Προσόμοια εσπερινού Αγίων Πατέρων (κατά το «Η απεγνωσμένη»)

Νεοκλή σε παρακαλώ μπορείς να τα ανεβάσης όπως τα έχει γράψει ο Χρύσανθος ;

Νομίζω πως εννοείτε αυτά. Τα δύο πρώτα είναι γραμμένα σε στιχηραρικό είδος και τα δύο επόμενα σε ειρμολογικό.

Για να τα βάζει ο Χρύσανθος στο βιβλίο του (Πεντηκοστάριο), τότε μάλλον κάποτε θα τα έψελνε και έτσι. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω τον κ. Σπυριδόπουλο (τότε Λαμπαδάριο).
 

Attachments

  • εσπέρια προσόμοια Κυριακής των Πατέρων (Χρύσανθος).pdf
    4.3 MB · Views: 143
Νομίζω πως εννοείτε αυτά. Τα δύο πρώτα είναι γραμμένα σε στιχηραρικό είδος και τα δύο επόμενα σε ειρμολογικό.

Για να τα βάζει ο Χρύσανθος στο βιβλίο του (Πεντηκοστάριο), τότε μάλλον κάποτε θα τα έψελνε και έτσι. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω τον κ. Σπυριδόπουλο (τότε Λαμπαδάριο).

Δεν αποτελεί και θέσφατο όμως.
Είναι προσόμοια .
Να το ξαναπώ ;:rolleyes:
 
Δεν αποτελεί και θέσφατο όμως.
Είναι προσόμοια .
Να το ξαναπώ ;:rolleyes:

Κι εγώ δεν τα θεωρώ θέσφατο (αν και πιο μικρός κάποτε τα έψαλα, ίσως επειδή το στιχηραρικό "άκουσμα" του πλ. β μου ήταν πιο οικείο ή επειδή δε γνώριζα ακουστικά την παράδοση του ειρμολογικού μέλους - καθότι σπάνιο προσόμοιο).

Προχώρησα στην ανάρτησή τους περισσότερο για να διευκρινιστεί μια "ψαλτική συνήθεια" (αν μπορώ να τα χαρακτηρίσω έτσι) και επειδή προηγήθηκαν μηνύματα που εξέφραζαν μια σχετική απορία.:)
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή τα προσόμοια τα λέγατε ως" ιδιόμελα ";
Ή κατάλαβα κάτι λάθος ;:confused:



Υ.Γ. Μαθητεύσαμε σε διαφορετική (χρονικά ;) Θεσσαλονίκη , γιατί δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο

Οταν βρείτε .. Κύριε ει και κριτηρίω παρέστης... θα ψάξετε να το βρείτε ως προσόμοιο ;

κοιτάξτε κάποιες υποσημειώσεις του Αβραάμ περι αυτομέλων και προσομοίων.

Τα έχετε ακούσει απο τον Χρύσανθο η τον Καραμάνη σε ειρμολογικό ;
Ο Π. Νεκτάριος Πάρης κατείχε κασσέτα με τον εν λόγω εσπερινό απο τον Καραμάνη . Ρωτείστε και κάποιον που πρόλαβε την ακμή τους.

Υ.Γ. Ως μαθητής του Χαρίλαου πόσες φορές έψαλλες απέναντί του στην Αγ. Σοφία ;
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Νομίζω πως εννοείτε αυτά. Τα δύο πρώτα είναι γραμμένα σε στιχηραρικό είδος και τα δύο επόμενα σε ειρμολογικό.

Για να τα βάζει ο Χρύσανθος στο βιβλίο του (Πεντηκοστάριο), τότε μάλλον κάποτε θα τα έψελνε και έτσι. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω τον κ. Σπυριδόπουλο (τότε Λαμπαδάριο).


Φίλε Κωνσταντίνε τα έψαλλαν μόνον έτσι.

Ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
 
Οταν βρείτε .. Κύριε ει και κριτηρίω παρέστης... θα ψάξετε να το βρείτε ως προσόμοιο ;

κοιτάξτε κάποιες υποσημειώσεις του Αβραάμ περι αυτομέλων και προσομοίων.

Τα έχετε ακούσει απο τον Χρύσανθο η τον Καραμάνη σε ειρμολογικό ;
Ο Π. Νεκτάριος Πάρης κατείχε κασσέτα με τον εν λόγω εσπερινό απο τον Καραμάνη . Ρωτείστε και κάποιον που πρόλαβε την ακμή τους.

Υ.Γ. Ως μαθητής του Χαρίλαου πόσες φορές έψαλλες απέναντί του στην Αγ. Σοφία ;

Μονολεκτικώς : "εκτίθεστε" ...



Υ.Γ. και δεν είναι η πρώτη φορά..
 
Οταν βρείτε .. Κύριε ει και κριτηρίω παρέστης... θα ψάξετε να το βρείτε ως προσόμοιο ;
Ω ! Ποία έκπληξις !
Το βρήκα (αν και αδαής ..)
Μπορεί να έχει λάθος όμως ο Πέτρος ή ο Χουρμούζιος ή ο Ιωάννης .
 

Attachments

  • prosomoio.pdf
    382.7 KB · Views: 87
Αφού η κουβέντα είναι περί προσομοίων παραθέτω και ένα ακόμη , να βρίσκεται (αχρείαστο να είναι δεν ξέρεις καμιά φορά ...)
Η πατρότης ανήκει στον μεγάλο Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη...



Προσόμοιον ....

Τί σέ, ........ καλέσωμεν· μουσικόν τῆς καραβάνας, ψάλτην τοῦ γλυκοῦ
νεροῦ, που κυττάζεις στο βιβλίο καί τά λές στά κουτουροῦ. Ἰμάμην τῶν χοτζάδων
προεξάρχοντα· χαμάμην τῶν μποχόρηδων ἐξάρχοντα. Ἀμανετζῆν ἠχηρότατον
καί μπαταχτσῆν ὀχληρότατον. Μᾶς λίγωσες μέ τή γλύκα τάς ψυχάς ἡμῶν.

Άντε και καλή νύχτα
 
Top