Ευάγγελος Κοτσώνας

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Προ ολίγου συνάντησα μέσα στον χαώδη κόσμο του διαδικτύου ένα κατά τη γνώμη μου σημαντικό ψάλτη, τον κ. Κοτσώνα της ΕΛΒΥΧ εδώ. Κι αμέσω θυμήθηκα ότι τον άκουσα να ψάλει φέτος αριστερά στο πανηγύρι της αγίας Τριάδος Βύρωνος, όπου έμαθα μετά ότι προσλήφθηκε ως αριστερός ψάλτης. (Του εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!). Ήταν πραγματικά αξιοθαύμαστο το πόσο ωραία "έδενε" με τον δεξιό ψάλτη, ο οποίος μάλιστα είναι της αντίπερα όχθης, μέλος του ΣΜΚ!
Ανεξάρτητα από την στάση σας απέναντι σε αυτό το κλίμα ψαλτικής, σίγουρα υπάρχουν εκπρόσωποί του που θα δεχτείτε ότι έχουν θαυμάσια φωνή (όπως ο δικός μας κ. Γ. Αρβανίτης). Έτσι και ο κ. Κοτσώνας, κι εκεί θέλω να εστιάσω την αναφορά μου: φωνή βαθιά, ζεστή, αναπνευστική, που όμως δεν στερείται εκτάσεως, εντάσεως και ευελιξίας και που ούτε στιγμή δεν γίνεται πλαδαρή και υποτονική. Κι ενώ μαρτυρεί φωνητική παιδεία γνώριμη σε μας από τους καλύτερους εκπροσώπους του κλίματος Αγγελόπουλου, φαίνεται ότι έχει ακόμα μεγαλύτερη φυσικότητα στη διαχείριση της φωνής, με πολύ διακριτικό βιμπράτο και χωρίς κανένα περιττό λαρυγγισμό. Εϊναι μια φωνή που όσο κι αν πάει ψηλά ή χαμηλά, δεν πρόκειται να κουράσει ή να χάσει την ευαισθησία της.
Ξέρω, βέβαια, ότι ακούγοντας πολλοί το κομμάτι αυτό θα θέλατε να έχει περισσότερο ρυθμό και ευστάθεια. Έτσι είναι, και νομίζω ότι η ελαφρά ασυνέπεια στον ρυθμό και η συνακόλουθη αίσθηση πιθανής αστάθειας οφείλεται σε μια προσωπική του "άποψη" πάνω στην έννοια και το είδος των αναλύσεων, που αν και μακρόθεν ανήκει στο κλίμα Αγγελόπουλου, χαρακτηρίζεται μάλλον από αρκετή ελευθερία. Αν βελτιωθεί λίγο στο σημείο αυτό, νομίζω ότι θα έχουμε να χαιρόμαστε έναν ακόμα νέο θαυμάσιο -και όπως διαπίστωσα - ευσεβή ιεροψάλτη.

ΑΝ κάποιος από τους εσχάτως "σεσιγηκότες" :eek: φίλους της σχολής Αγγελόπουλου γνωρίζει περισσότερα για τον κ. Ευάγγελο Κοτσώνα, ας μας ενημερώσει.
 
Προ ολίγου συνάντησα μέσα στον χαώδη κόσμο του διαδικτύου ένα κατά τη γνώμη μου σημαντικό ψάλτη, τον κ. Κοτσώνα της ΕΛΒΥΧ εδώ. Κι αμέσω θυμήθηκα ότι τον άκουσα να ψάλει φέτος αριστερά στο πανηγύρι της αγίας Τριάδος Βύρωνος, όπου έμαθα μετά ότι προσλήφθηκε ως αριστερός ψάλτης. (Του εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!). Ήταν πραγματικά αξιοθαύμαστο το πόσο ωραία "έδενε" με τον δεξιό ψάλτη, ο οποίος μάλιστα είναι της αντίπερα όχθης, μέλος του ΣΜΚ!
Ανεξάρτητα από την στάση σας απέναντι σε αυτό το κλίμα ψαλτικής, σίγουρα υπάρχουν εκπρόσωποί του που θα δεχτείτε ότι έχουν θαυμάσια φωνή (όπως ο δικός μας κ. Γ. Αρβανίτης). Έτσι και ο κ. Κοτσώνας, κι εκεί θέλω να εστιάσω την αναφορά μου: φωνή βαθιά, ζεστή, αναπνευστική, που όμως δεν στερείται εκτάσεως, εντάσεως και ευελιξίας και που ούτε στιγμή δεν γίνεται πλαδαρή και υποτονική. Κι ενώ μαρτυρεί φωνητική παιδεία γνώριμη σε μας από τους καλύτερους εκπροσώπους του κλίματος Αγγελόπουλου, φαίνεται ότι έχει ακόμα μεγαλύτερη φυσικότητα στη διαχείριση της φωνής, με πολύ διακριτικό βιμπράτο και χωρίς κανένα περιττό λαρυγγισμό. Εϊναι μια φωνή που όσο κι αν πάει ψηλά ή χαμηλά, δεν πρόκειται να κουράσει ή να χάσει την ευαισθησία της.
Ξέρω, βέβαια, ότι ακούγοντας πολλοί το κομμάτι αυτό θα θέλατε να έχει περισσότερο ρυθμό και ευστάθεια. Έτσι είναι, και νομίζω ότι η ελαφρά ασυνέπεια στον ρυθμό και η συνακόλουθη αίσθηση πιθανής αστάθειας οφείλεται σε μια προσωπική του "άποψη" πάνω στην έννοια και το είδος των αναλύσεων, που αν και μακρόθεν ανήκει στο κλίμα Αγγελόπουλου, χαρακτηρίζεται μάλλον από αρκετή ελευθερία. Αν βελτιωθεί λίγο στο σημείο αυτό, νομίζω ότι θα έχουμε να χαιρόμαστε έναν ακόμα νέο θαυμάσιο -και όπως διαπίστωσα - ευσεβή ιεροψάλτη.

ΑΝ κάποιος από τους εσχάτως "σεσιγηκότες" :eek: φίλους της σχολής Αγγελόπουλου γνωρίζει περισσότερα για τον κ. Ευάγγελο Κοτσώνα, ας μας ενημερώσει.

Αγαπητέ Γεώργιε, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω απο τα βάθη της καρδιάς μου τόσο για τα καλά σου λόγια όσο και για τις παρατηρήσεις όσο αφορα "την ασυνέπεια στο ρυθμό" και την "συνακόλουθη αίσθηση πιθανής αστάθειας" που εύστοχα διαπίστωσες.Τα πρώτα με έκαναν να νοιώσω λίγο άβολα (κοκκίνισα θα έλεγα).Δεν μπορώ να αντέξω στη σύγκριση με ψάλτες του διαμετρήματος των φίλων Γιάννη Αρβανίτη ή Γιώργου Κων/νου ή Κωστα Αγγελιδη κ.α. Τις δε παρατηρήσεις τις λαμβάνω σοβαρά υπόψη με την υπόσχεση ότι θα προσπαθήσω να βελτιωθώ (άλλωστε μικρός είμαι ακόμα,ψαλτικά τουλάχιστον).
Ευχαριστώ επίσης για τις ευχές σου για την πρόσληψη μου στο αριστερό αναλόγιο του Ι. Καθεδρικού Ναού Αγ. Τριάδος Βύρωνος και ελπίζω κάποια στιγμή να μου κάνεις την τιμή να σε φιλοξενήσω και να συμψάλλουμε.Όσο για το "δέσιμο" με τον Πρωτοψάλτη του ναού, τον κ. Κω/νο Ζούμπο, θα πρέπει να καταθέσω ότι πρόκειται για έναν εξαίρετο Ιεροψάλτη αλλά και άνθρωπο, γεγονός που με κάνει να αισθάνομαι ευτυχής που συνεργάζομαι μαζί του.Δεν αισθάνομαι ότι είμαστε σε "αντίπερα όχθη".Είμαστε στην ίδια όχθη της Βυζαντινής Μουσικής και της συμπροσευχής.
Όμως θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω οτι στην ηχογράφηση που "ανέβασες" ακούγεται και ο γιος μου Γιώργος (11 ετών τότε) που μαζί με την κόρη μου Φανή (13 ετών) προσέδιδαν ένα "αλλο" κλίμα στο αναλόγιο και μου προσέφεραν σημαντική βοήθεια με το ισοκράτημα και το κανονάρχημα τους.
Αν θέλεις να τα πούμε καλύτερα στειλε μου προσωπικό μήνυμα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θυμάστε τον νεαρό που σας συνεχάρη μετά τη λήξη της πανηγύρεως; Η ταπεινότητά μου ήταν.:)

Ήταν πραγματικά αξιοθαύμαστο το πόσο ωραία "έδενε" με τον δεξιό ψάλτη, ο οποίος μάλιστα είναι της αντίπερα όχθης, μέλος του ΣΜΚ!
Δεν αισθάνομαι ότι είμαστε σε "αντίπερα όχθη".Είμαστε στην ίδια όχθη της Βυζαντινής Μουσικής και της συμπροσευχής.
+1000
Αυτό θα ήθελα να το γράψω με κεφαλαία 24άρια bold γράμματα στο πάνω μέρος της αρχικής σελίδας του φόρουμ!

....αλλά επειδή πολλές φορές το υποστήριξα εδώ μέσα, διάφοροι φίλοι μου είπαν ότι δεν έχω ψαλτικό προσανατολισμό.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Με αφορμή αυτό το σχόλιο του πατρός Μαξίμου
Προσθέσατε —καί ἀπό ἐδῶ— καί τίς δικές μου θερμότατες καί ἐγκάρδιες εὐχές στούς ....... Εὐάγγελο Κοτσώνα(Λαμπαδάριο Καθεδρικού Ι. Ν. Αγ. Τριάδος Βύρωνος).
και για να μην παρεμβάλω άσχετα στο εκεί θέμα, ας μου επιτραπεί να πω ότι είχα τη χαρά να ακούσω τον κ. Κοτσώνα στην αγρυπνία του Ευαγγελισμού στον Ι. Ν. αγίας Τριάδος Βύρωνος. Έψαλε θαυμάσια -και αυτό δεν είναι μόνο δική μου παρατήρηση- και πολύ βελτιωμένος στο μόνο μέχρι πρότινος κάπως αδύνατο σημείο του (βλ. σχόλιο μηνύματος 1, ένα χρόνο πριν), τον ρυθμό.
Εν ολίγοις, θεωρώ τη φωνή του μια από τις πιο πλούσιες ηχοχρωματικά που διαθέτουμε και είναι ευχής έργον να συνεχίσει να εξελίσσεται ψαλτικά προς δόξαν Θεού.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επειδή συζητούσα το παρακάτω με κάποιον φίλο ως δείγμα σπάνιου (πραγματικά σπάνιου) φωνητικού ηχοχρώματος.


Από τις περιπτώσεις όπου εύχεσαι να ξεχαστείς -έστω προς στιγμήν- ότι "πρεσβεύεις" μουσικές απόψεις περί χρόνου, αναλύσεων κ.λπ.
 
Top