Περί μικροφώνων και μεγαφώνων

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ξεχνάτε και ένα πράγμα: Οι τότε ναοί είχαν άλλη ακουστική, γιατί η τότε ναοδομία ήταν εντελώς διαφορετική. Σήμερα δεν χρειάζονται πολλά πράγματα για να δει κανείς το αντίθετο: μόλις στρωθούν τα χαλιά του χειμώνα, η φωνή ''πνίγεται''. Επομένως το μικρόφωνο είναι και αυτό ένα εργαλείο του ψάλτη. 'Οχι όμως στις υπερβολές.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Χθες στο ναό που ψάλλω (και στον οποίο από την Κυριακή του Θωμά δεν υπάρχει μόνιμος εφημέριος) ο λειτουργός ιερέας "πεἰραζε" κἀθε τρεις και λίγο τα μικρόφωνα (μία τα δυνάμωνε, μία τα χαμήλωνε!). Ο γράφων (ως γνήσιος Βρεττανός :rolleyes:) δεν είπε τίποτε. Γκρίνιαζαν όμως πολλοί από το εκκλησίασμα. :mad: Ελπίζω να τα χάλασε τελείως να ησυχάσουμε!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου!!! Η κατάσταση είναι ετσι οπως τη περιγράφεις και χειρότερη!!!! Για το θέμα της μή πρέπουσας εκτίμησης απο μεριάς μεγάλης μερίδας του κλήρου κ' των Αρχιερέων προς εμάς τους ιεροψάλτες, επιτρέψτε μου να πω πως φταίμε κ' εμεις!!! Οπωσδήποτε δεν είμαστε τραγουδιστές για να ζητάμε ''λαγούς με πετραχείλια'' ομως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να μας εκμεταλλεύονται κιολας!!! Οι ιερείς οι οποιοι στο κάτω κάτω ειναι μισθωτοί, δηλ. πληρώνονται για οτι προσφερουν (πολλοι απο αυτους οχι κ' πολλα) τα τυχερά τους τα παίρνουν κ' με το παραπάνω, ενω ο ψάλτης κινδυνεύει να χάσει κ' αυτα!! Δεν ξέρω αλλα φοβάμαι πως επι το πλείστον κάποια πράγματα εχουν μπερδευτεί κ' παρεξηγηθεί!! Θα πρέπει εμέις οι ίδιοι να διεκδικήσουμε αυτά που μας αξίζουν κ' αν σε κάποιους ρασοφόρους δεν αρέσει να ψάξουν να βρουνε ψάλτες να υπηρέτησουν στους ναούς!! Δεν ειναι δυνατό ο ψάλτης ο οποιος ζητά αυτα που δικαιούται να θεωρείται παραδομαχος (γιατι δεν ξερω για εσας αλλα εγω το εχω ακουσει να λεγεται απο ιερεις) κ' οι ιερείς οι οποιοι είναι μισθωτοί οχι μονο τα τσεπωνουν κ' με το παραπάνω αλλα πολλές φορές μπλέκονται κ' σε οικονομικά σκάνδαλα, κατι το οποίο δεν εχει ακούστει για κάποιον ιεροψάλτη!!!
Αυτα απο μένα κ' συγγνώμη αν σας κούρασα!!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Για να μην παρεξηγηθω θα ηθελα να συμπληρωσω τα εξης...Σεβασμος προς το ρασο πρεπει να υπαρχει...αλοιμονο, δεν το συζητω!!! Ομως ειναι αλλο αυτο κ' αλλο η δουλικη συμπεριφορα που δυστυχως εχει επιβληθει ως νοοτροπια στον απλο λαο κ κατα συνεπεια κ στους ψαλτες απο τους ρασοφορους εδω κ δεκαετιες, ισως κ εκατονταετιες!!!!!! Η ηθικη του χριστιανισμου αναφερεται σε ανθρωπους ελευθερους, που αναζητουν, προβληματιζονται κ με παρρησια διεκδικουν!!! Στο κατω κατω αγαπητοι μου τη μουσικη αυτη τη σπουδασαμε κ εξακολουθουμε να τη σπουδαζουμε εως το θανατο μας, απο μερακι κ οχι οπως καποιοι ''νεοφωτιστοι'' κληρικοι για την ασφαλεια του μισθου κ μονο...αλλωστε δεν υπαρχει η ασφαεια του δημοσιου σε εμας!! Κ' οσοι πιστευετε πως δεν συμβαινει αυτο θα σας ρωτησω το εξης...τι πιστευετε πως θα συμβει αν φυγουν απο το δημοσιο οι ιερεις??? Θα σας πω τη γνωμη μου...θα χωρισει η ιρα απο το σιταρι κ αν τωρα εχουμε ελειψη απο ιερεις, στην περιπτωση που επικρατησει η αμισθια των ιερεων θα ψαχνουμε να βρουμε με το φαναρι υποψηφιους!!!
Σας ευχαριστω κ ελπιζω τουλαχιστον να σας προβληματισα!!!
 
Last edited:

ChrisHat

Νέο μέλος
Καλημέρα!

Οι καιροί πλέον εχουν αλλάξει και ειμαστε αναγκασμένοι για διάφορους λόγους να χρησιμοποιούμε μικροφωνα.
το θέμα ειναι πως;
Οι εγκαταστάσεις στους περισσότερους ναους ειναι κακες, ελλειψη μονιτορ κλπ κλπ

Το κύριο προβλημα μας ως ψάλτες ειναι ότι δε μπαινουμε στη θεση των ακροατων- εκκλησιαζομένων. Μου εχουν πει μια φορα 'αν ηθελα ενταση ντισκο' θα πηγαινα στη ντισκο κι οχι στην εκκλησια'!
...........
Ευστάθιος Μεντζάς

Διάβασα το πολύ ενδιαφέρον αυτό θέμα και θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια.

Εκ' του επαγγέλματος μου, mastering engineer, ασχολούμαι με την επεξεργασία του ήχου στο τελικό στάδιο τα τελευταία είκοσι χρόνια. Επίσης έχω ηχογραφήσει δεκάδες δίσκους μεταξύ των οποίων πολλούς δίσκους κλασσικής μουσικής σε φυσικούς χώρους, σε αίθουσες συναυλιών κλπ

Δυστυχώς το πρόβλημα στην χώρα μας σε θέματα ακουστικής του ήχου είναι θέμα παιδείας. Είναι άγνωστη η έννοια του φυσικού ήχου.

Αυτό συμβαίνει γιατί παντού στο περιβάλλον γύρω μας απο τα σχολεία , τις εκκλησίες , τις συναυλίες και οπουδήποτε υπάρχει ενισχυμένος ήχος , αυτός είναι ένας ήχος με έντονη αρμονική παραμόρφωση, πολύ μεγαλύτερη ένταση απο όσο χρειάζεται, απο χαλασμένα μηχανήματα, μηχανήματα με λάθος ρυθμίσεις , απο ανθρώπους που δεν ξέρουν τι κάνουν απλώς έτυχε να πάρουν κάπως την δουλειά.

Όπως και σε άλλους τομείς της κοινωνίας μας είναι ένας χώρος που δεν υπάρχουν standards.
Κανένας απο τους ενδιαφερόμενους δεν φρόντισε να συνεργαστεί με τους καλύτερους, να ψάξει να βρεί τους καλύτερους και αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει η παιδεία να γίνει κατανοητό το λάθος.

Έχοντας λοιπόν για δεκαετίες ζήσει με το λάθος , το λάθος έχει δημιουργήσει κουλτούρα.

Είναι η κουλτούρα που θεωρεί πως το να πονάει το τύμπανο μας σε ένα πανηγύρι είναι παράγοντας επιτυχίας της βραδυάς και του κεφιού. Το να ξίνουν απο άσχημο ήχο πολλά CD είναι παράγοντας επιτυχίας και πωλήσεων. Το να θέλουμε μπατονέτες για να βγούμε να ακούσουμε μουσική, η αλλοώς να κουφαθούμε απο ένταση, αυτό είναι "το σωστό"

Σε άλλες χώρες λόγω μεγαλύτερης επαφής με τον φυσικό ήχο , λόγω επαφής με την κλασσική μουσική και τις δυτικές χορωδίες δεν διανοήθηκαν ποτέ να "παραβιάσουν" τον ήχο με τέτοιο αδιανότητο τρόπο όπως στην χώρα μας.

Περνώντας στην εκκλησιά, είναι άγνωστη η έννοια της "ηχομεγέθυνσης". Σε μια εκκλησία ο ήχος ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ , να μην ενοχλεί καθόλου , να είναι αβίαστος σαν να μην υπάρχουν μικρόφωνα. ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ και μηχανήματα ενίσχυσης.

Και βέβαια πρέπει να υπάρχουν μηχανήματα με άλλη κουλτούρα ήχου και το κυριώτερο , ικανοί ηχολήπτες με γνώση και αισθητική να ρυθμίσουν τον ήχο έτσι ώστε το εκκλησίασμα να θέλει να μείνει να ακούσει και άλλο. Να έχει ένα θείο , εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Πουθενά δεν έχουν ξοδευτεί τόσα πολλά χρήματα με τόσο πενιχρό αποτέλεσμα όσο στις ελληνικές εκκλησίες. Είναι απίστευτο. Επίσης είναι απίστευτο πως απο τα δεκάδες εξαιρετικά μηχανήματα που υπάρχουν, σε όλες τις εκκλησίες θα βρούμε τα ίδια 2-3 μέτρια μικρόφωνα και τα ίδια 2-3 μέτρια συστήματα ενίσχυσης.

Καμμία διάθεση για ψάξιμο, για αλλαγή , για ανακάλυψη νέων τρόπων, νέων τεχνολογιών, νέων τεχνικών, νέων μεθόδων.

Επίσης, πρέπει να αλλάξει η κουλτούρα των ψαλτών, δεν ψέλνουν σε λαικά μαγαζιά να είναι δυνατά και να ακούγονται σκληρά και άκαμπτα. Αν χρειάζεται, πρέπει να ακούν την φωνή τους με monitor αλλά τα monitor αυτά δεν θα αλλάζουν την φωνή τους. Θα την " συλλαμβάνουν " , όπως είναι.

Το πρόβλημα είναι πως για να πάμε απο το σημερινό χάλι του ήχου των εκκλησιών στο άλλο επίπεδο που περιγράφω , θέλει μια γενιά.

Πολλοί ψάλτες δεν μπορούν να δεχτούν την ηχομεγέθυνση γιατί δεν στηρίζεται σε κάτι ψευτοεντυπωσιακό αλλά σε κάτι απόλυτα αληθινό και ουσιαστικό.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Συναδελφοι και φιλοι ακροατες , το θεμα αυτο της μικροφωνικης εγκαταστασις στους ναους το ζω πανω απο 40 χρονια. Αρχικα στη Σπαρτη, στο Μητρ. Ναο. Στην πολη αυτη υπηρχε ενας και μοναδικος '' ειδικος '' ο Φανης Ανδριωτης . Δεν γνωριζω αν ζει ο ανθρωπος . Πολλες φορες ο παπα -Γιωργης Μπλαθρας τον καλουσε πρωι , πρωι για να επιδιορθωσει τα μικροφωνικα... Ο, τι μπορουσε εκανε ο ανθρωπος.. Λιγο πριν παραιτηθω γυρω στα 1980 εφερε, ο εν λογω τεχνικος , ενα μηχανημα που ηταν και ενισχυτης και κονσολα συναμα , αμερικ προελευσεως.. Στα δυο αναλογια κρεμασε με συρμα σπειραλ απο ενα μικροφωνο A.K.G. Τετραψωνα , οχι τα σημερινα 3.000 , τοτε δεν υπηρχαν. το ιδιο εκανε στο δεσποτικο και στην ωραια πυλη Στην Αγια Τραπεζα , τοποθετησε ενα δικης του κατασκευης σε σχημα μικρου σταυρου. Ηχεια τοποθετησε δυο μεγαλες ηχοστηλες πανω απο την κεντρικη εισοδο του Ναου , να βλεπουν προς το κεντρο του Ναου.... Τον χαρακτηριζε η εφευρετικοτητα αλλα και οι προχειρες λυσεις. Το αποτελεσμα αρκετα καλο , ο ηχος ειχε βαθος και ομοιογενεια... Ετσι τα αφησα οταν παραιτηθηκα τελη του 1986. Ο ναος αυτος εχει πολυ καλη ηχητικη !!! Τωρα εκει ψαλλει ο αδελφος μου και μαθαινω οτι Ο μητρ Ολυμπιας , Χρυσοστομος , ως προ ι σταμενος του ως ανω ναου ειχε κανει πολλες βελτιωσεις γιατι γνωριζει Βυζ. Μουσικη και ειναι και καλλιφωνοτατος. Εγω τον προλαβα εκει ως Διακονον !!! Στην Παναγιτσα της Βουλας το 1987 βρηκα την ιδια κατασταση. Ο Προ ι σταμενος π. Σταμ. Σκληρης , λιαν φιλομουσος , μου εδωσε την αδεια να φερω οχι μονο τεχνικο , εγκαταστατη , αλλα και ηχοληπτην ο οποιος εκανε με εικο μηχανημα '' ηχοβολισμο '' , αν το λεω καλα. Δηλαδη ρυθμισε ολες τις συχνοτητες στο μηχανημα ΕΚΟΥΑΛΑ Ι ΖΕΡ. Μικροφωνα a.k.g. 535 , ισως τα καλυτερα , ηχεια στηλες πολυ καλα, το αποτελεσμα ηχος καθαρωτατος !!!! Τοποθετησε και απο ενα μονιτορ στις δυο γωνιες του τεμπλου. το ιδιο εκανε και μεσα στο Αγιο Βημα. Εδω που ψαλλω τωρα, ολα ειναι '' κλειδωμενα σε ενα μεγαλο ξυλινο κουτι και δεν φαινονται. Τα μικροφωνα δυναμικα , ποτε δεν τα συμπαθησα , τα ηχεια μονο στο μεσον του Ναου , ογκωδη σαν κουτια . οι επιτροποι δεν ακουνε , οσοι ειναι στο κεντρο ενοχλουνται πολυ !! Ευτυχως υπαρχει ενας ιερεας ο π. Γεωργιος, κερκυραιος με τον οποιο πιστευω και ευχομαι οτι θα διορθωσουμε πολλα..... Κυριοι η μουσικη ειναι βεβαια το μεσον τησ Θ. Λατρειας ,αλλα η καλη ακουστικη γεμιζει τους ναους , αντιθετα η κακη ακουστικη τους αδειαζει..... Ψαλλουμε προς δοξαν ΘΕΟΥ, αλλα και για ολους τους πιστους !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Μετά από πολυχρόνια απουσία από την εξαιρετική ιστοσελίδα του ψαλτολόγιου διαβάζοντας κυρίως την άποψη του εισηγητού και μερικών άλλων συναδέλφων θεώρησα σκόπιμο να εκφράσω κι εγώ μερικές σκέψεις μου. Κατ' αρχήν συμφωνώ με τον εισηγητή του θέματος και τις θέσεις του, όπως και με πολλών άλλων συναδέλφων για τις οποίες δεν επεκτείνομαι λεπτομερειακά.
Εκείνο που θέλω να τονίσω είναι ότι από την ποιότητα των μικροφωνικών εγκαταστάσεων, σε ένα ναό, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και το αποτέλεσμα της μυσταγωγικότητας, που πρέπει, από όλους τους πρωταγωνιστές των ιερών ακολουθιών της Εκκλησίας μας -ιερείς και ψάλτες-, να επιδιώκεται.
Έπειτα, να επισημάνω ότι ο παραπάνω στόχος επιτυγχάνεται και από την εν γένει κατάρτιση των πρωταγωνιστών που ανέφερα. Δηλαδή, η μουσική παιδεία του, η κατανόηση της έννοιας των κειμένων, που μελωδικά αποδίδονται, και η εκκλησιαστική περίοδος ή το εκκλησιαστικό γεγονός για το οποίο οι πιστοί προσέρχονται στους ναούς. Ως προς το τελευταίο δεν θέλω να μείνει καμμιά είδους υπόνοια ότι ένα ευχάριστο και πανηγυρικό γεγονός επιτρέπει και κάθε είδους φωνητικές εκτροπές, γιατί ο χώρος της εκκλησίας πάντοτε πρέπει να είναι χώρος προσευχής και ιεροπρέπειας.
Τέλος, για να μην κουράζω, εν κατακλείδι, σημειώνω ότι γενικά οι μελωδίες πρέπει, όσο το δυνατόν να μην έχουν την ένταση χώρων εξωεκκλησιαστικών, να αποδίδονται με γλυκύτητα, να μην οδηγούν τους πιστούς στο κλείσιμο των αυτιών τους με ωτοασπίδες και γενικά να οδηγούν όλους, και μας τους ίδιους ακόμη, στην ταπεινή περισυλλογή, δοξολογία και ευχαριστία προς τον Πανάγαθο Τριαδικό Θεό, τον Χριστό, την Υπεραγία Θεοτόκο και όλους τους Αγίους μας.
 
Κατά τη γνώμη μου, τα μικρόφωνα-μεγάφωνα πρέπει να 'εξαφανιστούν' από τις εκκλησίες! Όπως τον παλιό καλό καιρό! Φυσικές φωνές!

Δείτε στο παρακάτω link έναν από τους (πολλούς) λόγους απομάκρυνσης των εγκαταστάσεων αυτών από τις εκκλησίες μας: http://www.pemptousia.gr/video/i-sinergia-ton-vizantinon-technon-sti-litourgiki-zoi-tis-ekklisias/
 
Top