Δίσκοι 45 & δίσκος 33 στροφών Σπ. Περιστέρη

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είχα ακούσει πολλές φορές την υποδειγματική εμμελή απαγγελία του αειμνήστου παπα-Θανάση Τσούμαρη, αλλά δεν την είχα σε κασέττα.
Σε κάποια στιγμή, ακούστηκε και πάλιν από ραδιοφώνου και έγραψα το εν λόγω ευαγγέλιο.
Και σε κάποια επίσκεψη του δασκάλου μας κυρ Μαθιού Ανδρέου τό 'φερε η κουβέντα περί εμμελούς απαγγελίας και μου είπε: «Έχω μεγάλο δίσκο του Περιστέρη με το ευαγγέλιο αυτό».
Όπως είναι φυσικό του ζήτησα κασέττα με το περιεχόμενο του δίσκου, και μου τό έφερε σε επόμενο ταξίδι του στην Ελλάδα.
Μόνο που φαίνεται ότι η εγγραφή έγινε σε μονοφωνικό μηχάνημα και "παίζει η μία εγγραφή. Στην ψηφιοποίηση ρυθμισα τον υπολογιστή σε mono και μου βγήκε αρκετά καλή.
Δεν ξέρω τον τίτλο του δίσκου, ούτε πότε ηχογραφήθηκε, ξεκινάει από τα Χριστούγεννα και περνώντας από Ακάθιστο ύμνο, Νυμφίο, Σήμερον κρεμάται, εγκώμια και ευλογητάρια, καταλήγει στο Αναστάσεως ημέρα.
Απολαύστε λοιπόν τον Σπ. Περιστέρη οι θαυμαστές του και όχι μόνο...
Καλή ακρόαση
Ν.
ΥΓ Αν υπάρξει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα παρακαλώ να διαγραφεί το μήνυμα.
 

Attachments

  • S. PERISTERHS XRISTOYGENNWN.mp3
    3.7 MB · Views: 448
  • S. PERISTERHS AKATHISTOS.mp3
    9 MB · Views: 428
  • S. PERISTERHS NYMFIOS.mp3
    4.6 MB · Views: 337
  • S. PERISTERHS M. PEMPTH M. PARASKEYH.mp3
    8.6 MB · Views: 413
  • S. PERISTERHS PATHR ATH TSOYMARHS ANASTASH.mp3
    9.7 MB · Views: 512

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Είχα ακούσει πολλές φορές την υποδειγματική εμμελή απαγγελία του αειμνήστου παπα-Θανάση Τσούμαρη, αλλά δεν την είχα σε κασέττα.
Σε κάποια στιγμή, ακούστηκε και πάλιν από ραδιοφώνου και έγραψα το εν λόγω ευαγγέλιο.
Και σε κάποια επίσκεψη του δασκάλου μας κυρ Μαθιού Ανδρέου τό 'φερε η κουβέντα περί εμμελούς απαγγελίας και μου είπε: «Έχω μεγάλο δίσκο του Περιστέρη με το ευαγγέλιο αυτό».
Όπως είναι φυσικό του ζήτησα κασέττα με το περιεχόμενο του δίσκου, και μου τό έφερε σε επόμενο ταξίδι του στην Ελλάδα.
Μόνο που φαίνεται ότι η εγγραφή έγινε σε μονοφωνικό μηχάνημα και "παίζει η μία εγγραφή. Στην ψηφιοποίηση ρυθμισα τον υπολογιστή σε mono και μου βγήκε αρκετά καλή.
Δεν ξέρω τον τίτλο του δίσκου, ούτε πότε ηχογραφήθηκε, ξεκινάει από τα Χριστούγεννα και περνώντας από Ακάθιστο ύμνο, Νυμφίο, Σήμερον κρεμάται, εγκώμια και ευλογητάρια, καταλήγει στο Αναστάσεως ημέρα.
Απολαύστε λοιπόν τον Σπ. Περιστέρη οι θαυμαστές του και όχι μόνο...
Καλή ακρόαση
Ν.
ΥΓ Αν υπάρξει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα παρακαλώ να διαγραφεί το μήνυμα.

Θερμότατες ευχαριστίες. Πρόκειται για αυτό τον μονοφωνικά εγγεγραμμένο δίσκο, παραγωγής της Philips (1960)

15212 - Philips - A 0 - 2219 L - Byzantine Hymns of the Greek Orthodox Church - Spyridon Péristéris - LP (33)(12")(Mono) - 1960 - Hymnodia Series;

συμμετείχε και ο π. Ε Μπονώρης (στα αναγνώσματα) εκτός από τον π. Αθ. Τσούμαρη.

Δ.

Υγ. Ο άλλος δίσκος που αναφέρεται (1956) μάλλον περιέχει ύμνους Παρακλήσεων με τον Σπ. Περιστέρη.

15224 - Philips - PHC - 9102 - Byzantine Hymns of the Greek Orthodox Church - Spyridon Peristeris - LP (33)(12")(Stereo) - 1956
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: ggs

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Προφανώς αυτά που κατέχω μπορεί να είναι σχεδόν όμοια αλλά προηγήθηκαν(έτσι πιστεύω) του δίσκου 33 στροφών που μας πρόσφερε τόσο απλόχερα ο κ.Νίκος και τον ευχαριστούμε θερμά γι'αυτό.Αν και δεν τον...γούσταρα(φωνητική χροιά εννοώ):D στα νιάτα μου:D:D:D ωστόσο υποκλίνομαι στο μεγαλείο της ερμηνείας του πρωτίστως.Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Περιστέρης 1.JPG
    1 MB · Views: 73
  • Περιστέρης 2.JPG
    1.2 MB · Views: 65
  • Εκ νυκτός-Αλληλούϊα.MP3
    3 MB · Views: 170
  • Ιδού ο Νυμφίος.MP3
    5.5 MB · Views: 172
  • Τα πάθη τα σεπτά(αργό).MP3
    4.8 MB · Views: 174
  • Τον νυμφώνα Σου.MP3
    3.9 MB · Views: 177

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και η συνέχεια εξίσου απολαυστική!!!!!!!!
 

Attachments

  • Ότε η αμαρτωλός.MP3
    7.5 MB · Views: 214
  • Κύριε ερχόμενος προς το πάθος.MP3
    8.7 MB · Views: 208

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και το δεύτερο δισκάκι από τον αείμνηστο πρωτοψάλτη.Καλή ακρόαση!!!
 

Attachments

  • Περιστέρης 3.JPG
    815.5 KB · Views: 54
  • Περιστέρης 4.JPG
    814.4 KB · Views: 50
  • Εις τριάκοντα αργύρια.MP3
    2.4 MB · Views: 157
  • Σήμερον κρεμάται επί ξύλου(απόστολος).MP3
    6.6 MB · Views: 327
  • Σήμερον κρεμάται επί ξύλου(μέλος).MP3
    6.9 MB · Views: 167

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και η συνέχεια!!!!
 

Attachments

  • Ότε εκ του ξύλου.....MP3
    4 MB · Views: 164
  • Εγκώμια α',β',γ' στάση.MP3
    7 MB · Views: 171
  • Ευλογητάριο αργό(Λίαν πρωί)-Αλληλούϊα.MP3
    6 MB · Views: 192

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάποια από τα παραπάνω πρέπει να τα έχω σε κατά τι καλύτερη ποιότητα. Θέλουν, όμως, χωρισμό σε κομμάτια, κάτι που θα κάνω αύριο. Απόψε ανεβάζω το δίσκο 45 στροφών με την Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου. Το ανεβάζω ανεπεξέργαστο. Έχετε καταλάβει ήδη το κόλλημά μου με τον πλήρη και γνήσιο ήχο... Ευχαριστίες πολλές στους αναρτήσαντες!

Ανεβάζω και τις σαρώσεις των ετικετών του δίσκου. Δυστυχώς, το εξώφυλλο του φακέλου του δεν το έχω διότι ήταν από λάθος στο φάκελο του δίσκου του Επιταφίου.

ΥΓ: Δεν μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει ο Περιστέρης. Έχει όμως μια ιστορία και οι δίσκοι του είναι πλέον κλασικοί, οπότε αξίζει να τα έχουμε στο αρχείο μας σε καλή ποιότητα.
 

Attachments

  • a1 Το προσταχθέν.mp3
    5.7 MB · Views: 229
  • a2 Α' Ωδή Κανόνος της Θεοτόκου.mp3
    6.5 MB · Views: 147
  • a3 Τη Υπερμάχω.mp3
    5 MB · Views: 136
  • b1 Α' και Β' Οίκοι Χαιρετισμών Θεοτόκου.mp3
    12.3 MB · Views: 161
  • b2 Την Ωραιότητα της Παρθενίας σου.mp3
    4.6 MB · Views: 149
  • c 001.jpg
    c 001.jpg
    241.9 KB · Views: 49
  • d 001.jpg
    d 001.jpg
    254.2 KB · Views: 41
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Απόψε ανεβάζω το δίσκο 45 στροφών με την Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου.

Γιαννη,

Μπορείς να σκανάρης και τις δυο πλευρές του δισκάκι; Έτσι, για να ολοκληρωθή το ανέβασμα...

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιαννη,

Μπορείς να σκανάρης και τις δυο πλευρές του δισκάκι; Έτσι, για να ολοκληρωθή το ανέβασμα...

Ευχαριστώ.

Απόστολος
Δυστυχώς, δεν το έχω στο αρχείο μου. Θα ζητήσω αύριο από το φίλο που μου το έδωσε να το σαρώσει και να μου το στείλει να το ανεβάσω. Πρέπει να έχει και εξώφυλλο χαρτονένιο που επίσης αξίζει να ανεβεί.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παραπάνω ξανανέβασα τα αρχεία με τους τίτλους όπως γράφονται ακριβώς στις ετικέτες (πέραν ενός ορθογραφικού) σε καλύτερη ποιότητα από τα χθεσινά (320 kbps) και συμπεριέλαβα και τις σαρώσεις των ετικετών αυτών. Δυστυχώς, το φακελάκι που είχε το δίσκο αντιστοιχούσε στο δίσκο του Επιταφίου. Μιας και δεν έχω το δίσκο του Επιταφίου για να το ανεβάσω μαζί, το επισυνάπτω στο μήνυμα αυτό. Τα ηχητικά ανέβηκαν ήδη στα μηνύματα 5 και 6.
 

Attachments

  • a 001.jpg
    a 001.jpg
    1.2 MB · Views: 55
  • b 001.jpg
    b 001.jpg
    490.6 KB · Views: 59

stefanoskop

Νέο μέλος
Μεγάλο κεφάλαιο ο Περιστέρης μέσα στην υπερβολή του και τη μεγαλοπρέπεια του βέβαια!Ευχαριστώ θερμά για τις ηχογραφήσεις που μοιράζετε απλόχερα από τα αρχεία σας ο καθένας.
 

erotafios

Νέο μέλος
Μεγάλο κεφάλαιο ο Περιστέρης μέσα στην υπερβολή του και τη μεγαλοπρέπεια του βέβαια!Ευχαριστώ θερμά για τις ηχογραφήσεις που μοιράζετε απλόχερα από τα αρχεία σας ο καθένας.


Η υπερβολη του αγαπητέ φίλε που συνίσταται??
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μου έστειλε ο Κωστής Δρυγιαννάκης το βινύλιο LP του Περιστέρη, αυτό που ανέβηκε και στο πρώτο μήνυμα, σε πολύ καλή ποιότητα όπως πάντα. Λόγω του ότι είναι επιλογές από τα 45άρια, είπα πριν να το ανεβάσω να επεξεργαστώ και να ανεβάσω πρώτα και τα λοιπά δισκάκια που σας έταξα παλαιότερα ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη συνοχή στο θέμα. Έτσι, ανεβάζω τώρα το νούμερο 4, «Βυζαντινοί Ύμνοι από την Ακολουθίαν του Νυμφίου». Θα ακολουθήσει το νούμερο 2, ύμνοι Αναστάσεως, και μετά το LP. Αν έχει κάποιος φίλος και το πλήρες 45άρι των Χριστουγέννων που είναι επίκαιρο, ας το ανεβάσει.

 

Attachments

  • a1 Αλληλούια.mp3
    3.2 MB · Views: 82
  • a2 Ιδού ο Νυμφίος έρχεται.mp3
    5.8 MB · Views: 81
  • a3 Τα πάθη τα σεπτά.mp3
    5.1 MB · Views: 86
  • a4 Τον Νυμφώνα σου βλέπω.mp3
    4.1 MB · Views: 80
  • b1 Ότε η αμαρτωλός.mp3
    7.9 MB · Views: 89
  • b2 Κύριε ερχόμενος προς το πάθος.mp3
    9.1 MB · Views: 97
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
 

Attachments

  • a1 Την Ανάστασίν σου Χριστέ Σωτήρ.mp3
    2.3 MB · Views: 92
  • a2 Ευαγγέλιον της Αναστάσεως - Χριστός Ανέστη.mp3
    13.5 MB · Views: 112
  • a3 Αναστάσεως ημέρα.mp3
    1.7 MB · Views: 79
  • b1 Πάσχα ιερόν.mp3
    3.8 MB · Views: 98
  • b2 Αι μυροφόροι γυναίκες.mp3
    4.5 MB · Views: 116
  • b3 Αναστάσεως ημέρα (Δοξαστικόν).mp3
    7.1 MB · Views: 117

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συνεχίζω με τον δίσκο LP "Hymnodia - Byzantine hymns of the Greek Orthodox Church" (Philips A 02219 L), δηλαδή το δίσκο που ανέβηκε στο πρώτο μήνυμα και αποτελεί απάνθισμα μελών από τα επί μέρους πέντε 45άρια της Philips. Τα αρχεία μου τα έστειλε ο Κωστής Δρυγιαννάκης και είναι σε πολύ καλή ποιότητα. Θερμές ευχαριστίες για το αρχειακό αυτό υλικό!

Αν θέλει κανείς να τα κατεβάσει όπως μου στάλθηκαν και σε μεγαλύτερη ταχύτητα, μπορεί να μπει εδώ. Εγώ μόνο τα ονόματα των αρχείων άλλαξα για να φαίνονται τα ψαλλόμενα.

 

Attachments

  • a1 Μεγάλυνον ψυχή μου - Μυστήριον ξένον.mp3
    6.5 MB · Views: 99
  • a2 Η γέννησις σου Χριστέ.mp3
    5.6 MB · Views: 74
  • a3 Το προσταχθέν μυστικώς.mp3
    5.5 MB · Views: 76
  • a4 Ανοίξω το στόμα μου.mp3
    6.4 MB · Views: 80
  • a5 Τη Υπερμάχω.mp3
    4.9 MB · Views: 76
  • a6 Άγγελος πρωτοστάτης & Βλέπουσα η αγία.mp3
    12.1 MB · Views: 84
  • a7 Ιδού ο Νυμφίος έρχεται.mp3
    5.7 MB · Views: 76
  • a8 Τα Πάθη τα σεπτά.mp3
    5 MB · Views: 70
  • a9 Τον νυμφώνα σου βλέπω.mp3
    4.1 MB · Views: 79
  • b1 Εις τριάκοντα αργύρια Κύριε.mp3
    2.5 MB · Views: 85
  • b2 Σήμερον κρεμάται επί ξύλου.mp3
    7.1 MB · Views: 75
  • b3 Ότε εκ του ξύλου σε νεκρόν.mp3
    4.2 MB · Views: 77
  • b4 Εγκώμια.mp3
    7.3 MB · Views: 84
  • b5 Ευλογητάρια.mp3
    6.4 MB · Views: 83
  • b6 Την Ανάστασιν σου.mp3
    2.3 MB · Views: 65
  • b7 Ευαγγέλιο Αναστάσεως & Χριστός Ανέστη.mp3
    13.4 MB · Views: 82
  • b8 Πάσχα ιερόν.mp3
    3.8 MB · Views: 71
  • b9 Αι μυροφόροι γυναίκες.mp3
    4.5 MB · Views: 75
  • b10 Αναστάσεως ημέρα.mp3
    7 MB · Views: 75
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πολύ καλή δουλειά! Ευχαριστούμε πολύ όλους για το αρχειακό αυτό υλικό.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και μια καταχώρηση σε έντυπο της εποχής (την "Αγιορειτική Βιβλιοθήκη"), σχετική με την έκδοση κάποιων από τους ανωτέρω δίσκους.
 

Attachments

  • 1961_26_02.jpg
    1961_26_02.jpg
    499 KB · Views: 54
Top