Σύμμεικτα & Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστιες για τη ενημερωση !

Υ.Γ
ΑΛΛΟ ΥΦΟΣ ο Μητροπολιτης !!! Ειτε μας αρεσει ειτε οχι η "σχολη" ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ κανει ΜΠΑΜ !!! Οποιος δεν το ακουει να επισκεφθει Ω.Ρ.Λ :rolleyes:.


Γιατι λοιπον πρεπει να πληρωσω 23+1 c.d , για να ακουσω το 1 , δηλαδη τον μεγιστο αρχαιοπρεπους Πατριαρχικου υφους ψαλτη , κυρο Νικοδημο Βαλληνδρα , στις απαραμιλλες ερμηνειες των 7 Ιδιομελων ;
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιατι λοιπον πρεπει να πληρωσω 23+1 c.d , για να ακουσω το 1 , δηλαδη τον μεγιστο αρχαιοπρεπους Πατριαρχικου υφους ψαλτη , κυρο Νικοδημο Βαλληνδρα , στις απαραμιλλες ερμηνειες των 7 Ιδιομελων ;

Αφού είσαι από την Πάτρα σίγουρα θα έχεις την κασσέτα με το Ιερόν Μανδήλιον απ' έξω, άρα μην ξοδεύεσαι... Εδώ ο λόγος αφορά μια μοναδική ευκαιρία μετοχής στην ερμηνεία του Ιακώβου από τον διακο-Διονύση κυρίως.

Δ.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αφού είσαι από την Πάτρα σίγουρα θα έχεις την κασσέτα με το Ιερόν Μανδήλιον απ' έξω, άρα μην ξοδεύεσαι... Εδώ ο λόγος αφορά μια μοναδική ευκαιρία μετοχής στην ερμηνεία του Ιακώβου
από τον διακο-Διονύση κυρίως
.

Δ.

Ο οποιος με αφηνει αδιαφορο . Παντως δεν καταλαβαινω τη λογικη τοσο μεγαλων "πακετων" σε καιρους λιαν χαλεπους .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο οποιος με αφηνει αδιαφορο . Παντως δεν καταλαβαινω τη λογικη τοσο μεγαλων "πακετων" σε καιρους λιαν χαλεπους .

Πιστεύεις ότι υπάρχει έστω και ένας εχέφρων εδώ μέσα που να τον ενδιαφέρει η αδιαφορία σου; Είπαμε περί κόστους: μην ξοδεύεσαι. Επαναλαμβάνω: η ευγνωσοσύνη για το ανεκτίμητο και ανεπανάληπτο έργο που επιτελεί ο Μ. Χατζηγιακουμής είναι δεδομένη.


Δ.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Πιστεύεις ότι υπάρχει έστω και ένας εχέφρων εδώ μέσα που να τον ενδιαφέρει η αδιαφορία σου;
Είπαμε περί κόστους: μην ξοδεύεσαι. Επαναλαμβάνω: η ευγνωσοσύνη για το ανεκτίμητο και ανεπανάληπτο έργο που επιτελεί ο Μ. Χατζηγιακουμής είναι δεδομένη.


Δ.

Παγερα αδιαφορο με αφηνει εμενα τον "αφρονα" η θεση του οποιουδηποτε "εχεφρονα" περι του διακονου . Εξεφρασα την αποψη μου που ειναι ουτως η αλλως αναφαιρετο δικαιωμα μου και φυσικα δεν σκοπευα να στρατολογησω οπαδους :rolleyes::rolleyes::rolleyes: . Αυτες οι τακτικες ειναι προνομιο αλλων ..................
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο οποιος με αφηνει αδιαφορο . Παντως δεν καταλαβαινω τη λογικη τοσο μεγαλων "πακετων" σε καιρους λιαν χαλεπους .

Τὀ 'δαμε κι αὐτό, ψάλτης ποὺ μένει ἀδιάφορος, τονίζω ἀδιάφορος, στὰ ἀκούσματα τοῦ μακαριστοῦ διακο-Φιρφιρῆ.

Ἔ τὶ νὰ κάνουμε δὲν ἦταν «Ἄρχοντας» ὁ συγχωρεμένος ... οὕτε πρῶτο τραπέζι πίστα νὰ πέφτουνε γαρύφαλα ...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Τὀ 'δαμε κι αὐτό, ψάλτης ποὺ μένει ἀδιάφορος, τονίζω ἀδιάφορος, στὰ ἀκούσματα τοῦ μακαριστοῦ διακο-Φιρφιρῆ.

Ἔ τὶ νὰ κάνουμε δὲν ἦταν «Ἄρχοντας» ὁ συγχωρεμένος ... οὕτε πρῶτο τραπέζι πίστα νὰ πέφτουνε γαρύφαλα ...

Μπα μη σας κανει εντυπωση φιλτατε ! Εδω υπηρξε μεγας διδασκαλος και μαλιστα πεφωτισμενος , που οχι μονο εμενε αδιαφορος , αλλα θεωρουσε και λαθος τα ψαλλομενα απο το Σ Τ Α Ν Ι Τ Σ Α :D:D:D:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.......
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μπα μη σας κανει εντυπωση φιλτατε ! Εδω υπηρξε μεγας διδασκαλος και μαλιστα πεφωτισμενος , που οχι μονο εμενε αδιαφορος , αλλα θεωρουσε και λαθος τα ψαλλομενα απο το Σ Τ Α Ν Ι Τ Σ Α :D:D:D:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.......

Ἀκολουθεῖτε ὄμως τὴν τακτική του μιὰ χαρά, τουλάχιστον γιὰ τὸ πρῶτο...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπα μη σας κανει εντυπωση φιλτατε ! Εδω υπηρξε μεγας διδασκαλος και μαλιστα πεφωτισμενος , που οχι μονο εμενε αδιαφορος , αλλα θεωρουσε και λαθος τα ψαλλομενα απο το Σ Τ Α Ν Ι Τ Σ Α :D:D:D:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.......


Πού στηρίζεσαι και λες αυτό το πράμα;

Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η ιστοσελίδα του Κέντρου Ερευνών & Εκδόσεων.
Δεν είναι σε πλήρη λειτουργία ακόμη και οι σύνδεσμοι της αρχικής σελίδας δεν είναι ενεργοί.
Αν όμως μπει κανείς σε μια επιμέρους σελίδα (π.χ. Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής) τότε από εκεί μπορεί να περιηγηθεί στα αναλυτικά περιεχόμενα των CD και να δει και εκτενείς σχολιασμούς επ' αυτών.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα σας ...Θέλω μια πληροφορία αν ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρώ τα ακόλουθα σε χαμηλή τιμή :

Απο τα Σύμμεικτα Εκκλησιαστικής Μουσικής :

Αγιορείτικα απανθίσματα α' τα cd 11-22

κ

Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής

Οι Καταβασίες του Πετρου Πελοποννησίου από το αργό Ειρμολόγιο .

Όλα αυτά τα βρήκα σύνολο περί τα 170 ευρώ με έκπτωση αλλά επειδή ειμαι Φοιτητής και οι Καιροί δύσκολοι ζητώ τα φώτα σας.


Ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το καλύτερο και μάλλον πιο αποτελεσματικό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τον ίδιο τον κ. Χατζηγιακουμή.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συμφωνώ με τον κ. Συντονιστά. Κ εγώ έτσι έκανα και μου έκανε μια αρκετά καλή έκπτωση.
 
Αγαπητοί αδελφοί, συνάδελφοι
επειδή με εντυπωσίασε θα έλεγα η όντως μνημειώδης συλλογή του Μ. Χατζηγιακουμή και με αφορμή κάποια από τα CD τα οποία πρόσφατα άκουσα έψαξα στο Internet για περιεχόμενα και μετά από αρκετό κόπο ανεβάζω αυτά που σύνθεσα από το Studio 52.

Θα ήθελα επίσης κάποιος αν γνωρίζει να αναφέρει ιστορικά στοιχεία για τον Μ. Χατζηγιακουμή καθώς και για το έργο του αυτό (μνημεία εκκλησιαστικής μουσικής). Κάποιο κέντρο ερευνών αναφέρεται νομίζω ποιο είναι αυτό ;

Να'στε καλά

Αθανάσιος Ι. Χατζής

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ CD ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΙΟ CD ΕΙΝΑΙ;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ CD ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΙΟ CD ΕΙΝΑΙ;

CD No 10 της σειράς του Μανώλη Χατζηγιακουμή "Μνημεία, Σώμα 2ο, Καλοφωνικό Ειρμολόγιο"
(από εδώ).
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μου ζήτησε φίλος να προμηθευτώ κάποια cd
από την ενδιαφέρουσα αυτή έκδοση.
Γνωρίζετε αν ακόμα κυκλοφορούν σε
κάποιο κατάστημα κ αν "σπάει" η σειρά;
Αξίζει να βοηθήσουμε τον φιλόμουσο
φίλο από εξωτερικό στην προσπάθειά του.
Ευχαριστώ πολύ.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αν πάλι κάποιος θέλει να βοηθήσουμε τον ομόδοξο
φίλο μου από Σερβία μπορεί κ Π.Μ. να επικοινωνήσει
ή κ να στείλει ότι έχει ευχαρίστηση.Για να είμαι
ακριβής αναζητώ τα ΠΑΝΤΑ για εμένα ή
το 9ο&10ο cd για τον φίλο.Υπόχρεος εκ των
προτέρων.Βρήκα κάποια πακέτα αλλά δεν δύναμαι
προσωπικά να ανταπεξέλθω οικονομικά στη τιμή.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η ιστοσελίδα του Κέντρου Ερευνών & Εκδόσεων.
Δεν είναι σε πλήρη λειτουργία ακόμη και οι σύνδεσμοι της αρχικής σελίδας δεν είναι ενεργοί.
Αν όμως μπει κανείς σε μια επιμέρους σελίδα (π.χ. Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής) τότε από εκεί μπορεί να περιηγηθεί στα αναλυτικά περιεχόμενα των CD και να δει και εκτενείς σχολιασμούς επ' αυτών.
Αν και όχι άμεσα σχετικό με τη θεματολογία (αλλά ξέρω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς): στη σελίδα του Κέντρου δημοσιεύονται αποσπάσματα από τη μετάφραση της Οδύσσειας από τον Μ. Χατζηγιακουμή. Πιθανότατα η καλύτερη μετάφραση του έργου αυτού στα Νέα Ελληνικά.
 
Top