8-12-07=Εσπερινος Κυριακης Γου ηχου & Αγιας Αννης

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ιερος Ναος Αγιας Ειρηνης (οδου Αιολου) Αθηνων . Σαββατο εσπερας 8-12-07Αποσπασμα Εσπερινου Κυριακης Γου ηχου και Αγιας Αννας .
Ιερουργει ο π. Θωμας Χρυσικος . Ψαλλει ο αρχων πρωτοψαλτης Λυκουργος
Αγγελοπουλος με βοηθους και μαθητες του .
 

Attachments

  • 8-12-08=Αγια Ειρηνη Αιολου.ZIP
    4.9 MB · Views: 201

greek487

Tasos N.
Κ. Βαγγελη, ευχαριστουμε πολλη για την πανεμορφη ηχογραφηση.

Ηταν απο το ραδιοφωνο η ηχογραφηση? Η εχετε γνωστον που ηχογραφει τις ακολουθειες? Ρωταω επειδη θα ηταν πολλη ωφελειμο και ωραιο εαν θα μπορουσαμε να εχουμε συνεχομενες ζωντανες ηχογραφησεις απο την Αγ. Ειρηνη.

Το συνολο αυτο (ο αρχων πρωτοψαλτης Κ. Λυκουργος Αγγελοπουλος, ο λαμπαδαριος Κ. Ιωαννης Τσιοτσιοπουλος, και π. Θωμας Χρυσικος) μας δειχνει οτι μπορουμε να ειμαστε παραδοσιακοι ψαλτες αλλα ΚΑΙ τελιοι μουσικοι. Ναι μεν συντονισμενοι και συνχρονισμενοι , αλλα ο καθενας με την δικη του ερμηνεια και το δικο του ακουσμα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κ. Βαγγελη, ευχαριστουμε πολλη για την πανεμορφη ηχογραφηση.

Ηταν απο το ραδιοφωνο η ηχογραφηση? Η εχετε γνωστον που ηχογραφει τις ακολουθειες? Ρωταω επειδη θα ηταν πολλη ωφελειμο και ωραιο εαν θα μπορουσαμε να εχουμε συνεχομενες ζωντανες ηχογραφησεις απο την Αγ. Ειρηνη.

Το συνολο αυτο (ο αρχων πρωτοψαλτης Κ. Λυκουργος Αγγελοπουλος, ο λαμπαδαριος Κ. Ιωαννης Τσιοτσιοπουλος, και π. Θωμας Χρυσικος) μας δειχνει οτι μπορουμε να ειμαστε παραδοσιακοι ψαλτες αλλα ΚΑΙ τελιοι μουσικοι. Ναι μεν συντονισμενοι και συνχρονισμενοι , αλλα ο καθενας με την δικη του ερμηνεια και το δικο του ακουσμα.

Αγαπητε Τασο
Η ηχογραφηση ειναι απο τον ραδιοφωνικο σταθμο της εκκλησιας της Ελλαδος .
Την εκαμα τυχαια γιατι συνηθως δεν προλαβαινω . Νομιζω οτι καθε Σαββατο απογευμα στις 17.00' ή 18.00' μεταδιδει τον εσπερινο απο την Αγια Ειρηνη .
Αν μπορει καποιος να τα ηχογραφει και μετα να τα ανεβαζει θα ηταν καλα .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Πράγματι ωραία ηχογράφηση. Εμένα όμως δεν μου άρεσε τόσο(αν μου επιτρέπετε) αυτό το στημένο στύλ στην εκτέλεση. Απο που κι ως καθένας απ αυτούς που ακούγονται έχει δική του ερμηνεία;Στο ίδιο ύφος ψάλλουν όλοι! Και για να ακριβολογήσω, δεν μου άρεσαν τα σπασίματα στην φωνή προκειμένου να εκτελεστούν ορισμένα σημαδόφωνα. Καταντά κουραστικό κάποια στιγμή. Εν μέρει σαν το παλιότερο βατοπαιδινό ψάλσιμο... :eek:
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλημέρα σας . Είναι πάντως σημαντικό το ότι μαθητές ακούνε και βλέπουν το δάσκαλό τους να πηγαίνει στον εσπερινό του Σαββάτου και να ψάλλουν από το αναστασιματάριο , τα κλασικά κείμενα (Στέφανο Λαμπαδάριο Πέτρο Κηλτζανίδη ), να συμμετέχουν στο μέλος, στο ισοκράτημα, στο κανονάρχημα και γενικά σε μια σωστή τυπική τάξη του εσπερινού. Λίγοι ναοί δημιουργούν τις προυποθέσεις για κάτι τέτοιο.:)
 
Top