Ισοκράτημα στο «Ότε οι ένδοξοι μαθηταί»

Shota

Παλαιό Μέλος
Ακούω το «Ὅτε οἱ ἔνδοξοι Μαθηταί» από τον Δανιηλίδη, έχω μπροστά μου και το κείμενο από τη νέα έκδοση του βιβλίου του Πρίγγου με τα σημειωμένα ισοκρατήματα (κατάλληλα, όπως μας λέει ο πρόλογος), παρατηρώ ενδιαφέροντα πράγματα...
 

Attachments

  • OteOiEndoksoi.pdf
    164.7 KB · Views: 213
  • Danielidis_OteOiEndoxoi_PlD.mp3
    5.1 MB · Views: 233

Shota

Παλαιό Μέλος
Ακούω το «Ὅτε οἱ ἔνδοξοι Μαθηταί» από τον Δανιηλίδη, έχω μπροστά μου και το κείμενο από τη νέα έκδοση του βιβλίου του Πρίγγου με τα σημειωμένα ισοκρατήματα (κατάλληλα, όπως μας λέει ο πρόλογος), παρατηρώ ενδιαφέροντα πράγματα...

Τελικά τι θα μας πουν οι ειδικοί;
 
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Τελικά τι θα μας πουν οι ειδικοί;
Η παραπομπή που γίνεται στο μήνυμά :rolleyes: μου φαντάζομαι :confused: πως θέλει να αναφέρεται ... στους ειδήμονες της εκπομπής "Θεωρητικές προσεγγίσεις" και όχι στο δημιουργό του μηνύματος, γιατί εγώ βέβαια ειδικός μόνο σε θέματα Πληροφορικής (και όχι Μουσικολογίας) μπορώ να είμαι. :wink:

Στα δε ψαλτικά όμως είμαι ένας ένθερμος εραστής του πατριαρχικού ύφους που αρέσκεται στο να ακούει αναλύσεις πεταστής του τύπου αυτού όπως τις εκτελεί κατά παραδειγματικό τρόπο ο αειμνήστος Άρχοντας... :):D:)
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Η παραπομπή που γίνεται στο μήνυμά :rolleyes: μου φαντάζομαι :confused: πως θέλει να αναφέρεται ... στους ειδήμονες της εκπομπής "Θεωρητικές προσεγγίσεις" και όχι στο δημιουργό του μηνύματος,

Μάλιστα, ειδικά διότι μιλάνε για το ισοκράτημα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα αυτή την υποσυζήτηση σε νέο θέμα

...παρατηρώ ενδιαφέροντα πράγματα...

Τί παρατηρείς;
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Τί παρατηρείς;

Tο κείμενο έχει αλλαγές μεταξύ του ΓA και NH, αλλα τα παιδάκια τι κάνουν; Δες επίσης κι αυτό. Μάλλον κάτι συστηματικό είναι.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Nαί, στην επανέκδοση της ΑΔ χρησιμοποείται συχνά η αλλαγή του ισοκρατήματος ΝΗ (πχ. σύγκρινε και με την αρχή από το σύντομο Αλληλούια των Νυμφίων) που προσωπικά δεν την έχω ακούσει ποτέ να ψάλλεται έτσι στο παρελθόν (πάντα με ΓΑ ισοκράτημα ή/και συμψαλμωδία έχω ακούσει αυτές τις θέσεις στο Πατριαρχείο και γενικά) και εκτός αυτού δεν μου ακούγεται ωραία αισθητικά οπότε δεν την κάνω και κρατώ όλο ΓΑ (με πιθανή συμψαλμωδία «μαζί» κατά καιρούς) σε τέτοιες θέσεις. Έτσι (με ΓΑ και μαζί) τις έχει γραμμένες και ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος στη «Μεγάλη Εβδομάδα» του.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Γενικότερα αυτός ο ήχος φέρνει σε μία αμηχανία με τις θέσεις του, οι οποίες έχουν "περαστούς" σταθμούς στον Δι, όχι όπως την προετοιμασία του βαρέως που "φωνάζει" από πριν τι μέλλει γενέσθαι. Και για μένα η λύση είναι (Γα) και (Μ) στις περιπτώσεις όπου τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα. Εξάλλου, δεν υπάρχει λόγος να είναι όλοι οι φθόγγοι εναρμονισμένοι...

Υ.Γ. Γάργαρο νερό ο
Δανιηλίδης!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Και μια γενικότερη ερώτηση (ρητορική): εάν μας ενδιαφέρουν αναλύσεις, γιατί μας δεν ενδιαφέρουν τα πατριαρχικά ισοκρατήματα; Kατά πόσον μπορεί αυτό να είναι βιβλίο του Πρίγγου, εάν ένα είναι γραμμένο σε νέα έκδοση και άλλο ψάλλουν οι πατριαρχικοί χοροί;
 

Ntinos

Νέο μέλος
Καλημέρα

Οι εκδόσεις του Κων/νου Πρίγγου, νομίζω, καταγράφουν τον ίδιο εντός και εκτός του Φαναρίου και όχι την πατριαρχική παράδοση. Όσον αφορά τα παιδάκια που ακούγονται στην ωραία ηχογράφηση, δε μιλάμε για ισοκράτες,αλλά για μαθητευόμενους στο αναλόγιο, γιατί και τον πρώτο στο Δι δεν τον ακούνε, αν κρίνω απίς αντίστοιχες θέσεις του κειμένου. Καλό όμως θα είναι να εξασκούνται τα παιδιά έστω με ένα φθόγγο, γιατί σήμερα έχουμε φτάσει σε άλλους ρυθμούς αλλαγών στα ισοκρατήματα. Για το πώς αναλύεται ένα μάθημα για να μπουν τα ισοκρατήματα, δασκάλους έχουμε ή είχαμε να ρωτήσουμε.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Στα δε ψαλτικά όμως είμαι ένας ένθερμος εραστής του πατριαρχικού ύφους που αρέσκεται στο να ακούει αναλύσεις πεταστής του τύπου αυτού όπως τις εκτελεί κατά παραδειγματικό τρόπο ο αειμνήστος Άρχοντας... :):D:)

A, τότε ελπίζω να σου αρέσει κι αυτό :wink::D
 

Attachments

  • KarasChoir_InaKrazwSoi.wma
    79.7 KB · Views: 33

Shota

Παλαιό Μέλος
Σε κάποια από τις επόμενες εκπομπές Shota, θα απαντήσουμε. Ευχαριστούμε για την ερώτηση.

Ευχαριστώ. Επισυνάπτω μερικές άλλες ηχογραφήσεις.
 

Attachments

  • Stanitsas_Danielidis_Allilouia_1963.mp3
    4.4 MB · Views: 7
  • Stanitsa_IdouONymfios_Argo_Syntomo_1963.mp3
    10.3 MB · Views: 11
  • pFilotheosGrigoriatis_OteOiEndoxoi_Argo.mp3
    8.6 MB · Views: 11

Πανδουρίς

Νέο μέλος
Ακούω το «Ὅτε οἱ ἔνδοξοι Μαθηταί» από τον Δανιηλίδη, έχω μπροστά μου και το κείμενο από τη νέα έκδοση του βιβλίου του Πρίγγου με τα σημειωμένα ισοκρατήματα (κατάλληλα, όπως μας λέει ο πρόλογος), παρατηρώ ενδιαφέροντα πράγματα...

Αν μου επιτρέπεται, σύμφωναμε τη θεωρία των ισοκρατών, το ισοκράτημα αναδυκνύει πάντα τη βάση ενός ήχου κ εάν υπάρχουν πληθώρα ισοκρατών τότε αναδυκνύει κ κάποιον δεσπόζων φθόγγο συνηχών μετά της βάσεως.
Το τοιούτον κειμενο, διαγράφει πορεία επι συννημένων 4χόρδων, που σημαίνει οτι ο ΓΑ ως ΝΗ κινείται επί την οξύτητα αυτού αναδυκνείοντας τον πλ. Δ από τον Γα. Άρα το ισοκράτημα επι του ΓΑ σταθερό δυκνύει βάσιν ΝΗ (σε οξύτητα ΓΑ) κ όταν η μελωδία κινείται κ στέκεται επι του Δι τότε το ισοκράτημα στρέφεται εις τον ΔΙ δεικνύοντας ήχο Ά από τον Δι (δηλαδή ο Δι ως Πα φερόμενος). Το Νη ισοκράτημα είναι περιτό, εκτός κ άν γίνει διάβασις εις το βαρύ 4χορδο κ φθάσει το μέλοςστην κυριότητα, στην επι αυτού βάση του πλ. Δ τον φθόγγο ΝΗ.
Είναι λεπτή η θέσις των ισοκρατών κ θέλει καλήν γνώσιν της θεωρίας, γιατι αυτό είναι υπεύθυνο για το ηχόχρωμα του ήχου.
πχ η μελωδία έχει κίνηση επί του άνω ΖΩ και το ισοκράτημα στέκεται στο ΔΙ, έχουμε ΆΓΙΑ, ενώ αν η μελωδία κινείται επι του ΖΩ και έχουμε ισοκράτημα στον ΖΩ τότε έχουμε Βαρύ. (Προσεχτικά με την έλξη στον ΚΕ μόνο επι Βαρέως ήχου έλκεται ο φθόγγος ΚΕ)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
πχ η μελωδία έχει κίνηση επί του άνω ΖΩ και το ισοκράτημα στέκεται στο ΔΙ, έχουμε ΆΓΙΑ...
Επιτρέψτε μου για τον συγκεκριμένο ήχο να διαφωνήσω, εφόσον όπως λέτε:
όταν η μελωδία κινείται κ στέκεται επι του Δι τότε το ισοκράτημα στρέφεται εις τον ΔΙ δεικνύοντας ήχο Ά από τον Δι (δηλαδή ο Δι ως Πα φερόμενος).
...οπότε δεν υφίσταται Άγια ήχος στο σημείο αυτό, αν ο ψάλλων εκτελεί πλ. του Δ΄ στην οξύτητα του Γα.

Η συγκεκριμένη σύνθεση που κουβεντιάζουμε έχει όντως μουσικές φράσεις που μαρτυρούν Α΄ήχο, οι οποίες όμως δεν εξαρτώνται μόνο από έναν Δι, αλλά και από το τι προηγείται. Υπάρχουν όμως και αρκετά Δι με κλάσματα, τα οποία δεν παύει να είναι "περαστά", στα οποία το συχνά εμφανιζόμενο Νη ως ισοκράτημα αμαυρώνει το ζητούμενο του ήχου.
 

Πανδουρίς

Νέο μέλος
Επιτρέψτε μου για τον συγκεκριμένο ήχο να διαφωνήσω, εφόσον όπως λέτε:
...οπότε δεν υφίσταται Άγια ήχος στο σημείο αυτό, αν ο ψάλλων εκτελεί πλ. του Δ΄ στην οξύτητα του Γα.

Η συγκεκριμένη σύνθεση που κουβεντιάζουμε έχει όντως μουσικές φράσεις που μαρτυρούν Α΄ήχο, οι οποίες όμως δεν εξαρτώνται μόνο από έναν Δι, αλλά και από το τι προηγείται. Υπάρχουν όμως και αρκετά Δι με κλάσματα, τα οποία δεν παύει να είναι "περαστά", στα οποία το συχνά εμφανιζόμενο Νη ως ισοκράτημα αμαυρώνει το ζητούμενο του ήχου.

Συμφωνώ με τη δεύτερη παρατήτηση:
Υπάρχουν όμως και αρκετά Δι με κλάσματα, τα οποία δεν παύει να είναι "περαστά", στα οποία το συχνά εμφανιζόμενο Νη ως ισοκράτημα αμαυρώνει το ζητούμενο του ήχου.

Αλλά παρεξηγήθηκα με τη πρώτη!!! Όταν είπα οτι το ισοκράτημα στρέφεται στον Δι εννοούσα στο ύψος του Δι, δηλαδή ως ΠΑ οπότε έχουμε Α επι του Δι (γιατι τα διαστήματα μας το δηλώνουν) δεν έχουμε οπως πολύ σωστα διαφωνείτα ΑΓΙΑ. Ευχαριστώ
 
Top