Εκδημία Πρωτοψάλτου Μιχαήλ Μελέτη

aposto

Παλαιό Μέλος
Μόλις πληροφορήθηκα απο στενό μου φίλο στο Βόλο κ συμπατριώτη μου πως ο Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγ.Νικολάου Βόλου Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής και Πρώτος μου Δάσκαλος στη μουσική τόσο στο Εκκλησιαστικο Λύκειο του Βόλου όσο και στην σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεως Δημητριάδος κ.Μιχάλης Μελέτης εκοιμήθη εν Κυρίω.Αιωνία του η μνήμη...
Εδώ τελευταία φορά μαζί με το Δάσκαλο στο αναλόγιο του Αγ.Νικολάου Βόλου ήδη άρρωστος εκείνος και μάλιστα σκύβω και του λέω δάσκαλε στο Άγ.Αθάνατος να ακουστείς μόνο εσύ γιατί λόγω της ασθένειάς του Ψάλλανε μαζί του όλοι οι γύρω του οι οποίοι τον ξεκουράζανε στην ουσία και μου κανε ένα ωραίο σχόλιο όπως φαίνεται και στην οθόνη..
https://www.youtube.com/watch?v=6dq_kEkMpNM
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
O Θεός να τον αναπαύσει, αιωνία του η μνήμη.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Aιωνία η μνήμη σου ΜΕΓΑΛΕ ΔΑΣΚΑΛΕ...
Άφησες ένα σωρό μαθητές, όλοι σχεδόν άξιοι συνεχιστές του έργου σου.

Μετά των Αγίων ανάπαυσον Χριστέ την ψυχήν του δούλου σου Μιχαήλ...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ειχα σκοπο να επισκεφθω το Δασκαλο μεσα στις επομενες εβδομαδες σε ταξιδι μου στο Βολο κ' σημερα δυστυχως πληροφορηθηκα για την εκδημια του κάτι το οποίο με σόκαρε για τον επιπλέον λόγο οτι δεν γνώριζα για το πρόβλημα υγείας το οποίο τον απασχολούσε τα τελευταία χρόνια κ' όσες φορές τον συναντησα δεν μου εδινε την εικόνα ανθρώπου που ασθενεί.

Δασκαλε, δεν θα ξεχασω ποτε την ειλικρινή κ' άδολη αγάπη με την οποία μας περιέβαλλες, το έντονο ενδιαφέρον σου αλλά κ' το γλυκο σου χαμόγελο το οποίο χάριζες σε όλους κ' το οποίο καθρέφτιζε την ευγένεια της ψυχής σου! Όπως επίσης θα θυμάμαι πάντα με νοσταλγία τις ωραίες εκδηλώσεις με τη χορωδια του Λυκείου με αποκορύφωμα τη συμμετοχή μας σε Πανελλήνιο Μαθητικό Μουσικο διαγωνισμό κ' τη βραβευσή μας!
Υπήρξες ταπεινός υπηρέτης της πατρώας μας μουσικής, με βαθύτατο σεβασμό προς την μακραίωνη μουσική μας παράδοση
κ' προσπαθούσες συνεχώς να μας μεταδώσεις το αυτό ήθος!

Σε μια εποχή όπου δυστυχώς ο εγωισμός κ' η ματαιοδοξία των ανθρώπων κυριαρχούν, αποτελείς λαμπρό προς μίμησιν παραδείγμα κ' η αναχώρησή σου απο το κόσμο αυτό μεγάλη απώλεια για όλους!

Ο Θεός να σε αναπαύει Δάσκαλε κ' καλή αντάμωση!
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
(ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ) ο Δάσκαλος σε έναν υπέροχο αυτοσχεδιασμό με κράτημα ΤΕΡΙΡΕΜ στον Μητροπολιτικό Ναό Αγ.Νικολάου Βόλου.Παρά την άσχημη κατάσταση της υγείας του κατάφερε κι έψαλλε όλη την Μ.ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
Ο Θεός να τον αναπαύσει γιατί άφησε σπουδαίο έργο πίσω του τόσο με τις μονωδίες του όσο και με τις χορωδίες αλλά πρωτίστως με την διδασκαλία του.
Δάσκαλε αιωνία σου η μνήμη.Αποστόλης Θεοχάρης.
https://www.youtube.com/watch?v=CBLqc52hr44
 
Last edited:
Top