Οι Κουκουζέληδες και τα νομίσματα - Ιωάννης Κουκουζέλης και Γρηγόριος Δομέστικος (1η Οκτωβρίου)

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Tώρα το είδα. Σε ευχαριστώ. Δεν μπορώ να πω όμως ότι τον ακυρώνει. Βγάζει το συμπέρασμα πιστεύω κάπως βιαστικά. Δεν ξέρω όμως διότι και ο καθηγητής Στάθης Γρηγόριος τον τοποθετεί στον 13ο-14ο αιώνα Όπως είχα ξαναγράψει η άποψη αυτή, του Τραπ, υπάρχει και προσωπικά με βάζει σε πολλές σκέψεις. Το γραψα και σε παραπάνω μήνυμα ότι προσωπικά δεν είμαι σίγουρος για το ποια άποψη είναι η σωστή. Σε ρωτώ τώρα το εξής: έχει γράψει ο Καράς μονογραφία για τον Κουκουζέλη; Κάπου είχα δει κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Μήπως εκεί αντικρούει την άποψη του Τραπ; Θεωρώ τον Καρά ψείρα σε θέματα βιβλιογραφίας. Από την άλλη τόσοι επιστήμονες γράφουν για 14ο αιώνα. Εσύ που κλείνεις;
Δομέστικε βρήκα τον τίτλο. Υπάρχει βιβλίο το οποίο έχει και αποδεικτικούς πίνακες. Λοιπόν, αν έχει κάποιος το βιβλίο με έκδοση το 1992 (ε ρε μνήμη!!!) καλό θα ήταν να ανεβάσει κάποιες πληροφορίες, διότι με την υπάρχουσα οικονομική κρίση ούτε το Ciao δεν ξανα-αγόρασα!

Σε περίπτωση που υπάρχει αντίδραση για την ανάρτηση, ας αποσυρθεί...

Διάβασα τὴν ἄποψη τοῦ Σ. Καρᾶ, ἀλλὰ ὁ Γιάννης δὲν ἀνέβασε τοὺς πίνακες μὲ τὰ χειρόγραφα ἄν τὰ διαθέτει γιὰ νὰ ἐκφέρω γνώμη καὶ παλαιογραφικά.

Πάντως ἡ γραφὴ τοῦ Σ. Καρᾶ καὶ ἡ παράθεση των ἐπιχειρημάτων του γενικὰ δὲν μοῦ ἐμπνέει ἐμπιστοσύνη καὶ σαφῶς συμφωνῶ μὲ τὸν 13ο-14ο αἰ. καὶ γιὰ ἄλλους λόγους ἐπιστημονικοὺς ἀπὸ ἄλλο πεδίο καὶ τοὺς ὁποίους δὲν ἐπιθυμῶ νὰ ἀναφέρω καθὼς πρόκειται γιὰ ἀτελῆ ἀκόμη προσωπική μου ἔρευνα.
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Διάβασα τὴν ἄποψη τοῦ Σ. Καρᾶ, ἀλλὰ ὁ Γιάννης δὲν ἀνέβασε τοὺς πίνακες μὲ τὰ χειρόγραφα ἄν τὰ διαθέτει γιὰ νὰ ἐκφέρω γνώμη καὶ παλαιογραφικά.

Πάντως ἡ γραφὴ τοῦ Σ. Καρᾶ καὶ ἡ παράθεση των ἐπιχειρημάτων του γενικὰ δὲν μοῦ ἐμπνέει ἐμπιστοσύνη καὶ σαφῶς συμφωνῶ μὲ τὸν 13ο-14ο αἰ. καὶ γιὰ ἄλλους λόγους ἐπιστημονικοὺς ἀπὸ ἄλλο πεδίο καὶ τοὺς ὁποίους δὲν ἐπιθυμῶ νὰ ἀναφέρω καθὼς πρόκειται γιὰ ἀτελῆ ἀκόμη προσωπική μου ἔρευνα.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Τα προηγούμενα 4 μηνύματα αντιγράφηκαν από άλλο θέμα (ατυχές και κλειδωμένο).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Διάβασα τὴν ἄποψη τοῦ Σ. Καρᾶ, ἀλλὰ ὁ Γιάννης δὲν ἀνέβασε τοὺς πίνακες μὲ τὰ χειρόγραφα ἄν τὰ διαθέτει γιὰ νὰ ἐκφέρω γνώμη καὶ παλαιογραφικά.
Το ξέρω ότι απαντώ με πολλή καθυστέρηση, όμως μέχρι πριν τρεις μέρες ήμουν εκτός Θεσσαλονίκης. Έχω το βιβλίο, συνεπώς και το παράρτημα με τους πίνακες. Επειδή είναι καμιά δεκαπενταριά, απ' ότι κατάλαβα, αυτοί στους οποίους παραπέμπει ο Καράς στο κείμενο, υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιους συγκεκριμένους; Ρωτώ γιατί δεν είναι πολύ εύκολη η σάρωση, πρόκειται για χαρτόδετο βιβλίο με illustration σελίδες και δεν ανοίγει καλά.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το ξέρω ότι απαντώ με πολλή καθυστέρηση, όμως μέχρι πριν τρεις μέρες ήμουν εκτός Θεσσαλονίκης. Έχω το βιβλίο, συνεπώς και το παράρτημα με τους πίνακες. Επειδή είναι καμιά δεκαπενταριά, απ' ότι κατάλαβα, αυτοί στους οποίους παραπέμπει ο Καράς στο κείμενο, υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιους συγκεκριμένους; Ρωτώ γιατί δεν είναι πολύ εύκολη η σάρωση, πρόκειται για χαρτόδετο βιβλίο με illustration σελίδες και δεν ανοίγει καλά.

Ἄν μπορεῖς τουλάχιστον νὰ τὰ φωτογραφήσεις καλό θὰ ἦταν.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... ἀπόσπασμα ἀπὸ παλαιότερο ἄρθρο τοῦ μητροπολ. πρ. Λεοντοπόλεως Σωφρονίου Εὐστρατιάδου, Ἰωάννης ὁ Κουκουζέλης ὁ Μαΐστωρ καὶ ὁ χρόνος τῆς ἀκμῆς αὐτοῦ, ΕΕΒΣ 14 (1938) ....

Το πλήρες άρθρο εδώ:

Ιωάννης ο Κουκουζέλης, ο μαΐστωρ, και ο χρόνος της ακμής αυτού

 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Last edited by a moderator:
Top