30. Ἀκολουθία Ἁγίου Ἀλεξάνδρου ΚΠόλεως

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό μέρες ἀναζητῶ τήν ἀκολουθία τοῦ ἁγίου ᾿Αλεξάνδρου στό δίκτυο, σέ μορφή πού νά μπορῶ νά τήν μεταφέρω στό Word σέ ἐπεξεργασία κειμένου καί μάλιστα πολυτονικό. Πιστεύω ὅτι θά φανεῖ... Ἄν ξέρετε κάτι, πεῖτέ το.

Ἔχω ὑπόψει μου τήν ὑπό τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγίου Ἀλεξάνδρου Παλαιοῦ Φαλήρου ἐκδοθεῖσα ἀκολουθία τῷ 1994, ἡ ὁποία (ὡς ἐν τῷ Προλόγῳ ἀναγράφεται) εἶναι ἐπανέκδοσις τῆς ἐπεξεργασθείσης ὑπό τοῦ Ἀρχιμ. Βασιλείου Ἀτέση (μετέπειτα Μητροπολίτου Λήμνου) τῷ 1937, πρώτης ἐκδόσεως τοῦ 1771, περιλαμβάνουσα καί Παρακλητικόν κανόνα ὑπό τοῦ ἀειμνήστου π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτου ποιηθέντα.

Αὐτήν τήν πρώτην ἔκδοσιν Βενετίας τοῦ 1771 (συντεθεῖσα ὅμως τῷ 1761) βρῆκα στήν Ἀνέμη [ἐδῶ]. Θαυμᾶστε τά τότε γραμματικά τυπογραφικά στοιχεῖα. Δεῖτε καί τόν β΄ κανόνα τοῦ ἁγίου, πού δέν ἐκδίδεται ἐν τῇ προμνημονευθείσῃ ἀκολουθίᾳ. Διαβᾶστε ὅλα τά λοιπά σχετικά μέ τήν ἀκολουθία, ποιητάς κ.λπ..

Πάντως θά ἀναμένω σ᾿ αὐτό τό θέμα καί τόν σύνδεσμο τῆς ἠλεκτρονικῆς μορφῆς τῆς ἀκολουθίας, ὅπως θά τήν ἤθελα.


 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σεβαστέ και αγαπητέ μου π. Μάξιμε

την έχω την ακολουθία πληρέστατη, όπως την θέλετε, καθ' ότι στην Λήμνο ο Άγιος τιμάται πολύ αφού σύμφωνα με την παράδοση και κάποιες μαρτυρίες, το λείψανό Του έμεινε στο νησί περίπου 1000 χρόνια, και εκλάπη από τους Σταυροφόρους. Στο νησί υπάρχουν 3- 4 Ναοί στο όνομά Του.

Ιδού:

εύχεσθε γι' αυτούς που την μετέγραψαν σε ηλεκτρονική μορφή απ την πρωτότυπη παλαίτυπη έκδοση...
 

Attachments

  • 30 Αυγ Αγ.Αλέξανδρου.doc
    310 KB · Views: 1,259

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό μέρες ἀναζητῶ τήν ἀκολουθία τοῦ ἁγίου ᾿Αλεξάνδρου στό δίκτυο, σέ μορφή πού νά μπορῶ νά τήν μεταφέρω στό Word σέ ἐπεξεργασία κειμένου καί μάλιστα πολυτονικό. Πιστεύω ὅτι θά φανεῖ... Ἄν ξέρετε κάτι, πεῖτέ το.

Πάντως θά ἀναμένω σ᾿ αὐτό τό θέμα καί τόν σύνδεσμο τῆς ἠλεκτρονικῆς μορφῆς τῆς ἀκολουθίας, ὅπως θά τήν ἤθελα.



Σεβαστέ και αγαπητέ μου π. Μάξιμε

την έχω την ακολουθία πληρέστατη, όπως την θέλετε...

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ;;;

ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΟΣ...

ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ...

ΜΟΝΟ 1000 ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ 1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ !!!

Ὁ Θεός νά εὐλογεῖ ἐσένα ἀγαπητέ Ἰωάννη καί τό Ψαλτολόγιον τό ὁποῖον κάθε μέρα κάτι μᾶς ἐπιφυλάσσει...


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ μου Ἰωάννη,
Μετά ἀπό αὐτήν τήν ἀπίστευτη ἔκπληξη, νά κάνουμε καί κάποια σχόλια.

Κατ᾿ ἀρχήν εὐχόμεθα καί προσευχόμεθα γι᾿ αὐτούς πού ἔκαναν τόν κόπο καί μετέγραψαν ἤ πληκτρολόγησαν τήν ἀκολουθία σέ ἠλεκτρονική μορφή. Βέβαια φαίνεται· Συντάκτης: π. Θεολόγος. Ὅποιος καί νά εἶναι τόν εὐχαριστοῦμε.
Ἡ ἀντιγραφή ἔγινε, ὄχι ἀπό τήν πρώτην ἔκδοσιν Βενετίας τοῦ 1771, ἀλλά ἀπό τήν ἔκδοσιν τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγίου Ἀλεξάνδρου Παλαιοῦ Φαλήρου. Ἐκεῖ ὄντως τό τρίτο τροπάριο τῆς η΄ ᾠδῆς τοῦ κανόνος τοῦ ἁγίου εἶναι ἐλλιπές, κάτι πού ἐπισημαίνει ὁ ἀντιγραφεύς καί τό συμπληρώνει μέ τήν δική του ἔμπνευση. Ὅμως στήν πρώτην ἔκδοσιν Βενετίας τοῦ 1771, βλέπουμε πῶς εἶναι τό τροπάριο, πού ἀπό τυπογραφικό σφάλμα ἔμεινε ἐλλιπές στήν ἔκδοση τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγίου Ἀλεξάνδρου Παλαιοῦ Φαλήρου. Τό τροπάριον, λοιπόν, ἀπό τήν ἔκδοσιν τοῦ 1771 ἔχει ὡς ἐξῆς:
Φυλάττεις τὴν ποίμνην σου καὶ ἤδη, θεόφρον, τῇ σῇ δεήσει, ὡς καὶ πρότερον, ἀπὸ συναντήματος, δεινοῦ πολεμήτορος, ἥ καὶ πανηγυρίζουσα, τὴν θείαν μνήμην σου, Θεῷ τῷ σὲ δοξάσαντι κράζει· ὑμνεῖτε τὰ ἔργα Θεὸν εἰς τοὺς αἰῶνας.​

Ἡ ἀκολουθία, ὅπως εἶδα, καταχωρήθηκε καί τό ἱστολόγιο τοῦ VOUTSINASILIAS [ἐδῶ], ὅπου ἔχει συμπληρωθεῖ τό ἐπίμαχο τροπάριο.

Ἐπίσης ἐκεῖνο πού μέ προβληματίζει εἶναι ὅτι στήν ἐπεξεργασμένη ἐπανέκδοση τοῦ1937 δέν συμπεριελήφθη ὁ β΄ κανών τοῦ ἁγίου, ἐνῶ προσετέθη ὁ μεθέορτος κανών τοῦ Προδρόμου. Δέν ξέρω ἄν στήν περίπτωση τῆς ὑπαρχούσης πλέον ἀκολουθίας ἑορταζομένου ἁγίου τήν 30ην Αὐγούστου, ὅπου ἑορτάζεται ὁ ἅγιος, καταλιμπάνονται ἤ ὄχι τά μεθέορτα τοῦ Προδρόμου.


 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος

Αφού ευχαριστήσουμε τους κοπιάσαντες, να ρωτήσω (μάλλον τον υπεύθυνο της σελίδας) υπάρχει κάποιος λόγος που δεν προτιμήθηκε το (επίμαχο) τροπάριο της παλαιότερης ακολουθίας ή απλά χρησιμοποιήθηκε ως έχει η πιο πρόσφατη ηλεκτρονική της μορφή;
 
αγαπητο ψαλτολογιο

ψαχνω την ακολουθια του Αγ.Αλεξανδρου Πατρ.Κων/πολεως υπο του Γερασιμου Μικραγιαννανιτου,εκδοθεισα απο τον Αρχ.Καλπακιδη Αλεξ.
Αν καποιος μπορει να βοηθησει........
Ευχαριστω!
 
Top