Λιναρδακης Βαγ=27-6-2010 Κυριακη Δου ηχου

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο την σημερινη Κυριακη (27-6-2010) Δου ηχου , επισυναπτω καποια αποσπασματα . Ολα ψαλλωνται απεξω με αυτοσχεδιασμους . Στο Δοξαστικο υπαρχουν και καποιες γραμμες απο το ορθρο του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Αθανασιου Καραμανη . Στο χερουβικο προσπσθησα να πω λεγετο , αλλα μαλλον εγινε αγευστη σουπα . Στο Αξιον Εστιν , μπαταρια τελος . Ας προσεχα .

Παιδια μη με ''κρεμασετε'' . Αναπνοη γιοκ . Αντι να καθωμαι σπιτι παω και ψαλλω
εν μεσω θεραπειων , με αχρηστα πνευμονια , με σχεδον αχρηστο δεξι ποδι . Αυτο θα πει τρελλα . Και οχι μονο παω , αλλα ηχογραφω κιολας και τα ανεβαζω και στο φορουμ , καλα κακα . Ε αυτο ειναι μαλλον διαστροφη . Ενταξει καποιοι ελαχιστοι φιλοι , ξερουν γιατι τα ανεβαζω .
 

Attachments

  • 01=2'13''=Εον Εξαποστειλαριον Βος.mp3
    1.5 MB · Views: 39
  • 02=0'59''=%u03A0%u03B1%u03C3%u03B1 %u03C0%u03BD%u03BF%u03B7 %u0394%u03BF%u03C2.mp3
    702.4 KB · Views: 29
  • 03=3'18''=Στιχηρα (3) αινων Δου ηχου.mp3
    2.3 MB · Views: 47
  • 04=6'25''=%u0395%u03BF%u03BD %u0395%u03C9%u03B8%u03B9%u03BD%u03BF %u0394%u03BF%u03BE%u03B1%u03C3%u03
    4.4 MB · Views: 52
  • 05=5'48''=Χερουβικο (αυτοσχεδιασμος) σε Λεγετο.mp3
    4 MB · Views: 64
  • 06=8'57''=Λειτουργικα (αυτοσχεδιασμος) σε Λεγετο ..mp3
    6.2 MB · Views: 71

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Φίλτατε Βαγγέλη, σοὶ πρέπουν 7456 :D ευχαριστίες! Γειὰ στὸ κουράγιό σου, καλὴ δύναμι καὶ πολλὲς ὑπομονές.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φίλτατε Βαγγέλη, σοὶ πρέπουν 7456 :D ευχαριστίες! Γειὰ στὸ κουράγιό σου, καλὴ δύναμι καὶ πολλὲς ὑπομονές.

Αγαπητε Μαρκελλε πολλα ευχαριστω .
Το 7456 σημαινει κατι (δεν μπορω να το ερμηνευσω) ή ειναι τυχαιο ;
 
Αγαπητε Μαρκελλε πολλα ευχαριστω .
Το 7456 σημαινει κατι (δεν μπορω να το ερμηνευσω) ή ειναι τυχαιο ;

Το 7456 είναι η ρίζα επί του πολλαπλασίου του διαιρέτη δια του γινομένου του πηλίκου του 11888. Τυχαίο; Δε νομίζω!
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Αγαπητε Μαρκελλε πολλα ευχαριστω .
Το 7456 σημαινει κατι (δεν μπορω να το ερμηνευσω) ή ειναι τυχαιο ;

τὸ σύνολο εἶναι τῶν μελῶν τοῦ Ψαλτολογίου (τὸ ὁποῖο ἐν τῶ μεταξὺ ἔγινε 7457) ...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το 7456 είναι η ρίζα επί του πολλαπλασίου του διαιρέτη δια του γινομένου του πηλίκου του 11888. Τυχαίο; Δε νομίζω!

Είδε τα μέλη εκείνη τη στιγμή, είπε να γράψει τα νούμερα με τη σειρά 4567 του φάνηκαν λίγες οι ευχαριστίες και μετέφερε το 7 μπροστά οπότε έχουμε 7456 και με λίγη φαντασία ... βγαίνει...
7+4=11, 4+4=8, 5+3=8, 6+2=8 :D:D:D Και δεν είναι τυχαίο, γιατί είναι ευχή το ψαλτολόγιο να φτάσει τόοοοοοσα μέλη!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επειδη καποιοι φιλοι δεν μπορουν να ανοιξουν τα τρακ 2 και 4 , τα ανεβαζω ξανα .
 

Attachments

  • 02=0'59''=Πασα πνοη Δος.mp3
    702.4 KB · Views: 20
  • 04=6'25''=Εον Εωθινο Δοξαστικο Πλ.Αος.mp3
    4.4 MB · Views: 35

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συγκινητικό το άκουσμα του δοξαστικού, κυρ Βαγγέλη.

Είναι, αλήθεια, πιο συχνές οι αναπνοές και προς το τέλος γίνονται συχνότερες. Φαντάζομαι θα σας κούρασε κάπως (ή αρκετά).

Ωστόσο και τα στοιχεία της τεχνικής είναι αναγνωρίσιμα και, παρά το ότι η βάση είναι κάπως «τσιμπημένη», τα τινάγματα στον άνω Πα και ο τροχός εκεί στο τέλος (με τα άνω Βου) εκτελούνται με ακρίβεια και επίσης έχετε το κέφι να αυτοσχεδιάζετε (πβ. ουκ ευθέως κ.ά.)....

Καλή δύναμη να έχετε!

ΥΓ Αλήθεια, δεν θα μπορούσε κάποιος (π.χ. ο κύριος που ακούγεται στην κάτω διαπασών) να σας παίρνει όλη την κατάληξη, για να εξοικονομείτε δυνάμεις;:)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Συγκινητικό το άκουσμα του δοξαστικού, κυρ Βαγγέλη.

Είναι, αλήθεια, πιο συχνές οι αναπνοές και προς το τέλος γίνονται συχνότερες. Φαντάζομαι θα σας κούρασε κάπως (ή αρκετά).

Ωστόσο και τα στοιχεία της τεχνικής είναι αναγνωρίσιμα και, παρά το ότι η βάση είναι κάπως «τσιμπημένη», τα τινάγματα στον άνω Πα και ο τροχός εκεί στο τέλος (με τα άνω Βου) εκτελούνται με ακρίβεια και επίσης έχετε το κέφι να αυτοσχεδιάζετε (πβ. ουκ ευθέως κ.ά.)....

Καλή δύναμη να έχετε!

ΥΓ Αλήθεια, δεν θα μπορούσε κάποιος (π.χ. ο κύριος που ακούγεται στην κάτω διαπασών) να σας παίρνει όλη την κατάληξη, για να εξοικονομείτε δυνάμεις;:)

Γιωργο
Κατ αρχην σε ευχαριστω που ασχολεισαι και με μενα .
Οντως εδω και καιρο , τα δοξαστικα με κουραζουν (κακο αναπνευστικο) και ειδικα προς το τελος .
Ο κυριος που ακουγεται ειναι ενας εκ των λειτουργων ιερεων (π. Αντωνιος Κασσωτακης , αρχες του 80 τον ειχα στο ψαλτηρι) , που προσπαθει οταν λειτουργει , ποτε να μου παιρνει καταληξεις και ποτε να μου κανει ισοκρατημα (αστα) . Ειναι γεννημα θρεμα της Αγιας Βαρβαρας (ενας πεζοδρομος χωριζει τον ναο απο το σπιτι του) και ειναι αυτος που λεει τα πληρωτικα . Εχει ογκο φωνης και πολυ μεταλλο . Δεν ξερει μουσικη αλλα εχει πολυ καλο αυτι και εκφωνει (καπου το παρατραβα) σε ολους τους ηχους . Οταν φοιτουσε στην Θεσσαλονικη (γυρω στο 81-82) ηταν διακος στου Χρυσανθου .
Να εισαι καλα .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σα να σας κάνω χάρη το λέτε...Απλά είμαι φλύαρος και όλοι οι φίλοι το ξέρουν και δεν με παρεξηγούν. Οι άλλοι το παρεξηγούν. Ελπίζω να το διορθώσω.

Εύχομαι από την καρδιά μου μέσα από τη δοκιμασία σας να ψάλετε ακόμα πιο καθαρά τον Κύριό μας - κι ας είναι με περισσότερες αναπνοές.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εχω ξαναγράψει ότι ο νέος είναι ωραίος αλλά παλιός είναι αλλιώς.
Ο παλιός Στανίτσας μου άρεσε πιο πολύ απ τον νέο κι ας μην είχε πνευμόνι.
Ο παλιός ο Σύρκας πούλαγε κι αυτός τέχνη αφού είχε εκγαταλείψει την ενεργό δράση στο ψαλτήρι, ψάλλοντας κανονική κλίμακα και όχι 6 φωνές πάνω.
Ο παλιός Πρίγγος δίδασκε απ το κρεβάτι άσχετα αν τον κατηγόρησαν για φάλστα.
Και τον παλιό Φιφιρή κατηγόρησαν για χλιμιντρίσματα διάφοροι αλλά δεν έπαψε να διδάσκει.
Τι να πω?
Νομίζω ότι ο κυρ Βαγγέλης διδάσκει όποιον έχει όρεξη να μάθει.
Είναι μαθητής του Βουτσινά (γιαυτό και διαφωνώ με τα Καραμανικά)
 
Top