Η κατάσταση στην επαρχία

amigo

Παλαιό Μέλος
ΣΩΣΤΟΣ..!!!!!!
Ακριβώς έτσι είναι.
Ποιος ψάλτης εχει τα προσόντα που πρέπει να έχει??????
Εγώ δεν λεω ολα οσα θα έπρεπε.....τουλάχιστον να ξέρει καλά τους ήχους,να εχει μια καλή φωνή και οχι να γκαρίζει...και να έχει και ένα ύφος...
1 στους 100......και πολλούς είπα....εχει αυτά τα προσόντα.-
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γειά σας από Χίο. Τα συγχαρητήρια στο φόρουμ. Κάπου γράφει ένας συντονιστής του:
"Οι παππαδες επαψαν προ πολλου να κανουν λειτουργημα (διακονια) εκτος
ελαχιστων εξαιρεσεων . Κανουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ (αφορολογητο εν πολλοις) και δεν πανε και φανταροι . Να μην επεκταθω γιατι ... ''Θου Κυριε φυλακην τω στοματι μου'' . Γιατι οι ψαλτες να κανουν λειτουργημα (διακονια) και οχι ΚΑΙ
ΑΥΤΟΙ επαγγελμα ; Μηπως γιατι καποιος Μεταξικος νομος του 1940!!! μας ονομαζει ''κατωτερω κληρο''!!! (μονο ομως στις υποχρεωσεις!!! και οχι στις απαιτησεις!!!) ; "
Προσυπογράφω, ..................................................................................................................................... Προσυπογράφω Νίκο!!!

Αγαπητε εν Χιω συναδελφε Χριστος Ανεστη & Καλως Ορισες στο φορουμ .
Κατ'αρχην εγω ειμαι που εγραψα αυτα που αναφερεις στην αρχη του μηνυματος σου .
Διαβασα προσεκτικα το μηνυμα σου και θα μπορουσα να πω πολλα σχετικα ,
αλλα θα μεινω μονο στο εξης : Οπως λεει και ο σοφος λαος μας ''και ο αγιος
φοβερα θελει'' . Αν αυτο που εκαμες εσυ (υπομνημα , εστω και αν δεν δοθηκε
τελικα αρμοδιως ) ή κατι τετοιο το εκαναν ΠΟΛΛΟΙ ψαλτες , τα πραγματα θα
ηταν καλλιτερα για την ψαλτικη ταξη . Δηστυχως για διαφορους λογους , η
μεγαλη πλειοψηφια των ψαλτων ''καμπτει γονυ και οσφυν'' , ανεχεται , δεν αντιδρα . Πληρη εκμεταλλευση απο τους ιερεις και μεις σφυριζουμε αδιαφορα .
Μην τυχον και χασουμε την θεση . Σιγα τα ωα . Μενω σε αυτα τα ολιγα .
Θα χαρω αν μου στειλλεις προσωπικο μηνυμα για μια καλλιτερη γνωριμια .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χαιρετώ τον μαχητικό συνάδελφο από την ψαλτομάνα Χίο που όντως τα λέει έξω από τα δόντια και αποδίδει τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Δυστυχώς υπάρχει έλλειψη θέλησης αλλά και συσπείρωσης. Θα σας αναφέρω με τη σειρά μου, και προερχόμενος από επαρχία και ο ίδιος ένα περιστατικό, ανώνυμα πάντα, μην εκθέτουμε καταστάσεις εδώ που δεν υπάρχει ο αντίλογος από την άλλη πλευρά...

Κληθήκαμε κάποτε με 15μελή χορωδία να πλαισιώσουμε χορωδιακά μια από τις πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις γνωστού Δήμου επί τη ευκαιρία γνωστής επετείου την οποία εορτάζει κάθε χρόνο ο συγκεκριμένος Δήμος με πλήθος εκδηλώσεων, άλλες ο ίδιος και άλλες σε συνεργασία με την τοπική Εκκλησία.

Έγινε η σχετική διαπραγμάτευση, συμφωνήθηκε ένα Α ποσό που θα κάλυπτε τις δαπάνες της Χορωδίας (παρτιτούρες, μεταφορικά, αμοιβές) και μάλιστα ζητήσαμε να μας δοθεί ένα ποσό πολύ "φιλικό" προκειμένου να προσφέρουμε κι εμείς το κάτι τις μας στο τοπικό πολιτιστικό γίγνεσθαι με όσο το δυνατό μικρότερη επιβάρυνση, σε αντίθεση με άλλα σχήματα (βυζαντινής μουσικής, παραδοσιακά, σύγχρονα κλπ) που έρχονταν από αλλού και απαιτούσαν υψηλές αμοιβές.

Οργανωθήκαμε, ετοιμάσαμε πρόγραμμα, κάναμε πρόβες, όλα τα σχετικά. Εμφανιστήκαμε με μεγάλη επιτυχία. Αφού έγινε η εκδήλωση σε ένα κατάμεστο πολιτιστικό κέντρο, όλοι οι ψάλτες σε κλίμα χαράς και ικανοποίησης μαζευτήκαμε και είπαμε να πάμε σε ένα κοντινό εξοχικό εστιατόριο να φάμε όλοι μαζί μια που ήμασταν συγκεντρωμένοι, φίλοι εξάλλου οι περισσότεροι. Καθήσαμε και λίγο αργότερα ήρθαν στο ίδιο κέντρο τυχαία οι άρχοντες του Δήμου που έκανε την εκδήλωση, και παρέθεσαν δείπνο σε αρχές & εξουσίες, κλπ κλπ κόσμο, ακόμα και άσχετο με τα δημοτικά πράγματα όπως αργότερα διαπιστώσαμε.

Ο εστιάτορας, ντόπιος δημότης ων και γνωστός του Δημάρχου, αλλά και "fan" της Βυζ. Μουσικής, γνωρίζοντας την εκδήλωση κλπ. πήγε στο Δήμαρχο και τον ρώτησε εξ ιδίας πρωτοβουλίας εάν θα ήθελε να συμπεριλάβει το λογαριασμό του τραπεζιού των ψαλτών στο δικό τους λογαριασμό που θα πληρωνόταν με τιμολόγιο και τα σχετικά από τον προϋπολογισμό των εκδηλώσεων. Η απάντησή του Δημάρχου ήταν "δεν τους γνωρίζουμε, δεν έχουμε κάποια σχέση...."

Η απάντηση, μας μεταφέρθηκε... Ήρθε ο ίδιος ο εστιάτορας ενοχλημένος (για να μην πω ίτποτε άλλο...) και μας είπε τι είχε ειπωθεί... Φυσικά ούτε είχαμε ζητήσει κάτι τέτοιο, ούτε και θέλαμε κάτι τέτοιο, όμως η απάντηση ήταν μεγάλο πλήγμα, αλλά και ενδεικτική όσων θα ακολουθούσαν : Επί ένα χρόνο σχεδόν περιμέναμε να πάρουμε τα χρήματά μας, και στο τέλος μας είπαν πως δεν μπορούσαν να μας πληρώσουν συμπεριλαμβάνοντάς μας στις δαπάνες των εκδηλώσεων, εκτός αν κάποιοι από εμάς δήλωναν εργάτες και ελάμβαναν αυτά τα χρήματα εμφαινόμενοι σαν εργάτες σε έργα του Δήμου... Έτσι και έγινε, αφού πρώτα είχαμε γίνει ζητιάνοι στα λεφτά μας...

Μετά από διάστημα δύο χρόνων ξαναήθρε ο ίδιος Δήμαρχος σαν να μην συνέβαινε τίποτα (!!!!!!!!!!) και ζήτησε από τον δικό μας Σύλλογο Ιεροψαλτών κάποιον ικανό Πρωτοψάλτη να ψάλλει ανήμερα των εκδηλώσεων στον τοπικό Καθεδρικό Ναό. Σε συνεννόηση με τον άλλο Σύλλογο Ιεροψαλτών της περιοχής ένας ένας ξεχωριστά απαιτήσαμε το ποσό των 100.000 δρχ τότε. Όχι ότι θα τα έδιναν, αλλά απλά κρατήσαμε μια ενιαία γραμμή προκειμένου να μην εξευτελιστούμε πάλι όπως την άλλη φορά...

Και ενώ σε ψάλτες από αλλού ο ίδιος Δήμος έδινε κάθε χρόνο υπέρογκα για την εποχή ποσά, πολλών εκατοντάδων χιλιάδων φραχμών, ο Δήμαρχος μόλις άκουσε την απαίτηση ντόπιων (περισσότερο ή λιγότερο) καταξιωμένων και ικανών Πρωτοψαλτών, άρχισε να διαμαρτύρεται και να μας κατηγορεί για εγωισμό.

Στο τέλος ξέρετε τι απέγινε; Πλησίασαν ένα μέτριο σε ικανότητες μέλος του ετέρου Συλλόγου, και του είπαν ἁυτό και αυτό, κανείς δεν έρχεται... Δεν έρχεσαι εσύ;" Και πήγε ευχαρίστως 20.000 δρχ. !!!!!! Ποια ήταν περίπου η απάντηση του "συναδέλφου" όταν τον εγκαλέσαμε; "Ε, μωρέ, ήταν και η τηλεόραση, να εξυπηρετήσουμε κιόλας, δίνανε και 20.000, δεν είναι άσχημα για μια Λειτουργία..." Ποια ήταν η αντίδραση του Προεδρίου του ετέρου Συλλόγου; Ουδεμία!!!

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τους "προλαλήσαντες" ότι όλα ξεκινάνε από εμάς, και καταλήγουν σε εμάς. Αφήσαμε να γίνουν καταστάσεις εις βάρος μας, δεν αντιδρούμε, αλλά ακόμα και όταν το κάνουμε πάντα θα βρεθούν "φιλότιμοι", "ευσεβείς", "εξυπηρετικοί", "φιλακόλουθοι", "υπεράνω χρημάτων" κ.ο.κ. "Συνάδελφοι", ο οποίοι μ ε το α ζ η μ ί ω τ ο πάντα θα "εξυπηρετήσουν" προκειμένου να δρέψουν τα όποια υποκριτικά εύσημα και τα 30 αργύρια που θα περισσέψουν από τον κατά τα άλλα (και για άλλα) γεμάτο κορβανά . . .
 
Συνάδελφοι σας εύχομαι όλους , Χριστός Ανέστη , χρόνια πολλά και καλά . Τώρα στο επίμαχο ζήτημα με αυτά τα θέματα τα ουσιαστικά πρέπει να ασχοληθούμε και όχι με τα παρεμφερή θέματα , πάρτε το χαμπάρι μας πείραν φαλάγγι και κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου . Μάλιασε η γλώσσα μου δεν επεκτείνομαι παραπέρα όσοι μέ ξέρουν , ξέρουν και τι πρεσβεύω .
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Στην επαρχία υπάρχουν δυσκολίες προκειμένου να ασχοληθεί κανείς σοβαρά με τη βυζαντινή μουσική.
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Η (κακή) παράδοση θέλει ἐνα γερο ή νέο ψάλτη μόνο του με καναν παππού να παραφωνεί κτλ. Θέλει πολλή επιμονή και δουλειά για να καταρτίσεις έναν στοιχειώδη χορό π.χ. 2-3 άτομα σε κάθε αναλόγιο (και πολλά λέω), ενώ άλλοι στις πόλεις έχουν 15 άτομα και τα έχουν για ισοκράτημα....άντε να μην αργολογήσουμε παραπάνω...
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Επειτα από 4 χρόνια παρουσιας μου στο αναλόγιο που υπηρετω κατάφερα να έχω στο ψαλτήρι τις Κυριακές 4-5 μόνιμα άτομα από την αρχή του όρθρου παρακαλώ . Απο αυτά τα 3 κανουν μάθημα . Ο ένας μελετά σοβαρά και μαθαίνει σταθερά , Οι άλλοι δύο παρακολουθούν αλλά χάνονται στο πέλαγος γιατί το βλέπουν επιπόλαια . Τους αρέσει μεν αλλά δύσκολα στρώνονται να μελετήσουν . ΤΟ ΦΙΛΌΤΙΜΌ τους και η ύπομονή μου τους κρατά ακόμη. Οι άλλοι δύο πολύ καλοί πρακτικοί αλλά για μάθημα δύσκολα.Είναι στηρηγμα μου και τους ευχαριστω πολύ . Ο,τι κάνουν το κάνουν από την τσέπη τους . Ωστόσο έρχονται και κα να δυο άλλοι και γεμίζει το ψαλτήρι . Έφερα και παιδιά στο ψαλτήρι αλλά ...............
Σχετικά με τους ιερείς να αναφέρω μόνο οτι εχουν καλή καρδιά το ενδιαφέρον τους ΒΈΒΑΙΑ είναι στον ΠΑΓΟ χειμώνα καλοκαίρι.
Τα άλλα ας τα γνωρίζει και μόνο ο Θεός .........
 
Top