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ. ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ
Για τα αργά προσόμοια θέλω να πω ότι στις πανηγύρεις των Ι. Ναών ο κάθε ψάλτης θέλει και πρέπει να καταβάλει κάθε προσπάθεια να λαμπρύνει τις πανηγυρικές ακολουθίες εντάσσοντας μέλη που θα προσδώσουν τη διαφορετικότητα από μια συνηθισμένη καθημερινή ακολουθία...
Γιατί λοιπόν να μην ψαλούν (άπαξ του ενιουτού) αργά μέλη όσο ασυνήθιστα κι αν είναι....
Για παράδειγμα γιατί να ψάλλουμε τα αργά «Ω! Του παραδόξου θαύματος» του α' ήχου (Κοιμήσεως - πολλοί αγνοούν παντελώς τα σύντομα) και όχι προσόμοια προς το Πανεύφημοι μάρτυρες ή το Ως γενναίον εν μάρτυσιν...
Εν τοιαύτη περιπτώσει ο Στανίτσας κακώς έψαλε το «Των αγίων εις άγια» αργό στον χαρακτηριζόμενο εσπερινό του αιώνα!!!....
Πολλοί συνηθίζουν αργά κεκραγάρια αλλάζοντας μάλιστα τον ήχο (β' αντί πλ Β' κλπ.... επειδή το προσόμοιο είναι «Όλην αποθέμενοι».)
Έπειτα στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο το πρώτο εψάλη αργό....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κύριε Γιάννου, και του χρόνου η πανήγυρή σας.

Μπορείτε να μας ανεβάσετε το δοξαστικό των Αίνων του αγίου Αντωνίου;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κύριε Γιάννου, και του χρόνου η πανήγυρή σας.

Μπορείτε να μας ανεβάσετε το δοξαστικό των Αίνων του αγίου Αντωνίου;
Ευχαριστώ πολύ! Στον όρθρο δεν ηχογράφησα ύστερα από την απογοήτευση του εσπερινού.... Ήδη είμαι γριπιασμένος!!!:D
 
Top