Θεσσαλονικείς ψάλτες παλαιά και σήμερα

Asterios

Μέλος
Αγαπητοι φιλοι ακουσα σημερα στο 4ε (ιντερνετ )απο την Παναγια Δεξια τησ Θεσσαλονικησ να λενε Του Δειπνου σου...... ΑΛΛΑ κααααι...... Δουλοι Κυριον!!!!!!!!! αντι κοινωικον!!!!!!!!!!!!
Αχ που παμε!!! και εμεισ στο εξωτερικο περιμενουμε απο την την Θεσσαλονικη για να παρουμε και εμεισ κατι για να κρατισουμε την παραδοση και το υφοσ ,εμεισ που ειμαστε τοσο μακρια απο την Πατριδα μασ. Αχ τοοοοοοσο μακρια.Πρεπει ολοι μασ να παρουμε την προτοβουλια να διατηρηθει το τυπικο και τον σεμνο βηζαντινο υφοσ για να δωσει ο καθενασ απο μασ αυτην την Αγια παραδοση και σε αλουσ νεουσ οπωσ οριζει η Εκκλησια μασ.
Καλη Ανασταση σε ολουσ τουσ φιλουσ και φιλεσ και απο την Αυστραλια.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι φιλοι ακουσα σημερα στο 4ε (ιντερνετ )απο την Παναγια Δεξια τησ Θεσσαλονικησ να λενε Του Δειπνου σου...... ΑΛΛΑ κααααι...... Δουλοι Κυριον!!!!!!!!! αντι κοινωικον!!!!!!!!!!!!
Αχ που παμε!!! και εμεισ στο εξωτερικο περιμενουμε απο την την Θεσσαλονικη για να παρουμε και εμεισ κατι για να κρατισουμε την παραδοση και το υφοσ ,εμεισ που ειμαστε τοσο μακρια απο την Πατριδα μασ. Αχ τοοοοοοσο μακρια.Πρεπει ολοι μασ να παρουμε την προτοβουλια να διατηρηθει το τυπικο και τον σεμνο βηζαντινο υφοσ για να δωσει ο καθενασ απο μασ αυτην την Αγια παραδοση και σε αλουσ νεουσ οπωσ οριζει η Εκκλησια μασ.
Καλη Ανασταση σε ολουσ τουσ φιλουσ και φιλεσ και απο την Αυστραλια.

Αγαπητε Αστεριε
Κακως εψαλλαν στην Παναγια την Δεξια αυτα που γραφεις .
Προσπαθησε να ακους Πατριαρχειο (Κωνσταντινουπολιτες ψαλτες , πατριαρχικους και μη . Σου παραθετω καποια σχετικα ΛΙΝΓΚς , που μαλλον θα
γνωριζεις . Ξεψαχνισε τα .
================================================
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=749

===============================================
http://www.ec-patr.net/index.htm

http://www.ec-patr.net/CMK.htm
==================================================
Και η ΕΤ3 μεταδιδει αυτες τις μερες απο πατριαρχειο . Ισως να μην σας βολευουν εσας οι ωρες . Καποιοι ισως ανεβασουν εν καιρω κατι απο αυτα .
Ισως και εγω .
Καλη Ανασταση .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αγαπητοι φιλοι ακουσα σημερα στο 4ε (ιντερνετ )απο την Παναγια Δεξια τησ Θεσσαλονικησ να λενε Του Δειπνου σου...... ΑΛΛΑ κααααι...... Δουλοι Κυριον!!!!!!!!! αντι κοινωικον!!!!!!!!!!!!
Αχ που παμε!!! και εμεισ στο εξωτερικο περιμενουμε απο την την Θεσσαλονικη για να παρουμε και εμεισ κατι για να κρατισουμε την παραδοση και το υφοσ ,εμεισ που ειμαστε τοσο μακρια απο την Πατριδα μασ. Αχ τοοοοοοσο μακρια.Πρεπει ολοι μασ να παρουμε την προτοβουλια να διατηρηθει το τυπικο και τον σεμνο βηζαντινο υφοσ για να δωσει ο καθενασ απο μασ αυτην την Αγια παραδοση και σε αλουσ νεουσ οπωσ οριζει η Εκκλησια μασ.
Καλη Ανασταση σε ολουσ τουσ φιλουσ και φιλεσ και απο την Αυστραλια.
Αγαπητέ Αστέριε,μάθε οτι η παλιά καλή εποχή για τον ψαλτικό κόσμο της Θεσσαλονίκης έχει περάσει πλέον, ή τουλάχιστον τείνει να περάσει τελείως. Οι μαθητές και παραμαθητές του Πρίγγου την έχουν κοπανήσει οι περισσότεροι για τον Παράδεισο (ελπίζουμε και ευχόμαστε) και ψάλλουν εκεί πλέον. Παναγιωτίδης, Χρύσανθος, Ευθυμιάδης, Σουρλαντζής ,Μεταρασσάκης, Κουτζουράδης κα. Τώρα πλέον έχει μείνει ο Ταλιαδώρος που λέει μόνο τίποτα Αίνους, Αθάνατος απο Ασματικά, Δύναμις, Χερουβικά, Λειτουργικά. Και τα περισσότερα είναι αυτοσχεδιασμοί που (αν μου επιτρέπετε) δεν είναι και ότι καλύτερο σε σχέση με αυτά που έλεγε κάποτε. Δεν λησμονώ και τον Καραμάνη που δεν προσφέρει πια τις υπηρεσίες του. Το ίδιο και ο Λυκούργος Πετρίδης και ο κυρ Ζαχαρίας Πασχαλίδης που έπαθαν αλτσχάιμερ. Μόνο ο Απόστολος ο Ιωαννίδης έχει μείνει συνεχιστής του ύφους του Πετρίδη και φυσικά ορισμένοι καλοί ακόμα όπως ο Μάνος, και οι ψάλτες Μητροπόλεως και Αγίου Δημητρίου, ο Πέτρος Παπαεμμανουήλ στην Ανάληψη, ο π. Νεκτάριος στις Βλατάδες και λίγοι ακόμα μερακλήδες.
Οι περισσότεροι όμως είναι ακατάρτηστοι και έχουν τα βιβλία των πάλαι ποτέ γιγάντων της Θεσσαλονίκης ως τυφλοσούρτηδες. Χερουβικά δεν λένε ούτε του Φωκαέως γιατί τα θεωρούν μεγάλα και αντιπαραδοσιακά! Άκουσον , άκουσον. Κοινωνικά δεν λέγονται λόγω των "κυρηγμάτων" και δεν υπάρχει καμιά επαφή με την γνήσια παλαιά παράδοση. Ακόμη και η σχολή της Μητροπόλεως παρακμάζει. Κάνουν Θεοτόκε Περθένε Μπερεκέτου στο Δίπλωμα. Εγώ φέτος το έχω στον πτυχίο... Κρίμα! Βέβαια όπως είπα υπάρχουν και αξιόλογοι άνθρωποι και χορωδίες (όπως η Θεσσαλονικείς Υμνωδοί) αλλά όταν (με συγχωρείτε και πάλι) τα ποσοστά της παρακμής υπερβαίνουν αυτά της ακμής, τότε έχουμε πρόβλημα. Έπειτα ας μην ξεχνάμε οτι όλοι οι περί τον Πρίγγο, ζώντες και μή, δεν διατήρησαν πάντα το ύφος που παρέλαβαν. Έχω ακούσει Ταλιαδώρο σε ωραίο ύφος Πρίγγου, τον έχω ακούσει και σε τραγούδια (όπως το τρίφωνο Τη Υπερμάχω-ουκ ολίγες φορές το έχει ψάλλει). Έπειτα τα βιβλία τους -ο καθένας έβγαζε δικό του Αναστασιματάριο, δική του Λειτουργία κ.ο.κ. - εκτόπισαν τα κλασσικά με αποτελέσματα τραγικά. Άλλος ψάλλει άπταιστα π.χ. Πετρίδη και τα κλασσικά του φαίνονται περίεργα.
Τέλοσπάντων .

Τώρα γίνεται μια προσπάθεια για αναγέννηση. Και εδώ έξω απο την Θεσσαλονίκη υπάρχουν αξιόλογοι. Αν μπορείτε να πάτε να ακούσετε τον αλβανό!! και πολύ αγαπητό φίλο Αρτέμη Cici που ψάλλει στον μετοχιακό ναό του Αγίου Ανδρέα στο mediterenian Cosmos. Είναι μαθητής του Σουρλαντζή και ψάλλει πάντα κλασσικά. Είναι πάρα πολύ καλός.... Αυτά.
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
χριστος ανεστη! εχεις τιποτα να στειλεις απο μεταρασσακη, κουτζουραδη, cici κ τους αλλους που λες οτι ειναι καλοι?
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Αστέριε,
Παναγιωτίδης, Χρύσανθος, Ευθυμιάδης, Σουρλαντζής ,Μεταρασσάκης, Κουτζουράδης κα.

Πιστευω εκ λαθους γραφθηκε ''Μεταρασσακης'' . Το σωστο ειναι :''Μετασσαρακης'' .
Θα παρακαλεσω και εγω , αν εχεις σχετικες ηχογραφησειςκαι κυριως
Μετασσαρακη & Κατζ(σ)ουραδη , ανεβασε
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Και εγώ, βρε παιδιά, βλέπω το 4Ε συχνά, και μένω με το στόμα ανοιχτό με αυτά που βλέπω και ακούω!! Κάτι τραγουδάκια και κάτι φωνάρες, κάτι κινήσεις ανόητες (ακους εκεί, να κατεβαίνουν όλοι από το Αναλόγιο σαν τα πρόβατα στον 50ο ψαλμό για να πάνε να φιλήσουν χέρι στο Θρόνο, και να βλέπεις ο ένας να μπερδεύεται με τον άλλον.... για όνομα του Θεού!! Το έχουνε κάνει σκέτο τσίρκο το Αναλόγιο!)

Αγαπητέ Θανάση, ξέχασες να αναφέρεις και τον Άρχοντα Α' Δομέστικο του Οικ. Πατριαρχείου, κ. Μιλτιάδη Παππά, ως ένας από τους πιστοτάτους συνεχιστές της παραδόσεως. Ο άνθρωπος προσπαθεί να κάνη το σωστό και να κρατήσει αυτά που παρέλαβε από την δεκαετής εμπειρία του στα Πατριαρχεία. Ψαίλνει τώρα στην Αγ. Αικατερίνη (στην κάτω πόλη, νομίζω) και αξίζει ο κόπος, όσοι μπορούνε, να πάνε να τον δούνε και να τον ακούσουνε. Είναι εξαιρετικός και πολύ πρόθυμος να βοηθήση όσοι έχουνε απορίες και πραγματικά θέλουν να μάθουν δυο πράγματα.

Απόστολος
 
Χριστός Ανέστη, Για της θεσσαλονίκης τα ακούσματα καλά είναι να ψάξετε σε μικρούς ναούς, και όχι στους μεγάλους. Η άγνοια που παρουσιάζεται στους σημερινούς ψαλτάδες της πόλεως, οφείλεται κυρίως στους....μεγάλους...διδασκάλους που μόνο αυτά δίδασκαν, με την πρόφαση πως τα υπόποιπα δεν χρειάζονται!!!! Ελπίζουμε όμως όλα αυτά να αλλάξουν σύντομα. Ευχαριστώ και τον Θανάση τον Καλαφάτη για τα καλά του λόγια. Η χορωδία όμως ονομάζεται Θεσσαλονικείς Υμνωδοί. Εγώ με την βοήθεια του θεού, και των μαθητών μου, ψάλλουμε μόνο κλασσικά μαθήματα Πέτρου, Γρηγορίου, Ιωάσαφ, Φωκαέα, Γερμανού, κ.α. Χερουβικά, και άλλα μεγάλα μαθήματα. Δεν το λέω για να καυχηθώ, όμως στους μικρούς ναούς νομίζω γίνεται πολύ δουλειά με αφάνεια απο την 4Ε... Ψάξτε και θα βρείτε. Χριστός Ανέστη.
 

Xerouvim

xerouvim
Αγαπητοί μου συνομιλητές , δεν θα συμφωνήσω μαζί σας... στην Παναγία Δεξιά ψάλει ένας πάρα πολύ καλός ψάλτης, μαθητής και καθηγητής στην Αθωνιάδα... Ο Χρήστος Χαλκιάς ... οι μουσικές του γνώσεις είναι πάρα πολλές... το γεγονός ότι μια φορά αντί κοινωνικού είπε Δούλοι Κύριον δεν τον καθιστά ούτε ανίκανο ούτε μπορεί να πει κάποιος ότι καταστρέφει την παράδοση...άλλωστε ας μην ξεχνούμε ότι το αναλόγιο έχει και διδακτικό χαρακτήρα οπότε μπορεί κανείς να κάνει καλό λογισμό και να πει ότι ίσως εκείνη τη μέρα να είχε μαθητές του επάνω και να ήθελαν να πουν Δούλοι Κύριον... δεν μπορείτε να ξέρετε τι έγινε ... δεν επέλεξε τυχαία να πει κάτι τέτοιο... αν μπορούσαμε όλοι να ψάλουμε σαν τον Χ. Χαλκιά πιστέψτε με ο ψαλτικός χώρος δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από την εποχή των μαθητών του Πρίγγου... υπάρχουν άξιοι συνεχιστές των παλαιών και σας παραπέμπω και στον Π. Νεοχωρίτη που ψάλει στη Νεάπολη...και ως προς το ότι το ψαλτήρι έγινε τσίρκο επειδή οι ψάλτες κατεβαίνουν για να πάρουν ευλογία από τον μητροπολίτη το αντιπαρέρχομαι τελείως.. συγνώμη κιόλας αλλά δε νομίζω τώρα ότι επειδή ο ψάλτης θέλει να δείξει τον σεβασμό του στον Αρχιερέα και να πάρει την ευλογία του, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό και πρέπον, έγινε το αναλόγιο (ΤΣΙΡΚΟ) είναι λίγο τραβηγμένο…αν μπορέσω θα ανεβάσω κάποια κομμάτια από Χαλκιά και Νεοχωρίτη για να δείτε ότι έχετε λάθος….

Τσίνογλου Στυλιανός
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Συμφωνώ απόλυτα. Οι ψάλτες δεν κατεβαίνουν ποτέ απο το αναλόγιο ούτε για να προσκυνήσουν το ευαγγέλιο, ούτε για να πάρουν ευλογία απο τον Αρχιερέα. Μάλιστα στο Πατριαρχείο κανείς δεν πλησιάζει τον θρόνο για να πάρει ευλογία είτε λαικός είτε κληρικός (εκτός του καιρού στον Όρθρο και τον Εσπερινό). Έπειτα για τον Πολυέλαιο στο Κοινωνικό, δεν σημαίνει οτι επειδή το ζήτησαν οι μαθητές θα γίνει. Κι αν σου ζητήσουν να ψάλλεις χερουβικό θα το κάνεις; Τον Χ. Χαλκιά τον εκτιμώ βαθύτατα αλλά πιστεύω οτι ήταν λάθος. (Σχολιάζουμε κινήσεις κι όχι γνώσεις). Ας έλεγε κράτημα, ή κοινωνικό (το ορθότερο) ή "Του δείπνου σου"....Αν έλθει η απόλυση πες ότι θές απο πολυέλεο μέχρι τα κάλαντα (δεν αστειέυομαι - στην Κρήτη γίνεται...και προσωπικά δεν το επικρίνω)

Ανεβάζω Τρισάγιο και Δύναμις Μετασσαράκη (συγνώμη για το λάθος) απο Πετρίδη. Ηχογραφήσεις δεν έχω αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Επίσης θυμήθηκα οτι στην ημερίδα με τον Ταλιαδώρο στη Δράμα πέρσι, ο δάσκαλος είχε μιλήσει για κάποιον που έψαλλε σε κάποιον μικρό ναό στην Εγνατία, και πήγαιναν απο την Άνω Πόλη με τις άμαξες να τον ακούσουν. Θυμάται κανείς παρευρισκόμενος για ποιον μιλούσε;;;;
 

Attachments

  • Trisagio-Dynamis Metarasaki_pl.D.zip
    1.6 MB · Views: 218

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θα παρακαλεσω και εγω , αν εχεις σχετικες ηχογραφησειςκαι κυριως
Μετασσαρακη & Κατζ(σ)ουραδη , ανεβασε

Αναφέρω και κάπου αλλού στο forum, οτι πριν το 60 λες και δεν υπήρχαν μπομπινόφωνα στην πόλη μας τη Θεσσαλονίκη. Από τους αδελφούς Μετασσαράκη (μόνο ο ένας έγινε γνωστός για το Δύναμις του Πλ Δ΄) δεν έχω ακούσει τίποτα σε ηχογράφηση, από το Δημήτριο Βαφειάδη της Υπαπαντής επίσης (και λένε οτι ήταν κολοσσός). Από τον Κουτσουράδη που έψελνε στον Αγ. Ελευθέριο Ντεπώ όμως έχω ακούσει σε γιορτή προς τιμήν του στην εκκλησία αυτή ηχογραφήσεις του. Τι να πω; Ήταν καταπληκτικός!!! Κάτι σαν Ναυπλιώτης και Πρίγγος μαζί, απίστευτη φωνή! Επιφυλάσσομαι να ζητήσω από το δάσκαλό μου τον Απόστολο Ιωαννίδη, νυν Πρωτοψάλτη Αγ. Ελευθερίου τις ηχογραφήσεις αυτές και να σας τις ανεβάσω :)
Πάντως η Θεσσαλονίκη έχει ακόμα καλούς ψάλτες, βρίσκω υπερβολικό αυτό που λέει ο φίλος Θανάσης. Τον Λευτέρη Ελευθεριάδη τον άκουσε; τον Θεολόγη Αγγέλου; τον Νίκο Ιωαννίδη; τον Σωφρονιάδη; Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί, δε μπορούμε εξ αποστάσεως να ξέρουμε τι γίνεται σε μια πόλη. Εγώ έπεσα από τα σύννεφα σε πολλές πόλεις που πήγα, ακούγοντας άγνωστους (αλλά) εξαιρετικούς ψάλτες.
 
Last edited:

pnikos

Νέο μέλος
Αγαπητέ Αστέριε,μάθε οτι η παλιά καλή εποχή για τον ψαλτικό κόσμο της Θεσσαλονίκης έχει περάσει πλέον, ή τουλάχιστον τείνει να περάσει τελείως. Μόνο ο Απόστολος ο Ιωαννίδης έχει μείνει συνεχιστής του ύφους του Πετρίδη και φυσικά ορισμένοι καλοί ακόμα όπως ο Μάνος, και οι ψάλτες Μητροπόλεως και Αγίου Δημητρίου, ο Πέτρος Παπαεμμανουήλ στην Ανάληψη, ο π. Νεκτάριος στις Βλατάδες και λίγοι ακόμα μερακλήδες.

Υπερβολές!!!
Ακούστε τον Χάρη Συμεωνίδη (δάσκαλός μου στο Κρατικό Ωδείο, Πρωτοψάλτης Πρ. Ηλία, τέως Πρωτ. Μονής Βλατάδων, που το ψάλσιμό του επαινούσε πάντα ο αείμνηστος Δ. Σουρλαντζής) και τον Ελευθέριο Ελευθεριάδη (καλλιφωνότατος μαθητής του Απόστολου Ιωαννίδη, Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγ. Κωνσταντίνου Ιπποδρομίου) για να αναφέρω μόνο δύο. Μα καλά, τους ακούσατε όλους τους ψάλτες της Θεσσαλονίκης και βγάλατε αυτό το συμπέρασμα; Αυτές οι γενικεύσεις μόνο την αλήθεια δεν βοηθούν.
 
Top