π. Βασιλείου Θερμού, Λειτουργικές αλλαγές: αναμνήσεις και συγκρίσεις

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για τα άλλα δεν ξέρω, άλλα για το κομμάτι που αφορά τα αργά μέλη, έχει απόλυτο δίκιο και θα πρέπει οι ψάλτες να το λάβουμε σοβαρά υπόψη, το έχω διαπιστώσει κι εγώ πολλές φορές αυτό που γράφει.
 

anthem

Μέλος
Πραγματικά πολύ μου άρεσε το άρθρο του Πατρός Βασιλείου.

Με πολλές από τις απόψεις του (αν όχι με όλες) συμφωνώ και έχω προβληματιστεί κατά καιρούς.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
“Σύγκριση οπωσδήποτε αποσπασματική και υποκειμενική, η εμπειρία άλλων ίσως να είναι διαφορετική”.


Πράγματι στα περισσότερα έχω εντελώς διαφορετικές εμπειρίες.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
“Σύγκριση οπωσδήποτε αποσπασματική και υποκειμενική, η εμπειρία άλλων ίσως να είναι διαφορετική”.


Πράγματι στα περισσότερα έχω εντελώς διαφορετικές εμπειρίες.

Ἐννοεῖς πὼς δὲν ἔχεις συμμετάσχει σὲ ΚΑΜΙΑ ἀγρυπνία οὕτε ἔχεις δεῖ ἀνακοινώσεις σὲ πλεῖστες ὅσες ἑνορίες,
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει τίποτε τὰ περὶ συχνότητος τῆς Θείας Μετάληψης (παλαιὰ δὲν ἄκουγες κἄν),
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει ΠΟΥΘΕΝΑ εἰς ἐπήκοον ὅλων ἀνάγνωση τῶν εὐχῶν,
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει ΠΟΥΘΕΝΑ συναπαγγελία Πιστεύω καὶ Πάτερ ἡμῶν
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει ΠΟΥΘΕΝΑ ἤ ψάλλεις ὁ ἴδιος ἀλληλουϊάριο.

Γιὰ τὴν μετάφραση μπορεῖς νὰ διαβάσεις σελίδες ἐπὶ σελίδων στὸ Ψαλτολόγιο καὶ προσωπικὰ ἔχω συμμετάσχει σὲ ἀκολουθἰα μὲ ἀπαγγελία τῶν εὐχῶν σ]τη δημοτική.
Γιὰ τὰ κατηχούμενα συμφωνῶ μαζί σου.

Ὅσο γιὰ τὰ ἀρνητικὰ ποὺ ἀπαριθμεῖ ὁ π. Βασίλειος:«Αργά και εξεζητημένα μέλη», «Ισχυρή ένταση ήχου», «Μανδύας», «Δικέφαλος αετός», καὶ εἰδικὰ ὁ ἀπεχθέστατος «Γεροντισμός» -πραγματικὴ μάστιγα, ἔχει ἀπόλυτο δίκαιο μὲ μικρὲς ἐξαιρέσεις ποὺ ἁπλὰ ἐπιβεβαιώνουν τὸν κανόνα.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ἐννοεῖς πὼς δὲν ἔχεις συμμετάσχει σὲ ΚΑΜΙΑ ἀγρυπνία οὕτε ἔχεις δεῖ ἀνακοινώσεις σὲ πλεῖστες ὅσες ἑνορίες,
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει τίποτε τὰ περὶ συχνότητος τῆς Θείας Μετάληψης (παλαιὰ δὲν ἄκουγες κἄν),
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει ΠΟΥΘΕΝΑ εἰς ἐπήκοον ὅλων ἀνάγνωση τῶν εὐχῶν,
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει ΠΟΥΘΕΝΑ συναπαγγελία Πιστεύω καὶ Πάτερ ἡμῶν
ἐννοεῖς πὼς ΔΕΝ ἔχεις ἀκούσει ΠΟΥΘΕΝΑ ἤ ψάλλεις ὁ ἴδιος ἀλληλουϊάριο.



Με την ίδια συχνότητα όπως και παλιότερα και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα λιγότερο


Γιὰ τὴν μετάφραση μπορεῖς νὰ διαβάσεις σελίδες ἐπὶ σελίδων στὸ Ψαλτολόγιο καὶ προσωπικὰ ἔχω συμμετάσχει σὲ ἀκολουθἰα μὲ ἀπαγγελία τῶν εὐχῶν στη δημοτική.


Ούτε μία φορά, για δε τις συζητήσεις πάντα υπήρχαν γύρω από αυτό το θέμα

Γιὰ τὰ κατηχούμενα συμφωνῶ μαζί σου.

Ὅσο γιὰ τὰ ἀρνητικὰ ποὺ ἀπαριθμεῖ ὁ π. Βασίλειος:«Αργά και εξεζητημένα μέλη», «Ισχυρή ένταση ήχου», «Μανδύας», «Δικέφαλος αετός», καὶ εἰδικὰ ὁ ἀπεχθέστατος «Γεροντισμός» -πραγματικὴ μάστιγα, ἔχει ἀπόλυτο δίκαιο μὲ μικρὲς ἐξαιρέσεις ποὺ ἁπλὰ ἐπιβεβαιώνουν τὸν κανόνα.

Δεν είναι ο χώρος εδώ κατάλληλος να μιλήσουμε για το ποια είναι η πραγματική μάστιγα, όμως τα περισσότερα από αυτά τα αρνητικά στοιχεία, στο παρελθόν ήταν πιο έντονα. Για παράδειγμα στο "ισχυρή ένταση ήχου" θυμάμαι στα περισσότερα αναλόγια ηλικιωμένους ανθρώπους να είναι κολλημένοι στα μικρόφωνα της εποχής που ήταν αρκετά χαμηλής ποιότητας όπως και τα ηχεία, και να τρίζουν τα πάντα μέσα και έξω από το ναό και ακριβώς λόγω προφανώς της ηλικίας τους δε μπορούσες να συνεννοηθείς.
Τώρα ευτυχώς το φαινόμενο δεν είναι ούτε τόσο έντονο αλλά ούτε και τόσο συχνό. Βλέπεις στα αναλόγια αρκετά νεώτερες ηλικίες σε σχέση με το παρελθόν, ανθρώπους συζητήσιμους στα αναλόγια, τα οποία στην πλειοψηφία τους έχουν και μόνιτορ σε αντίθεση με το παρελθόν, καλύτερες, τεχνολογικά προηγμένες, μικροφωνικές εγκαταστάσεις κ.α.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Τσιπρα-πρα...Τσιπρα-πρα...Τσιπρα-πρα............:D
Εξεπλαγην δυσαρεστα διαβαζοντας το κειμενο του αξιολογου π.Βασιλειου , οστις τυγχανει και ιατρος ! Υπαρχουν οντως θετικα σημεια τα οποια ομως σκιαζονται απο ατυχεις αναφορες και εκφρασεις οπως π.χ : βυζαντινοτροπα βηματα ,κατακλυσμος ,παλινορθωση της αυτοκρατοριας (κακως εννοουμενη) , βυζαντινον παλατιον (ομοιως) ,αναχρονιστικες παλινδρομησεις (sic) ,φαντασιακα μεγαλεια και αλλα τετοια αμιγως ....Ελληνορθοδοξα , τα οποια οδηγουν τη σκεψη σε περιεργες ατραπους , οσον αφορα τα δρωμενα στα υψηλα εκκλησιαστικα κλιμακια εν ετει 2014 .
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !
Β.Ν
 
Last edited:
Top